14 May 2014

Sil Baştan "Sil Baştan" adlı romanın yazarı Ken Grimwood ilk kez 1987 yılında yayınlanmış fakat Türkiye'de 2011 yılında basılmış. Kitap ayrıca 1988 yılında en iyi fantezi roman ödülünün de sahibi olmuş. Bana sorarsanız sonuna kadar hak etmiş..  Yazar; 2003 yılında Bu kitabın devamını yazdığı sırada kalp krizinden ölmüştür. Üzücü..

"Hayatınızı tekrar, tekrar ve tekrar yaşamak zorunda kalsaydınız.." romanın kapak sayfasında ki bu alıntıyla beni kendine çekti...

Kitabın arka yüzü konusu hakkında bilgilendiriyor. 43 yaşındaki Jeff Winston hayatıyla alakalı kaybettiği heyecanı, bir sabah gözlerini açtığında kendini 18 yaşında, üniversitedeki yurdunda bulur ve anımsayamadığı anıları tekrar tekrar yaşamaya başlar. Geleceğiyle alakalı her şeyi avunun içi gibi bilmektedir.. Bu ona kimi zaman yarar kimi zaman zarar.. Kitabın serüveni bundan sonra bir hayli karmaşık bir hal alır.. Jeff Winston'un hayatı bundan sonra nasıl olacaktır?
Diyeceğim şu ki, kitabın ilk sayfaları biraz sıkılıyorsunuz fakat sonrasında yaratıcılığın sınırlarını bayağı zorluyor.  Aksiyon, romantizm, gerilim, sürpriz, drama, trajedi hepsi bir arada. Olay örgüsünü öyle güzel bir hale getirmiş ki yazar, zerre sıkılmıyorsunuz.  Hayatın karmaşık döngüsünü sorgularken hayat gücümüzü de bir hayli zorlayan bir roman türü olarak karşınıza çıkıyor. Kitabı bitirdikten sonra hayatınızla alakalı bazı şeylerin farkına varıyorsunuz..  İşin kötü tarafı yazar Sil Baştan kitabının devamı yazarken hayatını kalp krizinden kaybetmiş. O yüzden devamına dair bilgi edinemiyoruz...
Bir solukta okuduğum Sil Baştan Kitabını fantastik türü kitap sevenlere şiddetle tavsiye ediyorum. Yazarın hayal gücüne hayran kaldım.. Umarım sizde seversiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..