26 Ara 2014

Hi! School Love On / Kore Dizisi


Bu senenin en sevimli dizisi Hi School! Love On oldu. Her hafta birer bölüm yayınlanarak daha da merakta bıraktırdı kendini. İlk bir kaç bölümü izledikten sonra final yapmasını bekledim ve kaldığım yerden devam ettim. Bu diziyi sevmemde ki yegane sebep Infinite'den Woohyun ve Sung Yeol'un başrolde olmasıydı. 
Lee Seul Bi insanların hayatlarını kurtarmakla görevli bir melektir. Bir gün Woohyun intahar etmekte olan bir kızı kurtarırken çatıdan düştüğünü görür görmez kurtarır. Fakat ortada bir sorun vardır melek olan Seul Bi insana dönüşür. İnsanlargibi acı, mutluluk, hüzün gibi duyguları hissetmeye başlar. İnsanların olduğu dünyada kimsesi olmadığı içinde WooHyun'la yapışık ikiz gibi dolaşır.. İnsanlar gibi yaşamaya başlayan Seul Bi; 
meleklikten vazgeçip insan olmaya karar verir.. Dizinin konusu "My Girlfriend Gumiho" andırıyor. 


Lee Seul Bi karakterini 2000 doğumlu Kim Sae Ron canalndırıyor. Can You Hear My Heart dizisini izleyenler Woo Ri karakterinin çocukluğunu canlandırdığını hatırlar. Ona dair hatırladığım en net "Oppa opaa" diye etrafta dolaşmasıydı. Infinite'den WooHyun ve Sung Yeol aynı dizide oynayacaklar haberleri yayınlandığında sıralarda rol arkadaşlarının Kim Sae Ron kesinleştiğinde ilk tepkim "Yok artık!" olmuştu. Bende oluşan bu tepki "yaş farkından" dolayıydı. Dizide ki rolüne gelecek olursam; Seul Bi karakterini başarıyla canlandırdığını düşünüyorum. Melek olmaktan vazgeçip insan olmaya karar verdi. İnsan olduktan sonra bile bu halinden hiç vazgeçmedi. Ona kötülük yapana iyilikle yaklaştı. Tam melekti melek.. 
Infinite grubunun ana vokalisti Shin Woo HyunDizide karakter Nam Woo Hyun. Diziyi izlediğim sıralarda "1991'li  Woo Hyun nasıl 2000'li biriyle oynuyor, şaşırtıcı!" şeklinde bir çok yorum karşılaşmıştım. Ben de yaş farkından dolayı diziye başladığımda ön yargılıydım. Fakat yanlış düşündüğümün farkına kısa zamanda vardım. Infinite'yi takip edenler bilir. Woo Hyun ve Sung Yeol grubun en çocuksu ve en komik üyeleri. Dizide ki karakterine oldukça yansıtmış Woo Hyun. Biraz karakterden söz edelim. Woohyun'u annesi küçük yaşta terk etmiş, babası sahiplenmemiştir. Onu bu yaşa kadar getiren kişi ise Büyük annesidir. Büyük annesinin pirinç keki dükkanıyla geçimlerini sağlıyorlar.. Bir gün küçük ailelerine Seul Bi'de katılınca olaylar olaylar..Woo Hyun'un ilk dizi değil fakat ilk başrolü. Dizide rol yapıyor fakat daha çok kendi gibi davrandığını söyleyebilirim.. Sung Yeol ile olan karakterlerine daha sonra değineceğim.
Infinite grubunun neşe kaynağı 1991'li Lee Sung Yeol; dizide Hwang Sung Yeol karakterini canlandırıyor. Grubun en sevdiğim üyelerinden biri. Ortamda Sung Yeol varsa gülmek garanti derim. "This Is Infinite" programında bunu bolca görmüş bulunduk. Sung Yeol'ün de ilk dizisi değil fakat ilk başrolü. Oynadığı Sung Yeol karakteri ise bazen kendi gibi olsa da bazen de kendisinden oldukça farklı biri haline gelebiliyor. Soğuk kişiliğine büründüğü tavrında çok karizmatik olabiliyor. Sung Yeol anne babasının ayrılmasından dolayı her ikisinde tepkilidir. Bir de bunun üzerine babası başka bir kadın ile evlenmiş. İşte burada devreye Sung Yeol'ün soğuk ama sevgiye aç kişiliği devreye giriyor. Seul Bi ile karşılaşma anı ise tipik kore dizilerinden fırlamış bir sahneydi. Woo Hyun ve Seul Bi ile yolları aynı okula gitmeleriyle kesişecektir.
Çok net; rol değil. Gerçek hayatlarında bile bu şekilde eğleniyorlar.
En alıcı sahnelerden biriydi. Sung Yeol ve Woohyun'un dostluğunun tohumlarının attığı yerlerden biri
(Fakat; senelerdir birlikte aynı evi paylaşan bu iki çocuk için aslında rolden daha fazlasıydı)
Seul Bi yorulmasın diye girdikleri tripler. 
Dizi de dostluklar, arkadaşlıklar, ihanet ve aşk işlenmiş. Lise temalı dizilerde olduğu gibiydi her şey ne fazlası vardı ne azı. Fakat benim için tek sorun başrollerin yaş farkı oldu. Göze batmayacak gibi değildi.Buna rağmen Sae Ron sevimli halleri bu durumu örtmeyi başarıyordu. Tabi bazı ifadeleri ise yapmacık olmasa daha iyi olurdu, genel olarak iyiydi.Woohyun ile Seul Bi arasında aşk yaş farkı dışında göze batmıyordu. Aksine; çocuğun girdiği kıskançlık krizleri ve kendini övdüğü sahneler daha izlenebilir hal olmasına neden oluyor.

 Dizide canımı sıkan olaylardan biriyse ilk 10 bölüm melek gibi olan çocuk Sung Yeol'ü bir anda çekilmez, ihanet eden, kötü bi çocuk haline dönüştürmüş olmaları. O ara senaristler farklı bir şey deneyelim dediler heralde. İşte bunu anlamıyorum. Her şey normal giderken neden çocuğu kötü yaptınız ki?  Kız başından beri insan olmayı WooHyun için istemiş siz bunu yansıtmışsınız. Ne diye çocuğu bu ikisinin arasına sokmaya çalışıyorsunuz ki, SAÇMA! Sadece iki resim geriye gidin, o hallerinden sonra çizdikleri imaj kesinlikle fiyaskoydu. Bunun sebepleri tabi ki de vardı. Fakat bunu kötülük yapmadan çözülebilirdi diye düşünüyorum.
Ben Sung Yeol'ün soğuk ve vurdumduymaz halleri gördükçe daha çok sinirlendim. Neyse ki dizinin son iki bölümü az da olsa toparladılar. Sung Yeol'ü istediğimiz kıvama getirdiler. Bu konuya ayrıca değinicem.
Bu kadar güzel ağlama be çocuk!
Dizinin yan karakterleri, olmazsa olmazları. İki kişi hariç her birine ayrı ayrı hem uyuz oldum hem sevdim. Nefret bile doldum. Arkadaş bu Güney Kore'de ki okul ortamları böyle mi?! diye düşünmeden alıkoyamıyor insan. Dizinin olmazsa olmazları; erkeklerden oluşan üç kişi bir olup gözüne kestirdikleri kişi döver de döver. Kızlardan oluşan ekipte okulda dedikodu çıkarır ya da kendi menfaatleri dışında yaşanan olaylarda kızı düşman bellerler. Fakat hepsinin ortak noktası okula yeni geleni gözlerine kestirmek. Bu konu; şu ana kadar izlediğim Güney Kore gençlik dizilerinde fazlasıyla yer alıyor. Hi School Love On dizisi de aynı bu şekilde ilerliyor. Kötü karakterde ki çocuklar melek gibi oluyor.

Kim Young Jae; Choi Jae Suk okulun bir numaralı serserisi. Çok zengin olmasına rağmen sevgi ve ilgi görmeyen bir çocuk. Sung Yeol ile ortaokulda çok yakın arkadaşlarmış. Sonradan araları falan bozulmuş. Fakat bir tek ona bir tek ona sataşmıyor. Nedenini dizi boyunca merak etmiştim. Sebebini son bölümlere doğru öğrenmiş bulunduk. 

Choi Soo Rin; Etik dersi hocası Sung Yeol'ün üvey annesi An Ji Hye Dizinin bana kalırsa kilit ismi. Çok fazla bir şey söylememek adına bu kadını tanıtmaktan kaçındım. Ama bu bilgi burada bir dursun.


Dizinin finaline doğru başroller ve yan karakterler arasındaki bütün gelişmelerin cevapları birer birer ortaya çıktı. Fakat öyle bi olay oldu ki finalde tekrar ne gerek var demeden alıkoyamadım kendimi. Bu konu dışında final beklediğimden iyiydi. Daha kötü finallere denk gelmişliğimiz var. Yalnız finalde yüzümü güldüren bir kişi var ki o da Sung Yeol. Bir kaç bölüm önce insanlara kök söktüren çocuk gitti yerine "çiçek oğlan" imajıyla karşımıza çıktı. Bazı ipuçları vermemek için konuyu kısa kesip dizinin şarkılarına geçiyorum.  Öncelikle söylemden geçemicem dizide çok güzel OST'lar yer alıyor. Infinite F "My Heart Is Beating", Afternight Project "For You", Crayon Pop "C'mon C'mon" Junggigo feat Minwoo "Too Good" (En sevdiklerimden biri), LeL.&Linzy "What My Heart Wants Say You" efsane şarkılarla sona erdi.
Woo Hyun için aslında kendini oynadığını yazımın başında dile getirmiştim. Eğlenmeyi çok sevdiği için her bir fırsatı kaçırmadan yaparDiziden bi görüntü. Bu görüntüyü görür görmez aklıma;
This Is Infinite programın ilk bölümlerinde oynadıkları bu oyun geldi :) İzleyenler eminim benim gibi düşünmüşlerdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..