2 Oca 2014

The King 2 Hearts / Kore Dizisi

Lee Seung Ki dizilerinin bir çoğuna aşina olmama rağmen bu diziyi nasıl gözden kaçırdım inanın bilmiyorum. Diziyi haftasonu izleyip bitirdikten sonra kendime kızdım. Neden Emoş neden daha önce izlemedin diye söylenip durdum. Diziyi izlemediğimi öğrene Çikom'un ısrarları üzerine başlasam da Seung Ki'nin oyunculuğunun hastası oldum..


Dizinin konusu; Temsili bir krallık.. Güney ve Kuzey arasında ki sorunlara rağmen iki gencin birbirine olan aşkları.. İki ülkeninde birbirlerine olan ön yargıları..
Diziyi neden mi sevdim?
Kuzey ile yaşanan politik olaylara rağmen cesur bir senaryonun  aynı ırka, millete sahip olan bu iki ülkenin aslında savaştan çok barış istemesi mesajını gerek üstü kapalı gerek açık açık gösterdiği için saygı duydum daha çok sevdim. Dizinin içinde Kuzey varsa kötülerler mi ? sorusunu izlemeden önce ne kadar düşünsem de aslında herkesin ön yargısını kırdığı için yayınladığı zaman ses getiren yapımlardan biri olduğunu da öğrendim.. Güney Kore'nin Amerika aşığı bir ülke olduğunu izlediğimiz bir çok dizide işlendi. Fakat Amerika'nın oyunlarının da senaristin büyük cesaretle ele almasına saygı duydum
Seung Ki'nin sesi kadar oyunculuğunda iyi olduğunu biliyordum fakat bu kadar olduğunu tahmin etmiyordum. Tamam Gu family book dizisinde harika bir iş çıkarmış olsa  bile bu dizide büyük oynamış be çingular.. Hayran bıraktı kendine.. 
Oyunculuğunu konuşturan bir başka kişi ise; Ha Ji Won. Dizide Kuzey Kore bir askeri canladıran, ülkesi için herşeyi yapabilecek bir kadın. Kuzey Kore aksanını harika bir şekilde kullanmış olsada aksiyon sahnelerinde dövüş sahneleri çok güzelde olsa da bir kaçının abartı olduğunu düşünüyorum. Yalnız ne kadar atletik bir kadındı o öyle.. Bunun dışında Eğitim için Güney Kore askerleri ile tanışmaya geldikleri de bilbaorda eski rol arkadaşı Hyun Bin'i gördüğü için sevinmesi ayrı güldürdü.


Güney Kore kralına yakışır bir adam vardı ki sevilmeyecek gibi değildi. Kardeşlerine düşkün kendi içlerinde kraldan çok abi rolü üstlenmesi güzel ayrıntılar içeriyordu. Yalnız bu kralın "huzur içinde savaş olmadan yaşamak" idealiydi. Bunu bir çok kez kardeşi Lee Jae Hee dile getirmesi ve ileride  bu sözler kardeşinin onun izinden gitmesine yardımcı oldu. Zaten bilinir ki iyi bir lider halkının refahı için savaşan kişidir.. 

John Mayer adında kraliyet ailesine düşman, Kuzey ve Güney birleşmesini istemeyen bir kötü adam. Yalnız hala neden onlara bu kadar kin besliyor anlamadım. Bu kadar iyi insanın arasında olması gereken bir karakter olduğu için sevdim. Psikopatlık konusunda üstüne tanımayacağım karakterlerden biri olmayı başardı. Yoluna çıkan kimsenin gözünün yaşına bakmıyor karşısında  Kral dahi olsa..

Bir  Jo Jung Suk'un canlandırdığı Eun Shi Kyung karakteriydi. WOC ( World Officers Championship)'de ülkeyi temsil edeceklerden biri. Aynı zamanda kraliyet ailesinin baş muhafızı.. Prensese duyduğu temiz aşkı ile sevdim onu. Öğrendiğim kadarıyla yayınladığı zaman çok etki yaratmış bu karakter. İzleyince hak vermemek elde değil. Senariste kızdığım ters düştüğüm olaylardan biri bu karakterin ölmemesiydi. Her ne kadar kahramanca ölmüş olsa bile. İzlerken göz yaşlarıma dahi hakim olamadım o sahnede.. Zaten Prenses felç olmuş üzerine sevdiği adamı kaybetmek olmadı olmadı olmadı..
Ciddiyetine rağmen çok güzel sevdi prensesi
Bu yapım; Güney Kore ve Kuzey Kore arasında ki farklılıklarını aslında biz kendi ırkımızdan olan insanlarla düşman gibi değilde dost, kardeş gibi yaşamak istiyoruz demenin başka bir şekliydi.. Kuzey, Güneye göre daha tutucu. Totaliter rejim yani komünist rejim uygulanmaktadır. Güneyinde Kapitalist rejimi desteklemesi ile iki ülke arasında ki farklılıklar ortaya çıkıyor. Bunu en basit ve en güzel şekilde gerçek olaylara birlikte ortaya koyduğu için senaristi saygıyla selamlıyorum. Kuzey çok katı yönetiliyor. Bundan bir kaç önce okuduğum bir haberde Güney Kore dizilerini izleyen yüze aşkın kişi idam etmişler. İnanabiliyor musunuz ? Dizide Kuzeyli askerin Girls Generition'ın dinlediği için utanmasını anlamamıştım ama çok gülmüştüm tepkilerine bir o kadar da bildiğim için normal değil mi Emoş diye kendime sormadan edemedim..
Güney ile Kuzey savaştığında Türkiye'nin Güney'in müttefiki olduğunu dedelerimizin çoğunun orada gazi veya şehit olduğunu daha küçük yaşlardan bilirdim. Güneyin bir çoğunun bunun farkında olması da beni sevindiriyor. 
Gel de sevme bunları dimi ama :)))

Gel gelelim dizinin Kuzey ve Güney aşkına..  Lee Jae Ha ve Kim Hang Ah arasındaki aşk daha dizinin başlarında boy göstermeye başlaması güzeldi fakat bir tek bunun üzerinde durulmadığı içinde çok mutlu oldum. Lee Jae Ha'nın sürekli Hang Ah'ı Eun Shi Kyung'dan kısnapı çirkeflik yapması Seung Ki'ye yakışmamış mıydı ? Kızı kendine aşık edecek diye kendi aşık oldu farkında değildi. Hele birbirlerine sarıldıkları sahne vardı ki bir de Ost gelince tadında yenilmez bir sahne olmadı değil. Bir de ikisinin tatlı sert atışmalarıyla eğlendirmesi güzeldi :)

HAKLI DEĞİL Mİ ?
Bir tek Türk erkeklerinde yokmuş şu muhabbet :)

OST'ların kraliçesi TaeYeon "Missing You Like Crazy" ve  K.Will "Love is Crying" söylediği şarkılarla romantik sahnelerle bir araya gelince düşünün nasıl duygu yoğunluğu yaşadığımı.. Seung Ki'yi bu diziden sonra daha farklı gözle izleyip değerlendireceğim doğru. Ben Gu Family Book dizisini izlememe rağmen tekrar açıp izleyeceğim.. Yazacak çok şey olmasına rağmen bir türlü kafamı toparlayamadım bu seferlik beni affedin, İyi seyirler..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..