15 Nis 2014

Can You Hear My Heart / Kore Dizisi

Diziyi izlemeye karar verdiğimde, bölüm sayısı biraz gözümü korkutmadı desem yalan olur.  Açıkcası nasıl izledim nasıl bitti anlamadım. Hikaye sizi öyle bir içine sürüklüyor ki yeri geldiğinde çekilen acıyı , hasreti beraber hissediyor yeri geldiğinde onların büründüğü role kaptırıp kahkahalara boğuluyorsunuz..  Bu sebeple karakterleri ve diziyi sevmemek gibi bir lüksünüz ortadan kalkıyor.

Dram dizilerine karşı zaafım var. Aslında kendime işkence ediyorum, çok üzülememe rağmen  bu tarz konulu dizilerden vazgeçemiyorum. Kdramalarda izlediğim en güzel aile dramalarından biriydi. Bir kere konusunu okuduğuma ben bu diziyi hemen izlemeliyim dedim. Cha Dong Joo hayatı boyunca izini taşıyacak bir olaya tesadüfen tanıştığı piyana öğretme sözü verdiği Woo Ri ile tanıklık ediyor. Çatıdan kazara düşmesi sonucu işitme duyusunu kaybetmiş zengin bir çocuktur. Ma Roo hasta babasından, yaşlı büyükannesinden ve üvey anne ve kardeşinde nefret eden bir çocuktur. Bir gün ortadan kaybolur.. Dong Joo'nun abisi olarak geri döner. Kader yıllar sonra o küçük çocukları bir araya araya getirir.
Cha Jong Joo karakterini yakışıklı oyuncu Kim Jae Won canlandırıyor. Öyle bir karaktere bürünmüş ki sevmemek elde değil. Her güldüğünde beni alıp götürdü. Çocukken başına gelen talihsiz olay sonrası duyma yetisini kaybetmesine rağmen hiç fire vermeden devam etti yaşamına. Böyle bir karakter nasıl duyamaz diye diye yedim bitirdim kendimi. Oyunculuk mesleği böyle bir şey demek ki.. Onun büyümemiş çocuksu hallerini her fırsatta göstermesi, duyamadığı halde rüzgarın, yağmurun sesini kendinin çıkarması küçük ayrıntılar bile olsa insan bir süre sonra düşündüğünde haline şükrediyor. Kendi dünyasında en son duyduğu sen Woo Ri'nin sesi..

Bong Woo Ri karakterini Hwang Jung Eum canlandırıyor. Full House 2, Secret dizilerinden hatırlayabilirsiniz.  Woo Ri sağır bir annenin biricik kızı. Üvey babasını, büyükannesini öz ailesi gibi sahiplenen, onları terk eden abisi Ma Ru'yu 16 yıl boyunca bekleyen kararlı halini sevdim. Sevmediğim tek yönü fazla saf olmasıydı. Ona sürekli kötü davranan halasına bile saygısını bozmayan bir kız Woo Ri. Küçük yaşta tanıştığı aşkı Dong Joo ile yıllar sonra karşılaştığında ondan vazgeçmemesi sevimliydi. Dong Joo'nun sağır olmasına rağmen gururunu incitmemek için öğrendiğinde ondan saklaması. Yüzüne bakarak konuşması.. İkisi arasında ki çekim farklı ve güzeldi..


Bong Ma Roo  namı değer Jang Joon Ha karakterini Nam Goong Min canlandırıyor. Çocukken babasınından utandığı için ondan uzak duran, kötü davranan bir çocuk gibiyse de büyüdüğünde bir o kadar nazik bir adam oldu. Çocukluk hallerini izlediğimde benim gibi bu çocuk kesin kötü bir karakter olacak diye düşünen çok insan olmuştur. Ma Roo'nun babası Woo Ri'nin annesiyle evlendiğinde istemiyor gibi görünse de aile hasretine aç olduğu belliydi. Yıllar sonra ailesini gördüğü zaman onunla beraber bende ağladım ekran başında.Dong Joo'nun annesi intikam uğruna bu çocuğa bunları yapma yapma diye yedim bitirdim kendimi. Dong Joo ile aralarında ki abi kardeş ilişkisinin arasına girme. 16 yıl boyunca birbirlerinden kopmayan, her seferinde birbirlerine karşı sevgilerini ön planda tutan kardeşler. Ma Roo gerçekleri öğrendiğinde kötü bir çocuk gibi etrafta dolandığında bile kızamadım ona. Neyse ki çok uzun sürmedi hatasını anlaması... 
Dizinin en sevimli karakteri Lee Seung Cheol'ü Lee Gyu Han canlandırıyor. Woo Ri ve Ma Roo'nun
çocukluk arkadaşı, vefalı komşularının oğlu. Woo Ri ile birlikte büyüdüğünden hep bir sahiplenme arzusu içindeydi. İlk bölümde Woo Ri'nin bu çocuğu öpmesi bir süre sonra sen benim arkadaşımsın diyip duygularıyla oynaması beni deli etse de dost kalmaları, onu bir abi gibi koruması güzeldi. Ma Roo'nun yokluğunda Woo Ri'yi koruma görevi ona kalmış gibi bişeydi.. En çok mutlu olmayı hak eden karakterlerden biriydi Seung Cheol.. Büyükannenin yanından ayrılmayan onun için endişelenen.. Öz torunuymuş gibi kendi elleriyle beslemesi benden on puan aldı..
Konu bu ana karakterler üzerinden yürüyüp gitse de diğer oyuncularında hakkını unutmamak lazım. Özellikle o Bong Young Gyu rolünde ki Jun Bo Suk izledik. Bu adamın önünde saygıyla eğilirim. Oyunculuk konusunda resmen çığır açmış. Böyle güzel rol yapmak yoktur. Ma Roo'yu ilk görüşte tanıdığı o sahne yok mu içimi dağladı, bitirdi... 29.bölümdü sanırım yangın sahnesinde baba, Ma Roo ve Dong Joo'nun sahnesi. O kötü adam olan diğer babaya nasıl sinirlendim onu kelimelerle ifade bile edemem. 16 yıl evine dönen Ma Roo.. İşte en güzel anlardan biriydi. Güzel olan ise herkes dersini aldı..
İlk dört bölümde yer  alan oyuncuları unutmamak gerek en az abileri ablaları gibi oyunculukları olağanüstüydü. Ma Roo'nun küçüklüğünü canlandıran Seo Young Do. İleri ki bölümlerde ki büyümüş haline benzeyen en çok oydu..  Küçük Cha Jong Joo ve küçük Woo Ri'mizi unutmamak lazım. Daha o yaşta böyle bakışmalar olacaksa ileride neler olacak kim bilir diye düşünmedim değil hani... Dört bölüm boyunca Ma Roo'nun peşinde "oppa oppa" diye koşan küçük kız sevilmeyecek gibi değil... 
Dong Joo ve Ma Roo'nun şakalaşmaları benim için zirveyi zorlar.

Kdarama klişeleşmiş yürüme sahnesinin tersten olanı.. Ben sevdim :)

Piyanoya karşı zaten zaafım var. Bir de bu sahneyi görünce öldüm..

Böyle güzel aile draması olurda Ostları güzel olmaz mı? Tabi ki de olur. Bir tane bile sevmediğim şarkısı yok. Öyle olaylar esnasında girdi ki şarkılar o an sizi içine çekiyordu. İşte o güzel ostlar ..  Benim için can alıcı nokta ise Young Gyu'nun annesini neşelendirmek için söylediği o şarkı.. Onun orjinalini kim söylediğini unuttum. Güney Kore'nin en eski sanatçılarından biri söylüyordu. Bir programda izlemiştim. Bir çok ödül falan almıştı. Geçen sene EXO Immortal Song 2 programında seslendirmişti. Şarkının adı "With You" Seninle birlikte..  2011 yılının en güzel draması net.
İnsan sevmez mi?

2 yorum:

 1. yıllardır bu diziyi duyarım 2011 yapımı olması lazım ama ben dram izleyemiyorum biliyorsun :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2011 yapımı dizi canım.. Dram izlemediğini biliyorum :D
   Tam aile dramıydı hakkını vermişler bol bol ağlattı :D

   Sil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..