30 Eki 2013

I Can Hear Your Voice / Kore dizisiBaşrollerini Lee Bo Young, Secret Garden'da "Oska" rolünden Young Sang Hyun, günden güne yıldız parlayan ve bir çok başarılı dramada yer alan Lee Jong Suk paylaşıyor. Dramanın konusu; Masum olma ihtimali %1 bile olmayan sanıklar için devletin atandağı kamu avukatlarını baz alan sürekleyici bir hikaye ile karşı karşıya kalacaksınız. Bir anda okuyunca ürkmeyin bence vakit kaybetmeden izleyin. Dizi ilk bölümde kendi belli ettiğinden ötürü bir bakmışsınız dizinin finali izliyorsunuz. 

Dizinin sadece başında ki hikayeden bahsedeceğim. Bu dizide başka spolier vermeme kararı aldım. Sebebi seyri bozulmasın :)


Kamu avukatı olmak için mülakata girecek olan Jang Hye Sung ve Cha Kwan Woo'nın sınav alanında karşılaşması ile başlıyor dizi. Mülakata giren Av. Jang'a "Sizi neden işe alalım?" sorusuna anlattığı hikaye ile yargıçların dikkatini çekmeyi başarır. Onlar bile hikayenin devamı merakla sorgular. Anlattığı hikaye; Av. Jang küçük yaşta bir cinayete tanıklık ediyor. Bu cinayet ise Park Soo Ha 9 yaşında iken babası ile trafik beraber kazası geçirir, ona çarpan adamın (Min Joon Gook) babasını öldürdüğüne Seo Do Yeon(savcı) ile beraber tanık olur. Seo Do Yeon ve Av. Jang arasında ki kısa hikayeyi de dinlemiş oluyoruz. Min Joon Gook yargılanırken vicdan azabı duyan iki kız tanıklık yapmak için mahkemeye giderler fakat "hana, tul,set" diyerek sadece Av. Jang içeri girer Seo Do Yeon kaçar. İşte intikam denilen şey o andan sonra başlar. Bir kahraman gibi içeri girip Joon Gook'u hapse attıran Av. Jang ve yarım kalan işi olan Soo Ha'yı öldürmek için büyük yemin eder. 

Soo Ha'nın bir özelliği var, insanların düşüncelerini okuyabiliyor. Onun gözünde Jang Hye Sung bir kahramandır.9 yaşında iken onu koruyacağım diyerek sözünü tutmak için 10 yıl boyunca onu aramıştır. Ona duyduğu minettarlık onu arabaya başladıkça aşka dönüşmüştür. 

"Bugün yine sana benzeyen birini gördüm. Şu an neredesin?Soo Ha; küçük yaşta yaşadığı acı tecrübelere rağmen hayat dolu olmayı başarabilmiş. Zeki, yakışıklı, ilk aşkını koruyabilmek adına çok iyi dövüşen bir genç olmuştur. Soo Ha'nın kendine güveni konusunda seviye atlamış desem yeridir. Av. Jang; vurdumduymaz, kaba bir kişilik gibi görünüp aslında bilinçaltına yerlemiş kötü duyguları bastırma sekli. Ben o durumda olsam onun kadar soğuk kanlı olamazdım Korkmasına rağmen insanlar onu güçsüz görmesin diye kendine asla toz kondurmayan karakter.  Soo Ha dışında bu yönünü kimselere gösteremez o da düşüncelerini okuyabildiğinden. Avukat Cha; ilk başlarda ki hareketleri bu adam nasıl böyle bir şapşik hallere dönmüş anlamamıştım. Daha önceden polis olan, olumsuz bir olaydan sonra avukat olmaya karar veren Av. Cha ise, Av. Jang tam tersi, anlaşıyıslı, güler yüzlü kibardır. Dizinin en güzel yanlarından biri  sonlara doğru ikisi de birbirinden iyi yanlarını almaları oldu. Seo Do Yeon, avukatlarımızın davalarda ki savcı, onun için her şey yasalardan geçiyor. Duygularını asla belli etmeyen soğuk biriyken onunda hayatı bir anda değişti, insan olduğunu hatırladı. Oyunculuk konusunda özellikle davalarda ki tavrını çok sevdim.


Duyguları ve vicdanları arasında kalan insanlar, kimsenin duyamadığı sesleri duyan bir genç, her şeyin sadece kanun olmadığını anlayan savcı ve avukatlar, verilen söz uğruna kendi hayatından vazgeçecek kadar içini intikam hırsı bürüyen ve insan olamayı unutanların güzel bir hikayeydi "I hear your voice". Kamu avukatlığını düşündüğümde suçlu, suçsuz herkesi savunma zorunda kalmaları çok zor. Dizide avukatlık mesleğinin en zor anlarından birini yaşayan Av. Cha o an ki duyguları dizinin aslında kısa ve güzel özetiydi.

"Şu andan itibaren insanları savunmak için incineceğim. Min Joon Gook davasında olduğu gibi Sanığın yalanlarıyla cesaretim kırılacak ve incineceğim. Ve pek çok değersiz anım olacak. Ve bu olduğu zaman avukatlık mesleğimi fırlatıp atmak isteyeceğim değil mi?

İnsan ilişkileri ile ilgili senaristlerin güzel noktaları yakalamaları sadece bir aşk hikayesi olmaması ayrı ise ayrı güzeldi.. Birbirine zıt bu iki kişinin meslekleri adına güçlü yönleri kapmış olmaları, geliştirmeleri ve bunu bize izlettirmeleri senaristlere bir kez daha saygı duymamı sağladı.  Soo Ha ve Av. Cha aynı kadına aşık iki adamın, yeri geldiğinde birinin iyiliği için gerçeği gizlemeleri takdire şayendi. Dizinin zeka oyunları; savcı ve avukatlar arasında ki atışma ise heyecanlıydı. Hukuk geniş kapsamlı bir meslek olduğundan merakla ve dikkatle izlememe sebep oldu Mahkum ikilemi konusunda teoriyi izlemek keyif verdi. Kendimi çok zor tutuyorum diziyi anlatmamak için :) Final konusunda sadece dizinin giriş ve gelişmesine göre sönük kaldığını düşünüyorum.

Dizinin OST'ları da güzeldi. Zaten kore dizilerinde en çok takdir ettiğim olaylardan biri Ostlar. Her dizinin mutlaka unutulmayan ostları oluyor. Bu dizide benim için; 


Bu diziyi keyifle izlemenizi diliyorum, şimdiden iyi seyirler.


Dizi için puan; 7,5/10

3 yorum:

 1. Gerçekten güzel bir diziydi .. fragmanlardan ağırlıklı dram mı olacak acaba diye bir önyargım vardı neyseki yargıç bu eksiyi pozitife dönüştürdü:)) özellikle vantilatörle cübbesinin havalandığı sahne efsaneydi �� İzlenmesi gereken güzel Kore dizilerindenmiş meğersem�� Yazın olmasa hep olduğu gibi ertelemeye devam ederdim kesin�� Fighting�� Yorumlarını heyecanla ve merakla bekliyorum ��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmiş olman mutlu etti. Türünün güxzel örneklerinden biri olmasıyla beraber oyuncu kadrosu çok güzeldi. İyi ve kötü karakterler arasında harika uyum söz konusuydu. Seveceğini düşündüğüm dizilerden biriydi :)

   Sil
 2. izleyin demem izlemeyin de demem işte orta bariyere takılmış bir film vaktiniz gerçekten bolsa dizi izlerken sıkılmaz iseniz izlenecek işte öylesine sıradanlığın sıradanlığında bir dizi

  YanıtlaSil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..