9 Tem 2015

Güneşin Kızları


Evrim Alasya, Dizide Güneş karakterini canlandırıyor. İlk bölümün Güneş'in hayatına tanıklık ederek başladı. Güneş, İzmir'de yaşana Edebiyat öğretmenliği yapman genç bir kadındır. Birbirinde güzel üç kızı vardır. Kızlarını tek başına büyüttü. Tek başına bir anne olmasına rağmen yeri geldiğinde bir babadan farksız hakkını vererek büyütmüştür çocuklarını. Eşinin kayıplara karışmasına rağmen hiçbir zaman, onun yokluğunu hissettirmiyor.
17 yaşındaki birbirinden tamamen zıt karakterli, çift yumurta ikizi olan kızları Nazlı, Selin onlardan iki yaş küçük olgun kardeşleri Peri kendi kendi hallerinde anneleriyle mutlu bir hayat sürmektedir. Güneş'in karşısına bir gün İstanbullu iş adamı Haluk Mertoğlı çıkar. Haluk ve Güneş birbirlerine aşık olurlar. 

Kimdir Güneş'in Kızları?
Burcu Özbek; Dizide çift yumurta ikizlerinin büyüğü olan Nazlıyı canlandırıyor. Muhteşem Yüzyıl dizisinden Huricihan rolünün canlandırmıştı. Nazlı dizinin hırçın kızı. İkizlerden büyük olanı sadece 5 dakika farkla. Nazlı, inatçı, başı beladan kurtulmayan, kavgacı, meraklı bir genç kız. Dizide sürekli birilerine bağıran bir, volkan gibi patlayan biri varsa işte kesin nazlıdır. Hırçınlığı çevresindekilere zarar verse de, en çok kendisi acı çekiyor. Resim yapabilen Nazlı, Grafitiyi en iyi şekilde sokaklarda ifade edebiliyor. Nazlı karakteri hakkında ki yorumlarıma gelecek olursak, ilk bölümlerde ki hırçınlığı konusunda fazla abartıya kaçıldığını düşünüyorum. Gerçi 3.bölümde görüldüğü üzere yavaş yavaş normale dönecek gibi görünüyor. Bunun dışında Nazlı için işler daha karmaşık bir hal alacağı kesinleşti gibi. Onun hırçınlığını "aşk" yenecek gibi duruyor.
Hande Erçel; Dizide çift yumurta ikizlerinin küçüğü Selin'i canlandırıyor. İkiz kardeşi Nazlı'yla iki zıt karaktere sahip. Aynı annenin kızları olmak dışında ortak noktaları yok denilecek kadar az. Kardeşler arasında en süslü olanı. Çok bilmiş tavırlarının yanı sıra hayatı doya doya yaşamak onun felsefesi. İnsanlara güvenme konusunda çoğu zaman çuvallasa da, asla duygularından vazgeçmiyor. Duygularını gizlemek yerine ortada yaşamayı tercih ediyor. Selin'in burnu havada tavırları bölümler ilerledikçe değişecek kanaatindeyim. Umarım öyle bir hal içine girilmez. Zira dizinin içinde yer alan neşe kaynağını bitirmiş olurlar. İlk bölümlerde onu tanımak yerine daha çok Haluk'un oğlu Ali ile kapışmalarına şahit olduk. İkisi arasında gelişecek olaylar hem dizinin seyrini attıracağı hemde Selin'i tanıyacağımız düşüncesindeyim.
Miray Akay; Dizi de Güneş'in en küçük kızı Peri'yi canlandırıyor. Daha önce  Benim adım Gültepe, 20 Dakika gibi dizileri izleyenler Miray'ı hatırlayabilir. Bildiğim kadarıyla dizinin en küçük üyesi. Per; İkizlerden 2 yaş küçük. Onun hayat felsefesi ise; insanları mutlu etmek. Utangaç, insanlara güven veren bir kız. Kendi sıkıntısından çok başkalarının sıkıntılarını önemseyen Peri dizinin olgun kız kardeşi. Peri'nin dizide ki seyrini gerçekten merak ediyorum.


Emre Kınay; Usta oyuncu Haluk Mertoğlu karakterini canlandırıyor. Haluk karakterinin iki farklı tarafı var. İyi kötü benzetmesinden ziyade aydınlık-karanlık tarafı desek yerinde olur. Dizinin ilk 3 bölümüne kadar Haluk'un daha çok aydınlık yani sevimli, aşık, sempatik tarafına tanık olduk. Ara ara karanlık tarafına dair izlenimler yakalasak dahi açıklığa kavuşmuş bir şeye rast gelmedik. Diziyi kendi adıma ilginç kılan tarafı ise, Haluk karakterinin içinde ki gizem. Emre Kınay'ı hemen hemen her rolde izledik. Fakat çift karakterli oluşundan kaynaklı, Haluk karakterinin büründüğü karanlık tarafına ilk kez tanık olacağım için beni heyecanlandırıyor. 
Tolga Sarıtaş; Dizide Haluk'un oğlu Ali Mertoğluğunu canlandırıyor. Tolga'yı daha önce Muhteşem Yüzyıl, Benim Adım Gültepe gibi dizilerde izleme fırsatı yakaladım. Muhteşem Yüzyılda Şehzade Cihangir'i harika oyunculuğuyla canlandırdı. Ali Mertoğlu; Zengin ailenin biricik oğlu, yakışıklı, havalı. Bir o kadar çalışkan bir çocuk. Hayatı pek fazla ciddiye almıyor gibi görünüyor. Aslında tam tersi.Çocukluğunda yaşadığı tramvalar sonucu yüzünde kocaman bir maskeyle yaşıyor. Onun kalbi kırık.. Babasıyla hiçbir zaman ideal bir ilişkiye sahip olmamasının verdiği sıkıntıları da yaşamakta. Dizinin içinde ki gizem konusu çözülünce çocukluğuna dair yaraların izlerini öğreneceğiz.
Tolga Sarıtaş, replik olmadığı sahnelerinde gözleriyle anlatmak istediği duyguları izleyiciye geçirebiliyor olması önemli hususlardan. Bu da karakterini benimsediğinin göstergesi. Özellikle duygu geçişleri çok iyi. 
(Muhteşem Yüzyıl'da Şehzade Cihangir'in ölüm sahnesinde başardığını düşünüyuorum)
Berk Atan; Dizide Rana Mertoğlu'nun üvey oğlu Savaş Mertoğlu'nu canlandırıyor. Haluk'un yeğenini canlandırıyor. Tam bir motor düşkünü. 1 sene öncesine kadar çok sevilen, popüler bir çocuk olan Savaş. Kız arkadaşının  aniden ortadan kaybolması sonucu hayatı tepetaklak olmuştur. Öfke sorunu sebebiyle zaman zaman bayılmalar, uyandığı vakit o saatlerde ne yaptığını hatırlama sorunu yaşamaktadır. Kız arkadaşı Melisa'a bu akşamlardan birinde kayboldu. Onun hayatı eski gibi olmamış, arkadaşlarından uzaklaşmak zorunda kaldı. Dizinin bir diğer gizemli kısmı ise Melisa'nın kaybolması olayında yatıyor. Berk Atan güler yüzlü olmasına rağmen depresif karakter Savaş'ın hakkını veriyor.


Meltem Gülenç; Dizide Haluk'un ablası ve Savaş'ın annesi rolünde Rana Mertoğlu karakterini canlandırıyor. Hiç evlenmemiş, İstanbul hanımefendisi, kibar olan Rana'nın herkes gibi sırları var. Benim Rana'ya dair merak ettiğim husus, Savaş'ı evlat edinme süreci ve neden evlenmediği Altından dokunaklı bir hikaye çıkacağı aşikar. Zira bu kadar donuk ve mesafeli olmasının altında sebepler vardır. 
Funda İlhan; Dizide Haluk'un eski eşi ve Ali'nin annesi Sevilay karakterini canlandırıyor. Başarılı modacı. Eski eşi Haluk'un tekrardan evlenmesini kabullenemiyor. Çünkü, Haluk'u hala seviyor olması. Saplantılı şekilde aşıktır. Ali'nin babasının yanında kalmasını istemesinde Mertoğlu evinde kendi varlığını yaşattığını düşünmesi için.
Ali'nin annesine söylediği en doğru söz
Kanat Heparı; Dizide Melisa'nın abisi Mert karakterini canlandırıyor. Ali'nin en yakın arkadaşlarından biri. Kardeşinin kaybolmasında Savaş'ı suçladığından hareketleri fevri olan Mert'in kızlarla da arası pek iyi olmamış. 
Sarpcan Köroğlu; Dizide Ali'nin en yakın arkadaşı Emre karakterini canlandırıyor. Yaptığı espirilerle  daha sempatik hale getiriyor kendini. Bu sebeple beni en çok güldüren karakter.Arkadaş grubunda olan Tuğçe ile aşk yaşayıp ayrıldılar. Fakat Selin'i ilk gördüğü anda etkilendi. Aşk üçgenlerinden biri.
İrem Helvacıoğlu; Dizide Ali'nin en yakın arkadaşı Tuğçe karakterini canlandırıyor. Daha önce Muhteşem Yüzyıl, Kurtlar Vadisi gibi yapımlarda yer aldı. Tuğçe, Emre'nin eski sevgilisidir. Onu unutamadığından, Selinle düşman gibi olmasında en büyük etken Emre. Tuğçe'nin sevdiğim yanı sadık bir dost olması.
Sarper Arda; Dizide Tuğçe'nin kardeşi Can karakterini canlandırıyor. Ablasının aksine sakin bir yapıya sahipOses Türkiye'yi takip edenler tanıyabilir. Hadise'nin finalistlerinden biriydi. Dizide Güneş'in en küçük kızı Peri'ye karşı hisle beslemekte.
Teoman Kumbaracıbaşı; Dizide Haluk ve Rana'nın kardeşi Ahmet Mertoğlunu canlandırıyor. Şu ana kadar olan bölümlerde görülmedi. Anladığım kadarıyla dizide ki İnci karakterinin eşi diye düşünüyorum.

Dizinin içinde bir çok aşka tanık olmakla kalmayıp aşk üçgeni içinde kalacak karakterlerimizin yapacakları seçimler şimdiden merak uyandırıyor. Benim en çok merak ettiğim Selin ve Ali arasında ki yakınlaşma olacak. Düşman gibi savaş halinde olan ikilinin yakınlaşma sürecini merak ediyorum. Bir de Melisa ortaya çıkarsa Savaş ve Nazlı arasında ki olaylar nereye sürüklenecek derken diziye iyice kendimizi kaptıracağız .

Son sıralarda kendini çok fazla tekrarlayan diziler olduğundan ara vermiştim. Bir süre önce Aşk Yeniden dizisiyle giriş yaptığın Türk dizilerine GÜNEŞ'İN KIZLARI dizisiyle atağa çıktım.  Oyunculuğuna saygı duyduğum ustalar ve oyunculuk konusunda iyi işler başaracağına inandığım oyuncular olduğu için tartışmasız güzel olacağını düşünüyordum. Fakat;  beklediğimden daha iyi çıktığını söyleyebilirim. Dizinin  başlangıcı güzel oldu. Devamında gelişecek aşk, ihanet, aile ilişkileri gibi öğeleri izleyeceğimizi düşünüyorum. Fakat benim merak ettiğim unsur, dizinin içinde ki gizemlerin çözüm süreci. Umarım mantıklı ve olumlu şekilde sonuçların. Benim bu yaz sezonu yeni bölümlerini iple çekeceğim dizi olmayı başardılar.

22 yorum:

 1. Ben bu diziye rastladım, aslında sevdim de, ama öyle takip edesim gelmiyor, ne zaman izlesem yakalarım nasılsa gibi hissettiriyor^^ Bize de uğra arada, sevgilerle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni yayına başlayan dizilere nazaran konu olarak güzel. Tekrarı o kadar çok dönüyor ki birinde izlemezsen diğerinde mutlaka izlemek zorunda hissettiriyor :)

   Sil
 2. severek izliyorum ben de canım :D

  YanıtlaSil
 3. Ben diziyi çok beğendim süper

  YanıtlaSil
 4. Hiç izlemedim. En azından bir bölümünü izler bakarım kimbilir belki devam ederim.

  YanıtlaSil
 5. O kadar çok dizi başladı ki denk geldikçe seyrediyorum. :) Bu diziyi seyrettim ve beğendim.Umarım tutulan bir dizi olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer senaryoyu bozmadan devam ederse tutacak dizilerden biri olur :)

   Sil
 6. Şu an tam da diziyi izliyordum. Çok güzel bir yazı olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Bende izledim dün akşam gizem çözülmeye başlıyor.

   Sil
 7. Çok fazla televizyon seyretmiyorum, hele yaz oldu mu dahada uzaklaşıyorum. Ama fırsat bulduğumda bir bakmak isterim.Teşekürler bilgiler için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende genelde bilgisayar başında vakit geçiriyorum. Konu olarak ilgimi çeken dizi olursa bakıyorum. Fırsat bulunca izlerseniz beğenirsiniz diye düşünüyorum.

   Sil
 8. Beni pek sarmadı:) Emre Kınayın oyunculuğunu severim ama parçalanmış aile dizileri (son yıllar da özellikle bu konu işleniyor )beni rahatsız ediyor ve gençler üzerin de ki etkisini hiç hoş değil. 13-14 yaşın da 20 -25 yaşın da gibi dolaşan kız ve erkek çocuklar çoğaldı maalesef.
  tabii ki zevkler ve renkler tartışılmaz derler ya doğrudur da :))) sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediğiniz doğru ne yazık ki 15 yaşında ki kızların 20-25 yaşında görünüyor olmaları konusunda ne haklısınız. Fakat bunun dizilerde işlenen konular yüzünden olduğunu düşünmüyorum. Bence tam tersi günlük yaşamda yaşanan olayların aktarıldığı kanaatindeyim. Emre Kınay'ın oyunculuğuna dizide bayıldım.
   Dediğiniz gibi zevkler ve renkler tartışılmaz.
   Sevgiler :)

   Sil
 9. Yaz döneminde dizi izlemek biraz sıkıcı geliyor bana, ama dizi ilgimi çekti (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende pek tv izlemiyorum ama güzel dizi olunca kaçırmıyorum :)

   Sil
 10. Güzel bir dizi sanki. Henüz çok kesin bir karar veremedim. zamanla oturur..

  YanıtlaSil
 11. güzel bir dizi yapmışlar paylaşım için teşekkürler.
  http://microsoftteknolojileri.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 12. Doğru dürüst televizyon seyretmeyeli uzun zaman oldu.Tekrar vakit bulabilirsem aklımda olsun :)

  YanıtlaSil
 13. diziyi severek izliyorum haluk karaketerine epey gizem yüklemişler

  YanıtlaSil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..