12 Oca 2015

Misaeng / Kore Dizisi

2014 yılının en iyilerinden yapımlarından biri "Misaeng" TVN kanalı dizi yapar da güzel olmaz mı? Şu ana kadar izlediğim dizilerinde pişman olduğum olmadı. Kablolu kanalı olmasına rağmen bu diziyle reyting rekoru kırdı "bu iş bitti" demenin başka versiyonu.

Dizinin konusundan bahsetmeden önce kısa bir bilgi vermek istiyorum. Senaristin açıklamalarını okuduğumda diziye karşı saygım daha çok arttı. Beast grubunun üyesi Hyunseung aslında bir YG stajyeriydi. Hatta Big Bang grubuyla çıkış yapacaktı fakat çıkış yapmamıştır. Bir süre sonra onun yerine Seung Ri onun yerine dhahil oldu gruba. Şirketten ayrıldı, beast ile çıkış yaptı. Senaristin bir röportajında bundan bahsettiğini Misaeng konusunun Hyunseung'un durumundan etkilenerek yazdığını dile getirdi. Neden bundan bahsettin şimdi diye düşünenler olabilir. Fakat bu bilgi dahilinde dizinin ana fikrinini daha çok hissedeceksiniz...

Dizinin konusu;Jang Geu Rae ondan beri go oyunu(kore satrancı) profesyonel olarak oynamaktadır. Lisedeyken babasının vefatı üzerine hem annesı hem kendisi için yarı zamanlı işlerde çalışmak zorunda kalır fakat eğitimini bir şekilde tamamlar.. Bir gün annesinin CV'sini "One International" şirketinden yetkili birine vermesi sonucunda şirkete "torpilli" sıfatıyla stajyer olarak Satış 3 ekibine alınır. Ekibin takım lideri Oh Sang torpille alındığını öğrenince çocuğun daha çok üstüne gider.. Bir de şirketin personeli olabilmesi için aşması mülakatı "lise" mezunu biri olmasına rağmen yöneticileri yaptığı sunum ile etkiler ve çaylak olarak şirkette işe başlayan dört stajyerden biri olur. Fakat tek bir farkla "sözleşmeli" eleman olarak devam eder.. Kendini kanıtlama ve kabullendirme çabasını iliklerinize kadar hissedeceksiniz..
Dizinin karakter afişleri
Ze:A  grubu üyesi Im Siwan;  Jang Gue Rae karakterini canlandırıyor. Daha önce The Moon That Embraces The Sun, Waiting For You, Triangle dizilerinde rol aldı. Rol aldığı dizilerde günden güne üzerine ekleyerek iyi işler başarıyor. Özellikle Triangle ve Misaeng ile bunu taclandırdığını düşünüyorum. Jang Gue Rae rolüne gelecek olursam; dizinin ilk bölümünde Ürdün'de olan bir koşuşturma ile başlıyor. Siwan'ın karizması harikaydı. Sadece bakışlarıyla hissetmeniz gereken bütün duyguları yaşayacaksınız. Jang Gue Rae'nin en büyük özelliklerinden biri go oyununu ustası olması. İş hayatının içinde yer alan bütün olayları go oyununda ki hamleleri, gerçek hayat ile bağdaştırabilmesi. Başarıya giden yolda en büyük yardımcılarından biri oldu. Jang Siwan'ın oyunculuğunu seviyorum. İlk bölümden son bölüme kadar yükselen performansı bir çok otoritenin dikkatini çektiğini düşünüyorum.
Lee Sung Min; Oh Sang Sik karakterini canlandırıyor. Can You Hear My Heart, Monstar ve The 2 King Heart dizilerinde izledim. The 2 King Heart dizisinde Kral rolüyle gönlümüze yer etmişken, Oh Sang Sik rolüyle taht kurdu. Bir karakterden bu kadar etkilendiğim olmamıştı, uzun süre etkisinden çıkmadım. Lee Sung Min'i her izlediğim yansıttığı her duyguyla kendine hayran bıraktı. Sadece Jnag Gue Rae'nin torpilli olarak girdiğini öğrendiği vakit ona çıkardığı zorluklar sebebiyle kızdım. Fakat iş hayatını düşününce onu da normal karşıladım. O kadar yıl emek verdiği One International şirketine torpille biri girsin o da onun ekibine düşsün. Eyvah! Jang Gue Rae'de ki cevheri farketmesiyle ona olan düşünceleri, duyguları değişti. Kesinlikle hayran olunacak bir karakter. Çok fazla duygu esinlenmesi yaşadım, kelimelere bile dökemiyorum.
Kim Dae Myung; Kim Dong Sik Satış 3 ekibinin vazgeçilmez elemanı. Oynadığı ilk tv dizisi. Jang Gue Rae'ye en çok o destek oldu. O kadar güzel bir rolün içindeydi ki insanın her gördüğünde sevesi geliyordu. Özellikle o kıvırcık saçlarıyla ve bekar olması yüzünden üstüne gelinmesi güzel ve komik ayrıntılardı. Jang Gue Rae'nin yaşadığı ortam ve yaşadığı zorlukları öğrendikten sonra ona karşı olan davranışları "abi"den farksız değildi. "Beni twitterdan" takip et olayı da güzel düşünülmüş. En sevdiğim karakterlerden biri..
Kang So Ra; An Young Yi karakterine hayat veriyor. Dream High 2 ve Doctor Stranger dizilerinde rol alan So Ra'nın tarzına en çok yakıştırdığım dizi Misaeng oldu. Stajyerke harika bir sunum yaparak şirketin Kaynak(yazı işleri) bölümünün elemanı olmuştur. Fakat bayan olmasının verdiği zorluklar bir türlü yakasını bırakmamıştır. Fakat hiçbir zaman şikayet etmeden üstlerinin gözüne girebilmek için elinden gelenin fazlasını yaptı. Yeri geldi herkesin içinde aşağılandı, kamyon sürdü yeri geldi tartaklandı ama kimseye minnet etmedi. Asla "keşke" demedi.. Azmine hayran olunacak bir karakter.
Kang Ha Neul; Jang Beak Ki karakterini canlandırıyor. To Do Beautiful You, Monstar, Heirs, Angel Eyes dizilerinde rol aldı Oynadığı her yapımın ardından Siwan gibi yükselişe geçtiğini düşünüyorum. Özellikle Angel Eyes ilk dört bölümünde sergilediği oyunculukla otoritelerden tam puan aldı. Jang Beak ; kibirli, herşeyi kendi bilen ve kimseye  boyun eğmeyen bir üniversiteyi başarılı bir sonuçla bitirmiştir karakterlerimizden Yaptığı sunumla bir çok yöneticiyi kendine hayran bırakmıştır. Fakat; şirketin tam zamanlı çalışanı olduktan sonra işler onun için beklediği gibi olmadı ne yazık ki.. Stajyer olduğu zamanlarda lise mezunu diye küçük gördüğü Jang Gue Rae'nin hayranı oluverdi.
Byun Yo Han; Han Suk Yool karakterini canlandırdı ve izlediğim ilk yapımı oldu. "One International" şirketinin kesinlikle neşe kaynağı. Şirket içinde gerçekleşen her olaydan haberdar, dedikodu kısmını temsil eden çalışanımız. Dizide ilk karşımıza Jang Gue Rae ortak sunum yapacakları vakit çıkıyor. Sürekli saha çalışmalarında yer aldığı için onun ofiste çalışmak ona ölüm gibi..Proje hazırlamanın aksine sunum teknikleriyle yöneticileri kendine hayran bırakarak, tam zamanlı çalışan olarak şirkete giriş yapmıştır. Fakat Jang Beak Ki gibi üstüyle sorun yaşayacak onun için işler istediği boyutta gitmeyecektir.
Bir araya gelmek için buldukları her fırsatı değerlendiren dört çalışan. Aynı dönem "çaylak" olduklarının verdiği aralarında ki iletişim diğerlerine göre oldukça farklı bir hal olacaktır. Tıpkı üstlerinin aralarında ki dostluklar gibi.. 
Her zaman dizilerde çirkin olan birinin nasıl güzelleştiğine tanık oluruz bu dizi de hiç bir iş deneyimi olmayan vasıfsız bir insanın kendini yavaş yavaş geliştirerek harika donanımlı bir iş karakterine sahip olduğuna tanık olduk. İlk defa kore dizileri arasında bu tarz bir diziye rast geldim. Dizi gerçek yaşamla birebir örtüşen konulardan ibaret.. Jang Gua Rae'nin adım adım başarıya giden yolda ki mücadelesini, An Young Yi'nin kadın olmasından kaynaklı yaşadığı sorunların üstesinden gelmesini, Beak Ki'nin yaptığı yanlışlarla yüzleşmesinin yanı sıra kendinden aşağı gördüğü birinin başarısını kıskanması yerine başarıya doğru yürümesini, Han Suk Yool'un doğru bildiği ideolojisinden ödün vermemesi ve Bölüm şefi Oh Sang Sik'in çalışanlarını kendi çocukları gibi gibi görmesini  ve doğru bildiğinden şaşmaması ve ürkek yüreğinin içinde ki şövalye ruhunu gördüm her bölüm..
Diziyi izlemeye karar vermeden önce yorumlara göz gezdirirken izleyip izlememe arasında kararsız kalmama rağmen. Kimsenin düşüncesine aldırış etmeden izledim. İzleyen bir çok kişi gibi ilk bölümler bana da sıkıcı geldi. Fakat olayın içeriğini çözmeye başladığımda düşüncemin yanlış olduğunun farkına vardım. Kesinlikle izlediğim en iyi dizilerden biri! Dizide geçen her hikaye günlük yaşamın birebir izlerini taşıdığı için reyting rekoru kıracak kadar sevdik karakterleri.. 
Siwan'ın oyunculuğuna dair düşüncelerimi bir çok kez dile getirmişimdir. Her geçen zaman da kendini geliştiren bazen şarkıcı olduğunu unuttuğum oyunculardan biri. Jang Gue Rae karakteriyle insanların kalbine taht kurdu genç oyuncu. Kang So Ra'yı çok seviyor olsam da oyunculuğu konusunda her zaman yavan kaldığını düşünüyordum fakat "An Young Yi" karakteriyle kendini bulduğunu düşünüyorum. Byun Yo Han; ilk kez izledim. Han Suk Yool karakterine hayranlığım arttıkça arttı. Dizide güldüğüm her sahnenin içinde o vardı. Dört çaylak gencin bir arada olmasının, dostluklarının temellerinin atılmasında en büyük etkeni Han Suk Yool. 
Park Hae Joon; Doctor Stranger'da ki rolünü sevmesem de burada ki Chun Gwang Woong; Kim Dong Sik ile aynı dönem çaylakları fakat ondan daha üst pozisyonda. Satış 3 ekibinin son üyesi olarak katıldı ekibe. İlk başlarda iyi mi kötü diye çözemediğim karakterlerden biriydi malum müdürle arasının iyi olmasından dolayı. Jang Gue Rae'ye ön yargılı bakan, onda ki cevheri çok görmeden kabul etmek zorunda kalan ve sonunda onun için savaş veren ekip üyesi..
Oh Min Seok; Menajer Kang rolüyle Jang Beak Ki'yi hizaya getiren üstü. İş hayatının üniversiteden öğrenilen bilgilerin dışında yaşayarak öğrenilmesi düşüncesinde olan Bay Kang; Beak Ki gibi kibirli birine hissettirebilmesi bir kaç bölüm kadar sürdü. İzlerken neden bu çocuğa bu şekilde davranıyor diye düşünebilirsiniz.. Fakat bu şirkette her olayın mantıklı bir açıklaması var. En güzel tarafı ise kaçıncı bölümdü hatırlamıyorum, Türkiye fiyatları hakkında telefonda konuşmasını es geçmeyelim..
Jun Suk Ho; Menajer Ha Sung Joon kaynak ekibinin huysuz üstlerinden. An Young Yi'nin yanlarında çalışıyor olmasını kabullenmesi uzun sürdü. Gerçi bizim kız da elinden gelenin fazlasını yaptı. En büyük dezavantajı "kadın" olmasıydı. Üstleriyle girdiği mücadele de bu dezavantajı kendi lehine çevirmeyi başardı.  "kadınlar bu işi yapamaz" mantığını sürekli dile getirmesinden dolayı bir çok kez Sung Joon karakterine çok sinirlendim. Fakat; Jang Gue Rae'yi şirkette tam zamanlı eleman olabilmesi için An Young Yi'ye verdiği "tepki verin" fikrinden dolayı affettim onu.
Tae In Ho; Tekstil bölümünün asistan menajeri Sung Joon Sik; Han Suk Yool'ün üstü. Misaeng kadrosunda karakter olarak sinir olduğum tek ekip üyesi. Ekip dediğin birlikte hareket eder. Bütün işleri Suk Yool'ün üzerine iter nerede sabah orada akşam misali gezer tozar. Ertesi gün her işi kendi yapmış gibi üstlerine sunar. Kısaca başkasının üzerinde prim yapan kişilerden nefret ederim.Neyse ki herkes ektiğini biçer. Gerçi dayak yediğinde ne sevindim..
Shin Eun Jung; Sung Ji Young karakterini canlandırıyor. Bride Og The Century dizisinde ki cadı anneyi hatırlayanlar vardır. Ji Young karakteriyle melek gibiydi bölüm şefi Oh Sang Sik'in yetiştidiği çalışanlardan. Güzel bir ailesi çok sevimli bir kız çocuğu var. Ji Young karakteri iş kolik bir anne ve eşlerin temsilcisi dizide.. 
Stajyer dönemlerinde birbirlerine rakip olan dört genç. Üçü şirkete tam zamanlı çalışan olarak biri iki yıl sözleşmeli olarak sıfırdan başladı hayata. Günden güne artan dostlukları ve paylaşımlarıyla kendilerinin bile inanamadıkları bir ortamın içinde buldular.. Aslında onlar çoktan birbirlerine sahip çıkmaya başlamışlardı. Jang Gue Rae gibi lise mezunu bir çocuğun akıl almaz işlere imza atması,  onun gece gündüz çalışmasıyla, aslında kendilerinden daha fazla tam zamanlı çalışan olması gerektiği düşüncesi oluştu hepsinin aklında.. Bölüm şefi Oh Sang Sik gibi bir şey yapmaları gerekti..
"Ben kumaş ekibinden Han Suk Yool.
Burada çalışmaya başlayalı neredeyse 2 yıl oldu. Tatsız bir olay yüzünden sizinle daha önce iletişime geçmiştim. Öncelikle bu yüzden özür dilerim.Özür dilememin sebebi; insanlar sırf adım geçiyor diye pencereleri kapattılar. Bugün sizden çok önemli bir ricada bulunacağım. Jang Gue Rae;2 yıl önce benimle burada sözleşmeli çalışmaya başladı.O satış 3 ekibinde çalışıyor.Onun tam zamanlı bir eleman olmasını umuyorum.2 yıl önce benimle röportaj yaparak sunumunda başarılı oldu.Satış 3 ekibine katıldı.Üst yönetimlerin bile takdirini alan sunumla bir ilk oldu. Bu radikal sunum Ürdün araba satışı işinde başarı getirdi. Jang Gue Rae'ye bunu borçluyuz.Evet insanlar onu liseli diye Jang Gue Rae'nin bağlantılı ile işe alındığını söylediler.Yani hepimiz tam zamanlı olarak işe alındığımız zaman 2 yıl sözleşmeli olarak katıldı aramıza. Stajyer döneminde ki aşağılamalar yüzünden çeşitli acılar çekti.Ama "One International" bizim şirketimiz diye düşünerek Herkesten daha çok çalıştı.İşe bizden önce gelip ve bizden sonra ayrılıyor.Deneyim eksikliğini doldurmak için o kadar çok çalıştı ki bir işi planladığı zaman, değerlendirmeye bile alınmadı. Çünkü o  sözleşmeli elemandı. Hiç şikayet etmeden işi bıraktı. Bende öyle hissediyorum.Nasıl teknik özellikleri yüzünden birinin davranışı diğerine göre farklılıklar gösterildi. Bir kişinin çabası nasıl diğerlerinden farklı muamele görür.Birinin iş hayatına uyumu değerlendirme temel bir meseledir. Başlangıçta tek başına, bunu kanıtlaması zor olmasına rağmen son iki yılda yeterince başarılı bir performans sergiledi. Jang Gue Rae tam zamanlı bir çalışan olmalı. "Seninle beraber bu kumaşı satacağım" Suk Yool. bunu söyledi Banada bu sözü tutmak için yardım edin. Yaşadığım en utanç verici anlar var. Fakat bu sözü tutmak istiyorum. Lütfen.."
Jang Gua Rae için ellerinden gelenin fazlasını yapmak için için uğraştılar..  
Senaristi tebrik ediyorum. Baştan sona kadar muhteşem bir kurgunun içinde buldum kendimi. Klasik Güney Kore dizilerinden çok farklı ve alıştığımız aşk üçgemlerinden uzak, kendine özgü büyüsü olan bir dizi. Her bölümü ayrı bir keyifle izledim. Farkettim ki dizi tamamiyle samimiyet içeriyor. Her sahnesinde doğallık var. Sıradan insanlar, derin ilişkiler ve hayatta başarmak için dökülen terin önemi ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Ve bu kadar güzel senaryonun finali de bu kadar güzel olmalıydı. Dizinin ilk bölümde olan koşuşturmayı finalde bağladılar. Ürdün'de geçen hikayenin en güzel tarafı "ezan" sesini izleyicilere duyurmuş olmaları.. 
Finalin ardında görünen "kaderin birleşmesi" olayı işin içine daha büyük bir anlam katmasıyla son buldu.. İlk kez bir dizinin finalini izlerken içim burkuldu.. Fakat dizinin ikinci sezonu geleceğine dair dedikodular ortada dolanıyor. Umarım aynı ekiple devam ederler!!
Dizinin oyuncusu Siwan olur da şarkı söylemez mi? "Be Allright" Rose Motel-"Romang", Lee Sung Yeol "Fly" Han Hee Jung "Tomorrow" REd Cheek Puberty "Covered Up Road" Lee Seung Chul "Yes We Can"dinlemeye değer bir sürü şarkı daha sizlerlerle..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..