22 Eyl 2013

49 Days / Kore Dizisi

Benim için yeri ayrı olan bu diziyi anlatmaya neresinden başlasam bilmiyorum. Nedeni ise bu dizinin etkisinden uzun süre kurtulamamış olmam. Öncelikle dizinin konusu, kurgusu ve oyuncuların sergiledikleri roller oldukça samimi ve güzeldi. Dizinin konusu şu şekilde; Shin Ji Nişanlısıyla evlenme planları yaparken bir trafik kazasında ağır yaralanarak komaya girer. Ruh bekçisi ona 49 günlük son bir şans sayılabilecek bir ömrü ona verir ama bir şart vardır, onun yüzünden incinen üç kişiyi bulmaktır. Tabi bunu yapabilmesi için birinin bedenini yarı zamanlı olarak kullanmak zorundadır... 


Nam Gyu Ri/ Shin Ji Hyun

Shin Ji varlıklı bvir ailenin tek çocuğudur. Saf, temiz, kimse için kötü düşünmeyen herkesi kendi gibi sanan  melek diyebileceğimiz bir kişiliğe sahip. Etrafta olup bitenin farkına bile varamamış olmasının pişmalığını komaya girip ruhuyla etrafta dolaşırken anlayacak Shin Ji 'nin hareketleri, konuşması bir de o koşması yok mu çok tatlıydı.Ruh Bekçisi ile konuşmalarına çok gülüyordum..

Lee Yo Won/ Song Ki Kyung

Song Ki Kyung bir gün intahara kalkışır ve bir kazaya sebep olur. O kazada Shin Ji zamansız olarak komaya girer. Zamansız diyorum çünkü aslında ölüm zamanı daha gelmediği için. İlk başlarda bu kadın neden etrafta depresif bir şekilde dolaşıyor, kimseyle konuşmuyor derken ilerleyen bölümlerde nedenini anlamış bulundum. Zaten 10. bölüme kadar durağan ilerlerken sonrasında gerek bu kızın hikayesi gerek Shin Ji'nin hikesi diziyi unutulmaz yapmayı başardı bana göre.
Jung Il Woo/ Son Yi Soo (RUH BEKÇİSİ)

İşte başlarda bahsettiğimiz ruh bekçisi. Onun görevi ölümden sonra ruhların yollarını bulabilmesi için onlara rehberlik etmesi. Shin Ji ile de bu yüzden tanışmışlardır. Ruh bekçimiz biraz kendini beğenmiştir. Shin Ji ile aralarında ki dialogları dizinin en çok güldüğüm sahnleriydi. İlk başlar da neden o kadar genç yaşta olduğunu öldüğünü merak etmiştim. Sonradan anlaşıldı ki aslında Son Ki Kyung o halde olmasına sebep olan kişi, çok sevdiği erkek arkadaşıydı. 
Şu bakış varya işte orda aslında az çok dizinin nereye gideceğini belli etti desem doğru olur.Hiçbir şey hatırlamayan ruh bekçisi bile burdan sonra duygularının farkına varacak olması nedenini tam anlamasa da Shin Jinin olayları çözmesi ile gerçekler ortaya çıkacak..

Jo Hyun Jae/Han Kang

Shin Ji'nin liseden arkadaşı ve ilk aşkıdır. İlk başlarda yalnız, karamsar ve içine kapanık biri olarak görünmüş olsa da ilerleyen bölümlerde onun da aslında hiç de öyle olmadığını görüyoruz. Shin ji'i unutamamıştır. Kızımız komaya girdikten sonra Song Ki Kyung'un bedenine girdikten sonra onun için işler daha bir karmaşık bir hal almaya başlamıştır. 
Bae Soo Bın/Kang Mın Ho

Shin ji'nin nişanlısı olur kendisi. Zor bir çocukluk geçirmiştir.Han Kang kardeş diyebileciği ir arkadaşlığı vardır.Hırsı ve azmi sayesinde bir çok şeyi başarmıştır. Bu hırsı onun bir çok yapmasına sebep olmuş mesela Shin Ji aslında parası için ona yaklaştığı gibi. Adam o kadar iyi oynamış ki 2 yıl boyunca hiçbir şey belli etmemiş. Gerçi bizim unnide biraz saf olduğundan farkedememiş dönen bütün oyunları.
Seo Ji Hye/Shin Eun Jung

Shin Ji'nin en yakın arkadaşıdır. Onun babasının şirketinde sekreter olarak çalışmaktadır. Zeki olmasının yanında bencil bir kişiliktir kendisi. Bu kız ilk başlarda ne kadar soğuk ve yapmacık desem de sonradan ne haltlar karıştırdığı çıktı meydana. Evet evet Min Ho ile ilişkisi vardır hemde çok uzun bir süredir. Shin Ji büyük bir ihanet etmiştir hemde para için... Bu kızın oynadığı karatere az sövmedim diziyi izlerken hey gidi günler hey.. ama sonlarına doğru insan olduğunu hatırlaması güzel olmuştu
Evet şimdi dizinin unutamadığım beni en çok etkilediği bölümlere gelelim.. Diziye ilk başlarken nasıl ilerleyeceği konusunda tedirgin olmuştum. Çünkü ilk on bölüm tamamiyle durağan geçti ama kurgusunun iyi oluşundan kesinlikle izlettirmeyi başardı. Eun Jung ve Min Ho arasındaki ilişkiyi ile birlikte Shin ailesine ait şirketi iflas etme çabalarını başkasının bedenine girerek engellemesi üzerine geçti bahsettiğim bu ilk on bölüm.. ikinci on bölümde ise olanlar oldu. Hüngür hüngür ağlatan sahneler mi desem yoksa beni güldüren sahneler mi desem bilemedim.
Han Kangın, Shin Jinin ruhunun unninin bedeninde olduğunu ince ayrıntılarla çözmesi ile ona yardım ederken bilhassa ona olan aşkınıda sessiz sedaasız yaşaması falan derinden etkiledi. Shin Ji bunun farkına vardıktan sonra unninin bedeninde iken Han Kangın ücüncü bir kişi gibi konuşup aslında shin jiye seslendiğini anlatamaya calısktıkalarını o şekilde belli etmesi falan çok güzel kurgulanmış.
Uninin bedeninin kullanıldığını farkına vardıktan sonra yavaş yavaş Shin Jinn ruhunu görmesi ile korkmaya başlar ve terk etmeye çalışırken trende Shin Jinin ona yalvarıp sadece 10 günü kaldığını sadece o zamana kadar sabretmesini söylediğinde çok ağladım resmen o anı yaşadım.
Min Honun da Shin Jinin ruhunu olduğunu anladığında ki tavırları ve hırslanışı gelde beni öldür dercesineydi. Bir insan hiç mi pes etmez arkadaş deli etti beni neyse ki sonlarına doğru o da Eun Jun gibi farkına vardır. Bu adamın bir annesi ile olan sahnesinde çok etkilendim yalan yok.
Gel gelelim ruh bekçimize Jung II Woonun tartışmasız en iyi oyunculuğuydu. Song Ki Kyun un onun ölümünden sonra bu hale geldiğini öğrendikten sonra ki o gözleri dolu dolu halleri her an ağlatacakmış gibi bekledim resmen.. Olayın bütün içeri  Shin Ji nin de olayı çözmesiyle bütün işler değişti.  5 yıl boyunca yarım kalan işini tamamlamak için ruh bekçiliği yaptı ve görevi son bulduğunda aslında yarım kalan işi Song Ki Kyung olduğunu anlaşıldı. Ruh bekçisinin ölüm şekli nasıl öldüğü çok trajikti. Hele o kanlar içinde ki o an ne oynamış oppa.. Gel gelelim o son göreve.. Ruh bekçisi insan kılığında unniye gözüktüğünde 2 günü beraber geçirdiler ama bir sorun vardı aslında ruh bekçiliği görevi bitmişti ve onu unutması gerektiğini ona anlattı bir de orda ağladım.. işte sahne..Shin Ji ona verilen  günlük şansı tam vazgeçmişken 3 damla gözyaşını biriktirdi ve yaşama ger döndü o da son bölümde ortaya çıkıyor ki aslında  10 gün daha ailesine veda etmek için uyandırıldı. O on gün boyunca 49 gün yaşadıkalarını hatırlamıyormuş gibi yaptı ama bir unni anladı.. O da vefat etti onu uğurlayan ruh bekçisi ile son bakışmaları tekrar kavuşacaklarının aslında o da göstergesiydi..
Kimsesiz olan unni annesinin hep onu terkettiğini biliyordu yaşamı boyunca öyle olmadığı ortaya çıktı ve aslında o aile yıllar önce kızlarını kaybeden ve haber alamayan Shin ailesi idi evet Shin Jinin ablasıydı unni.. Bir kızlarını kaybettiler ama bir kızlarına kavuştu aile.. 
Bu dizi hakkında söylenecek çok şey var ihanet, sevgi, hırs, ölüm... hepsini bir arada iyi kurguladıkları için dizilerimin arasında ilk sırada..Benden bu kadar aklımda kalanlarla bir şeyler karamaya çalıştım. Kendinize iyi bakın..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..