24 Haz 2015

Let's Eat 2 / Kore Dizisi


Let's Eat dizisinin 2. sezonu çekileceğini ve Doojoon ile görüşmelerin başladığı haberini okuduğumda benden mutlu olamazdı. 1.sezonun bize kattığı samimiyet ve sıcaklığın ardından 2. sezonda başrol oyuncusu Yoon Doojoon hariç kadronun tamamında değişiklik olduğu haberini okuduğumda içimde burukluk olmadı desem yalan olur. Fakat Dae Young'un yeni maceraları da merak uyandırmadı değil. Dizinin teması; yemek. Fakat bu sefer Güney Kore dışında ki ülkelerinde yemek kültürlerini öğreneceğiz. Tayland, Hindistan, Meksika gibi.. Yalnızlığın vermiş olduğu psikolojik durum, komşuluk bağları, aşk çıkmazı ve hafiften gizeminde olduğu bir sezon sizi bekliyor. 
Yoon Doojoon (Dujun): Let's Eat 1.sezonda olduğu gibi Goo Dae Young karakterini canlandırıyor. Let's Eat dışında IRIS 2 dizilerinden hatırlıyoruz. İlk sezonda sigorta kralı olarak bıraktığımız Dae Young ikinci sezon macerası yeni komşuları ve yemeklere olan tutkusuyla devam ediyor. Yemek yediği yerde ki boş tabaklarının fotoğrafını çekip ünlü bloğunda yorumlayan Dae Young Seul'den ayrılmak zorunda olduğu için bir zamanlar yaşadığı küçük bir şehre taşınır. Taşınırken ilk amacı iyi Seul'de ki Sigorta Kralı ünvanını 
 geri kazanmaktır. Bir sonra ki amacı ise iyi komşular edinip burada güzel yemekler yemektir. 
Seo Hyun Jin; dizide Beak Soo Ji karakterini canlandırıyor. İzlediğim ilk yapımı. Beak Soo Ji üniversiteden bu yana zayıf güzel bir kadındır fakat o zamanlara kadar oldukça kilolu olarak hayatını devam ettirmiştir. Bu onun için büyük tramva haline dönüşmüştür. Ortada büyük bir tesadüf vardır. Dae Young'un ilkokulda kilolu olarak hatırladığı arkadaşı Beak Soo Ji karşı komşusudur.
Kwon Yool; dizide Lee Sang Woo karakterini canlandırıyor. İzlediğim ilk yapımı. İzlerken keyiflendiğim oyuncular arasında yerini almış bulunmakta. İki farklı hayat yaşayan Sang Woo'nun girdiği her tribe bayıldım. Varlıklı bir aileden gelen Sang Woo üst düzey devlet memuru olduğu için haftaiçi görev yaptığı şehirde sakin, düzenli bir hayat yaşamaktadır. Haftasonu görev yaptığı ortamdan uzaklaştığı anda farklı bir Sang Woo ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Sinirlendiğinde küfür edip sonrasında kendini toparlayıp hiç bir şey olmamış tribine girmesini çok sevdim.

ilk sezonda sevgilisiyle mutlu mesut bıraktığımız Goo Dae Young ne oldu da Seul'u ve çok sevdiği arkadaşlarını bıraktığına dair soruların cevaplarını alamamış olmak açıkçası kendi açımdan hayal kırıklığı oldu. Neyse ki ; Goo Dae Young'un girişken hallerinden doğan arkadaşlıklar ikinci sezonu daha çok sevmeme neden oldu. İlk başlarda Beak Soo Ji'nin yıllarca duyduğu yalnızlığa üzülen Dae Young'un ona bölüm şefiyle evlendireceğim sözüyle başlayan anlaşmanın sonra ki hallerini izlerken kah üzülüp, kah güleceğiniz bir çok sahneye tanık olacaksınız. İşler, Dae Young içinde karmakarışık bir hal alacaktır. Bizim çocuğun iştahından bir şeyler kaybetmediğini çokça göreceksiniz.
Beak Soo Ji'nin ilkokul çağlarından üniversite yaşamına kadar olan süre içinde kilosundan dolayı kendine güvenini kaybetmiş olması sizce de günlük yaşamda bir çok kişinin rastlaştığı bir durum değil mi? Bir de yemek yerken ne kadar mutlu olduğunu da göz önünde bulundurursak kızımız için ne kadar büyük bir tramvanın ortaya çıktığını anlayabiliyoruz. Onda ki azim bende olsa taşı deler suyunu çıkarırdım. Zira; o eski halinden eser kalmayıp, zayıf ve güzel bir kız ortaya çıkmasına rağmen, onun günde 1 öğün yiyip, spor yapması günlük yaşamda bir çok kişinin yapmak isteyip de kiminin yapabildiği, kiminin yapamadığı bir süreç değil mi ? İlk sezonun etkisinden olacak ilk bölümler bu kız da kim olsam da açık konuşmak gerekirse, Seo Hyun Jin'in oyunculuğunu çok sevdim. Aşırı sevimli. Bazen onun rolünü yaşadığını düşünmedim değil. Özellikle sarhoş ve aşk sahnelerinde girdiği rollere çok güldüm. Yemek yerken gerçekten yemeği seviyormuş hissini fazlasıyla hissettim. Beak Soo Ji'nin bölüm şefi Lee Sang Woo'ya duyduğu platonik aşık halleri izlerken aşırı keyif aldım.

Lee Sang Woo; Bir proje dahilinde yazar Beak Soo Ji ile çalışmaktadır. Sürekli olarak onun adını farklı hatırlamaz farklı isimler kullanır. Bu duruma rağmen onun oluşturduğu karizmaya aşıktır.Fakat Lee Sang Woo'nun iş ortamı içinde oluşturduğu karizma ile günlük yaşamda oluşturduğu profil arasında dağlar kadar fark vardır. Çizmiş olduğu farklı imajlardan dolayı yaşadığı şehirde hiç arkadaşı yoktur. Bu sebeple rahat etmek için her hafta sonu Seul'e gider. Taa ki; Dae Young ile tanışana kadar. Gerçek kişiliğini gösterdiği ilk kişidir. Sinirlendiğinde unutup birden küfür ettiği her sahnede seveceksiniz onu. Emin olabilirsiniz. Kwon Yool'ün Doojoon gibi futbol aşığı biri olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Kwon Yool'ün oyunculuğunu ilk izleyişim fakat son olmayacağını söyleyebilirim. Seo Hyun Jin gibi doğal oyunculuğuna, inandırıcılığını sevdim. 

Araya hiç aşk çıkmazı girmeseydi bu üçlü hep bu şekilde takılsın çok isterdim :)
Kim Hee Won; dizide Im Teak Soo karakterini canlandırıyor. Gu Family Book, My Love From Star, Misaeng, Monstar dizilerinden hatırlayabilirsiniz. Goo Dae Young'un çalıştığı sigorta şirketinden arkadaşıdır. Ailesinden uzakta yalnız yaşamaktadır. Kendi o kadar yalnız hisseder ki; sürekli Goo Dae Young'un evine gider, arar, hesap sorar. Dizide bir çok kez gülme krizi geçirmeme neden olan karakterlerden biri. Özellikle pencerede beklediği o sahne diyorum ve susuyorum.
Jo Eun Ji; Dizide Hong In A karakyerini canlandırıyor. Falling For Innocence, The Greatest Wedding, Personal Taste dizilerinde izledim. Beak Soo Ji ve Lee Sang Woo'nun birlikte çalıştığı projede yer almaktadır. Onun Soo Ji'ye sürekli olarak uyguladığı mobinge ara ara fazlasıyla güldüm. Sürekli evliliğiyle hava atması falan dizide olmazsa olmaz karakterlerden biri iyi düşünülmüş.
Kim Ji Young; Lee Ji Yeom karakterini canlandırıyor.Goo Dae Young ve Beak Soo Ji'nin komşusu. Herkesin eşyasını karıştırdığından olacak ısınamadığım tek karakter. Gerçi sonra da az da olsa sevebildim. 
Lee Joo Seung; kendiyle aynı isimde olan Lee Joo Seung karakterini canlandırıyor. King of  High School Life Conduct, Pinocchio dizilerinden tanıyoruz. Dizinin gizemli adamı. Gerçi ben dizide bulunma amacını pek anlayamadım o ayrı. 
Hwang Seung Eon; dizide Hwang Hye Rim karakterini canlandırıyor. İzlediğim ilk yapımı. Hem okup hem çalışan üniversiteli kızımız. Hye Rim, çevresinde ki her erkeği etkileyebileceği bir güzelliğ sahip. O da bunu biliyor olacak ki bu durumu kendi çıkarına kullanmayı başarabiliyor. Bir kişi hariç o da Dae Young. Her kuşun eti yenmez sözü tam da buradan gelmektedir. Hye Rim karakterine ilk başlarda itici gelse de sonrasında sevilecek biri haline dönüşüyor. Ben sevdim.
Hwang Seok Jeong; dizide ev sahibi Kim Mi Ran rolünü canlandırıyor.Misaeng, Secret Love, Falling for Innocence gibi dizilerde yan rollerde izleyebilirsiniz. Ev sahibi için para göz tabirini kullansam yanlış olmaz diye düşünüyorum. Eğer ona para veriyorsanız hele bir de nakit veriyorsanız sizden iyisi onun için yoktur. Bunun dışında merhametli bir kalbe sahip. Oğluyla olan her diyaloğunu seveceksiniz. 

Güney Kore dizilerinde şemsiye sahneleri popülerdir. 
Hem komik hem gerçekçi  sahnelerinden biri; NET!
Dujun'un futbol hünerlerini gösterdiği sahneleri es 
geçmek olmaz
Senariste kızdım söylemeden geçemeyeceğim; Yalnız yaşayan insanların bir aile olabileceklerine, iki yalnız insanın aşkının mümkün olabileceğine bizi inandırdıktan sonra, karakterlere "gelecekte bu eli asla bırakmayacaksın, söz mü?" diye söylettirdikten bir yıl sonra geriye ne o arkadaşlıklardan ne de  o aşktan eser olmaması, üzdü... En azından neden ayrıldıklarına dair bir kaç bir şey öğrensek iyi olurdu diye düşünüyorum.
Yasal Uyarı: Bir sonra ki paragraf spolier içerebilir. 
Kang Woo'nun da kıza olan ilgisinin tamamı ile merak ve farklılıklardan kaynaklı olduğunu düşünüyordum. Fakat ilk kez yanıldım. İlk başlarda öyle olsa da sonrasında sevdi kızı. Fakat şöyle bir sorun oluştu. Kahramanımız, Kang Sang Woo ve Soo Ji ile arasını yapacağım derken aslında kendisinin aşık olduğunu fark etmesi, kızdan uzak durması, kendi duygularıyla mücadele etmesiyle Dae Young'un, Beak Soo Ji'ye karşı olan aşkını daha gerçekçi buldum. Esas kızımızın da aslında Kang Woo değilde Dae Young'a olan duygularını anlaması bence uzun sürdü. Bir de senaristin mutlu sonları aceleye getirmesinden fenalık geldi. 3. sezon gelir mi ümidimi arttırdı gerçi. Özel bölüm olacakmış ondan sonra belli olur.
En sevdiğim sahnelerden biri :)

Dizide konuk olan idolleri de unutmayalım
4Minute-Gayoon

Dujun'un lideri olduğu grup BEAST'in güzel sesi Yoseob. Onu görmek mutlu etti.
O da iyi yiyor :)

Let's Eat 2'nin şarkıları da en az 1.sezon kadar güzeldi. Dizide bir çok kez duyduğumuz şarkılardan biri Urban Zakapa "A Different You", dizinin başrol oyuncusu Seo Hyun Jin sesinden "Up&Down" M.I.B grubundan Kangnam"Delicious"Kim Bo Kyung "With You" Yoon Doojoon'un lideri olduğu grubun kadife sesi Yang Yoseob "Why Don't You Know" Jannabi"Paradise" şarkılarını dizi içinde severek dinledik.

İlk sezonunda yalnız yaşamaktan vurdu, ikinci sezonuyla yalnızlık duygusunun derinliğine vurgu yaptı.Güldürüp, acıktırıp, hüzünlendirdi.. Her iki sezonunda tadı damağımda kaldı. Kahramanımız hariç oyuncularından farklı olduğu gibi iki sezon da vermek istedikleri mesaj çok farklı.

Seo Hyun Jin ve Yoon Doojoon ünlü arkadaşlarıyla bugün İspanya'ya gidecekler. Nedeni dizi için özel bölüm geliyor. Detaylar daha açıklanmadı. Aldığım en güzel haberlerden biri.
Let's Eat 1. sezon için TIKLA!
Let's Eat Ostların tamamı için TIKLA!

17 yorum:

 1. bu diziye karşı serinim ama sen ikinsi sezonunu da izlemiş ve beğenmişsin.
  çok eksiğim var benim belki de ondan sadece yorumları okumakla yetiniyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seveceğini düşündüğüm için her iki sezonu da izlemeni tavsiye ederim. Ben izlerken çok keyif aldım.
   Fakat aç iken sakın izleme, yemek sahneleri çok acıktırıyor :)

   Sil
 2. böyle keyifli diziler lazım, tuttum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seveceğinizi düşünüyorum, sevindim :)

   Sil
 3. çok keyifliydi dizi inşallah 3. sezonu da olur iler de :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 3. sezon için sinyal verdiklerini düşünmüştüm ama özel bölüm için olduğunu düşünüyorum şu an :)

   Sil
 4. Paylaşım için teşekkürler,Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 5. Tam da "acaba hangi diziye başlasam" diyordum ki yazını gördüm. Teşekkür ederim
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.
   Umarım beğenirsin. Görüşlerini sabırsızlıkla bekliyorum.

   Sil
 6. Sevemedim gitti şu çekik gözlüleri (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir sevsen benim gibi müptelası olacaksın :)

   Sil
 7. Çok alışamadığım bir dizi kategorisi...belki hiç sonunu getirmediğim için öyle düşünüyorum... Bir bakayım ben de o zaman..Sevgiler..:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir kaç güzel yapımına denk gelince kesinlikle alışıyorsunuz. İzlemenizi tavsiye ederim :)

   Sil
 8. Blogta aktif misiniz bilmiyorum ama ben özel bölümü bulamadım siz izlediniz mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet aktifim bu ara izlemekten pek yazamadım dizi. Özel bölümün türkçe çevirisine rastlamadım.

   Sil
  2. O kadar merak ediyorum ki İnglizce altyazılı izlemeyi deneyeceğim.Teşekkürler :)

   Sil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..