14 Kas 2013

Biri Dizi Mi Dedi ? Bölüm-3


SMALLVİLLE

Superman'e dair bir çok dizi-film arşivlerini izledim ama hiç biri bir Smallville olmadı, olamadı. Bu yaz vizyona giren "Man Of Steel" filmi bu dizinin yanında bile geçemeyi bırak sokağına bile uğrayamaz O film için vakit harcadığıma üzülüyorum. Neyse sinirlenmeye başladım konuma geri döneyim :)Efsane karakterlerin kahramanları daha dizi başladığında genç ve çelimsizdiler... Superman fenomeninin gençlik yıllarına ışık tutan Smallville tam da "Acaba her şey nasıl?" başlamıştı sorusuna cevap arayan cinsten bir bilimkugu dizisi.

Clark Kent'in (Tom Velling) büyüdüğü kasaba Smallville'de sıradan görünen genölerin ilişkilerini,i dostluklarını, fedakarlıklarını hatta ihanetlerini seyrederken, Clark'ın uçan bir adama dönüşme hikayesini de izliyoruz. Ayrıca Smallville'de "farklı" olanın sadece Clark olmadığını da dizi final yapana kadar görüyoruz.
Dizi 10 sezon sürdü. Yanılmıyorsam ilk 5 sezon "bundan sonra ne olacak?" sorunun cevaplarını çokça hissetmeme rağmen yinede koca 10 sezonu finaline kadar her şeyini tamamlanın verdiğini haklı gururunu yaşıyorum. 

SUPERNATURAL

        Dean Ve Sam kardeşlerin, "nasıl kardeş olurnur?" sorunun cevabını her fırsatta veren bir dizi klasiği..


Adı üstünde bir doğaüstü drama olan Supernatural Dean ve Sam Winchester kardeşlerin, doğaüstü yaratıklarla verdikleri savaşı konu alıyor. Anneleri bilinmeyen bir varlık tarafından yakılarak öldürülmesi sonucu, babalarıyla beraber avcılık yapmaya başlayan kardeşlerin Sam normal bir hayat yaşamak için abisi Dean ve babasını bırakıp üniversiteye gider. 

Yıllarca ailesinden ayrı yaşan Sam, abisinin aldığı babasının kayıp olduğu haberi ile eve döner ve macera tekrardan başlar... Tam da bu şekilde devam ediyor. Şu an 9. sezonu yayınlanan dizinin müptelası olmayı bırakın sezon başlasın diye gün sayan biriyim. Benim en çok sevdiğim iki kardeşin kendi aralarında taş-kağıt-makas oynaması.. Bu dizi final yaptığında yazı yazacağımdan kısa tutuyorum canlarım..

MERLİN

Sürekli Amerika ve Kore dizileri izlemiyorum tabi ki de. Vazgeçemediğim, müptelası olduğum İngiliz dizilerinden mahrum bırakır mıyım kendimi? İngiliz entrikaları ile alakalı dizi, film, kitaplar vazgeçilmezlerim.. Onlardan biri ise severek izlediğim ve takip ettiğim süre boyunca Merlin'in yaşamı hakkında bilgiler araştırmaktan geri kalmadım..Büyücü Merlin güçlerini tam olarak keşfetmediği ilk gençlik yıllarını konu alan dizi, Kral Arthur efsanesinden birebir beslenen hikayesi ile fantastik dizi meraklılarını cezbediyor.

Yuvarlak masa şövalyeleri, Ekskalibur kılıcı, Avalon kenti gibi şimdiye kadar edebiyata ve sinemaya pek çok fantastik malzeme sağlayan Kral Arthur'un omuzlarında yükseldiği beyaz sakallı büyücü Merlin'in, mitlerde çizilen tasvirlerinden oldukça farklı bir Merlin ile karşı karşıya kalacaksınız. Zira Uther (Anthony Head) hükümdarlığında Birleşik Krallık'ta büyücülerin sihir yapmalarını yasaklamıştır. Merlin sahip olduğu bu yeteneğin henüz tam olarak kontrol edemediği için başına her an belaya sokabilecek, sıradan görünen köylü bir delikanlıdır. Ne zaman ki yolları Kral Arthur ile kesişir o gün ve sonrası hem kendi kaderini hem de krallık için dönüm noktası olur..

Dizi  5 sezon sürdü ve geçen sene muhteşem bir final ile son buldu. Bir çok yapımı izlemiş olmama rağmen beni derinden etkileyen finallerden birini "Merlin" dizi gerçekleştirdi. Beş sezon boyunca dizinin nereye varacağı konusunda tahminlerde bulundum yine de beklediğim gibi gerçekleşmedi. Sağ gösterip sol bulan senaristin alnından öpüyorum, saygılarımı sunuyorum...


2 yorum:

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..