28 Eki 2013

School 2013 / Kore DizisiDizi okulda yaşanabilecek iyi-kötü bütün olayları ele almış. Genel olarak ele aldığımda beğendiğimi söyleyebilirim. Hatta ben küçükken "Affet bizi hocam" adlı bir dizimiz vardı onu da az çok hatırlamama rağmen yaşanan bir çok şey ortaktı belki ondan sıcak gelmiştir bana.Günümüz bir liseye gidince yaşanabilecek her şey var kısacası bu dramada. He okul dizisi diyip aşk meşk vardır diyip başlamayın aksine yok daha çok "arkadaş,dost" kavramının yaşatabileceği bütün duyguları barındırıyor. Yani şöyle açıklamam gerekirse "Bromance", iki erkek arasındaki güçlü sevgi bağı anlamındadır. Bunu farklı şekilde yorumlar içerebilir tabi.

Bromance dediğimiz o kavram Go Nam Soon (Lee Jong-Suk) ve Park Heung Soo (Kim Woo Bin) arasında geçiyor. İkisinin arkadaşlıkları büyük bir sınavdan geçiyor. Ortaokulda çetesinden futbol hayali yüzünden çıkmak isteyen Heung Soo'yu Nam Soon'da dahil dövüyor orda yapmaması gereken bir şey yapıyor ayağını kırıyor. Futbol hayali de bu sebepten ötürü son buluyor. Nam Soon duyduğu pişmanlık yüzünden terkediyor yaşadığı yeri ve Heung So'yu. Tabi dizi başlar başlamaz bu konuları ele almıyor. Hatta Heung Soo iki bölüm sonra ortaya çıkıyor.
Dizi lise yıllarından başlıyor.İlk başlarda dizimizin başrol oyuncusu Nam Soon'un bol bol dövüldüğü sahnelerle baş başa kalıyoruz. Dayak yedikçe karşılıkta vermiyor. Aradan zaman geçer yine dayak yerken Heung So gelir, engel olur ama bir şey değişmez.Hatta bunların arasında nasıl bir ilişki var da böyle olmuş diye düşünmeye başladığımız zamanlar başlar: Woo Bin'i bilen bilir sert bakışları olduğunu ve o kadar da karizmatik olduğunu. Transfer öğrencisi olduğundan, gizemli oluşundan dolayı sınıftakiler korkarlar, tabi sonradan bu korkunun yersiz olduğunu da bilirler. 
Böyle bir sınıf olunca onları adam edecek sürekli yanlarında onları destekleyecek bir öğretmenleri olmalı değil mi ? 

Jung In-Jae (Jang Nara) idealist öğretmen.Okulun sadece sınavlardan ibaret olmadığını öğrencilerine ve diğer meslek taşlarına göstermeye çalışıyor:  Kang Se Chan ise dershane öğretmenidir. O da In Jae'nin tam tersi okulun derslerden ibaret olduğunu savunuyor. Gelin görün ki ikiside sınıf öğretmeni oluyor. Birbirinden farklı öğretme yapısına sahip oldukları için sürekli aralarından fikir ayrılıkları oluşuyor. Durum böyle olunca öğretmenlik konusunda etkilenmeye başlıyorlar. Öğretmen Jung çocukların hep yanında sırf mezun olabilsinler diye bir sürü fedakarlık yapıyor. Buna Öğretmen Kang'a ilk başlarda ne kadar anlamsız da gelse bu durum kendini çocukların hayatında onlara bağlanmış bir öğretmen gibi görmeye başlıyor. 
Dizi sadece Nam Soon ve Heung Soo arasında konuları ele almamış. Sınıftaki bir çok öğrencinin hatalarını mutluluklarınıda güzel bir şekilde işlemiş. Sınıfın çalışkan kız öğrencisi var ki onu Love Rain'de ki yapışan kız, Faith'de ki kraliçesi rollerinden biliyoruz Song Ha Kyung (Park Se Young). Ailesi yüzünden dersleri konusunda hırslı hatta en yakın arkdaşını kırabilecek seviyede diyebiliriz. Neyse ki sonlara doğru o da normal bir insan olmayı başarabildi. Hatta sınıfın haylaz çocuğunu bile korudu işte o zaman dünyanın sonu geliyor dedim.
Bir lisede yaşanabilecek her konuyu ele almış olmaları güzeldi. İzlerken aşk meşk aramadım aksine olmaması daha güzel olmuş. En yakın arkadaşlarının ilişkileri sınandı, hayatında haylazlık dışında bir şey bilmeyen öğrencilerin idealleri olabileceğini, bir annenin kendi hırsları uğruna kendi çocuğuna dayattığı kurallar, sınavlar, öğrenci-öğretmen ilişkilerinin bol bol olduğu güzel bir drama. Ben herkesin aksine sevdim. Size de tavsiye ediyorum. İzlemeyen varsa tabi. Benim geç izlememde ki neden ise dizi hakkında yorumları öncesinden okuyup ön yargılı yaklaşmamdan kaynaklıydı. Yoksa en sevdiğim iki oyuncu Woo Bin ve Lee Jong Suk oluşunda en azından izliyim dedim.

2 yorum:

  1. Benimde çok hoşuma gitmisti dizi. Hayat bilgisini anımsatmıştı banada tabi ilk dönemlerini... Uzatmak için abuk subuk konular araya karıştırmadan önceki halini. Okul dizilerine önyargılıyımdır aslında. Konular hep aynı olur diyordum. Okulun popüler çocuğu okula yeni gelmiş masum kız. Ülkemizde çıkan kitaplar bile aynı bu konular üstüne kurulu (Kötü Çocuk, Solucan, psikopat vb.) 17li yaşlarda kardeşe sahip olunca okumuş kdr oluyor insan :D Bizdeki Arka Sıradakiler faicasindan sonra tamamen kopuktum okul içeren dizilere. Ama ilaç oldu resmen bu dizi. Lee Jonk suk'un "izlemedigim dizisi kalmasın, izlesem ne kaybederim ki" diyerek başlamıştım. Ama sıfır aşk olması ve arkadaşlığın anlatılması çok cezbetmisti. En azından 'aynı' yada 'benzer' hissi vermedi hiç.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ülkemizde ne yazık ki okul temalı dizilerinde başarılı olduğumuzu sanmıyorum. Güney Kore'deki okul temalı diziler özellikle (School serisi); okulun içi sorunları işleyerek daha çok arkadaşlık üzerinden senaryo oluşturuluyor. Bu sebeple hoşuma gidiyor. School 2017'de geliyor. Nisanda yayınlanacak :)

      Sil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..