2 Eki 2014

SM Entertainmet, Girl's Generation ve Jessica Çıkmazı


Gün geçmiyor ki SM şirketinde bir grupta sıkıntılar olmaya görsün. Super Junior Hangeng'in ayrılması TVXQ grubundan Jae Joong, Jansu ve YooChun'la yıllarca süren dava süreci, EXO'nun bu yılın başında yaşadığı Kris'in ayrılması ve f(x) grubundan  Sulli'nin promosyonlarına ara vermesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalırken şimdi de Girls Generation'dan Jessica'nın çıkarılması dünya yankı uyandırdı. Resmi açıklamaları okuyana kadar bu konu hakkında yorum yapmadım. Fakat Netizenler ve Avrupada bulunan Soneler tarafından oldukça ilginç ama bir o kadar kızdığım yorumlara rastlamadım değil. Bir sone değilim! Fakat her ne kadar SM şirketine böyle durumlarda kızmış olsam da şirkette yer alan gruplar benim gözümde her zaman farklı yerdedir. Jessica'nın birlikteği yüzünden üstün gidilmesi kadar saçma bir yorum olamaz. Sonuçta artık belirli bir yaşa geldiler tabi ki ilişkileri olacak belki evlenecekler idol olmaları mutlu bir hayat sürmeyecekleri anlamına gelmiyor önce bunda bir anlaşalım. Hayran olunca bu ihtimalleri göz ardı etmek olmaz diye düşünen taraftayım. 

Jessica'nın gönderilmesi konusunda internette iki ihtimal olduğu söylentileri dolaşıyor. Bunlardan birincisi; Jessica'nın yarattığı markası Blanc'ı, faaliyet içinde olduğu Girl's Generetion grubundan üstün tuttuğu bir diğer ihtimal ise birlikte olduğu Tyler Kwon ile evleneceği haberleriydi. Ben keşke ikincisi olsaydı diye düşünmedim değil..

Öncelikle bugün itibariyle Jessica Weibo hesabından mektup şekilde açıklama yayınlandı; 

"Merhaba, ben Jessica.

29 Eylülde ajansımdan Girls' Generation'dan ayrılacağım haberini aldım ve şok halimi ve kırılmış kalbimi saklayamıyorum, bu yüzden hislerimi paylaşmaya buraya geldim.
Bir Girls' Generation üyesi olarak, her zaman Girls' Generation'ın aktivitelerini kendi iş ve özel hayatımdan üstün tuttum. Fakat grup için verdiğim emeklerden sonra ajans gruptan ayrılmamı istedi.
Uzun süredir ilgimi çeken markamı oluştururken, hazırlıklarla ilgili defalarca SM'e ve üyelerime danıştım ve anlayışlı olmalarını istedim.
BLANC'ı kurduğum Ağustosun başına kadar SM ile anlaşma yaptım ve izin aldım, hatta üyeler de beni tebrik etti.
Fakat Eylül ayının başında, markanın kurulmasından sadece 1 ay sonra, üyeler birden düşüncelerini değiştirdi ve bir toplantı yaptık, herhangi bir gerekçe olmadan ya Blanc'ı bırakmamı ya da Girls' Generation'dan ayrılmamı istediler.
Ajanstan izin aldığımı ve asla Girls' Generation aktivitelerini ihmal etmediğimi belirttim. Markamı kurduktan yalnızca bir ay sonra iş partnerimle olan kontratım sebebiyle markadan çekilemeyeceğimi söyledim.
Blanc ve Girls Generation arasında seçim yapmamın haksızlık olduğu konusunda onlara yalvardım. Bir Girls' Generation üyesi olmak hayatımda başıma gelen en güzel şeydi ve asla çıkmayı düşünmedim.
Şok olmuştum, 16 Eylülde ajansın CEO'suyla görüştüm ve yeniden bana izin verdiklerini onayladım.
Fakat 29 Eylülde Girls' Generation'dan ayrılmam istendi. Bunun sebebiyle 30 Eylülde Çinde gerçekleşen hayran buluşmasına katılamadım ve bundan sonraki tüm Girls' Generation aktivitelerinden de dışlanmış durumdayım.
Ajansım ve 15 yılımı birlikte geçirdiğim üyelerim, tüm hırsımı ve emeğimi verdiğim Girls' Generation'dan yalnızca kendi şirketimi kurdum diye ayrılmamı istedi ve bu yüzden çok canım yanıyor, üzüntümü saklayamıyorum.
Hayranları endişelendirdiğim için de özür dilerim. Bu benim hayal ettiğim durum değildi, lütfen anlayın. Her zaman Girls’ Generation'a değer verdim ve bu böyle kalmaya devam edecek. Beni sevdiğiniz ve desteklediğiniz için teşekkür ederim.

İyi dileklerimle,
Jessica"

Jessica'nun resmi açıklaması bu şekilde. Bunun üzerine birlikte olduğu Tyler Kwon evlilik dedikodularının gerçeği yansıtmadığını belirten bir açıklamanın ardından "Dayan! Gerçekler ortaya çıkacak, biz senin arkandayız." tarzında mesajı yayınlandı. Jessica bilinçli olarak gruptan markasını üstün tutsa ya da evlenecek olsa neden daha geçen aylarda sözleşme yenilesin ki? İnsan bunları düşünmüyor değil. Böyle dışlanma kötü.

"Merhaba, Jessica'nın Weibo'sunda bugün yazılan sözleri açıklayacağız.

Bu ilkbaharda, kişisel bir sebepten dolayı SNSD bir albüm daha yayınladıktan sonra Jessica grup promosyonlarına son vereceğini söyledi. 

Bu ani bildiriye rağmen ajans ve SNSD üyeleri, SNSD'nin promosyonlarının en iyi şekilde ilerleyebilmesi için bir çözüm bulmaya çalıştı.

Fakat tartışmalar ve birbiriyle uymayan önceliklerin arasında Jessica moda markasını açtı. Bunun sebebiyle tartışmaalr devam etmesine rağmen takım bir arada duramayacak hale geldi.

Bu sebeple ajans SNSD'nin aktivitelerine 8 üye olarak devam etme kararını tahmin edilen süreden önce almak zorunda kaldı. Bunu ne zaman açıklayalım diye düşünüyorken Jessica bu sözleri internete yazdı.

Şuandan itibaren ajansımız 8 üyeli SNSD'yi ve Jessica'nın bireysel aktivitelerini desteklemeye devam edecektir."

Yani Jessica şirketten ayrılmadı, gruptan ayrıldı."

Şeklinde açıklamanın ardından görülüyor ki SM şirketinin yarattığı problemden çok grup arası anlaşmazlık yaşandığı apaçık. Ben iki tarafıda yerine göre haklı buluyorum. Jessica her zaman idol kalacak diye bir şey yok. Tabi ki iş kurabilecek. Fakat SM şirketi bu olayda kötü polisi Girl's Generetion kızlarına kestiğini düşünmüyor değilim. Sonuçta 15 sene birlikte yaşamış bu kızların bir marka içinde birbirlerine düşeceğini pek sanmıyorum. SM büyük bir şirket bunun sorun olacağını kavrayamamış mı? SAÇMA! Arada başka olaylar olduğu açık. Sadece dürüst değiller. Kızlar üzülüyor, hayran buluşmasında Seoyeon ağladığını gördüm. Sonuçta az buz zaman değil 15 yıl.. Girl's Generation güçlü vokalini kaybetti! Bu olayda yalan söyleyenin SM olduğunu düşünen tarafım. Doğruluk varsa da çarpıtıldığını hissediyorum. JYJ'ye yaptıklarını, Kris'in bir anda gitme kararı ve Hangeng'in gidişlerini düşünürsek SM şirketinin yaptığı bir şey vardır diye düşünmüyor değilim. Bilemiyorum dediğim gibi herkesin kendine göre haklı yönleri var gibi.

Benim en çok merak ettiğim olaylardan biride Krystal'ın nasıl bir ruh halinde olacağıydı. Krytal'a bayan idoller arasında ayrı bir sempatim olduğu doğru. Bu yüzden bu konu hakkında umarım bir sorun yaşamaz. Cidden üzülürüm. Benim gibi düşünen çok olduğu içindir.Jessica'nın kardeşi Krystal'in temsilcilerinden birinin açıklamasına göre "Çok büyük üzüntü yaşamadı çünkü ablası ve SM-SNSD arasında ki çatışmayı zaten biliyordu. Tabi ki endişeleniyoruz ama büyük bir sorun yok. Kystal özel hayatını işe taşımayan biri ve şarkıcı olarak promosyon yapmaya devam etmek istiyor. Zaten en başından beri ablasından ayrı promosyon yapıyordu, sorun olmayacaktır." en azından bu tarafın çok fazla etkilenmesini istemiyorum. Netizenlerin yorumlarını görmezden gelmek en iyi diyerek, Sonelere sabır diliyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..