25 May 2015

The Girl Who Sees Smells / Kore DizisiThe Girl Who Sees Smells başka bir adıyla Sensory Couple. Dizinin senaristliğini My Fair Lady ve Rooftop Prince gibi başarılı dizilerin senaristliği yapımış olan Lee Hee Myung yaparken yönetmenliği Beak Soo Chan yapıyor.
Barkod cinayet davasında ki kör nokta..  iki ayrı cinayet, bir katil ve görgü tanığı
Choi Eun Seol "barkod" adı verilen cinayet davasında aileni kaybetmiştir. Ailesini öldüren katille yüz yüze gelmiş mucizevi şekilde kurtulmuştur. Aynı gün içinde Choi Moo Gak ailesinden ona yadigar kalan tek varlığı, biricik kardeşi Choi Eun Seol'u ortada herhangi bir sebep yokken, acil serviste cinayete kurban verdiğini öğrenir. Kardeşinin neden öldürüldüğüne anlam veremeden yıllarını geçirirken, acıya dair hisleri kaybolur. Onun tek amacı kardeşinin katilini yakalamak için akvaryumda ki işini bırakıp polis olmak ve cinayet masasına geçmektir.

JYJ grubunun yakışıklı üyesi Park Yoochun; Dizide Choi Moo Gak karakterini canlandırıyor. Sungkyunkwan Scandal,.Rooftop Prince, Missing You ve son olaral Three Days dizilerinde izledim. Canlandırdığı her rol ile ödüllerin sahibi oldu. Bir çok otorite tarafından oyunculuğu kabul gördü. Choi Moo Gak karakteri ise; hayatta ki tek varlığı Choi Eun Seol'un BARKOT seri cinayet davasında ki ölümünün ardından Moo Gak öyle bir tramvaya girer ki 20 gün boyunca ne uyur ne yemek yer. Bu olay üzerine bir anda hislerini kaybeder. Yaşadığı süre boyunca bir amacı vardır. Cinayet soruşturmasını yürüten dedektif olmak ve kardeşinin katilini yakalamak. 

Shin Se Kyung; Dizide iki ayrı isimde aynı kişiyi canlandırıyor. Oh Cho Rim ve Choi Eun Seol. Bir çok dizisine rast geldim fakat izlemedim. Choi Eun Seol bir gün okuldan döndüğünde evde annesi ve babasının  kanlı bedenine ve katiline rastlar. Büyük şok geçirir. Katille yüz yüze gelir bir fırsatını yakalar ve kaçar. Katille yaşadığı kovalamaca sonucunda  araba çarpar.6 komada kalır ve geçmiş Oh Cho Rim olarak devam eder.  Fakat Cho Rim'in komadan uyandıktan sonra fantastik bir güce sahip olmuştur. 3 yıl boyunca bu gücüyle yaşamayı öğrenmiş, hayatına devam etmiştir. Artık onun tek hayali komedyen olmaktır.

Park Yoo Chun'un izlediğim dizilerini göz önünde bulundurursak Sensory Couple dizisiyle oyunculuk kariyerinde üst sıralara çıktığını düşünüyorum. Bir çok otorite tarafından oyunculuğu kabul gördü. Özellikle  tiyatro sahnesinde canlandırdığı karakterle, beklemediğim performansa imza attı. Müzik dışında oyunculuk kariyerinde zirveye yükseldiğini düşünüyorum. Özellikle girdiği tiplemeler, kestiği rol bütün övgüleri almaya layık olduğunun göstergesi diye düşünüyorum. Shin Se Kyung hakkında pek fazla bilgim yok. Dizinin başlarında Running Man'e katıldığı bölüm dışında her hangi bir yapımını izlemek nasip olmadı. İzleyenlerden bildiğim kadarıyla oyunculuğu, bu diziyle iyi yol kat ettiği yönünde. 
Park Yoo Chun ve Shin Se Kyung dizide ki uyumuna gelecek olursak Healer dizisinde ki  Jung Hoo ve Young Shin ikilisinden sonra birlikte izlerken keyif aldığım ikinci çift Cho Rim ve Choi Moo Gak oldu. Hayatlarında ki dramdan çok keyifli yönlerini ortaya koydular. Namgung Min; dizide Kwon Jae Hee canlandırıyor. Can You My Heart, I Need Romance 3, My Secret Hotel dizilerinde ikinci adam olarak izledim. Onu o kadar ikinci karakter olarak benimsedim ki ana karakter olarak oynadığı dizileri izlemeye elim varmıyor.Kız arkadaşının barkod cinayetine kurban gitmesiyle karşımıza çıkıyor Şef Kwon.  Herkese fazlasıyla kibar, dünyaca ünlenmiş ve etrafa tatlı tatlı gülücükler saçan karakteri canlandırıyor. Namgung Min.
Yoon Jin Seo; dizide Yeomi Mi Gyung karakterini canlandırıyor. Jin Seo; Heirs'ın ilk bölümlerden Cha Eun Seol'un ablası rolünden hatırlayanlar olabilir. Dedektif Yeom Mi; 31 yaşında hayatını barkod seri cinayet davasını çözmek için adamış seçkin bir polistir. Onun uzmanlık alanı insan profilini çok iyi çözümleyebilmesi. Barkod cinayetlerinin üzerine Moo Gak'ın girmek istediği cinayet masasına atanır. Onun çabasını ve tecrübesini gördükten sonra barkod davasına atar.

Cinayet masası dedektifleri rolünde  Dedektif Ki (Jo Hee Bong)  ve Dedektif Yeh (Choi Tae Joon) ekrana her geldiklerinde performanslarına hayran kaldım. Silah tutuşları, nöbetleri, kapı dinlemelerine gelene kadar her yaptıkları olay ve her atışmaları komik.
Jo Hee Bong-Choi Tae Joon

Senaryoda ki seri cinayet kurgusunun içine kokuyu görebilme gibi fantastik öğenin işleniş biçimi güzel düşünülmüş. Fakat beni izlerken konu bakımından dizinin ilk yarısında ki kurgu hoşuma gitti fakat sonrası için aynı fikirde değilim. 

Yasal Uyarı: Bundan sonrası ki iki paragraf spolier içerir. 

Senaryonun ilk yarısında; barkod cinayetinin işlenişi, kurgulanması, karakterlerin bir araya gelmesi, şüpheliler derken izlerken merak uyandırdı. Oh Cho Rim'in kokuyu görebilme yeteneğini Dedektif Choi'yle cinayet davalarını çözmesinde yardımcı olması eğlenceli bir haldeyken bir anda bıçak gibi kesip dizinin ikinci yarısından sonra bu yeteneği unutmuş olmaları eksikliğini hissettirdi. Neyse ki son iki bölümü bu konu üzerine  komik ve etki şekilde bağlamaları o eksikliği giderdi. Dizide ki mantık hataları Şu şekilde, Oh Cho Rim'in kokuları yağmur yağdığında göremediği. Bir süre yolun izini sürüyorlar yağmur yağıyor ve arama duruyor. Arkadaş sen polissin cinayet masasına bakıyorsun baksana etrafa! Bunun gibi bir kaç olay daha var. Senaryonun gelişme bölümden daha çok yaşandı hatalar.

Kim derdi ki dizilerin karizmatik ikinci adamı Namgung Min seri katil olacak diye. Seri katil tiplemesine hem bu kadar uzak hem bu kadar yakın olabilecek bir karakteri canlandırmak her baba yiğidin harcı değil. Saniyeler içinde yüzünde ki mimiklerinin kontrolünü eline geçirmesi işte buna yılların oyunculuğu diyelim. 

Dizide bir çok kez rastladığımız ve soyadını telafuz bile edemediğim 
Elena'yı unutmamış olmaları çok güzel :)
Dizi de bir çok kez karşımıza çıkan eğlenceli sahneler
HAYALLER ve GERÇEKLER
Hayaller
Gerçekler

Güney Kore dizilerinin finallerini göz önünde bulundurursak bir çok yapıma göre iyi bir final izlettirdi.Soruların bir çoğunun cevabını verdiklerini düşünüyorum. Başrol karakterlerin seri cinayet davası sonrasında çizecekleri yol haritasının bile cevabını işlediler. Bu tür yaklaşımlar kore dizilerinde pek rast gelmediğimiz olaylar.

Dizinin şarkılarına gelecek olursak; Topp Doog&Yano "Just More 5 Minutes", Sweet Sorrow "You're My Everything" Acourve "Honey" Kim Na Young "Ordinary Farewell" The Max "Because Of You" Jemini "I'll pray everyday" şarkılarını seveceğinizi düşünüyorum.

The Girl Who Sees Smells dizisini izleyelim mi ? derseniz. Size cevabım; YooChun ve Namgung Min oyunculukları için izleyin derim. Ben izlerken özellikle ilk bölümlerde çok eğlendim. Sonrasında oluşan mantık hatalarını görmezden gelerek keyfini çıkardım.

Kim So Hyun; Park Yoo Chun'un ölen kardeşi rolünde görüyoruz. Bu kızı seviyorum!

21 yorum:

 1. Hastayım senin şu uzun detaylı yazılarına Emoş :D Şimdi benim yazım gözüme çok baştan savma geldi yapılır mı bu ama bana :D Neyse kıskançlığımı bırakıyor ve bir hanımefendi gibi seni tebrik edip eline sağlık diyorum :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düda'm senden böyle bi iltifat almak mutlu etti, teşekkür ederim canım :)
   Senin yazılarının biliyorsun ki bir numaralı takipçisiyim. Senin gibi öz yazabilsem keşke :)

   Sil
 2. Şu sıralar ne film ne dizi izleyemiyorum ahh vakitsizlik :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçtiğimiz 1 ay boyunca aynı şekilde yoğunluktan bir şey izleyemiyordum. Neyse ki dizi ve film sezonunu açtım :)

   Sil
 3. Paylaşımınız için yüreğinze sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumlarınız için ben teşekkür ederim :)

   Sil
 4. Şöyle konsantre olarak bir film izlemeyeli ne kadar oldu hatırlamıyorum..:( Bu şekilde özetini sunduğunuz için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, her zaman :)
   En kısa zamanda sizi de izlemeye davet ediyorum o vakit :)

   Sil
 5. Türk dizilerini izliyorum ama yabancı dizi veya film izlemeye sinemaya gitmeye hatta kitap okumaya son 3 aydır vakit ayıramıyorum. Seni takibe aldım böylece belki eski duygularım depreşir :) bende beklerim görüşürüz http://kozmetikpsikolojisi.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende Türk dizilerini pek fazla izleyemiyorum. Çok uzatıyorlar konuya hakim olamıyorum. Fakat yabancı dizilerde sezon hem kısa hem anlaşılır oluyor. Beni okumaya devam edin umarım beğeneceğiniz dizilere rast geleceksiniz :)

   Sil
 6. çok derin ele almışsınız gerçekten de. bir an için bahsedilenin dizi olduğunu unutuyor insan :) klavyenize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim teşekkür ederim güzel düşünceleriniz için :)

   Sil
 7. Harika bir detayla inceleyip sunmuşsun bizlere çok teşekkürler eline sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim güzel düşünceleriniz için :)

   Sil
 8. Doktor değil mi katil ben şok. Daha 5. Bölümdeyim nasıl sabredicem ya

  YanıtlaSil
 9. Doktor değil mi katil ben şok. Daha 5. Bölümdeyim nasıl sabredicem ya

  YanıtlaSil
 10. Katil doktor değil de şef mi :O ben şok.

  YanıtlaSil
 11. HARİKA BİR DİZİYDİ!! gerçekten sürükleyici ve heyecanlı çok aşırı güzel bir diziydi . bugün final yaptım çokk güzel özetlemişssin. ilk bir kaç bölüme kadar katili doktor sanmama rağmen herşey o kadar mantıklı ve uyumlu bi biçimde ilerledi ki (bazı fantastik olaylar hariç :) ) gerçekten . HERKEZ İZLEMELİ.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğendiğin için mutlu oldum.
   Dizinin fantastik kısımlarda mantık hataları mevcut olmasına rağmen oyunculuklar ve kurgu izlettirdi. Güzel diziydi.

   Sil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..