23 May 2015

Cruel City / Kore Dizisi


Cruel City; 2013 yılında yayınlandı. 20 bölümden oluşuyor. Aksiyon ve gizem üzerine kurulmuş senaryosuyla dikkat çekiyor. Dizinin yönetmenliğini Lee Jung Hyun, senaristliğini ise; Yoo Sung Yeol yapmaktadır.

Konusu; Uyuşturucu mafyasıyla mücadele etmek için oluşturulan özel timin mafya ile mücadelesini konu alıyor. Fakat özel tim mafya içinde ki üyeleri yakalamak isterken; örgüt içindede iktidar mücadelesi söz konusu. Dizide güç dengeleri bir çok kez değişiyor. Scale, Mett Kim (kırk canı var), Kim Pong, Safari  ve örgütün başı Başkan Jo derken hepsinin gücüne bir çok kez görüyoruz.

Dizi içinde kullanılan ve yaşanılan iktidar kavgasını en iyi özetleyen söz;

 “Kanunsuz insanlar onları öldürebilecek kişilere saygı duyup itaat ederler.”

Jung Kyung Ho; dizide Jung Shi Hyun karakterini başka bir deyişle Doktor'un Oğlunu canlandırıyor. Kendisini tanımama rağmen izlediğim ilk yapımı. Doktor'un Oğlu bu konuma gelene kadar bir çok zorluklarla karşı karşı kalmıştır. Annesini küçük yaşta kaybetmiş, yetimhanede büyümüştür. Uyuşturucu kartellerinin ipliğini dışarı çıkarmak için mücadele edecek. Fakat bu mücadeleyi kendisi dışında sadece bir kişi biliyor olacak. Örgütün içinde bulunan herkes aslında Doktor'un Oğlu olarak bilinen bu adamın örgütün liderinin başını ezip en tepeye çıkmak istediğini düşünecek (!) Bu yolda masum
Lee Jae Yoon, Uyuşturucu kartellerini yakalamak için kurulan özel timin başında ki dedektif  Ji Hyung Mi karakterini canlandırıyor. Cruel City dizisinden sonra rol aldığı Golden Rainbow, Witch's Romance ve Heart to Heart dizilerinde izledim. Dedektif rolü çok yakışıyor. Ji Hyung Mi, özel timde yer alan sevdiği kadın, dedektif Lee Kyung Mi ile beraberdir. Babası sözü geçen bir savcıdır. Fakat onun dedektif olmasını hatta narkotiğin başında olmasını istememiştir. Özel Tim'in görevi örgütün bütün üyelerini ele geçirmektir. Fakat Dedektif Ji'nin bir süre sonra tek hedefi Doktorun Oğlu olmuştur. Öyle bir senaryo oluşturmuş ki senarist bütün oklar bir anda Doktorun Oğluna dönmektedir.

Nam Gyuri, Han Soo Min karakterini canlandırıyor.Efsane dizi 49 Days dizisinde güzel performansıyla göz doldurmuştu.Yetimhanede ona ablalık yapan sonrasında himayesine alan özel tim dedektiflerinden Lee Kyung Mi ile beraber yaşamaktadır. Her zaman ablası gibi polis olmak tek hayaliydi. Polis oldu olmasına fakat onu bu süreç içinde zorlu görevler bekliyor olacak. Fakat dizide rolüne yakıştırmadığım tek bir kişiydi malesef. İzlerken hak vereceğinizi umuyorum.Yoon Hyun Min; dizide Kim Hyun Soo karakterini canlandırıyor. Inspiring Generetion, Witch's Romance, Dıscovery of Love dizilerinde izledim. Yoon Hyun Min'in oyunculuğu harika. İzlediğim dizilerin her birinde farklı rollerin içinde olduğu için her karakteri rahatlıkla canlandırabilen bir oyuncu. Soo karakteri mafya içinde yapılanmış, Doktorun Oğlunun en yakın adamı, kardeşi, dostu. Onun için hayatını feda edebilecek derecede birbirlerini koruyorlar. İkisinin arasında ki dostluğun temelinin atıldığı hikaye ve sonrası izlemeye değer olduğunu düşünüyorum.
Kim Yu Mi; Dizide Lee Jin Sook karakterini canlandırıyor. İzlediğim tek yapımı. Jung Shi Hyun annesinin en yakın arkadaşı. Annesinin ölümünden sonra Shi Hyun'u bi nevi o sahiplendi her anında yanında oldu. Sürekli korudu, kolladı. Jin Sook da Doktorun oğlunun her daim yanında oldu Soo gibi. Fakat elinde büyümüş birine bir şey hissediyor olması gerçekçi gelmedi. Bu ayrıntı dışında , tavırları, soğukkanlı oluşu girdiği karakter içinde harika işler yaptığını düşünüyorum.

Choi Moon Sung; dizide Moon Duk Bae karakterini canlandırıyor. Nam-ı değer Safari! Emperes Ki ve Heart to Heart dizilerinde izledim. Moon Sung'un dizide gördüğüm an işte bu dizi olur dedim. Zira kullandığı şivey, konuşma tarzı, stili, saçlarını gördüğüm an aranan kan bulundu dedim. Safariyle efsane yarattı desek yeridir. Uyuşturucu örgütünün içinde ki sözü geçen üyelerden. Acımasız! Safarinin dizide sırtından bıçaklamadığı, ikili oynamadığı bir insan kalmadı. Jung Shi Hyun karakterine "Doktorun Oğlu" lakabını veren kişi. Aslında birbirlerine bu denli düşman olmalarının ardında yatan hikaye, senaristin hayal gücünü  hayran kaldım. 
Dizi; hikayesiyle, kurguyla, işlenişi ve finaline kadar harikaydı.Senaryonun bu denli iyi olmasında ki başlıca nedenlerden biri, düşük pozisyonda ki karakterden en üst pozisyonda ki karaktere kadar her birinin kısa da olsa hikayesine yer verilmesi oldu. Başrol ve yardımcı roller arasındaki denge muazzamdı. Bu denge sayesinde seyir zevki yüksek yapım ortaya çıktı. 
Bir çok aksiyon dizi veya filmi izledim silahın en az sopanın ve bıçağın en çok kullanıldığı mafya dizisiydi.Etrafta yumruklarını silah olarak kullanan polisler dahi mevcuttu. Operasyonlar dışında silah kullandığına pek rastlamadım. İyi ve kötü adamların sürekli değişmiş olmaları. Dizide öyle bir adalet sistemi var ki polisleri resmen yerle bir etmişler.Hele savcılık resmen örgütün bir parçası gibi. Böyle adalet olmaz olsun tarzında.

Senaryonun giriş, gelişme harika işlenirken finalde bir çok olayın yarım kaldığını düşünsem de harika  izlenilebilir yapım ortaya çıkıyor. Dizinin konusu aksiyon olduğundan romantizme çok fazla yer verilmedi. Bu bir eksik mi? Bence değildi. Fakat, dizide herkesin karakteri üzerine öyle oturmuş ki sadece Han Soo Min karakterini Nam Gyuri dışında başka biri oynasa harika olurdu. 

Dizinin bir çok dövüş sahnesi kaliteliydi.Fakat bir sahne vardı ki biraz abartıya kaçtığını düşünüyorum. Doktorun Oğlunun kavag ederken ceketiyle adam dövüp bu şekilde giymesi mesela :)
Yasal Uyarı: Bundan sonra ki paragraf spolier içerebilir. 
Final hakkında bir kaç yorumum olacak. İlk ihtimal; Soo Min'in doktorun oğlu öldükten sonra gördüğü Kyung Yi ve Shi Hyun'un çocukluklarını görmesi ve sonradan kaybolması öldüğünü gösterirken, bir diğer ihtimal de son sahnede beyaz takımlı halde görülmesi ölmüş izlenimi verip  ıssız bir adam gibi hayatına devam ediyor izlenimi olarak algılanabilir. Ben şahsen ikinci ihtimali göz önünde bulundurdum. Zira göstermiş olmaları mantık dışı kalırdı.

Dizinin şarkıları efsaneydi! Benim dinlemekten keyi aldığım şarkılar;  Jo Jung Hee "Everyday", Hye Rim "Butterfly" Kim Young Jin "Wound". Dizinin müziklerini kaliteli ve seçkin bulduğumu söyleyebilirim.
Bütün albümü dinlemek isteyenler için; TIKLA

32 yorum:

 1. dizilerden artık sıkıldık ama konusu güzel bir dizi gibi ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güney Kore dizileri sadece 1 sezon sürüyor ve bitiyor. Bizim diziler gibi karmaşık hale gelmiyor konu bu yüzden aksiyon ve heyecan seviyorsanız tavsiye ederim :)

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Aksiyon severler için izlenebilecek bir dizi.

   Sil
 3. ben bu tür dizi veya filmlere pek bakamıyorum.:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin zevkinize göre elbet bir dizi yazarım :)

   Sil
 4. Dizi takip eden insanlara gerçekten saygı duyuyorum çünkü ben böyle bir alışkanlık edinemiyorum :/ teşekkürler paylaşımınız için..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dizi izlemek biraz sabır işi diye düşünüyorum :)
   Teşekkür ederim yorumlarınız için.

   Sil
 5. en son takipli dizi olarak lostu seyretmiştim:)) ondan sonra tekrar başlayamadım vakit bulamıyorum :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uzun soluklu dizileri takip etmesi sıkıntı oluyor. Bu yüzden sezonluk diziler daha cezbedici :)

   Sil
 6. Yanıtlar
  1. Eveeet aksiyon ve heyecan hiç bitmiyor :)

   Sil
 7. Takip ettiğim diziler sezon finali yaptığına göre yeni dizilere bakabilirim. Konusu sararsa izleyebilirim. Teşekkürler paylaşım için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben konusunu ve oyunculukları beğendim. Sizinde beğeneceğinizi umuyorum.
   Ben teşekkür ederim yorumunuz için.

   Sil
 8. Bende en son 24 ve killing seyretmiştim.Sanırım bu dizide de bayağı hareket var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İki diziyi de izlemişliğim var fakat sürekli devam edemedim. O zaman Cruel City seveceğinizi düşünüyorum. Dizide ki hareket finale kadar hiç bitmiyor.

   Sil
 9. bütün dizilerim sezo fiali verdi ben de yeni dizilere başlayacağım bu yaz..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavsiye istersen önerebileceğim güzel diziler var.

   Sil
 10. penny dreadful american horror story düşünüyorum ama tavsiyelere açığım tabi..

  YanıtlaSil
 11. sonn bölüm beni hayatan soğuttu son bölümü öyle beklemiyodum soo öldü jung hye sun(doktorun oğlu) öldümü ölmedimi belli deyil yoo soo minle doktorun oğlu bileşemedi ağladım sonn bölüm baya tohaftı ama iyi ağlattı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her bölümü beni hayattan soğuttu desem :)
   Sonunu açık bıraktılar. Kore dizilerinde en çok sevdiğim özelliklerinden biri başrollerinde öldüğü :)

   Sil
 12. Jung Kyung ho'nun "Falling For Innocence" dizisi de çok iyiydi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazılarımın arasında bulabilirsib o diziyide.Cruel city dizisinde sergilediği oyunculukta efsaneydi.

   Sil
 13. Ben bu diziyi tuttum, kesinlikle mükemmel bir dizi. kyung jung ho var bir kere. Falling for innocence de süperdi ama bu diziyi kaçırmışım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kyung Jung Ho'nun oynadığı en iyi dizi diyebilirim :)

   Sil
 14. 🙈🙈 Diziyi bu yazıyı okuduktan sonra izledim. Gerçekten güzeldi. Bitirdiğimde düşündüğüm tek şey sadece bir kişinin insanların kaderiyle nasıl oynadığı oldu. Gizli ajan olmayı teklif etmese 3 gangster yerine 3 polis olacaktı ve öyle pisi pisine ölmeyeceklerdi. Polis akademisine girecek olanları parmağında oynatmış resmen. Çok etkileyiciydi gerçekten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet izlediğim en iyi polisiye-mafya temalı dizilerden biriydi. Dizinden çıkardığın sonucu sevdim :)

   Sil
 15. Bu diziyi izlemeyi düşünüyorum. Ama kenara da polisiye dedektif olan diziler biriktirmek istiyorum. Sevdiklerinde önerebilir misin? Hello monster, You are all surroended, signal benim izleyip sevdiğim diziler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel dizi seveceğinizi düşünüyorum :)
   Bad Guys,Hidden Identity,Task Force 38, Hidden Identity, IRIS, IRIS 2 tavsiye edebileceğim diziler :)

   Sil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..