14 Ara 2013

Hobbit:Smaug Çorak Toprakları (Hobbit: The Desalation of Smaung)

Uzun bir süredir takipte olduğum J.R.R Tolkien kitaplarının serilerinin filmleri olan Yüzüklerin Efendisi ve ardından gelen Hobbit serisinin ikinci filmini bir sene sonra izlemenin mutluluğunu yaşıyorum. Dün vizyona girdiği gibi bugün yolları aşındırıp vakit kaybetmeden izlemek güzel oldu. Özellikle bu ikinci film de Yüzüklerin Efendisinde görmeye alışık olduğumuz Legolas ve Gimliyi görebilmek mutluluk verdi. Kısaca film için izlenimlerden bahsetmek istiyorum.


Hobbitin ikinci serisi olan "Hobbit:Smaug'un Çorak Toprakları" filmi Bilbao cebindeki sakladığı yüzükle yola devam ediyor. Ejderha Smaug'da yurtlarını geri almak için yollara düşen cücelerle birlikte hareket etmeyi sürdürüyor bu bölüm de. Sıkıştığında yüzüğün gücünü kullanıyor, cücelerin hedefe doğru yürüyüşlerinde kilit bir görev üstleniyor böylece. Elflerin de devreye girdiği macera, Smaug'un üzerine yarattığı hazineneye kadar uzanıyor, "Arkentaşı"nın dibine kadar götürüyor maceraperestlerimizi. Tahmin edeceğiniz gibi, Smaug'u alt edip taşa uzanmak kadar kolay değil.

Bizi Hobbit evrenine çekenin "hikayenin güzelliği" olduğunu söylememe gerek yok heralde. Bilbao'nun serüvendeki her durakta yaşadığımız keyif paha biçilemez, kitabı okurken tabi J.R.R Tolkien, çocuksu bir heyecanla ama entelektüel bir bakışla kaleme aldığı romanda hiçbir boşluk bırakmadan bizi "donatıyor" yaratığı evrenin ünik coğrafyasında gezinirken tökezlememize izin vermiyor. Evet, Peter Jackson da bu evreni ezbere biliyor ve kaçak dövüşmüyor ama aşık olduğu Orta Dünya'nın tutsağı oluyor bir süre sonra, onunla birlikte yürümek yerine. Belki de koşullar zorluyor onu buna, Yüzüklerin Efendisinde alabildiğine farklı yaşadığı koşullar. Hikayenin güzelliğiyle yetinmiyor yönetmen, üç boyutlu teknolojisinin de itmesiyle patlatmaya çalıyor macerayı ekstra hamlelerde bulunuyor. Kötü demeye bile cüret edemeyeceğimiz bir yapım olmayı başarmış olması güzel..

Hobbit: Smaug'un  Çorak Toprakları ikinci bölüm olduğu için bana göre serinin gelişme bölümünü anlattığı bölümdü. Gönül rahatlığı ile bir sene beklediğime değdi diyebiliyorum . Yönetmen Peter Jackson'ın en güzel özelliklerinden biri çektiği seri filmlerin hepsinde kadraja girdiği gibi bu filmdede hemen başlarda görünüp kayboluyor. Serinin son filmi The Hobbit: There and Back Again filmi ile maceranun bütünlüğüne kavuşacağını düşünüyorum.. Şimdi bekle bekleyebilirsen 1 yıl..


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..