22 Haz 2015

Let's Eat / Kore Dizisi

Geçen sene ramazan ayında izlediğim sonrasında açlıktan ölecekmiş hissi uyandıran Let's Eat dizisini yazmak bir sene sonrasına kısmet oldu. Dizinin afişinden ve isminden de anlaşılacağı üzere dizisinin ana teması yemek. Senarist yemek üzerinden insanın yalnızlığına dem vuruyor. Yemeği dışında konu olarak psikopat bir seri katil biraz biraz aşka tanık olacağımız harika bir konu sizlerle.
Dizi 16 bölümden oluşuyor. Senaristliğini Lim Soo Mi, yönetmenliğini ise Park Joon Hwa yapmaktadır. 16 bölüm çok az diyeceğiniz bir dizi olacağına garanti veriyorum.
Yoon Doojoon (Dujun) Beast grubunun lideri. Diziyi izlememde ki etken beast grubunu yakından takip ettiğim için Dujun'un dizide oluşuydu haliyle. Daha önce izlediğim  IRIS 2 adlı dizide gizli ajanı canalndırıyordu. Let's Eat dizisinde Goo Dae Young karakterini canlandırıyor. Sigorta kralı olarak bilinen Dae Young en büyük hobisi ise yemek yediği yerlerde bitmiş tabakların fotoğraflarını çekip, bloğunda yayınlanmaktır. Bu şekilde yemek blogları arasında oldukça popüler biri haline gelmiştir. Lee Soo Kyung ile komşudur. 
Lee Soo Kyung; dizide Lee Soo Kyung karakterini canlandırıyor. Evliliği sonlandıktan sonra yalnız yaşayan Soo Kyung; Avukatlık bürosunda asistan olarak çalışmaktadır. Yemek yemeyi çok sevmektedir. Fakat tek başına hayatta dışarıda yemek yiyemez. Uzun süredir avukatlık bürosunda çalıştığından insanlara karşı güveni hiç yoktur. Dae Young ile komşulardır.
Yoon So Hee; Yoon Ji Yi karakterini canlandırmaktadır. Bu diziden sonra Marriage Not Daiting şu sıralar yayınlanan My Love Eun Dong dizisinde tekrar izleme fırsatı buldum. Yoon Ji Yi'nin babasının şirketi iflas etmiştir. Annesi Amerika'da babası ise hapistedir. O ise hayatına Seul'de yalnız yaşayarak devam etmektedir. Dae Young ve Soo Kyung'a komşu olarak gelmiştir. Taşındığı evde ki kiracı bir gece evde ölü bulunmuştur. Yoon Ji Yi; hayata hep gülümseyen bir kızcağız. İlerleyen bölümlerde ona sürekli destek olan Dae Young'a karşı hisler beslemeye başlar.
Shim Hyung Tak; Kim Hak Moon karakterini canlandırıyor. İzlediğim ilk yapımıydı. Kim Hak Moon; Soo Kyung'un çalışmakta olduğu avukatlık bürosunun sahibidir. Başarılı bir avukattır. 10 yıldır yanında çalışan Soo Kyung'a karşı hisleri vardır. Fakat bunu elli etmemek için çekilmez bir patron gibi davranır. Böyle bir patronun hislerini açıklaması ne kadar zor olacaktır.
Barashi dizide kaç yıllık oyuncu kıvamında takılıyor, bir repliği eksik.
O derece sağlam rol kesiyor.
Dizinin başrolleri kadar yan karakterlerinde önemli olduğunu her fırsatta dile getiririm. Let's Eat dizisinde yan karakterlerin hepsi oya gibi işlenmiş.Avukattan müdüre, onun karısına, kuru temizlemecisine kadar hatta ve hatta köpeğine kadar hepsi harika oyunculuklar sergilediler. Onların oyunculuğuyla dizi bir tık daha iyi oldu. Zira Do Yeon'un sürekli Dae Young ve Avukat Kim'in ona aşık olduğunu düşündüğü an ki kurguları, tepkileri kesinlikle efsaneydi
Lee Do Yeon; Oh De Yeon karakterini canlandırıyor. Soo Kyung'un asistanlık yaptığı avukatlık bürosunda avukat olan De Yeon'un en büyük özelliği kendine olan güvenine hayran kaldım. Ona iyi davranan herkese karşı anında binlerce senaryo yazması dizide en çok eğlendiğim kısımlar . Let's Eat dizisinden sonra Hotel King ve Modern Farmer dizilerinden hatırlayabilirsiniz. Jang Won Young; dizide avukatlık bürosunda müdürü olarak görev yapan Choi Kyu Sik. Soo Young'un en yakın arkadaşının eşi, aynı zamanda 2. çocuk babası. Bu adamın dizide çıkarı uğruna yaptığı yalakalıklara çok güldüm. 

Dizinin en büyük özelliği yer alan karakterlerin doğallığı.. Konunun içinde tek zorlama belki seri katil olayı olabilir.Gereksiz bulan bir kaç insana rast geldim fakat beni bozmadı. Yeri ve amacı vardı. Senarist yalnız yaşamak hakkında ele alınabilecek her şeyi işliyor. Tek yaşayan insanların başına gelebilecek iyi-kötü bir çok öğeyi ele almış. Her şeyden önce komşuluk ilişkileri üzerine gittikçe gitmiş. 
Dizi daha çok Güney Kore'nin yemek kültürü üzerinden ilerliyor. Yemeğin insan ilişkileri ile olan bağlantısını öyle güzel mesajlarla ortaya koyuyor ki kendi hikayenize dair bir çok vurguya rastlayabilirsiniz.
Doojoon reel hayatında yemek yemeği sevdiğini her fırsatta dile getirir. Öyle iştahlı yemek yiyor ki sevmediğiniz yemeği bile sevdirecek kıvama getiriyor.
Onlar yemekleri yedikçe iştahım açıldı.
Soo Kyung
Doojoon

Yasal Uyarı: Bir sonraki paragraf spolier içerebilir.
Dizide yemek dışında yer alan iki ayrı konu daha vardı. Onlardan biri seri katil. Dizinin başından beri kim bu seri katil? diye düşünürken sonunda gerçeğin açığa çıkmasıyla; iki güzel aşkın başlangıcına tanık olduk. Bir çok dizide rastladığımız klişelerde Let's Eat dizisinde yer alıyor. Yönetmen ve senarist bu durumu öyle bir doğala indirgemiş ki izlerken kendinizi gülerken buluyorsunuz.  Aşk demişken; Avukat Kim karakterine bayıldım. 10 sene boyunca aşık olduğu Soo Kyung'a açılmak yerine sürekli eziyet etmesi, tribe girmesini izlerken çok eğlendim.  Ben Soo Kyung'un Avukat Kim'i seçeceğini düşünürken Dae Young'un ani manevrasıyla şaşkınlık içine girmedim değil. Senaryoda Soo Kyung ve Dae Young'un arasında ki aşkın aceleye gelmesi oldu. Biraz daha önce belli olmalıydı diye düşünüyorum. Bir de senaryoda sevindiğim olaylardan biri kuryeci çocuğun kötü bir şey yapmamış olması sonunda doğru yolu bulmuş olması. Güzel bağladıklarını düşünüyorum.

Bigstar grubunun üyesi Oh Kwang Suk Nam-ı değer Feeldong; dizide kuryeci olarak göreceğimiz Hyun Kwang Suk'u canlandırıyor. Dizinin ilerleyen bölümlerinde diziye dahil oluyor. Kuryeci çocuk bir süre sonra Yoon Ji Yi ile arkadaş oluyor.Dizinin şarkılarına gelecek olursak; Jun K "Let's Eat" Lee Hyo Won "Timid Confession" Jung Yoo Yeon "Single Days" şarkıları benim dikkatimi çekenler.
İlk izleyenler için kore dizileri tuhaf gelebilir, anlarım. Tavsiyem içine biraz girerseniz eski türk filmlerinin samimiyetini yakalar, kafanız rahat seyredebilirsiniz. Aralarında aman hiç bulaşmayın diyeceklerim de var tabi ama genel olarak iyiler. Let's eat ise bunların bir kaç tık üstünde bir dizi. İzlerken seveceğiniz, bolca açlık hissedeceğiniz, hem gülüp hem eğleneceğiniz Let's eat serisine başlamak için neyi bekliyorsunuz?
Senaristin final notuyla;
"Yalnız olduğunda pilav yiyen sen için
Canı sıkıldığında bol bol uyuyan sen için
Üzgün olduğundan hüngür hüngür ağlayan sen için
Senin için yazıyorum bunu.
Kapana kısılmış duygularını çiğne, tıpkı pilavı çiğnediğin gibi.
Nasılsa hayat; hazmetmen gereken bir şey.."

5 yorum:

 1. Çok ilginç ama bende geçen senenin ramazanında izlemiştim. Neydi o öyle ya :)
  Hayatımda hiç yemediğim ve muhtemelen yemek istemediğim yiyecekleri yemek istedim resmen :) Lets eat 2 de bitsin öyle izliyim demiştim yarısına geldim araya ramazan girdi. Ama vir daha aynı hataya düşer miyim evet düşerim belki ama bu sefer kendi kendime hakim oldum ve düşmedim ramazandan sonra tekrar bakarım heralde ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben geleneğimi bozmadım yine bir ramazan ayı ve ben Let's Eat 2 izliyorum finale az kaldı. Bence birinci sezona göre ikinci sezonda yemek sahneleri daha az bir de iftardan sonra izlediğim için pek sorun yaşamıyorum. :)

   Sil
 2. peki 2. sezonu sevdin mi? ne zaman yazacaksın :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazı eksikler söz konusu olmasına rağmen 2.sezonu da sevdim :D
   Yazısını yarın yayınlayacağım :D

   Sil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..