3 Ağu 2015

Begin Again


2013 yapımı olan "Begin Again" Mark Ruffalo, Keira Knightley, Marron 5 grubunun solisti Adam Leving gibi başarılı isimlerin yer aldığı romantil-müzikal türünde bir yapım. Yönetmeliğini "Once" filmiyle harikulade bir çıkarmış olan John Carnet üstlenmekte. Fakat ne yazık ki Begin Again, her ne kadar "Once" havasını yaşatan bir yapım olsa da, ne oyunculukları ne de müziği ile onun kadar başarılı bir film değil. Fakat kendi içinde ki "indie" ruhunu senaryonun yanı sıra, kurgusunda ve görüntü yönetiminde de bir bütün olarak ele almayı başardığı için epey tutarlı ve keyifli bir film ortaya çıkmış.

Begin Again'in hikayesi, kariyerinde düşüşe girmiş, kızına babalık yapamamış ve eşinden ayrılmış bir prodüktör olan Dan (Mark Ruffalo) ile sevgilisi tarafından aldatılınca kalbi kırık şekilde New York şehrine geri dönmüş Gretta(Keira Knightley) üzerine odaklanıyor. İkisi adeta doğdukları günden bu yana bir müzik grubu kurmak için bekliyormuş gibi uyumlu bir çift olarak filme renk katıyorlar. Filmde en etkileyici rolü olmayan Dave(Adam Leving)  ise müzik piyasasına yeni adım atmış biri olarak karşımıza çıkıyor. Keira Knightley'in oyunculuğunu sevdiğim söylenemez ama filmde Gretta karakterini sevdiren bir yanı var. Her rolüm altından başarıyla kalkan Mark Ruffalo ise dilmde canlandırdığı karakterin seyircide bıraktığı samimiyet hissi ile yine tecrübesini konuşturuyor. Senaryo her ne kadar klişe görünüyor olsa bile aslında oyunculukların dozunda oluşu, filmde yer alan şarkılar, klip tadında ki grösellikler ve samimiyetin ön planda tutulması sayesinde klişelik olayı sizi rahatsız etmiyor. İzlerken çoğu yerde hikayeye odaklanmak yerine, şarkılarda olduğu gibi o anı size yaşatan anın tadını çıkarıyorsunuz. Tabi ki bu durum filmin senaryosunun vasat  olduğu anlamına gelmiyor, aksine doğallık ve sadeliğiyle yer alan diğer öğelere yoğunlaşmamızı sağlıyor.
Begin Again, müzik piyasasının geldiği son duruma ve müzik kirliliğine hafiften göndermeler yapmayı ihmal etmiyor ve doğal yollardan yapılan kayıtlar, amatör enstrüman düzenekleri ile müziğin içtenliğini gözler önüne sererek seyirciye keyifli anlar yaşatıyor. Film boyuncua müziğin gündelik yaşamın sıradan akışını sanki özelmiş gibi gösteren keyifli anlar yaşatıyor. Film boyunca müziğin gündelik yaşamın sıradan akışını sanki çok özelmiş gibi göstermesi ve hayatı anlamlı kılması çok doğru bir yaklaşım olmuş. Hikayen,n de bu düşününce üzerine inşa edilmesi bana göre filmin elle tutulur tek yanı. Ayrıca, Gretta ve Dan'in, iki jak çıkışlı bir çoğaltıcı vasıtasıyla, aynı playist ile kulaklarını doldururken, New York sokaklarını aşındırmaları filmdeki en etkileyici ve akılda kalıcı sahnelerinden birisi. İzlerken insan ilişkilerine, aile bağlarına ve bir şarkının nasıl hayata geçirildiğine tanık olduğumuz Begin Again, aslında aieisnden, sevgilisinden ya da hayatta bir şekilde darbe alıp yıkıma uğrayan insanların hayat hikayesi. Senarist ve yönetmenin el ele verip seyirciye "aslında hayal dünaysının içine çok dalmadan da her şey yoluna girebilir, güçlü kal, kendin ol" mesajını  yollaması ise neredeyse filmin ana temasını oluşturmuş durumda.

Müziğe hep yakın olan ve müziksiz yaşamayanlar için oldukça ideal bir yapım olan Begin Again, izlemeyene çok bir şey kaybettirmeyeceği gibi izleyene ise keyifli bir akşam geçirtebilir cinsten.

Eleştiri yazılarımı popülersinema.com'da okumak için; TIKLA

22 yorum:

 1. Ne güzel filme gitmeden böyle samimi bilgiler almak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Film Türkiye'de hala yayınlanmadı. Fakat internet üzerinden kolayca erişebilirsiniz. Çok güzel olmasada güzel bir akşam geçitirir.

   Sil
 2. bayılırım böyle filmlere, teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hep uzakdoğu yazmayayım dedim. Sizinde seveceğini türleri yayınlamak en iyisi :)

   Sil
 3. Yanıtlar
  1. Müzikal temalı olduğunda kötü de olsa izlettirebiliyor.

   Sil
 4. En çok filmin mesajını yazdığınız bölüm hoşuma gitti. Güçlü kal,kendin ol güzel bir mesaj. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Filmin içinde vermek istediği mesaja gönderme yapmak istedim. Beğendiğinize sevindim :)

   Sil
 5. Hiç ilgimi çekmemiş sanırım ki izlememişim vaktim olursa bakacağım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vizyona Türkiye'de hiç girmediği için ilginizi çekmemiş olabilir.

   Sil
 6. Güzele benziyor film. Bu ara ekranlar çok berbat. Ben dizi sevmiyorum. Denk geldikçe film....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben sadece bir dizi izliyorum o da Güneş'in Kızları. Onun dışında yabancı dizi takip ediyorum bu aralar filmlere dadandım :)

   Sil
 7. çok güzel bir film gibi teşekkürler

  YanıtlaSil
 8. Filmin konusu güzel.. İzlemeye değer.. Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Umarım beğeneceğiniz bir film olur :)

   Sil
 9. Güzel bir öneri olmuş. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 10. Yahu bu filmi tek sevmeyen benim galiba be Emoş -.-

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düda'm ben bir kaç sahnesini sevdim genel olarak finalini beğenmedim ama :(

   Sil
 11. Filmin konusu güzelmiş.Listeye ekledim.Teşekkürler :)

  YanıtlaSil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..