26 Mar 2015

Son Kamelya-Sarah Jio

Sarah Jio'nun elinden kaleme alınmış benimde severek okuduğum  Mart MenekşeleriYağmur Sonrası veBöğürtlen Kışı kitaplarının ardından bu sefer Son Kamelya ile karşısınızdayım. Bir yazarın kalemini beğendim mi bütün kitaplarını okumadan edemiyorum. 
Son Kamelya, yazarın diğer kitaplarında olduğu gibi geçmiş ve gelecek arası kurguyla sizlerle. 1940 ve 2000'ler arasında mekik dokuyor. 
Flora Lewis; 1940 yılında New York'ta yaşayan genç bir botanikçidir. Ailesinin tek geçim kaynağı ise fırınlarıdır. Botanikçi olan Flora kendi işini yapmak yerine ailesine yardım eden bir genç kızdır. Bir gün fırında Price adında bir adam karşısına çıkar ve ona iş teklif eder. Yapması gerek iş ise; Londora'ya gidip Livingston Köşkünde bulunan Middlebury Pembesi olarak adlandırılan kamelya türünü bulmaktır. Bunun karşılığında ailesini kurtarabilecek kazanç elde edecektir. Bu teklifi kabul eden Flora'yı neler beklecektir?
Addison Sinclair; 2000 yılında peyzaj mimarı olarak New York'ta çalışan bir kadındır. Geçmişinden gelen bir pişmalığı vardır ve kocası Rex'den gizler. Addison geçmişinden kaçmak için Rex'in ailesinin yeni aldığı köşke yaz tatili için gitmeye karar verir. Köşkün adı Livingston'dur. Zamanla içinde yer aldığı köşkün gizemini ararken bulacak kendini. 
Kitabımızın iki kahramın Flora ve Addison'un kesişim noktası Livingston köşküdür.
Geçmiş ve gelecek arasında ki kurgu, geçişler, gerilim ve benzerlikler güzeldi. Bu özelliklere Sarah Jio'nun akıcı üslubunu eklersek etkileneceğiniz bir hikayenin ortasında kalacağınıza eminim. Bir çok okur,  Son Kamelya kitabının final bölümünün açık kaldığını, kesin olarak bağlanmadığı düşünüyorlar. Bence durum hiç öyle değil. Dikkatli okurlarsa aslında her şey küçük bir ayrıntıda gizli. Kitabı okuyacaklar için bilgi vermek istemediğimden detaya girmiyorum.
Son Kamelya, çok güzel, insanın içini ısıtan bir roman, herkese tavsiye ediyor, keyifli okumalar diliyorum.
"Önce küçük bir tohum düşer kalbin odasına, sonra aşkla yeşerir.
Kulak verin, umudun sesini duyabiliyor musunuz? "

20 yorum:

 1. Bir yandan kitap okumak bir yandan mstar oynamak çok güzel oluyor :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mstar bir oyun sanırım. Kitap okumak önceliğin olsun :)

   Sil
  2. Aynen mstar bir oyun ama seviyorum ikisini birlikte yapmayı :P

   Sil
  3. Kitap okumayı çok severim güzel konuşma,sanatıdıı. Ben ce yedi den yetmişe ,herkes kitap okumalı beğin jimlastiği bol okumalar

   Sil
  4. Kesinlikle :)
   Teşekkür ederim :)

   Sil
 2. okumak isterim. teşekkürler..

  YanıtlaSil
 3. böğürtlen kışını okumuştum bu kitapta okunacaklar listesinde

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yağmur Sonrası ve Mart Menekşeleri kitabını da okumanızı tavsiye ederim :)

   Sil
 4. Şu sıralar bırak kitap okumayı blog bile okumakta zorlanıyorum işlerim o derece yoğun ama önerini yazdım bir kenara vakit buldukça okuyacağım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benimde öyle son bir kaç aydır çok yoğunum anca yolda gidip gelirken kitap okuyabiliyorum. Tavsiye ederim bu kitabıda :)

   Sil
 5. böğürtlen kışını geçen yaz tatildeyken almıştım ama haaaaala okumadım :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okumanı tavsiye ederim. Hikayesi hem dokunaklı hem çok güzel :)

   Sil
 6. Sizlerden görüp hevesleniyorum. Eskiden haftada 3 kitap bitiren biriyken şimdilerde iş, blog derken zaman bulamaz oldum maalesef.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende anca yolda gidip gelirken kitaplara vakit ayırabiliyorum.

   Sil
 7. Çok güzel bir hikayesi vardı bu kitabın da.

  YanıtlaSil
 8. Sarah Jio'nun diğer kitaplarını okumuştum, kalemi gerçekten çok beğendiğim bir yazar. Bu kitabı da tavsiyeniz üzerine okuyacağım. Ben de sizi güzellik ve kitap tavsiyeleri paylaştığım blogumda görmek isterim. ojelisayfalar.blogspot.com.tr :)

  YanıtlaSil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..