24 Şub 2015

Healer / Kore Dizisi

2014 yılının sonlarına doğru senaristler aldı başını gidiyor. Kendi adıma Misaeng, Pride and Prejudice, Healer, Kill Me Heal Me dizileriyle gözümde çıtayı yükseltiler. Bu diziler her bölüm  hayretler içerisinde bırakarak bitirdi. Healer'da bunlardan bitanesi. Gerek oyuncularıyla gerek kurgusuyla kendini ispatladı. 

Healer nam-ı değer ""şifacı".. Ne yapar bu şifacı? Ana karakterimiz Jung Hoo "gece kuryesi" olarak çalışmaktadır. Gece kuryesi olabilmek için özel olarak eğitilmiş iş dövüşmeye gelince üstün yetenekleriyle çatıdan çatıya atlama gibi potansiyelleri olarak yetiştirilirler. Jung Hoo ise şifacı olarak bu işte en iyisidir. Kimse onun kim olduğu bilmez. Çünkü gece kuryesinin ilk şartı; kimliğini gizlemektir. Bir diğer şartı; kim için çalıştığını bilmeden işlerini halletmektir.
Ji Chang Wook; Seo Jung Hoo karakterini canlandırıyor. Bizim meşhur şifacımız. itiraf ediyoru Ji Chang Wook'un izlediğim ilk yapımı. Running Man programına konuk olduğu programı izlemiş, oradan tanıyordum. Jung Hoo karakterinin babası küçük yaşta vefat etmiş annesi ise terk etmiştir. Kısaca feleğin çemberinden ağır şartlarla geçmiştir. Bir gün bi adam çıkar (eski şifacılardan kim kaldı) karşısına "babasını tanıdığını" söyler. Şifacı olarak bildiği her şeyi ona hocası öğretmiştir. Jung Hoo'nun tek hayali bir ıssız bir ada satın alıp orada yalnız yaşamak. Hayatında olan iki insan vardır. Bunlardan biri "ajumma" diye seslendiği hacker patronu bir diğeri patrona çalışan getir götür işlerini Dae Young'tur. Bir gün şifacıya patronu tarafında bir iş verilir. Chae Young Shin adında ki kızın DNA örneğini almasıdır. Jung Hoo için işler bundan sonra değişecektir.
Park Min Young; Dizide Chae Young Shin karakterini canlandırıyor. Park Min Young daha önce Lee Min Ho'nun dizisi City Hunter ve Sungkyunkwan Scandal dizisinde izlemiştim. Chae Young Shin internette yayınlanan bir haber ajansının magazin muhabiridir. Avukatlık yapan hobi olarak kafe işleten bir babanın evlat edindiği biricik kızı. Tek hayali hayranı olduğu  Kim Moon Hoo gibi başarılı bir muhabir olmaktır. Chae Young Shin'in bir gün yoluna bir ada çıkar. Onu köşeye sıkıştırır, tırnağı keser. İlk başta anlam veremezse de onun meşhur şifacı olduğunu anlar. Uzaktan uzağa görmediği, bilmediği, tanımadığı bir adama hayranlık duymaya başlar.. Chae Young Shin gerçek ailesi hakkında hiçbir şey bilmez. Küçük yaşta yaşadığı tramva sonucu geçmişine dair anılarını hatırlamaz.
Yoo Ji Tae; dizide başarılı muhabir Kim Moon Hoo karakterine hayat veriyor. Dizileri çok fazla tercih etmiyor daha çok film sektöründe yer alıyor. Çocukluğu abisi ve arkadaşlarıyla birlikte geçti. Dizinin ilk bölümleri ve sonrasında ara ara geçmişte ki o arkadaşlığın nereye vardığı güzel bir kurguyla karşımıza çıkıyor. Kim Moon Hoo yıllarca sessiz kalarak kendini daha fazla suçlu hisseder. Dizi hakkında görüşlerimde detaylı olarak dile getireceğim. Şifacımıza Chae Young Shin'in DNA örneğini talep eden kişidir. Oyunculuğuyla, karakteriyle, duruşuyla mükemmel bir oyunculuk çıkaran Yoo Ji Tae insanı izlerken kendine hayran bırakıyor. Gülüşü ve ciddi tavırlarına büründüğünde birbirinden bağımsız iki insan haline dönüşüyor.
Kim Mi Kyung; Şifacımızın patronu hacker şifacımız ajummayı canlandırıyor. Bu yaş grubunun oyunculuğunu en çok beğendiğim aktirist Sungkwankyung Scandal, Faith, I miss You, 7st,Grade Civil Servant, Master's Sun, The Heirs, It's Ok, That's Love, Age Ending Nine Boy dizilerinde izledim. Birbirinden bağımsız roller olmasına rağmen Heirs dizisinde ki dilsiz rolüyle kalbimde yerini edindi. Fakat bu yapımda ki ajumma rolüyle taht kurmayı bırak kalbimi en derin yerlerinin sahibi oldu. Böyle bir karakter insanın hacker yapar. Elinde örgü ülkede hacklemediği yer kalmadı, tren bile durdu hey yavrum hey..(gerçi hackleme olayında saçma bulduğum tek olaydı fakat pek fazla umursamadım zaten) Ajumma eski bir polis. Jung Hoo bile ismini, evini, nasıl biri olduğunu bilmez.. Herkesin kulağında böyle bir ses olsun insan daha ne ister..

Dizinin konusu bir çok kişiye City :Hunter dizisini hatırlattı. Hatta onun gelişmiş hali diye laf bile dolandı etrafta.kurgusal bakımdan benzerlikleri mevcut. Ben biraz da çatıdan çatıya atlaması gibi kurgusal yapıları  Mirors Edge oyununa benzettim. Umarım benim gibi düşünen birileri vardır. Gerçi düşünmeleri için oyunu oynamış olmaları gerekli. 
Dizinin temasını oluşturan efsane ekip. İlk bölümler bu fotoğrafta ki gençlerin ara ara hikayesini işleyerek  başlıyor. 
 Chae Yong Shin'in DNA testinden sonra Kim Moon Hoo 'dan kızı izlemesi işini alırlar. Jung Ho'nun anlayamadığı tek şey neden Chae Yong Shin? diye düşünür. Kılık değiştirerek onun yanında yer alamaya karar verir. Böylece kafasında ki soru işaretlerinin birbir cevabını alacağını düşünür. Fakat işler pek istediği gibi gitmez Jung Hoo'nun bu fotoğrafı Kim Moon Hoo'nun evinde görmesiyle kıza olan soldaki öz babası sağda ki annesinin şimdi ki eşidir. Kim Moon Hoo'nun öz abisidir. En sağda ki sürpriz olsun.. 
Yalnız yaşamaya alışkın bir adam kılık değiştirerek Chae Young Shin'in çalıştığı internet gazetesinde pısırık bir muhabir olarak işe başlar. Kafasında ki soruların cevabını ararken kendini aşkın ortasında bulur şifacımız.
Chae Young Shin; Hiç görmediği, bilmediği, yanı başında olmasına rağmen, sesini bile duymadığı  bir çok kez hayatını kurtaran şifacıya aşık olur..
Ji Chang Wook oyunculuğunu konuşturuyor. Hatta konuşturmakla kalmıyor insanın içini ısıtan bakışlarıyla izleyenleri kendine hayran bırakıyor. İnsanların gözünde öyle bir çıta yükseltti ki bir insan nasıl böyle bakar diye düşünür olduğunuz kendinizi. Emperes Ki dizisinde aslında kendini ispatlamış. Onu da izlemeye başlayınca fark ettim. 2014 hiç kuşkusuz kariyerinin en iyi dönemini geçirdi. Her bölüm öyle mimikler öyle sahneler gördük ki "böyle de bir tek dizilerde olur" diyerek avuttuk kendimizi. 
Örneklendirelim :(

Park Min Young oyunculuğu üst düzey olmamasına rağmen oynadığı her dizi geneli ortalamanın üstünde oluyor. En büyük sebep ise partnerleriyle uyumu diyebiliriz. Ji Chang Wook ile olan uyumu ise gözle görülür şekilde belliydi. Hatta izlediklerim arasında en iyisiydi. Özellikle ikisinin çatıda olan sahnesi zirveyi zorlar. 
Bir yerde okumuştum "Eğer kaderlerinde varsa birliktelik elbet bir gün tekrar kavuşacaklardır.." şeklinde. Sadece şu iki sahne için bile yeterli şu cümleyi anlatmaya..
 Dizimizin gülerken bile kötü olabilen adamı Kim Moon Sik karakteriyle Park Sang Won. Kim Moon Ho'nun öz abisi. Gençlik yıllarında arkadaşının aşkı Choi Myung Hee içten içe aşıktır. Gözü öyle kör olmuş ki kendine bile inanamadığı kötülüklere sebep olmuş. Bunlardan biri Chae Young Shin'i kaybolması gibi. İşin özünde kaybolmasına sebep olmamış sadece kaybolduktan sonra aramamıştır. Bir insan kötülük yaptıkça heralde duyguları da köreliyor. Kim Moon Sik ile kardeşinin ters düşmesi Chae Young Shin'in izini bulmasıyla başlar.. Tek zayıf noktası eşidir.
Do Ji Won; Kim Moon Sik'in eşi Choi Myung He olarak karşımıza çıkıyor. Yıllarca öz kızını öldü bilen Myung  Hee kızıyla alakalı bile her konuda kriz geçiren bir kadın. Kriz anında ki ifadeleri canlandırması harikaydı..
Park Sang Myeon; dizide Chae Young Shin'i evlatlık alan babası Chae Chi Soo karakterine hayat verdi. Avukat olarak geçimini sağlayan babası hobi olarak kahve dükkanı işletiyor. Dizide merak ettiğim olaylardan biri Young Shin'i nasıl evlatlık aldığıydı. En çok onun cevabını aldığım için mutluyum.

Dizinin ana karakterin tek bir cümleyle anlatın deseler; Tam da böyle olur.
Dizide en çok korktuğum şey senaristlerin Kim Moon Ho'yu bir anda kötü karakter yapacak olmalarıydı. Eğer öyle bir saçmalık olsa bütün düşüncelerim yerle bir olurdu. Neyse ki böyle bir durum yaşanmadı. Aksine bölümler ilerledikçe onun çocuklara sahip çıkması geçmişten bu zamana kadar sessiz kalmasının bile üstünü örttü. Jung Ho ve Young Shin'e çocukluklarında ki gibi gerçek bir amca oldu. Harika bir oyuncu izledik.. 
Senaristlerin hakkını yememek lazım. Kurgu o kadar iyiydi ki finale doğru karşılıklı ataklarla geçen olaylar silsilesi izledik. Başka bir deyişle "karşılıklı gollerle beraberlik sağlandı." finalde öldürücü şutlarıyla bir taraf galip geldi.. Finalinin heyecanı güzeldi. Fakat eksikler vardı. Fakat finale gölge düştü mü ? Tabi ki hayır! aksine sadece küçük bir ayrıntı benim için. 20 bölüm boyunca izleyenleri her bölüm için tatmin etmeyi bırakın özendirdiler.. 
Dizinin oyuncuları, senaritleri, aşk sahneleri kadar müzikler de harikaydı. Daha önce hiç Michael Learn To Rock dinlediniz mi bilmiyorum. Dizide "Eternal Love" şarkısını kullandılar. Harika bir seçim. Bebe Mignon "You" Yeal Mayer "When You Hold Me Tight", Just "Because Of You" dizinin başrolü Ji Chang Wook güzel sesiyle "I'll Protect You" Tei "What My Eyes Say" şarkılarını çok sevdim. Albüm için TIKLA!  Ji Chang Wook ve Park Min Young'un aşk sahnelerinde dinledikçe içimize içimize işledi. Bu diziyi izlemek için beklemeyin. Pişman olmayacaksınız.
Esas oğlana sorarlar "Ne istiyorsun?"
-Yüksekçe bir yer, yılın ilk karı ve sevdiğimin elleri..
Esas kıza sorarlar "En sevdiğiiz şeyler nelerdir?
-Fotoğraf makinasının, çıkardığı deklaşör sesi, kocaman elleri ve gülümseye gözleri"

11 yorum:

 1. Merhaba, bloğunuzu yeni keşfettim ve hemen takibe aldım. Bana da beklerim ;) Sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. Mstar'da çok adını duymuştum merak ettim iyi olmuş bu blog :D

  YanıtlaSil
 3. çok güzel olmuş teşekkürler :D

  YanıtlaSil
 4. çok güzel olmuş teşekkürler :D

  YanıtlaSil
 5. Dizide kamera test sahnesindeki kore dilinde olduğunu düşündüğüm şarkıya bir türlü ulasamadim yardım ederseniz mutlu olurum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hangi bölüm olduğunu söylerseniz yardımcı olmaya çalışırım :)

   Sil
 6. Sonunda izleyebileceğim bir dizi buldum asdfg .sd

  YanıtlaSil
 7. cok güzel bir dizi

  YanıtlaSil
 8. romantizim mi var dizide

  YanıtlaSil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..