3 Ağu 2015

Colt 45


Senaryosunu Fathi Bediar'ın ve yönetmenliğini ise 2014 yılında çektiği Alleluia ile Cannes Film Festivali'ne dahil olmayı başarmış Belçikalı Fabrice Du Welz'in üstlendiği Colt 45 (Büyük Tuzak), 20'li yaşlarında ki Vincet Miller etrafında dönüyor. Genç ve yetenekli polis memuru olan kahramanımız keskin nişan konusunda üstün yeteneğe sahiptir. Polis teşkilatı içinde atış eğitmenliği görevini yerine getiren ve her attığını vuran Vincet'i üstleri sahada görev almasını istese de o, polis olan babasını gizli bir görv sonucu kaybettiği için teşkilatın içinde kalmayı tercih eder. Fakat, Vincet'ın haytaı kendisi gibi aynı yeteneğe sahip olan polis teşkilatının yobazlaşmış üyelerinden biri olan Milo(Joey Star) ile tanıştıktan sonra değişmeye başlar. Vincet'ın kısa süre içinde istemeden, babasının en yakın arkadaşı olan Christian Chavez (Gerard Lanvin) da yer aldığı iki polis arasında geçen bir kavganın içine dahil olması, artık içindeki cevheri çıkarmasının zamanının geldiğini gösterir.
Komploya kurban gitme, kötülerle aynı tarafta olmaya zorlanma, polis teşkilatı içinde ki ihanetler gibi yer alan klişeleri düşünecek olursak, senaryoda yaratıcılık konusunda ki eksiklikler fazlasıyla göze çarpıyor. Örneğin en büyük sıkıntılardan birisi, üzerinde durulmadan kuru bir telefon görüşmesiyle gerçekleştirilen Vincent ile Chavez arasında ki baba-oğul ilişkisi. Senarist Fathi Beddiat, karakterlerin derinliğine girmek yerine ilişkiyi üstün kötü işleyerek seyirciye karşı inandırıcılık konusunda biraz yalpalanıyor.Filmin ilk yarısında dramatikleşen olaylari ikinci yarısından sonra alışıla gelmiş aksiyon sahneleri ve yaratılan gerilimle beraber kısa sürede çözülüyor. Çekimlerin başarısından kaynaklanan çatışma sahneleri sert ve yerinde, atmosfer ve kurgu düzgün fakat nedense sizi içine çekemeyecek kadar tek düze ilerleyen bir yapısı var filmin. Heyecan ve gerilime ağırlık verilmesi gereken yerlerde gereksiz karakter tahlilleri, ,izleyicinin filme olan bağlılığının azalmasına neden oluyor.

Yönetmenin konunun alt metnine yerleştirdiği, Fransız polisinin kendi içinde gerilim yaratan gruplaşmalarını ve entrika zincirini dürüstçe anlatması sanırın bu işlerin nasıl yürüdüğünün bir örneği. Daha önce elle tutulu yapımlarda oynamış Joey Starr ve Fransızların başarılı aktörlerinden Garard Lanvin'in oyunculuklarının yanında Vincet'i canlandıran genç Ymannol Perset'ın fazlasıyla sönük kalmasını henüz oynadığı ilk film olmasına bağlıyoruz.

Fransız aksiyonu Colt 45'in güzel müziklerle süslenmiş aksiyon sahneleriyle dolu olmasına rağmen, klişelere bürünmüş senaryosu ve orta seviyede ki oyunculukları yüzünden seyret unut tarzında bir film olarak kalacağı kesin.

Eleştiri yazlılarım için; TIKLA

4 yorum:

  1. böyle aksiyonlu mermili filmler bana göre diil :D

    YanıtlaSil
  2. tam da örgü örerken izleyeceğim türden :) teşekkürler not aldım.

    YanıtlaSil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..