8 Oca 2015

The Originals 1.Sezon

The Vampire Diares dizisini ilk günden beri takip eden biri olarak dizide neredeyse işlemedikleri konu kalmadı. Bir çok oyunu girdi çıktı hiçbiri köken vampirler kadar ses getirmedi. Senarit Julie Plec'in de dikkatinden kaçmamış ki The Vampire Diares dizisinden ayrılarak köken vampirler üzerinden uyarlama "The Originals" adına diziyi oluşturdu. The Vampire Diares 4.sezon 20. bölümü The Originals dizisinin ön gösterimi oldu. Bol Klaus bol Elijah izleyip durduk. O bölümde belliydi dizisinin büyük olay olacağı..

The Originals; Klaus, Elijah ve Rebekah Mikaelson köken kardeşlerin 1919 yılından bu yana ilk kez New Orleans şehrine dönmesiyle başlıyor. Bu şehrin temellerini atanlar köken kardeşlerdir fakat kindar babalarından kaçmak için şehri terk etmişlerdir. Aslında bu terk edilme olayı zorunlu olmuştur. Onların yokluğunda New Orleans şehrinin yönetimi Marcel adından bir vampire kalmıştır.. Klaus'un ilk hedefi şehrin yönetimi ele geçirip özlediği dönemlere geri dönmektir.


Klaus; İlk vampir-kurtadam melezidir. Yüzyıllar boyu avcı olan babasından kaçarak, nefret dolu bir yaşam sürmüştür. New Orleans şehrine geri döner. Fakat Klaus'un buraya dönmesinde bir neden vardır. Kendisine karşı komplo kurulduğuna dair düşünceleri vardır.Fakat kendi kurdukları şehire geri döndüklerinde hiç bir şey eskisi gibi değildir. Ona bildiği her şeyi adeta bir baba gibi baktığı Marcel şehrin yönetimini ele geçirmiştir. Klaus egosu yüksek olan bir vampir olduğu için bir çok düşmana sahiptir. En büyük silahı kesinlikle kini! Elijah; köken kardeşlerden bir diğeri. Klaus'un Mystic Fall'dan ayrılıp New Orleans'a dönüşünün perde arkasındaki hikayeyi öğrenmek için peşinden gider. Tabi bu sırada New Orleans şehrinde ailesinin bıraktığı mirası geri alabilmek için şehirde kalmaya karar verir. Elijah'ın en büyük silahı kesinlikle sakinliği! Rebekah; Köken kardeşlerin tek kızıdır. Bu aileden hala çözemediğim tek kişi. Rebekah bazen iyi bir kız çocuğu gibi olabiliyorken bazen çekilmez biri haline gelebiliyor. Aslında Klaus'un kız versiyonu desem yersiz olmaz. Sürekli birbirlerineihanet eden fakat bir o kadar arkalarını kollayan kardeşler. Elijah olmazsa şu ana kadar heralde Rebekah yaşıyor bile olmazdı. 
The Vampire Diares dizisinin 4. sezonunda karşımıza çıkan kurt Haley; Klaus'la tek gecelik ilişkisi sonucu hamile kalmıştır. New Orleans'a hiç bilmediği ailesinin izini bulabilmek için gelmiştir. Fakat işler onun için hiçte kolay olmayacaktır. Klaus'tan hamile olduğunu duyan cadı Sophie Devaraux'un eline düşer. Aslında Sophie'nin onu gözüne kestirmesinin nedenleri birazdan..
Marcel Gerard unutmamak gerek Vampire Diares dizisinde 4.sezon 20. bölümünde karşımıza çıktı. Kimdir bu Marcel? Klaus'un yüzyıllar önce koruması altına aldığı belli bir süre sonra vampir yaptığı çocuk. İhanetleri karşısında nasıl Rebekah'a müsamaha gösteriyorsa Marcel'e de bi o kadar gösteriyor. Adeta bir baba şefkati gibi.. Cadıları pis eylemelerine karşı Nw Orleans şehrini vampirleriyle kontrol altına almıştır. Onun egemenliği altında şehirde yalnızca vampirleri sözü geçmektedir. Cadıların yaptığı her hangi bir büyüde ibreti alem olsun diye herkesin için öldürüyor. Açık konuşmak gerekirse Marcel'in bu yönünü sevmiştim. Cadılara gününü gösterdi, net!
Klaus'un bitmek bilmeyen egosu! (Yakışır!)
The Originals dizisi her ne kadar The Vampire Diares dizisinden uyarlama gibi gözüküyor olsa da başlı başına bir yapıt haline geldi. Bunda en büyük etken Klaus karakteriyle Joseph Morgan. Şu sıralar dizinin ikinci sezonu yayınlanıyor. Klaus'un akıllıca planları, Elijah'ın soğukkanlı planları, Haley ve hamileliği, cadıların kumpasları, vampirlerin ihanetleri derken harika bir sezon geride kaldı. Bu sezon bi nevi Klaus ve kardeşlerinin; cadılar ve vampirlerle olan mücadelesini izledik.

Dizinin ilk yarısının çok iyi hazırlandığını düşünüyorum. Fakay ikinci yarıda tempo ara ara fazlasıyla düştü. Fakat o temponun yükselişi Klaus ve kardeşlerinin uyguladığı planlar sayesinde yükselişe geçti. Klaus'un dediği gibi her zaman bir B plan vardır. Dizinin bir de karakter sorunsalı olduğunu düşünüyorum. Köken kardeşler dışında bir tane sevdiğim karakter olmadı. Özellikle Cami gibi karakteri gerçekten gereksiz buldum. Marcel'den hoşlanmadım. Bir Davina'ya da bir türlü alışamadım. Fakat bu dizisinin kötü yada izlenmeyecek bi bir dizi olduğunu söylemiyorum. Kesinlikle izlemelisiniz!

Olay örgüsüne gelecek olursak; olayların çokluğu ve dallandırıp budaklanması The Vampire Diares dizisinden alışık olduğumuz özelliklerden biri olduğu için heyecan ve beklentilerim yüksek izledim. Hatta heyecan bakımından The Originals'ı daha iyi buldum.
Klaus'un her daim verecek cevabı vardır!
Dizide en çok görmek istediğim olaylardan biri The Vampire Diares dizisiyle aralarında oyuncu geçişi olması. En çok istediğim ise Caroline'nin diziye girmesiydi. İlk sezon karşımıza çıkmadı ileride ne olur bilemiyoruz tabi. Fakat; Klaus'tan ölümüne nefret eden Tyler karşımıza çıktı.

Klaus'un hem çok sevdiği hem nefret ettiği bir kız kardeşi var. Her türlü ihanetine rağmen ona güveni hep sonsuz.Aralarında ki diyaloglar zaten efsane. Hele Klaus'un "sister" derken aksanı sözün bittiği yer..
Sezon finali beklediğimden daha güzel ve heyecanlıydı. Eshter cadıların kurucusu annesi kendi çocuklarını bile öldürmek için yüzyıllardır uğraşan bir cadı. Sezonun finalini taçlandıran kumpas tam da onun planlayacağı türden. Klaus'un plan yapma konusunda kime çektiği belli oldu. İkinci sezonda köken kardeşlerin ikisinin ortaya çıkacağı sinyalini vermeleri. Hatta Finn'in bi ara mezarlıkta görünmesi bunun habercisi.. Davina'nın Klaus'un ölümüne kaçtığı babasını yaşadığı tavan arasına getirmesi.. En önemlisi Hayley ve Klaus'un doğan bebekleri "Hope".. Herkes bu bebeğin öldüğünü zannediyor.Fakat her şey plan dahilinde.. Artık, Klaus, Rebekah, Elijah ve Hayley ailedir! Onların düşmanları artık bir.. Her şey "Hope" için.. ikinci sezon bitiminde görüşmek dileğiyle..

8 yorum:

 1. Ayyy Klaussss <3 <3 Elijah çok asilken Klaus'un o hovarda hallerine,aksanına aşığım ben :))
  Tabii Elijah'ın aksanı da on numara ^^ Dizi çok güzel ilerliyor :) Çok güzel bir yazı olmuş eline sağlık ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen ikinci sezon daha güzel oldu. Elijah'ın her olay içinde sakinliği hayranlık uyandırıyor :)
   Klaus'un aksanı daha çok belli ondan seviyorum :D
   Teşekkür ederim fsıtığım :D

   Sil
  2. Kesinlikle 2.sezonda uçtu dizi ^^ Zaten artık vampire diaries den daha fazla izleniyor sanırım son dönemlerde :))

   Sil
  3. The Vampire Diares konu olarak oturdu birde neredeyse bütün konular işlendi ya ondan insanlar bu diziye yöneldi. Bence eş zamanlı izlenmesi en mantıklı :D

   Sil
  4. Şahsen the originals :)) :D

   Sil
  5. The Vampire Diares, Klaus ve Damon kapışmalarıyla güzeldi :D

   Sil
 2. Takipteyim beğeneceğiniz bloguma sizi de beklerim. Saygılarımla. Blogum: http://ciziyorumdikiyorum.blogspot.com.tr . Facebookta da https://www.facebook.com/pages/Tasar%C4%B1mda-Nilg%C3%BCn-%C3%96zen-Ayd%C4%B1n/802433419804021


  YanıtlaSil
 3. Mstardaki arkadaşlarım bundan bahsetmişti

  YanıtlaSil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..