4 Şub 2016

Limon Ağacı-Sandy Tolan1967 yılının yaz aylarında, Altı Gün Savaşından uzak olmayan bir tarihte, genç bir Filistinli adam ve iki kuzeni İsrail'in Ramla kasabasına giderler. Yaklaşık yirmi yıl önce ailelerinin terk etmek zorunda kaldığı çocukluklarının geçtiği evi görmek isterler. Gitmiş oldukları Ramla kasabasında ise; bir kuzenin yüzüne kapı kapanır, diğerinin yaşadığı o evi okula dönüştürülmüştür. Fakat Bashir, kendisini içeri davet eden Daila tarafından karşılanır. Sonrasında başlayan ebedi dostluk...

Daila Eşkanzi Yahudi bir kız, Beşir Hairi ise Arap bir çocuktur. Onların öyküsü, kanlı, buhranlı bir savaşın ortasında adeta bataklıkta açan saf ve temiz bir çiçek gibi sımsıcak. Dostlukları ne savaşın içinde ne de savaşın dışında aslında tam da ortasında. Aynı romana ismini vermiş LİMON AĞACI gibi.

Kitapta yer alan İsrail-Filistin tarihi ile ilgili kısımları oldukça ayrıntılı ve objektif. Zaman zaman okurken çok fazla ayrıntı olduğundan zorlamış olsam bile İsrail ve Filistin arasında geçen diyaloglar yaşanmışlıkla dolu olduğu hissettim. Bir yaşamın nasıl değiştiğini, iki tarafın insanlarının nasıl adapte olmaya çalıştıklarını, yazar tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Olayların gerçek yaşamdan alınması da kitaba ayrı bir hava kattığını söyleyebilirim. Kitabın sonunda yer alan teşekkür bölümü ve kaynakalr kitabın ne kadar emek çekilerek hazırlandığını gösteriyor. Konunun gerçek olması ve şu sıralar kanayan bir yaradan bahsediyor olması ise kitabı okunur kılıyor. 

Sözün özü kitap ders çıkarılacak nitelikte. Finalini yaptıktan sonra etkisini uzun bir süre üzerimden atamadım. Aklıma her geldikçe tüylerimin diken diken olduğu ve bir çok insana umut ışığı olan bir eser ortaya çıkardığı için yazara minnet duyuyorum. Yakın tarihte yaşanan Filistin- İsrail arasındaki yaşanmışlıkları objektif olarak öğrenebilirsiniz. Bende bıraktığı en derin his; Allah kimseyi vatansız bırakmasın oldu. Mutlaka okumanız gerektiğini düşündüğüm bir roman.

6 yorum:

 1. bu kitabı hep merak etmişimdir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum :)

   Sil
 2. Her seferinde almak için elimi uzatıyorum ama fiyatını görüp bırakıyorum. Paylaşımınızdan sonra okuş kütüphanemden alıp mutlaka okumam gerektiğine karar verdim ! (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her bireyin kütüphanesinde bulunması gereken eserlerden biri. Ben uzun süre etkisinden çıkamadım. Kesinlikle okumalısın :)

   Sil
 3. 5 yıl kadar önce okumuştum bu kitabı etkisi hiç eksilmedi üzerimden de kalbimden de... Tekrar tekrar okunası bir kitap

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle güzel bir kitabı geç okuduğum için kendime kızıyorum. Etkisi uzun süre geçmeyecek gibi görünüyor.

   Sil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..