25 Eki 2013

Reply 1997/ Answer me 1997- Kore Dizisi


Yoo Jung-Hak Chan-Yoon Jae-Shi Won-Joon Hee-Sung Jae

Seksenlerin sonunda doğan biri olarak özlemle andığım çocukluğum zamanlarıydı doksanlar. Şimdi ki nesle yabancı olan o zamanları nostaljik bir dille anar dururuz. O nesli hem güzel anlatan hemde daha çok değerini anlaşılacağı bir yapım Reply 1997.
  
Bu diziyi izledikçe anımsar oldum bir çok şeyi. Bir kere hayran (fan) kitlesi o zamanlardan başlamıştı. Bir sanatçı albüm mü çıkardı hemen koş kasetini al. İnternete mi bağlanacaksın annenize yalvar dur telefonla konuşma diye, küçük yaşta bebek beslediğimiz oldu nasıl mı ? tabi ki sanal bebekle. Karaoke kavramının ilk bildiğim zamanlar doksanlar.


Repyl 1997 ; Busan'da 1999 senesinde mezun olan bir grup lise öğrencisinin mezunlar gecesinde buluşmasıyla başlıyor. Günümüz ile geçmiş arasında gidip gelerek kim, kiminle, nerede, nasıl sorularının bolca sorulduğu samimi ne kadar duygu varsa yaşattığı sıcacık bir yolculuk yaşattı bu dizi. Bu dizinin bir güzel tarafı ise; busan aksanı ve kesinlikle çok samimi ve içtendi.

Shi Won'u rolünü A Pink grubunun üyesi Jung Eun Ji canlandırıyor. İlk dizisi olmasına rağmen oyunculuğuyla bir yere geleceğini belli etti bu diziyle.1996 yılında çıkış yapan H.O.T grubunun fanatik derecesinde fanı. Biraz düşündüğünü hiç düşünmeden konuşan biraz da birlilkte büyüdüğü Yoon Jae'nin ona karşı olan duygularını anlamayacak kadar da saf bir kız

Yoon Jae rolünü Superstar K yarışmasının birincisi olan Seo In Guk canlandırıyor. Şarkıcı kökenli olmasına rağmen hatta daha önceki dizilerini de (love rain gibi) göz önünde bulundurursak oyunculuğuyla çok işler yapacak. Ailesini küçük yaşta kaybetmiştir. Babası ile Shi Wo babasının yakın arkadaştırlar. Yoon Jae ve abisini onlar büyütmüşlerdir. Çocukluğundan beri yanında olan Shi Won lisenin ilk gününden beri sevmektedir.
Yoon Hee rolünü Infinite grubunun üyesi Hoya canlandırıyor. Oyunculuğunu çok samimi bulduğum bu dizi de en çok sevdiğim karakter olmayı başardı. Yoon Jae için bir aşk beslemekte olan bir gaydir: Hassas ve düşünceli bir kişiliği vardır. Shi Woo gibi Yoon Jae'de en yakınında ki insanın ona olan aşkını görememişti.Yoon Hee'de açıklma gayretinde olmadı hiç bir zaman, duygularını içinde yaşatıyordu. Yanında olsun yeterdi kavramıyla devam etti.


Hak Chan rolünde Sechs Kiss grubunun  lideri Eun Ji Won canlandırıyor. Dizidesürekli fanların kavga sebebi olan  H.O.T ve Sechs Kiss gruplarından; Sechs Kiss'in lideridir hatta bir çok kendi oynadığı filmlerde ki oyunculuğunu bir çok kez eleştirdiğine tanık olduk.O halleri için çok kötü oyuncu ben daha iyi oynarım tarzında konuşması çok eğlendirdi. İyi bir kişiliğinin yanı sıra birde erotik film meraklısıdır. İçten içe Yoo Jung sevmektedir.

Mo Yoo Jung rolünü Shin So Yool canlandırıyor. Dizinin oyunculuk mesleğini göğüsleyenlerden biri. İyi yürekli bir kişiliğinin olmasının dışında. O da H.O.T ve Sechs Kiss grupları arasında gel git yaşan bir fan. Beğendi her idol aşık olacak kadar şıp sevdi. İlk başlarda o da Yoon Jae'den hoşlanmış olsa da karşılık alamadığı gün büyük aşkını buldu

Sung Jae rolünü Lee Si Yeon canlandırmaktadır. Dizinin oyunculuk mesleğini göğüsleyenlerden bir diğeri. Çok ve boş konuşan, kötü şakalar yapan, aşklarına karşılık alamadığı için dizinin yalnız takılanı. Aslında birazda karşında ki insan nasılsa o şekilde davranıyordu. O zamanlar büyük modası olan sanal bebeği ile oynaması harikaydı. Benimde vardı sanal bebeğim :)
Dizinin en çok eğlendiğim anları ise Shi Won anne ve babasının sürekli kavga etmeleri ardında birbirlerini sevmesi sıcak ve eğleneceliydi. Özellikle babasının Shi Won ile fan muhabbetlerinden dolayı sürekli tartışması gerçekçiliğin yansıması gibiydi. Bu iki yürekli insanın Yoon Jae ve Tae Wong'u sahiplenmeleri onlarsız bir şey yapmamaları ben onların vasihiyim diyerek etrafta dolaşmaları çok güzeldi.

Yoon Jae Wong rolünde ise Song Jong Ho canlandırıyordu. Yoon Jae'de bahsettiğim gibi anne ve babalarını küçük yaşta kaybetikleri için kardeşi için aile olan ve ona her fırsatta sahip çıkan fedakar abi. O zaman asıl bomba şöyle aslında Shi Won'a aşıktır sadece tek olay kardeşinden önce itiraf ettiği için Yoon Jae 6 sene kadar acı çekti.

Dizinin karakterleri bu şekildeydi. Diğer dramalar gibi iki yada üç kişi üzerine yoğunlaşma yok aslında herkes başrol gibiydi benim açımdan.. Geçmiş ile gelecek arasında ki ilişki çok iyi işlenmişti. Gerçeğin dışında hiçbir olay yoktu aslında.. Dizinin en güzel yanları ise Shi Won ve Yoon Jae'nin iç sesleriydi.

Yoon Jae'nin Shi Won'a nasıl aşık olduğunu iç sesiyle anlattığı o sahne;


"Sokakta biriyle çarpışmak, kütüphanede aynı kitabı tutmak, şemsiyenin altına koşan birisi, aşık olmanın özel olacağını düşünmüştüm ama bu hayal ettiğim gibi bir şey değildi. Bu nasıl aşık olduğumdu. Bitti.. İlk aşkım aniden başlamıştı. Gözlükleri takmadığı için güzel görünüyordun. Şimdi onlarla bile güzel görünüyorsun"

Lise bitti herkes için kendi yollarını çizme vakti gelmişti. O akşam Shi Won'un doğum günü. Yoon Jae bir şarkı söyler herkes tek tek ayrılır odadan Shi Won kalır. O gece Yoon Jae ise aşkını şöyle ifade eder;

"Çok acımasızsın. Nasıl böyle bir şey istersin benden? Çünkü seni seviyorum. Tamamen sana kapıldım. Doğduğumuzdan beri senin yanındayım. Birbirimizi her gün gördük. İlk regl gününü bile hatırlıyorum. Ama yinede seni bir kadın olarak görüyorum. Liseye başladığımız o ilk gün seni sevimli olduğunu düşündüğüm ilk gündü. O günden sonra sana hep ipuçları verdim. SENİ SEVDİM. BENİ SEVMENİ İSTEDİM ama sen fark etmedin. İyi belkide sen beni yalnızca arkadaş olarak görüyordun." 


Sonrasında her şeyiyle şeffaf olan kişi Shin Won oldu. Beni hala seviyor musun soruna cevap alamadı bir süre sonra o açık sözlü Shi Won arabada giderken hiç düşünmeden yaptığı itiraf ;
"Senden hoşlanıyorum. Arkadaş olarak değil, erkek olarak. Ben cevapladım. Sıra sende"

"Unutmuşum, Shi Won her zaman duygularını doğrudan söyler. Keşke bende söyleyebilseydim.. Seni seviyorum benim ol! ... yalnızca kararsız kaldım ama bunları söyleme yerine, yalnızca kararsız kaldım. Şu andan daha iyi bir zaman yoktur. Belki bir daha ki sefer olmaz. Bir daha konuşabileceğimiz zaman gelmeyebilir. Şu an "önünüzde duruyorken hayat sonra için kısa..Şimdi sadece zayıf ya da tembel olduğunuz için vazgeçersiniz. başka zaman için umudunuz olmaz. Eğer onu seviyorsanız şimdi sevmek için en iyi zamandır. Çok geç olmadan yaklaşın. Şimdi açılmalısınız. Gelecekte ne olacağını asla bilemezsiniz"


Yoon Hee'nin bu konuşmasından sonra esas oğlan kendi aşkına mı yansın yoksa çok sevdiği arkadaşının ona olan karşılıksız aşkını yıllar boyunca içinde tutmasına mı? Yoon Hee bencillik yapmadı aşkı yerine dostluğunu tercih etti, kabullendi. Onun bu sözleri ise Yoon Jae'nin duygularına ışık tutmuş oldu. Tabi o sahne izleyenler bilir onunla beraber bir çok kişiye ışık tutmuştur eminim. Hastanenin o merdivenlerinde olan itiraf yerinde bir ben kendimde itiraflarda bulunamadım heralde. Shi Won'un "Eğer cevabı şimdi söylemezsen seni 10 kere öpeceğim" dedikten sonra Yoon Jae'nin cevabı;"İlk aşk.. ilk aşkın güzel olduğunu düşünmemizin nedeni, olduğumuz insanın yakışıklı,güzel ya da tatlı olması değil. İlk aşk güzeldir çünkü ilk aşkımızı ve de o genç, masumca, biraz da aptalca severiz. Ve de asla o genç, masum, tutkulu zamanlarımıza dönemeyeceğimizi biliriz. İlk aşk biraz acelecidir. Hesaplamadan, tutkuyla ilk aşkımıza koşarız ve ardından da başarısızlıkla yüzleşiriz. Aynı zamanda da dramatiktir. Bir daha asla hissedemeyeceğim açıklanamayan duyguyla beraber gelir. Yani ilk aşk, hayatımızın en dramatik evresini oluşturur. Başarısızlık da olabilir. Trajedik hikayeler, hayatımın bir bölümünde böyle muhteşem bir hikaye yaşamak çok güzeldi. Mutlu sonlu hikayeler daha uzun sürer hep." 


10 yorum:

 1. Kurgusunu en çok sevdiğim dizi, ellerine sağlık

  YanıtlaSil
 2. İzlerken çocukluğumdan esintiler vardı

  YanıtlaSil
 3. 🙈🙈 8. Bölümdeyim şu an. Bitene kdr bekleyemedim. Çok güzeldi şimdiye kdr izlediğim kadarıyla. Kızın tutkulu fan olması babasıyla bu yüzden kavga etmeleri küçüklüğümü hatırlattı bana. Hissettiklerimle büyük keyif alarak izliyorum. 91 doğumluyum o zmnlar bir sanatçıya fan olacak yaşlarda değildim ama ablam koyu Sinan Özen hayranıydı. Sürekli Kral fm mektup yazardı. Birgün gezegen mehmet sinan özen miş konuşmuştu ablamla sonra şaka yaptığını söylemişti. Evden arayamazdı babamdan korkardi sürekli telefon kulübesine giderdi. Bir açılışa kaçarak gidip sinan özeni görmüş kızın birisiyle kavga ederek imzalı posterini almıştı. Babamda evde ne kdr kaset poster kartpostal varsa hepsini yirtmisti. Şimdi hatırlıyorum da çocuk aklımla ablamla beraber oturup aglamistim. :) Ne günlerdi. Bana bunları hatırlatan harika bir dizi. Çok beğendim. Yazarken fark etmedim kaptırmış ne var ne yoksa anlatmışım :D Anılarda paylaştıkça degerleniyor sanki. Anlattikca hatırlıyor insan. Sıktıysam mazur gör 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lütfen öyle düşünme istediğin şekilde yazabilir, paylaşabilirsin. Bu beni mutlu ediyor :) Bir sürü romantik-komedi izledim. Buna rağmen izlemekten keyif aldığım tek dizi Reply serisidir. Bendeki yeri çok farklı. Samimiyetin dibine vuruyorlar her seferinde. 90'ları bilen çocuklar o dönemde ablalarımızı abilerimizin hayranlığını bilen çocuklar olarak cidden çok şanslıyız :) Benim ablam ve kuzenim Tarkan hayranıydı.O dönemleri hatırladım da çok güzeldi o yıllar. Bu tür samimi duyguları harika aktarıyor. Serinin diğer dizilerinide izle lütfen :)

   Sil
  2. Kesinlikle izleyeceğim. Geç kalmışlık hissi ağır basıyor izlerken. Nasıl şimdiye kdr izlememisim :) serinin diğer dizilerinindende büyük keyif alacağıma eminim.

   Sil
  3. Bn Reply 1994'te çok gülmüştüm. 1988'de ise hem gülüp hem duygulanmıştım :) Seninde seveceğini düşünüyorum :)

   Sil
  4. 8 günlük ara vermem gerekti. Minik bir prensimiz olduda 😍 Hem annesi ile hem bebek ile ilgilenmem gerekti. 1997 yi yeni bitirdim bu yüzden. Tam beklediğim gibiydi sonu :D Sadece zaman geçişlerinde gencinden yaşlısına kadr kimsede bir degisiklik olmaması garipti. Hangi yılda olduğu yazılmasa hep 90'lı yıllarda kaldıklarını düşünürdüm heralde. Teknolojik aletler ve bilgi notu sağolsun :D

   Sil
  5. aaa ne güzel. Allah analı babalı büyütsün inşallah :)
   Hayır 2000'li yıllara geçiş oluyordu. Onuda gösteriyorlar diye hatırlıyorum. 1997'de kimi seçeceğini kestirebiliyorsun fakat diğer serilerde kestirmek zor oluyor. Ayrıntılardan aslında çözebiliyosun onları da :)

   Sil
  6. Yoo yoo yanlış anladın :D Dizi de çözemediğim garip gelen bir yer olmadı. Bütün zamanları anladım. Hatta esas kızın Seule giderkenki iç sesi çok duygulandırmıştı. Sonrada 2002'den gerisine gitmediler bir daha. Demek istediğim fiziksel olarak hiç değişme olmadı. Anne, baba, abi, esas kız, esas oğlan yada diğer cocuklar... 1997'de görünüşleri nasılsa 2013'te de aynıydı. En azından saç modelleri değişik olsaydı 😀😀

   Sil
  7. Kişilerin değişimleri konusunda senarist bir şey yapmamıştı ilk dizide. Fakat diğerlerin de değişimleri göreceksindir :)

   Sil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..