12 Eki 2014

EXO'dan Luhan Ayrılışı


EXO'dan Krıs'ın ayrılışının şokunu yeni yeni atlatılmasına rağmen şimdide Luhan'ın ayrılışı şok etkisi yarattı. Luhan'ın SMTown konserine katılmamasının ardından ortaya "Acaba Luhan ayrılacak mı?" dedikoduları aldı başını gitti. Bir çok haber kaynağına göre Luhan'da  Hangeng ve Kris'in davalarına bakan hukuk firması tarafından yürütüldüğüne dair haberler yapıldı. Yaşanan bu olayın ardından gözler SMTown şirketine çevrildi ve açıklama yapıldı.

"Avukatlarımızda biri aracılığıyla Luhan'ın dava açtığını öğrendik.
Şu anda şok olmuş durumdayız çünkü dava, sağlık durumundan dolayı, grup aktivitilerinden ziyade Çin'de bireysel aktivitelerine odaklanmak istediğini dile getirmesinin ardından, programlarını istediği doğrultusunda yeniden düzenlediğimiz bir zamana denk geldi.
Aynı Kris davasında olduğu gibi, grupla beraber kazandığı popülerliğin ardından ortada hiçbir ciddi sebep yokken aynı bahaneler ve aynı avukatlarla açılan bir dava. Bu davaları aynı kefeye koyuyoruz çünkü hepsindeki sebep, kişilerin kendi çıkarlarını şirketleriyle ve grup arkadaşlarıyla olan anlaşmasından, üstün görmesinden kaynaklanıyor. Şirket olarak bu olayın arkasında başka birilerinin olduğunu düşünüyoruz.
Bu tarz durumlada, konunun uzmanlarıyla ve Çin'de dahil olmak üzere yurtdışındaki ortaklarımızşa beraber gereken neyse yapacağız.
Bu arada EXO'nun gelecek aktivitelerin hepsi planlandığı gibi devam edecektir."

Benim bu açıklamadan anladığım Luhan'ın gidişinin arkasında Çin'de ki şirketlerin olduğu ve birilerinin onun aklına girmiş olabileceği. SMTown Luhan'ın şirketten aktivitelerinin tekrar düzenlemesinin istediği sırada dava açması hiç mantıklı gelmiyor. Hem yorulduklarından yakınıp hem de aktivitlerinin az olmasından yakınıyorsa bu nasıl bir iş demez mi insan ?! 
Bu tür ayrılma skandallarının ardından SMTown'nun yapmış olduğu hatalardan dolayı bir anda şirkette yüklenmeler olacaktır. Öncelikle şirketin bu ayrılma olayının bilmediğine inanmak saçmalık olur. Neden? derseniz, Smtown konserine katılmayışın ardından hasta olduğu söylentileri dolaşırken ayrılık haberleri almış başını gidiyorken şirketin bu olayın bilmemesi mantıklı olmaz değil mi?  Fakat açıklama da dikkat çekmek istediğim bir husus var. SM açıklamasında Luhan'ı suçlamıyor. Açık açık Çin'deki büyük şirketlerin aklını çeldiğini kanaatinde. O yüzden bu durumda SM suçlamak haksızlık olur diye düşünenlerdenim.  Yani, Luhan ayrılık kararı vermek yerine Sulli gibi ara verebilir ya da SM şirketinin onun kişisel aktivitelerine ağırlık vermesini bekleyebilirdi. Bu sebepten iki tarafı suçlu bulmak yerine ikisininde hataları olduğunu kabul edip olacakları izlemek daha mantıklı değil mi?  İki tarafında çelişkili olduğunu düşünüyorum. 
Kpop sektöründe şirketlerin idollerle imzaladıkları sözleşmelerin köle sözleşmesi gibi olduğunu zaten biliyoruz. JYJ'nin SmTown şirketine başkaldırışı da bundan değil miydi?
 Benim kızdığım konu Kris ve Luhan olayının Hangeng ile kıyaslanması. Super Junior çıkış yaptığı zaman Hangeng gruptaki tek Çin'li üyeydi bu rağmen çok çalıştı,çabaladı. Tek yabancı olduğu için kendini gösterme fırsatını SMTown ona sunmadı. Yani yazar burda diyor ki; şimdi zamanla o zaman ki şartlar ona sunulmadı. Hatta bir keresinde sahneye maskeyle bile çıkardı. Heechul o maskeyi çıkarmıştı. Bu sebepten her gruba bir Heechul lazım!!  Buna rağmen yılmadan devam etti. Kris ve Luhan'ı Hangeng ile kıyaslanması mantıksız geliyor. B
Kris, gruptan ilk ayrılan üyeydi. Hem de öyle bir zamanda çekip gitti ki herkesin tepkisine yol açtı.Grup ilk konserini vereceğini zaman gitti. Onu çok sevmeme rağmen bana göre kolayı seçti üyeleri yüz üstü bıraktı. EXO'nun tek Çin'li üyesi onlar değillerdi. Lay ve Tao'da aynı durumu çekiyorlardır kimbilir fakat ikisi de mi bıraksın.. 
 Luhan grubun geleceğinden endişelendiğine dair bir haber okudum.Doğruluğunu bilemem ama şöyledi. EXO-K 5 adet reklam teklifi alırken EXO-K neredeyse hiç teklif almamış. Luhan'ın öne sürdüğü bir diğer gerçek ise, şirketin kendilerini çok yormasıydı. Şimdi bende derim ki; hem iş isteyip hem yorgunluktan şikayet etmek ne iştir? Bu yüzden Luhan'ın bu kararında başka kişilerin parmağı olduğunun kanıtı bence. Bir de şu açıdan bakarak yorumlamak istiyorum. EXO-M biliyorsunuz ki Çin'de faaliyet gösteriyor. Bu grupta Xumin ve Chen'de yabancı gözüyle bakılıyor hiç ses etmiyorlar. EXO-K ve EXO-M olarak faaliyet göstermeyeceklerdir. Tabi SMTown yeni birilerine gruba ekleme gibi bir şey yapmazsa..  
Benim merak ettiğim üyelerin neler yapacağı? Lay dışında bir şey yazana denk gelmedim. Lay kendini benim gözümde adam gibi adam oluşuyla kanıtladı
Doğruyu söylemek gerekirse EXO'nun "We Are One" sloganı artık tarih oldu gibi geliyor. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..