6 Oca 2014

Zamanda Aşk


Ekim ayında vizyona girmesine rağmen sinemada bir türlü izleyemediğim yapımlardan biri "Zamanda Aşk". Romantik Komedi dünyasında İngiliz komedisinin vazgeçilmez ismi Richard Curtis'in yönettiği film, klasik ironi dolu İngiliz komedi stilini yeni bir bilim-kurgu konusu ile deniyor açıkçası karmaşık bir sonuç ortaya çıkıyor.
Ana karakterimiz Domhnall Gleeson'un canladırdığı Tim hayatı boyunca aşk konusunda şansız bir gençtir. Fakat yirmi birinci yaşına bastığında babası ilginç bir aile sırrını Tim ile paylaşıyor. Ailenin erkekleri zamanda geriye doğru yolculuk yapabiliyordu.. Bir bakıma türün gerektirdiği hikayeyi bekliyoruz. Kız ve erkek tanışır, aşık olurlar ama engeller yüzünden bir araya gelemezler ve film, çiftin sonunda bir araya gelmesi ile sonuçlanır. Zamanda Aşk'ın ilk perdesinden sonra senarist Richard Curtis; Tim ve Marry arasında ki ilişki rayına oturtuyor. Yaşamda elimizde kalan zamana minnettar olmamız mesajını yer yer filozofik ama çoğunlukla didaktik bir yapı sergiliyor.. Fakat filmin zayıf hikayesi yanında en büyük problemi zaman yolculuğu kurallarını mantıklı bir biçimde kuramaması.Senaryo zamanda yolculuğun nasıl çalıştığını en azından tür içinde mantıklı olabilecek bir biçimde açıklamıyor. Bunun dışında Zamanda Aşk, olabildiğince pozitif bir film. En azından film bitene kadar kötü bir şeyler olacak diye bekleyen ben; filmin sonunda ruhum dinlemiş şekilde bitirdim.. İngiliz sinemasını seviyorsanız izleyebilirsiniz. Fakat bilim kurgu konusunda ebir yapım beklemeyin. Sadece izleyin..

3 yorum:

  1. zaman yolculuğuna çok değişik bir açıdan bakan gerçekten de senaryo olarak mükemmele yakın sizi gerçek hayattan genede koparmayan bir film... mükemmel filmlerin arasında akış süper sonu süper.

    YanıtlaSil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..