2 Eki 2014

Triangle / Kore Dizi


Dram dizilerine karşı zaafım olduğunu önceki yazılarımda mutlaka dile getirmişimdir. Ardı ardına pek fazla izlemesem de ayda bir izlemeye çalışırım. Bu yıl yayınlanan diziler arasında izlediğim ilk dram dizisi Triangle oldu sanırım. Şu an izlediysem de hatırlamıyor gibiyim. Gerek konusu gerek oyuncu kadrosuyla ilgimi üzerinde toplamama sebep oldu. Dram dizilerini yayınlandığı zamanlarda izlemeyi tercih etmiyorum. Sebebi ise, merak uyandırdığı için, Dizi; abalarını kaybetmiş üç kardeşin olumsuz şartlar sonucu birbirinden ayrı düşmelerini konu alıyor. 20 yıl boyunca birbirlerinden haberleri olmadan birbirlerinden tamamiyle farklı dünyalarda büyürler. Bir süre sonra Lee Bom Soo; Jang Dong Soo karakterini canlandırıyor. Üç kardeşin en büyüğü. Biri bebek diğeri küçük bir çocuk olan kardeşlerini yetimhanede bırakmak zorunda kalan geri döndüğünde iki kardeşinden iz bulamayan Dong Soo kardeşlerini bulabilmek ve madenci babasının öldürüldüğünü düşündüğü  için polis olmuştur.. 

JYJ grubu üyesi Kim Jae Joong; Jang Dong Cheol ve yetimhaneden ayrıldıktan sonra Heo Young Dal karakterine hayat vermiştir.  Üç kardeşin ortancası. İşsiz, güçsüz, ne yaptığı belli olmayan çapkın Young Dal tam bir  kumar bağımlısıdır. Yer altı dünyasının iyi ya da kötü anlamında aranan adamıdır, net! İntikam uğruna çirkinleşeceği zamanlar olsa da doğru yolu bulmak için çabalayacak bir adamdır. 


ZE:A gurubu üyesi Siwan; Jang Dong Woo ve Yoon Yang Ha karakterine hayat veriyor. Kumarhane zenginlerinden bir ailenin evlatlık olduğu tek varisidir. Üvey babası tarafından sevgi görmeden büyümüş bir üvey evlat.Yakın çevresinde "dost" diyebileceği hiç kimse olmamasından kardeşler arasında en çok üzüldüğüm Yang Ha oldu. Beak Jin Hee; Oh Jung Hee rolünü canlandırıyor. Anne babasını kaybetmiş. Büyükannesi ve kardeşlerinin sorumluluğunu tek başına alan bir genç kız. Tek hedefi başarılı bir kurpiyer olmak.Ona aşık iki adam biri kumarhane sahibi biri kumarbaz. Onun gönlü yalnızca Young Dal'a ait. Birbirlerine ilk görüşte aşık oluyorlar. Yang Ha'nın platonik aşkına karşılık dahi vermedi. 


Diziyi genel hatlarıyla ele alacak olursam bir kaç olay örgüsü dışında beğenim. İlk bir kaç bölüm  hikayenin olay örgüsü hakkında ve ana karakterler hakkında özet geçtiğinden sıkılma olanağınız çok yüksek olabilir. Ben derim ki, sabredin bırakmadan izleyin. Belli bir süre sonra peşi sıra izlemek için kendinizi zorlayabilirsiniz. Üç kardeşi canlandıran oyuncuların hepsini farklı yapımlarda izlemiş olduğumdan her biri rolünün üstesinden geldi diye düşünüyorum. Özellikle serseri kılığında izlediğimiz Jae Joong oyunculuk konusunda kendini bir hayli aşmış. Kore dizi ödüllerinde en iyi erkek oyuncu ödülünün sahibi oldu. Kim Beom Soo daha önce The Prime Minister and I dizisinde başbakan olarak izlemiştim. İlk kez o dizide izlemiştim sevimli bir suratı olduğundan bu dizide olgun abi karakteri oldukça yakışmış. Siwan'ı The Moon Embracing The Sun dizisi ve Waiting For You filminde izlemiştim. Siwan'ın o zamanlar oyunculuk konusunda çok iyi işler yapacağını düşünüyordum. Triangle dizisinde ki Yang Ha karakterine ara sıra kızsam da genel manada sevdim. Hatta sevmenin dışında üzüldüm. Zengin, rahat bir çocukluk geçirmiş olsa da karakterler arasında sevgisiz büyüyen bir tek o olmuş. Senaristlere en kızdığım olay örgüsü Yang Ha karakteri üzerine fazla dram işlemeleri. Neden böyle düşündün zaten dram temalı dizi değil mi ? diye düşünebilirsiniz. Aynen öyle FAKAT, karakterler üzerine eşit dağılımda dram yüklemesi yapılabilirdi.
Young Dal konusunda sadece,  Jung Hee'nin büyükannesinin ailesi hakkında sorularının ardına, merak ettiği geçmişi hatırlamak istemesi üzerine hipnoz yöntemiyle çocukluğuna dair hatıraları anımsamaya başlaması mantıklıydı. Fakat neden çocukluğuna dair ismi ve hatıraları hatırlamadığını hala anlamış değilim. Ya senaristlerde ya bende sorun var bilemedim. Fakat Dong Soo ve Young Dal'ın kavuşma anı derinden yarayacak bir andı.
Sabuk kentinde Young Dal ve çetesi olaran bilinen bu üçlüyü benim gibi sizde seveceksiniz.
Young Dal'ın alacağı intikam ve kazanacağı başarının en büyük mimarları desem yeridir. 

Dizide hoşuma giden olaylardan biri; Senaristlerin Young Dal Ve Jung He arasında ki aşkı çok fazla uzatmamış, olmaları. Dallandırıp budaklamadan sonucu bağlamaları konusunda iyi iş başardılar. Jung Hee'ye platonik olarak aşık olan ikinci adam olan Yang Ha'ya duygularının başından sonuna kadar bu konuda ki fikrinin net olması. İki adam arasında kalmaması görmek istediğim hareketlerden biri olurdu. Böyle bir dram dizisine yakışmazdı. Karşılık alamayn Yang Ha'nın sinirlendiği her sahne yapma Siwan demeden alıkoyamıyorsunuz kendinizi.
Siwan'ın Soğuk ve donuk bakışların dışında bu sinirli halleri ona pek gitmemiş.

Bu an beni en çok çileden çıkaran olay Young Dal, kardeşine onları kabul etmesi konusunda son uyarışı olduğu sahne. Yang Hanın içi içi yemesine rağmen tek bir kelime etmemesi beni çileden çıkardı.

Dizinin en heyecanlı bölümleri hiç kuşkusuz kumar masasında geçen anlardı. Çünkü sonucun ne olduğunu kestiremiyorsunuz. Young Dal ve Yang Ha'nın kumar masasında olan düellosu izlemeye değer. Birbirlerine olan düşmanlıklarını izledikçe "Durun siz kardeşsiniz" diyesi geliyor insanı. Senaristlerin bu konuda abarttığını düşünüyorum. Öyle uzattılar ki bu konuyu 24 bölüm olacak diziyi 26 bölümde bitirme kararı aldılar. Hiç bir konuyu havada bırakmak istemediklerine dair açıklama yapıldı.
Dizinin iyi adam kısmından bahsetmişken çete kısmından bahsetmezsem olmaz. Dizinin ana karakterleri dışından yan rol karakterlerine fazlasıyla yer verilmiş.Young Dal serseri şekilde takılırken ona arkasını dönen kumarhane sahipleri, çete başlarının  sadece bir tanesi hariç onun kabullenmelerine güzel yer verilmiş. İzlerken fark edeceksiniz.
Dizide ara ara görünen T-ara grubunun üyesi olan Ji Yeon'u ara ara görmek güzeldi.
Her dizi tanıtımının ardından şarkılarından bahsetmezsem olmaz. En çok sesini duymak istediğim Jae Joong'un "But I" şarkısını seslendirmesi çok mutlu etti. Sesini sevdiğim solistlerden Aliee'nin "Day by day" şarkısına bayıldım. Ji Yeon&Shorry J "Kiss and Cry" şarkıları bende iz bırakan ostlar oldu. Sizinde seveceğinizi düşünüyorum.

Okuma; Spolier içerir.

Dizide her konu sonuca bağlanmış olsa da finalde Yang Ha'nın öldürülmesi kadar saçma bir şey olamaz. Dizi hakkında düşüncelerimi belirtirken dediğim gibi ana karakterlerden sadece birinin üzerine dram konusunda bu kadar yüklenmemeleri gerekirdi. Bir kere bile dizide mutlu göremedik çocuğu. Dizi olay örgüsünü anlatırken iyi başlasa da senaristlerin üç kardeş arasındaki bağı geride bırakıp intikam olayına fazla yüklenmeleri konusunda yolundan sapmaları bu oyuncu kadrosuna yakışmadı. Bu yüzden Yang Ha'nın sonunda ölmesi gibi saçmalık falan dizinin finaline yakışmadı. Dediğim gibi genel olarak güzel bir dizi.. En azından Jae Joong, Siwan ve Lee Beom Soo için izlenir.


Dizide ciddi ciddi takılan bu oyuncuların set arkası çekildiği fotoğraflar 
ayrı güzel değil mi sizce de ?

2 yorum:

 1. bu diziyi seninle kac kere konustuk hatırlamıyorum. gerçekten çok adaletsizce bitirmişler. henüz izlemediğim halde yazını okuyunca sıradakileri bitirip buna da başlamalıyım diye düşündüm :) belliki ben izleyince konuşacak daha çok şeyimiz olacak bu dizi hakkında :D kalemine sağlık kuzum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kuzum bak yine Siwan'a yaptıklarını düşündüm tansiyonum yükseldi :(
   İzle kuzum izle JaeJoong hatrına izlenir :)

   Sil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..