13 May 2015

Japon-Türk Yapımı "Ertuğrul"

 Ertuğrul filminin konusu Türk-Japon dostluğunun mimarı olan iki ayrı olayın sinemaya uyarlaması şeklinde olacak. Japon-Türk yapımı Ertuğrul filminin yapımcılığını Japonya tarafından Ertuğrul Film Partners, Türkiye tarafında sie Kültür ve Turizm Bakanlığı üstlenirken, uygulayıcı yapımcısı Böcek Yapım. Yönetmen koltuğuna ise; Mitsutoshi Tanaka oturuyor. Tarih danışmanlığını ise, İskender Pala yapıyor.

Filmlere bile konu olacak bu dostluk nasıl başladı diye düşünüyorsanız? 

Birinci dostluk simgesi;
Ertuğrul Fırkateyn; 1887 yılında bir Japon heyetinin İstanbul'a gelmesiyle başladı her şey. Dönemimin Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit'in emriyle iade-i ziyaret olarak Japonya'ya gönderilmesi kararklaştırılan Osmanlı Fırkateyni Ertuğrul, İstanbul'a dönüş yolunda fırtınaya yakalanıyor, Kashinozaki Feneri'ne yönelen gemi kayalıklara çarparak 681 kişik mürerrebatı ile birlikte sulara gömülür. Kurtulabilen sadece 69 kişidir. Onlarda Japon köylüler tarafından uzun süre misafir ediliyor. Denizden çıkarabilen 150'ye yakın naaşlar için fener yakınlarına gömülüyor. Daha sonra Türk-Japon simgesi olarak anıt dikiliyor.

 İkinci dostluk simgesi;
Filmde yer alacak bir diğer olay ise; İran-Irak Savaşı'nın sürdüğü sıralarda gerçekleşti. 1985 yılında, Saddam'ın emriyle Tahran hava sahasının sivil uçaklar için bile güvenli olmayacağı açıklanır. Tüm Avrupa ülkeleri dahil olmak üzere uçak göndererek vatandaşlarını Tahrandan tahliye eder. Bir tek o süre zaafı içinde Japonya uçak gönderemez. Dönemin başbakanı Turgut Özal devreye girer ve 215 Japon vatandaşı kurtarırlar.
Filmin Japonya ayağında ki çekimleri tamamlandı. Türkiye çekimlerine başlandı. "Ertuğrul" filmi her iki ülkenin ileri gelmiş oyuncu kadrosuyla kendinden söz ettireceğe benziyor.

Türkiye'den kimler yer alıyor. Kenan Ece, Alican Yücesoy, Uğur Polat, Mehmet Özgür, Deniz Oral, Tamer Levent, Melis Babadağ. Japonya tarafından, Seiyou Kutsuna, Yui Natsukawa, Yukiyoshi Ozawa gibi Japonya'nın ileri gelen oyucuları yer alıyor.


Ertuğrul filmi iki ülkenin tarihi açısından önemli yer taran bu iki olayın yeni kuşaklara aktarılması takdire şayan. Pek çok kişi Ertuğrul Fırkateyn hakkında bilgi sahibi değil. Japon-Türk olayını tescilleyen bir olaydır. İki ülke arasında ki dostluğun tekrardan hatırlanması açısında iyi düşünülmüş projelerden biri. Japon sineması Türkiye'de çok bilinmez ama oldukça iyi işler çıkaran ülkelerden biridir. Bu yapımın bizi sinema açısında daha ileriye götüreceğini düşünüyorum. Bu yılın kasım ayında vizyona girmesi bekleniyor.

12 yorum:

 1. Bunu daha önceden MStar'da konuşmuştuk arkadaşlarla. Fakat bir bilgim yoktu. Yazınız muhteşem bence. Fikir sahibi oldum. Teşekkürler :3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğendiğinize sevindim. Beni takip etmeye devam edin :)

   Sil
 2. Çok merak ediyorum.Elin oğlu programındaki masataka da oynuyormuş.Kaliteli bir yapım olacak gibi gözüküyor.Bakalım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Masataka'nın oynadığından haberim yoktu. Konusu, yaşanmış olaylardan uyarlama olacağı için kaliteli olacağını umuyorum. Gerçi Japon sineması bizim sinema sektörüne göre oldukça kaliteli işler çıkarıyor. Umudum var :)

   Sil
  2. İnşallah güzel olur:)
   Bu arada blogumda seni mimledim.Kontrol edersen sevinirim :)

   Sil
  3. Mimi gördüm az önce, en kısa zamanda dönüş yapacağım :)

   Sil
 3. ne güzel konumuş yaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hikayenin gerçekten uyarlanması harika :)

   Sil
 4. Çok ilgimi çekti, heyecanla bekleyeceğim filmi. Yazı için eline sağlık :'')

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim:)
   Benimde sabırsızlıkla beklediğim yapımlardan biri :)

   Sil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..