2 Nis 2015

The Tale Of Princess Kaguya

Studio Ghibli'nin kurucularundan biri olan Isao Takahata 1999 tarihli "Komşularım Yamadalar" filminden 14 yıl sonra çektiği ilk film olan The Tale Princess Of Kaguya; yaşlı bir çiftin ormanda buldukları sihirli bir bebeği büyütme macerasını, masalsı ve şiirsel bir dille anlatıyor. Takahata ustanın dağların tatlı ve haşarı kızı Heidi'nin anime yaratıcısı olduğunu ve hemen ardından da Ateşböceklerinin Mezarı gibi en iyi savaş filmlerinden birini çektiğini de ekleyelim araya. Duygysal öğeleri inanılmaz biçimde üst seviyelerde tutan bu filmde gözyaşı dökmeyen birine henüz rastlamadım. Savaş ağlatır, savaşa ağlanır. Savaşta ki çocuklara daha çok ağlanır!
Filmin kısaca konusu şu şekilde; Bir gün yaşlı bir oduncu ve onun karısı tarafından bambu ağacının parıldayan sapında bulunan avuç içi büyüklüğünde ki gizemli küçük kız, hızlı büyüyerek, güzeller güzeli bir kadına dönüşür. Kendisiyle karşılaşan her insan bu kızdan etkilenir. Prensler bu gizemli kızla evlenebilmek için sıraya. Fakat Kaguya'nın aradığı aşk daha başkadır. 
253004.jpg-r_640_600-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx
Eski bir Japon efsanesinden uyarlama bir hikaye olan The Tale Princess Of Kaguya sulu boya çizimleriyle farklı bir dünyanın kapılarını aralıyor. Kullandığı renklerle tıpkı Kaguya'nın hüznüne eşlik ediyormuş hissi kaplıyor ruhumuzu. Bir bambu ağacının oduncu ve karısına armağını olan Kaguya'nın hayatı iki yönlü ilerliyor. İlkinde doğanın içinde insanlarla mutlu hayat süren bir Kaguya, diğeri ise babasının onu prensesler gibi yaşatmak isteğiyle başka bir yaşam formuna geçiyor. Anime'nin en güzel hali oduncunun ellerinde prenseslere gibi olan Kaguya'nın hali denilebilir. Genel olarak ele aldığımızda film size biraz uzun gelebilir fakat her sahneye eşit olarak yoğunluk verdiğinden dolayı izlenebilir güzel bir film çıkıyor ortaya. 
Ghibli animeleri biraz daha "büyükler" için gibi gelirdi bana ama  "The Tale Princess of Kaguya"  tam bir çocuk masalı tadında olmuş. Özellikle iyi çizimleri olaran kaliteli ve keyifli bir film. Oscar Ödüllerinde en iyi animasyon türünde aday gösterildiğini belirterek son veriyorum. İzlemek isteyenler için; İyi seyirler..

2 yorum:

  1. Mstar'da çok animeci var ya tavsiye edicem hepsine tek tek :D

    YanıtlaSil
  2. MStar'daki arkadaşlarımın tavsiyesiyle bakınırken senin yazını gördüm. Gerçekten yararlı oldu. Şimdi izleyebilirim :3

    YanıtlaSil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..