12 Ara 2015

Sassy Go Go / Kore Dizisi


Sassy go go dizisini yazarlığını The Fugitive of Jeseon dizisinin senaristliğini yapan Yoon Soo Joon yaparken yönetmen koltuğunda ise Lovers of Music dizisinden tanıdığımız Lee Eun Jin oturuyor. 

Gençlik ve okul temalı olan dizi lisede ki iki ayrı okul kulübünün üyeleri bir grup gencin tutkuları uğruna verdikleri mücadeleyi ele alıyor. Bir tarafta okulun çalışkan öğrencileri diğer tarafta dans için yanıp tutuşan öğrenciler. İki grubu bir araya getiren sevgili öğretmenler ve hırslı veliler. Senaryonun en can alıcı noktası ise öğrencilerin yaşadığı türlü türlü sorunlara mesaj vermesi.
A Pink grubunun mükemmel sesi Jung Eun Ji; dizide Kang Yeon Do karakterini canlandırıyor. Reply 1997, The Winter, The Wind Blows, Reply 1994(konuk oyuncu) Trot Lovers dizilerinden akıllarda yer etti. Özellikle Reply 1997 dizisinde ki oyunculuğuyla ben dahil bir çok izleyicilerin kalbini fethetti. Kang Yeon Do karakteri, Sebit Lisesine en yakın arkadaşı Ha Dong Jae için yazılan ve okulda "Real King" adı verilen dans kulübünün üyesidir.. Okuldaepopüler bir kişiliğe sahip olsa da akademik açıdan oldukça yetersizdir. Onun felsefes, "Bir daha mı dünyaya geleceğiz" şeklinde hayatın tadını çıkarmaktır. Eğlenceli kişiliğinin yanında arkadaşlarına fazlasıyla düşünmektedir.
Lee Won Geun; dizide Kim Yeol karakterini canlandırıyor. The Moon Embracing The Sun, Secret Door, Hyde Jekyll, Me dizilerinden hafızalara yer etti. Kim Yeol karakteri zengin bir aileden gelen akademik olarak kendine fazlasıyla güvenen aynı zamanda Sebit Lisesinin çalışkan öğrencilerinden oluşan "Beak Ho" kulübünün üyesidir. Okulun birincisidir.  Alışık olduğumuz okul birincisi olan öğrencilerden tamamıyla farklı olan Kim Yeol'ün çocukluğunda yaşadığı derin yaraya rağmen kendini iyi yetiştirmiş bir karakter.  Dizinin yürüyen egosu olarak görev alsa da gülüşüyle kalplerimizde yerini sağlama aldı.
Ji Soo, dizide Seo Ha Joon karakterini canlandırıyor. Angry Mom dizisinde yakaladığı başarıyla kendini sevdiren oyuncu gelecekte iyi bir oyuncu olacağının sinyallerini vermeye başladı. Bir dizi bitmeden diğerinin tekliflerini aldığını belirtmek isterim. Seo Ha Joon karakteri, Beak Ho kulübünün üyesi ve Kim Yeol'ün çocukluk arkadaşıdır. Sert görünüşünün ardında yatan merhameti karaktere fazlasıyla sempatik hava kattı. Onun kalbinde yaşadığı derin acının çözümünü bir an önce ekrana yansıtsınlar diye dizi boyunca fazlasıyla bekledim. 
Chae Soo Bin; dizide Kwon So A karakterini canlandırıyor. Spy diziyle tanıdığımız oyuncu Sassy, go go dizisiyle iyi bir çıkış gösterdiği kanaatindeyim. Kwon So A karakteri, Beok Ho kulübünün üyesi, okul ikincisidir. Annesinin gözünde iyi bir çocuk olabilmek adına, o ne derse yapan, en iyi üniversite de okuyabilmek için var gücüyle savaşan ve buna rağmen okul birinciliğini alamadığı için annesinin gözünden düşen bir kızdır. Onun dizide ki mottosu kesinlikle  "savaşta her yol mübah" diyebiliriz. Hatta bu sözün öncü lideri bile seçebiliriz.

VIXX grubunun lideri N yani Cha Hakyeon dizide Ha Dong Jae karakterini canlandırıyor. Hotel King ve The Family is Coming dizilerinden hatırlayabilirsiniz. Ha Dong Jae,  Kang Yeon Do'nun en çocukluk arkadaşı olmasının yanı sıra Sebit Lisesinin basketbol takımındadır ve oldukça popüler bir kişiliktir. Haptofobi yani dokunulmaktan korkma hastalığına sahiptir. Bu hastalığın sebebi içimi acıtsa da çözümü bir o kadar mutlu etti. Cha Hakyeon'un dizi boyunca ifadesiz bakışları, tepkileri ve Jng Eun Ji ile olan kimyasına bayıldım. 

Dizinin izlemekten keyif aldığım sahneleri hiç kuşkusuz
Kang Yeon Do ve Ha Dong Jae'nin kıskanılası dostluğu.

Ve tabi ki çilekli süt kardeşliği 

Senarist bir lisede yaşanabilecek ne kadar olay varsa ağırlıklı olarak Kwon So A üzerinden 12 bölüme başarıyla sığdırdı. Özellikle sınava aile baskısıyla hazırlanan gençlerin yaşadığı problemleri bir nebze gözler önüne sererek mesaj verme güdüsünü ön planda tuttuğu senaryoda kötülerin her zaman kaybettiği fakat iyilerin kazandığını açık açık her bölüm belli etti. Bununla birlikte ilk bölümler Ji Soo'nun son bölümlerde Cha Hakyeon'un ekranda az görünmeleri ya da repliklerinin azlığı senaristin bu konuda eksiği olduğu düşüncesindeyim. Senaryonun bir diğer dezavantajı da Kwon So A karakterinin 10 bölüm boyunca yaptığı kötülükleri göz önünde bulundurursak son iki bölüm melek gibi olması senaristin kendi içinde çelişki yaşadığının göstergesi olabilir düşüncesini akıllara getiriyor.

Sassy Go Go dizisinin güzel özelliklerinde biri ise Kang Yeon - Ha Dong Jae ve Kim Yeol-Seo Ha Joon arasındaki güçlü arkadaşlık bağını işleyiş biçimiydi. Ortada bir lise varsa orada aşk üçgeni mutlaka söz konusu olduğundan Kim Yeol, Kan Yeon Do ve Seo Ha Joon arasında oluşabilecek en kötü senaryo yerine;  "gerçekleşebilecek en iyi senaryo" ile dostlukların daha da kuvvetlendiği farklı bir yaklaşım seçmesi hoş olmuş. 
Aşkını itiraf ederken veda edebilmek bu olsa gerek;

Kırmızı ayıcık yeşil ayıcığı hiç sevmiyormuş normalde.
Car car ötmesine, herkesin işine burnunu sokmasına uyuz oluyormuş.
Ama yeşil ayıcık git gide ona yaklaşır olmuş
Ne zaman yaralansa yara bandı, merhem vermiş.
O yüzden ona karşı bir şeyler hissetmeye başlamış.
Acıtsa da sevmeyi öğrenmiş.
Kırmızı ayıcık dememi istedi ki;
Minettarmış..

Dizinin yayınlandığı sırada bir çok yorumda School 2015: Who Are You adlı diziyle kıyaslama gbi gaflette bulunan arkadaşları gördüğümde açıkçası fazlasıyla şaşırdım. Okul teması olmasının dışında benzerlik ya da kıyaslama olmasını gerektiren bir unsura rastlamadım. Özellikle School 2015: Who Are You dizisinin yakaladığı başarı ve Sung Jae'nin gerçekleştirdiği oyunculuğu göz önünde bulundursak kıyaslama her ikisi dizi açısında saçma olacağı kanaatindeyim. Bu yorum kesinlikle kıyaslama değil daha çok iki dizi arasında ki farkın ortada oluşu diyebiliriz.

Öğretmenlik konusunda başka bir boyut.
Dizinin bir güzel yanı ise çocukların her daim yanlarında olan sınıf öğretmeni rolünde izlediğimiz Kim Ji Suk oldu. Personal Taste, I Need Romance 2, Angel Eyes gibi dizilerden hatırlayabilirsiniz. Öğrencilerine öğretmenden çok bir abi gibi yaklaşımda bulunan, iyi veya kötü her koşulda onları destekçisi olması rolünün getirdiği sevimliliği gözler önüne serdi.

12 bölümden oluşan Sassy Go Go dizisi konu hakimiyeti bakımında 16 bölümü kaldırırdı. Fakat; mini dizi kategorisinde yer almasına rağmen dolu dolu geçen bölümler ve tatmin edici finaliyle beklediğimden daha iyi bitirdi. 

Dizinin şarkıları en az dizi kadar sevimliydi. A Pink grubunun güzel sesi Jung Eun Ji'nin dizi için şarkı seslendirmemesi üzdü. Han Byul "Shooting Star" Lizzy&Kanto "Flower" şarkıları ilgimi çeken ostlar oldu. Fakat diğer şarkıları dinlemek isteyenler aşağıda ki bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Albümü dinlemek için; TIKLA

Büyüklerin "yarın mutlu olmak için bugün mutluluğu teğet geç" palavrasına aldanma sakın!
Bugün mutlu olmalısın ki yarının da mutlu olsun 
Bu gerçeği unutma.
http://crasulla.blogspot.com.tr/2014/08/trot-lovers.html

4 yorum:

 1. Bu diziyi çok sevmiştim. Aralarda geçen tırnak içi cümleler çok güzeldi. Başrol kızın gülüşü de neşe katıyordu diziye. O iki öğretmen, bütün öğrenciler, başroller ve yakın arkadaşları falan aşırı sevimlilerdi. Veliler hakkında aynı şeyi söyleyemem tabi -,- Dizi bi ara fena yükseldi bayıla bayıla izledim, bazen de sıradan ilerledi ama kısacık olması üzdü. Genel anlamda beğenimi kazandı ama.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Son zamanlarda işlenen bir çok okul temalı diziler derin mesajlar vererek final yaptı. Benim diziyi izlememde ki etken Eun Ji ve Ji Soo'nun varlığı idi. Duyguları oynarken iyi ifade edebilen oyuncular.
   Dizinin en çok eğlendiğim kısmı ise velilerin toplu halde okula gelmesiydi :)

   Sil
 2. Mini dizimi? Her bölüm 1 er saatten mi oluşuyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1'er saatlik 12 bölümden oluşan mini dizi :)

   Sil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..