21 Oca 2015

It's Ok, That's Love / Kore Dizisi


2014'ün izlediğim en iyi yapımlarından biriyle daha karşınızdayım. Güney Kore dramaları arasında ilk psikiyatrist dizisi olan It's Ok That's Love uzun yıllar türünün en iyisi olarak kdrama sektöründe yer alacak diye düşünüyorum. Dizi yayınlandığı dönemde bir çok kişi tarafından gerek oyuncuları gerek konusu gerek müzikleriyle sevilip, sayıldı.. Dizinin konusundan oyunculardan bahsederek bahsetmek istiyorum.

Gong Hyo Jin; Ji Hea Soo karakterini canlandırıyor. Daha önce Pasta dizisiyle tanıyıp, Master Sun dizisinde ki karakteriyle sevmiş ve It's Ok That's Love dizisiyle gönlüme taht kurmuştur. En sevdiğim aktirstlerden biri. Girdiği her karakterin hakkını sonuna kadar veriyor. Bu sebeple tarzını seviyorum. It's Ok, This is Love dizisinde Hae Soo; üniversite hastahanesinin psikiyatr kliniğinde uzman doktor olarak görev yapmakta. Küçük yaştayken ablasıyla birlikte, annesini başka bir adamla yakalaması sonucunda birlikte olduğu erkekler konusunda "yakınlaşamama" sendromuna girmiştir. Çocukluğunda yaşadığı bu olay sonucu tramva yaşayan Hae Soo doktor olmasına rağmen kendisini tedavi edemez. "Kelin ilacı olsa" misali..
Zo In Sung; Jang Jae Yeol karakterini canlandırıyor. That Winter, The Wind Blows dizisinde ilk kez izledim. O diziyi izlediğimde ve yazdığımda dile getirdiğim gibi "bir erkeğe ağlamak bu kadar yakışır". Bu sözümün hala arkasındayım. Sadece iki dizisini izlemiş olmama rağmen gözümde ki en iyi aktörlerden biri. Önceleri aşk romanı yazan sonrasında polisiye/gerilim türünde roman yazmaya devam eden ünlü bir yazardır. Hobi olsun diye djllik yapmaktadır. Kendine has sırları vardır. Fakat bu sırlar hakkında bilgi vermeyeceğim zira verdiğim takdirde izlediğinizde bir anlamı olmayacaktır. Jae Yeol ve Hae Soo'nun yollarının kesişme noktası ikisinin aynı programa katılmış olmalarıdır. Bu programda psikolojik tramvalar hakkında fikir ayrılığına düşerler. Fakat, çapkın yazar boş durur mu? Psikiyatrist Hae Soo'ya yanaşmak için elinden gelenin fazlasını yapacaktır. Hae Soo, Soo Kwang ve Dong Min ile kendini aynı evde yaşıyor bulacak. Aslında hikayenin komik bölümleriydi. Bu iki oyuncunun performansı ise kendine hayran bıraktıracak kadar iyilerdi. 
Usta oyuncu Sung Dong II; Jo Dong Min karakterini canlandırıyor. Bu jenerasyon aktörler arasında en sevdiğim. İzlediğim her yapımında farklı rollerle insanı hayretler içinde bırakıyor. My Girl Friend is Gumiho, IRIS 2,  Reply 1997, Reply 1994, Gap Dong ve daha niceleri. It's Ok, That's Love dizisinde ki oyunculuğuyla kendini bir kez daha sevdirdi. Hae Soo ve Park Soo Kwang ile aynı evi paylaşıyor.Ünivertsite hastanesinin Psikiyatri Kliniğinin en başarılı doktorlarından. Çözmediği vak'a yok. İlgisini en çok çeken olay ise; Jang Jae Yeol'un abisi Jang Jae Bom olduğunu düşünüyorum. 
Lee Kwang Soo; Park Soo Kwang karakterini canladırıyor. İzlediğim tek dizisi Nice Guy. Fakat daimi izleyicisi olduğum Running Man'in Asya Prensini yakından takip ediyorum. Soo Kwang rolüne gelecek olursak; dizide Hae Soo'nun ev arkadaşıdır. Evin en küçük olmasının yanı sıra Troutte sendromuna sahip, ailesi tarafından reddedilmiş biridir. Nedir bu troutte sendromu? diye soracak olursanız. Anlatayım; tekrar tekrar meydana gelen istemsiz, hızlı, ani hareketler veya sesler içeren tiklerle karakterize edilen nörolojik veya nörokimyasal kalıtsal bir rahatsızlıktır.  Troutte sendormu daha çok müstehcen veya küfürlü sözlerin uygun olmayan ortamlarda söylenmesi ile karakterize edilen nadir ve garip bir sendromdur. Kwang Soo ise bu sendroma dair mimiklerini oldukça iyi kullanmakla birlikte harika bir oyunculuk sergiledi.

Bir dizinin kadrosu ne kadar güzel olursa olsun birbirleriyle olan uyumunu izleyenlere yansıtmıyorsa o iş çok fazla başarı sağlayamaz. It's Ok, That's Love dizisinin başarısının altında yatan en büyük pay, oyuncuların birbirleriyle olan uyumu sonrasında senaryo, müzik geliyor diye düşünüyorum. 
Dizi boyunca güleceğiniz bu tarz bir çok sahneyle karşılaşacaksınız.
Jae Yeol ve Kang Woo arasında ki iletişimi iki oyuncu o kadar iyi yansıttı ki; dizinin kopma noktalarından ilkiydi..
EXO'nun güçlü solisti D.O; dizide Han Kang Woo karakterini canlandırıyor. D.O'nun gerçek anlamda oynadığı ilk dizi. Aslında daha önce To The Beautiful You dizisinde sınıfta yer alan sahnelerin bir çoğunda repliği olmadan görünüyor. Bu sebeple gerçek anlamda ilk dizisi olduğunu dile getirdim. İlk oyunculuğu olmasına rağmen bir çok idole nazaran harika oyunculuk sergiledi. Müzik piyasası dışında oyunculukta da varım dedi. Kang Woo lise öğrencisidir. Tek hayali yazar olur annesini, babasının elinden kurtarmaktır. Bu yüzden kendine rol model seçtiği Jae Yeol'un peşini asla bırakmaz. 

 Güney Kore dizilerini ele alırsak bu türde çekilen ilk yapım. Gerçi tam emin değilim. Senaryonun çok iyi olduğunu düşünsem de ufak tefek mantık hataları da yok değildi. Fakat çok göze batmadı.Dizinin ilk yarısı olaylar ve olayların sıralanışı hızlı bir şekilde ilerlerken dizinin son yarısından sonra olaylar sadece tek bir konu üzerinde işlenmeye başlandı. Benim için her iki tarafta etkileyiciydi. İlk bölümler yazar ve psikiyatrist kızımız arasında ki aşk ve kızın yaşadığı tramvanın çözümlenmesi etkileyiciydi. Fakat beni en çok etkileyen olay dizinin ikinci yarısı oldu. Buradan sonrasını izlemeyen arkadaşları okumasa daha iyi olur. Hae Yoo'nun Jang Yeol'ün şizofren olduğunu öğrendiği ve hastane süreci tam bir dram tadındaydı. In Sung ve D.O'nun vedalaşma sahnesi oldukça trajikti. İkisine hayran kaldım.
Dizinin afişleri çok güzel. Yazımın başında paylaştığım afiş aslında bir çok şeyi anlatıyor. İlk başlarda neden bu şekilde diye düşünmüş olsam da dizi bittikten sonra taşlar bende yerine oturdu.  Psikolojik türdü çekilmiş bir dizinin afişi de böyle olmalı demekten kendimi alıkoyamadım. Zira aslında afiş bir çok şeyi anlatıyormuş.Dizinin finali tatmin ediciydi. Aslında insanlara verdiği"psikolojik sorunları olan insanları dışlamayın" mesaj kesinlikle yerine geldi diye düşünüyorum. 
Dizide küçük ama güzel ayrıntılarda yakalamadım değil hani. Ev ahalisini Running Man izlerken görmek.. Güzel ve hoş ironilerden biriydi. 

Kendi açımdan bakınca dizinin senaryosu ve oyunculukları dışında şarkıları da efsaneydi. . EXO'yu severim. Grupta Chen ve D.O'nun sesini ayrı severim. Dizinin ilk ost'u Chen "Best Luck" oldu. Sevdiğim kız gruplarından Davichi "It's Alright This is Love" dinlediğim en duygu yüklü şarkı. Her dinlediğimde tüylerim diken diken oluyor. Bir de Cursh feat Punch "Sleepless Night" Sunboat "Little Suns" Yoon Mi Rae "I Love You" dinleyip sevdiğim şarkılar. Diziyi sevdiğim kadar şarkılarını da sevdim.
Dizinin tanıtım toplantısında dikkatimi çeken en güzel fotoğraf karesi.En sevdiğim afişte ki duruş sıralamasıyla sahnedeki sıralamanın sıralamasıyla birlikte yakalanan bu kare çok hoşuma gitti

16 yorum:

 1. Bu dizi artık zirvede şuana kadar izlediğim yeni yapımlarda...Çok çok çok değerli bir dizi ve kesinlikle harcanmamalı salak saçma yorumlarla...Bunu da şundan diyorum izlediğim sitenin yorum bölümünde çok fazla kötü yorum okudum.Kötü yorumla kalmıyorlardı;tamam beğenmediğin yeri söylersin de o tarz yorumlar diziye,oyuncuya,yönetmene,senarist ve izleyicisine hakaret olmuş, başını almış gitmiş.
  Bir kere göz var nizam var ya...Bak sinir oldum gene...
  Dizi o kadar yer etti ki bende müziklerini her duyduğumda tüylerim diken diken oluyor.Diziyi düşünmem bile gözlerimin dolması için yeterli bir sebep...Bir de şu koyduğun gifleri gördüm ipler koptu bende.Ayy nasıl sevdim bu kadar bilmiyorum.İçselleştirdim sanırım diziyi ben.
  Hepsinin bir yarası olması ve 'birlikte' iyileştirmeye çalışmaları,birbirlerinin aileleri olmasalar bile...
  Dizi kesinlikle Kore dizilerinde 'bu dalda' en iyi yapımdı.Ve bende başka böyle bir dizi-aynı dal- var mıydı bilmiyorum.Ama yoksa da bu tema alır başını gider diye düşünüyorum.Bir girdi dizi dünyasına pir girdi vallahi.
  Ha bu arada son zamanlarda Healer'da bu diziyi sevmem kadar sevilme yolunda ilerliyor. Ona da haksızlık etmeyeyim.
  Birde D.O'nun "Artık gitme vaktim mi?" tarzında bir şey söylemişti.Orda artık bıraktım o sahneyi izlemeyi ağlamaya başladım.O oyunculuk nedir??
  Nasıl bu kadar büyüdü bu çocukta seyirciyi ağlatıyor??
  Tabii diğer oyuncularda harikaydı.Hepsi teker teker çok çok çok iyi oyunculardı zaten bu diziyle birlikte kalbime taht kurdular.
  Dizi müziklerinde Chen'in OST'sinin yanında "Hero" OST'sini de çok beğendim ve diğer ingilizce OST'lerde çok iyi insanı buralardan alıp götürüyorlar.-senin saydıkların haricinde müziklerden bahsediyorum,yazdığın müzikler baba zaten .-
  :D
  Çok konuştum sanrım :\
  Ama işin içinde bu dizi olunca dayanamadım...Çok güzel bir yazı olmuş eline sağlık ^^ ~~

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle kötü yorumlar için en güzeli üç maymunu oynamak. Görmedim, duymadım, bilmiyorum. Onlar kötü dedi diye dizinin kalitesi, verdiği duygu ya da heyecanı hiçe saymam. Bana hissettirdiklerine bakarım. Bu sebepten kafanı olumsuz yorumlara takma, sinir de olma. :)
   2014 senesinde izlediğim diziler arasında etkilendiğim iki ayrı dizi var ki uzun süre etkisinden çıkamayacağım diziler. Biri It's Ok, That's Love bir diğeri Misaeng.. İkisi içinde iyi ya da kötü bir sürü yorum okudum. Fakat açık konuşmak gerekirse izlediğim yabancı diziler arasında etkisini en çok hissettiğim dizilerdi..Üzerine daha iyi yapımlar gelir mi bilmem ama en iyileri gelene kadar türlerinin tek örnekleri benim için.. İddaalıyım bu konuda :)
   Beni bilirsin dizinin senaryosu, oyuncuları kadar müziklerine de çok dikkat ediyorum. Sevdiğim sahneleri izlerken dinlediğim bu şarkılar etkilenmeme neden oluyor. Bu yüzden en çok sevdiklerimi yayınladım. Ben Chen'in sesine hastayım zaten. Immortal Song 2'da şarkılarla taht kurmuştum kalbime. D.O'nun karakteri zaten çok farklı sesi kadar oyunculuğunun bu kadar iyi olabileceğini düşünmemiştim. O dediğin sahnede bende senin gibi ağladım. O nasıl güzel ağlamadır. İnan In Sung'un ağlamasına hayrandım bir de D.O eklendi buna. İzlediğim idol oyuncular arasında Lee Joon'dan sonra en iyisi diyebilirim.
   Dizinin konusuna zaten bayıldım. Bende yanlış bilmiyorsam türünün tek örneği. Zaten dizi iyi bir ivme kazanınca bu sene bir çok dizide bu tür konular işlenmeye başlandı. Beklediğim bir sonuç.
   Healer başladım izliyorum. Bak bi ara Kill Me Heal Me bak derim sana :)
   Canım benim çok konuşmadın görüşlerini bilmek mutlu etti beni :)

   Sil
  2. Haklısın aslında ama insan sinir olmadan edemiyor :\
   Misaeng'i daha izlemedim ama kesinlikle listemin baş sıralarında ama şuan yarım bıraktığım dizileri bitirmeye uğraşıyorum :\
   Kesinlikle D.O beni çok ama çok şaşırttı sesi zaten inanılmaz oyunculuğu da mükemmeldi.Lee Joon konusuna da katılıyorum :) Yani bu yorumunun altına imzamı atarım ^^
   Bende çok uzun yazmışım ya şuan tekrar okudum da :D
   Beni de bu diziyi yazman mutlu etti~~
   Kill Me Heal Me'ye de bakacağım bir ara zaten Secret Love'dan sevdiğim iki oyuncu oynuyor durur muyum??

   Sil
  3. Misaeng'î kesinlikle izlemelisin. Günlük hayata dair en gerçekçi dizi. Beğeneceğini düşünüyorum. Orada da Siwan'ın oyunculuğu göz kamaştırıyor.
   Kill Me Heal Me dizisinde ki oyuncuların uyumunu bende seviyorum. Secret Love'da çok ağlatmışlardı.

   Sil
  4. Kesinlikle izleyeceğim hatta brith of a beauty'yi bıraktım ona başlayacağım inşallah :D Birde Kill Me Hill Me biraz daha biriksin de öyle başlarım inşallah ^^ Tavsiyelerin için çok teşekkürler ^^ ~~

   Sil
  5. Birde Of a Beauty izliyorum ama diğer diziler gibi pek sarmadı beni anca iki günde bir bölüm falan izliyorum :D Misaeng yazımı oku ama sadece en basını sonrasında izleyince hak vereceksin :D

   Sil
  6. Evet ya izlemesem ölürüm diye tripleneceğim bir dizi olmadı :)
   Misaeng yazını okuyup başlayayım en iyisi :D

   Sil
 2. Mstardaki çiftim ile her gün buraya bakıyorum çok iyi ya :D

  YanıtlaSil
 3. ay bu dizi benim en en favorim. Çok tatlı doğal bir diziydi. Çok severek izlemiştim ama sanırım herkese hitap etmiyor. O yüzden beğenmeyen de çoktu. Fakat oyuncuların hepsi harikaydıı ayy açıp izleyesim geldi bak :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben bu diziyi beğenmeyen kitleye rast gelmedim. Türünün ilk örneğiydi. Güney Kore dizi sektörünü takip edenlerin kesinlikle izlemesi gereken dizilerden. Güldüğüm kadar hüngür hüngür ağladığım sahnelerde oldu. Bence harikaydı:)

   Sil
 4. sadece güney kore'de değil tüm diziler arasında benim için en kaliteli yapımlardan biri. ne zaman aklıma gelse ağlama isteği duyuyorum müthiş anlamlar kazandırdı hayatıma 'tam benim stilim'

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güney Kore'de türünün en iyilerinden biriydi. Duyguyu derinlemesine yaşatan bir dizi olduğu için etkiledi bir çok kişiyi. Fakat bütün yapımları işin içine sokarsam en iyisi bu diyemem daha güzellerini izledim ama dediğim gibi türünün en iyilerinden biri olduğu için yeri farklıdır. :)

   Sil
 5. Diziyi daha izlemedim ama D.O.nun neden ayağına hiçbir şey gitmediğini merak ediyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onu söylersem dizinin büyüsü kaçar bu sebeple en kısa zamanda izlemeni tavsiye ediyorum.

   Sil
 6. Diziyi yeni bitirdim ve en çok ağladığım dizi oldu ayrıca zo in sung u park bo guma benzeten bi tek benmiyim?? Galiba miniğimi çok özledim o yüzden benzetmiş olabilirim diziye bayıldımmm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel dizilerden biridir. Ben pek benzetemedim. O da artık geri dönmeli özletti kendini :)

   Sil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..