4 Ara 2013

Biri dizi mi dedi ? Bölüm-4


GOSSİP GİRLThe O.C ve One Tree Hill gibi fenomen dizilerden sonra ekranda hızla yükseliş gösteren yapımlardan biri olmayı başardı. The O.C'nin de yapımcısı olan Josh Schwartz'ın başarısının bu diziye yansıdığını biliyoruz. Cecily Von Ziegesar'ın çok satan kitap serisinin uyarlanmıştır. NewYork'un yukarı doğu yakasında yaşayan, doğuştan şanslı bir grup lise ve üniversite yıllarına dayanan lüks hayatlarını, aşklarını, ayrılıklarını dedikoducu bir blog üzerinden aktaran dizi, anlattığı hikayeler kadar, dizide kullanılan kıyafetler ve aksesuarlarla dikkat çekmeyi başarmıştı. Hatta dizinin yayınlandığı tarihlerde moda ikonu haline bile gelmiştir starlar. Dizi 6 sezon sürmüştür. Bu kadar başarı yakalamasına rağmen abartlı olaylar silsilesi de olmadı değil. Kimi zaman bunlar ne alaka dediğim de oldu ama özellikle final beklediğim gibi güzel ve zirvede bırakmıştı. İzlemeyenler olmayabilir o sebepten çok fazla konunun içine sokmak istemiyorum bu dizide.. Dizi de Blake Lively, Leighton Meester, Ed Westwick, Chace Crawford, Penn Badgley, Jessica Szorhr ve Taylor Momsen gibi oyuncular yer alıyor. Dizi yayınladığı ilk zamanlarda gerçek hayatta Blake ile Penn ve Jessica ile Ed Westwick aşk yaşamışlardır. Bayağı ses getirmişti o dönem..


GAME OF THRONES
Fantastik bir dünyaya açılıp orada kalmak isterseniz Game Of Thrones tamamen bütün beklentilerinizi karşılayıp  beklentileri aşan bir heyecanla hoş zaman geçirmenizi sağlıyor bu dizi kesinlikle fantastik bir gerçeklik sunuyor.

En güçlü krallığı kurup, huzuru sağlamış olsan bile bu gücü elinde nasıl koruyacaksın? Burada yanlış yapana yer yok, affetmek yok. Kuzey Krallığının hükümdarı Lord Ned Stark, uzun ve zorlu savaşlardan yurduna dönüp krallığını bütünlük içerisinde tutmayı başarmıştır. Kral Robert Baratheon ile yıllarca omuz omuza çarpışan ve Baratheon'un kral olmasını sağlayan Ned Stark'ın tek istediği kuzey sınırlarını koruyan krallığında
ailesi ve halkıyla yaşamaktır. Fakat suyun öte yanında kendi topraklarından ve krallığından kovduğu iddia eden Viserys Targaryen, kız kardeşi Daenerys'i barbar kavimlerin başı Han Drogo'ya vererek, güç birliği yapmaktadır. Tahtını büyük iştah ile geri isteyen ama kraliyet oyunlarından habersiz olan Viserys'in planları Kral Baratheon'a ulaşır. Savaş alanında büyük cengaver olan ama ülke ve aile yönetiminde ayrı başarıyı tuturamayan Barathen'un tamamen güvenebileceği ve yanlış hamlesini arkasından toplayacak yeni bir sağ kola ihtiyacı vardır. Kuzeyin Lordu Ned Stark bu görev için seçilmiş tek aday isimdir. Hanedan entrikaları, kapalı kapılar ardında dönen oyunlar, birilerinin kuyusunu kazmak için düşmanın koynuna girmekten çekinmeyen kandınlar, kardeşler arası çekişmeler, dışlamalar.. Hepsi tek bir neden için; Taht kavgası....

Saray entirikaları üzerine dönene bir yapım olsa da görsellik be kamera çekimleri üst düzey. Tamamen fantastik bir senaryo yerine gerçekçi çizgilerde kalmak tercih edilmiş. Sansürsüz küfür dolu diyaloglar dizinin doğallığını arttırıyor. Öldürme ve yaralama sahneleri çok profesyonel. Gördüğüm tek hata ve bence bir hata kullanılan figüranların sayısının azlığı..

Dizinin şu zamana kadar 3 sezonu yayınlandı. Bir sezonunda 10 bölüm yer alıyor. 4.sezonu ise 2014 yılında yayınlanacak..

HOW I MET YOUR MOTHER
2005'den bu yana 8 sezonu geride bırakan dizi önümüzde ki sene final sezonu ile karşımızda olacak. Böyle deli gibi güldüğüm dizinin bitecek olaması beni hüzünlendiriyor arkadaşlar. Dizi 2030 yılında Ted Mosby çocuklarına anneleri ile tanışmasının "uzuuuuun(9 sezon sürek)" hikayesini analtıyor ve bir anda 2005 yılının Amerikası'na geri dönerek başlıyor. Beş sıkı dostun 20'li yaşlarda ki eğlenceli yaşamlarını izliyoruz. Ted; 27 yaşında Manhattan2lı bir mimar, Marshall ise hukuk fakültesinde okuyan en iyi dostudur. Aynı zamanda uzun süredir sevgili olduğu Lily vardır. Barney Stenson ise (adamım)  takım elbise tutkunu kadın düşkünü bir çapkındır. Marshall, sevgisi Lily'e evlenme teklif edeceğini duyan Ted'in etekleri tutuşur ve hayatının aşkını bulacağına inanmaya başlar. Tam da o sırada Robin Scherbatsky ile tanışınca da müthiş beşli tamamlanır... Bu beşlinin hikayesini izledik sekiz sezondur.Ted'in evlendiği kadını sürekli şemsiyenin altında gördüğümüz ve bir türlü yüzünü göremesek de sorularımızın cevaplanacağı o meşhur final sezonuna geldik.. Umarım dizinin finali uzar :))))

2 yorum:

  1. game of thrones u bekliyorum sabırsızlıkla; Khalesi de 4 krallığın kraliçesi olur artık

    YanıtlaSil
  2. Bende o şekilde beklemeye geçtim bölüm sayısını arttırsalar keşke

    YanıtlaSil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..