17 Mar 2014

As One // "Seni Arayamam.. Sana yazamam.."


Hafta sonu izlediğim 2012 yapımı "As One" adlı filmin konusu beni derinden yaraladı.. Aynı ırkın evlatlarının birbirlerinden farklı yönetimlerle ülke yöneticilerinin "siz düşmansınız" dayatmasıyla yaşanan gerçek bir olayı ele almışlar, filme dönüştürmüşler. 1993 yılındaki Dünya Masa Tenisi Olimpiyatlarda aynı ırka sahip iki ülkenin birleşerek "Kore" adına yarışmasını konu alan film şu açıklamayla başlıyor;

"60 yıl önceki ateşkes antlaşmasından beri Kore dünyanın tek bölünmüş ülkesi olarak varlığını sürdürüyor.."  

 Stratejik olarak Kore yarım adası üzerinde hakimiyet kurmak isteyen SSCB ve ABD'nin bölgede kendi ideolojilerine uygun iki uydu devlet kurmalarının ardından sürtüşmeye başlayan bu iki devletin giriştiği fakat zamanının SSCB ve ABD'nin güç gösterisine dönen ve Kuzey Kore'ye Çin Halk Cumhuriyeti'nin Güney Kore'ye de Birleşmiş Milletlerin yardım ettiği anlamsız savaş..  Soğuk savaşın ilk kurbanları olmuşlardır.


Ha Ji Woon, Lee Joon suk, Oh Jun Se gibi tanıdığım oyuncularının filmde yer aldığını görüp de indirdiğim film "As One".. İzlemeye başlamadan önce beklentim pek yüksek değildi. Fakat filmi izleyip bitirdiğimde ben bu  filmi daha erken neden izlememişim sürekli ertelemişim diye kızdım.. The King 2 Haert dizisinde Ha Ji Won'u Kuzey Koreli bir asker olarak izlemiştim. O dizide Güney ve Kuzeyin arasında kalan bir aşk anlatılıyordu. Bu sefer Ha Ji Won Güney Kore'li bir masa tenisi oyuncusu "Hyun Jung- Hwa" canlandırıyor. Bu filmde ilk kez izlediğim Bae Doo Na ise Lee Boon Hee'yi canladırıyor. İlk başta bu kız neden bu kadar soğuk diye düşünürken kominizim altında yetiştirilmiş birinin normal olmasını beklemek benim hatam.. Choi Yoon Young ise; Yeon Jung karakterini canlandırıyor. Bu kızın kendine güvenine hasta oldum.. Han Ye Ri ise Soon Bok karakterini canladırıyor. Seyirci korkusu olan bu kız çok iyi işler başarıyor...

Birbirlerine düşman olarak yetiştirilmiş,farklı yönetim şekillerine sahip ülkelerin çocukları "KORE" adı altında tek yürek olursa nasıl olur sorunun cevabını 1993'de ki şampiyonada vermiş sporcular. Bir tarafta Kuzey Kore gibi kominizim adı altında sıkı yönetilen sporcular bir tarafta Güney Kore tarafında koşulları rahat, iyi olan sporcular..  Bu filme en uygun cümle "Spor kardeşliktir"  Düşünsenize o kadar zaman birlikte omuz omuza yarışıyorsun sırf ülkeler düşman diye telefonla bile konuşamıyorsun, çok acı çok..Benim gözyaşları ile bitirdiğim ender filmlerden biriydi. İzlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum..

"İki ülkenin destansı bir çaba ile bir olmayı başaran sporcuların 21 yıl önceki 1993 yılı WWTC'nin ardından bir daha hiç karşılaşmadılar."

"Seni Arayamam... Sana yazamam...
Sana Söylemem gerekir.."


"Kore adına yarışan Kuzey v Güney Kore sporcuları"onlarının hikayelerinden kaleme alındı..

2 yorum:

  1. ha ji won sevmediğim için yanaşmadığım bir film :/

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ha Ji won'u bir kenara bırak sırf öyküsü için izle derim, ben çok üzüldüm :(

      Sil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..