21 Mar 2016

Cheese in the Trap / Kore Dizisi


Cheese ın the Trap, Güney Kore'de oldukça popüler olan webtoondan uyarlama dizi olarak TVN kanalında ekranlara geldi. Geçmiş yazılarımı takip edenler bilir TVN kanalının şu zamana kadar yayınlayıp kötü diyebileceğim bir yapım olmadı lakin bu diziyle beraber sarsıntı yaşadım diyebilirim nedenlerini birazdan açıklayacağım. 

Dizinin webtoon yazarı Soon Ggi, senaristi Kim Han Hee olurken yönetmen koltuğunda Heart to Heart dizisinin yönetmeni Lee Yoon Jung oturmaktadır. Dizinin konusuna geçmeden önce diziyle eş zamanlı olarak webtoon devam ediyordu. Bu bilgiyi cepte tutun birazdan bu konuyla alakalı detaylı bilgilendirme yapacağım.

Dizinin konusu aslında bir çok gençlik dizisinde izlediğimiz senaryolardan farklı değil. Ailesinden hiçbir destek almadan okumaya çalışan başarılı bir üniversite öğrencisi Hong Seol ile okulun yakışıklı, gizemli ve zeki öğrencisi Yoo Jung arasında geçen bir hikaye.

Dizinin oyuncu kadrosu gençlik temalı dizi olduğundan oldukça geniş tutulmuş. 
Yer alan ana karakterler ile yan karakterler aşağıdaki gibidir.

Park Hae Jin'i daha önce My Love From the Star, Doctor Stranger ve Bad Guys dizisinde izledim. Park Hae Jin'i izlediğim yapımlarında aşık bir adamı, soğuk bir doktoru ve seri katili başarılı bir şekilde canlandırdığını göz önünde tutarsak karakter oyuncu statüsünde ilk üçte yer alabilecek seviyede diyebilirim. Abartmıyorum, Bad Guys dizisini izlemenizi öneririm. O zaman ne demek istediğimi göreceksiniz. Cheese in the Trap dizisinde ise Yoo Jung'u canlandırıyor. Büyük bir şirketin tek varisi olmasına rağmen bunu okulda sır gibi saklayan Yoo Jung aslında hislerini belli etmeden müthiş rol yapan bir karakter. Onun melek yüzünün altında sır gibi sakladığı bir dünya var. Bunu görebilen tek kişi ise Hong Seol. Kim Goo Eun'un oyunculuğu hakkında çok şey okumuş olmakla beraber daha önce hiçbir yapımını izlemedim. Bununla birlikte sergilemiş olduğu oyunculuğuna BAYILDIM. Hong Seol, kılık kıyafeti, saç stili olsun, konuşma tarzı kendine münhasır bir karakter olarak karşımıza çıktı. İyi niyetli olmasının yanı sıra oldukça başarılı bir öğrencidir. Ailesi erkek kardeşi Amerika'da okutmak istemesi üzerine kendinden fazlasıyla fedakarlıklar yapmıştır. Bir tek ailesi değil çevresindeki insanlarda bu şekilde iyi niyetini su istimal ediyor.Hong Seol için dönüm noktası ise Yoo Jung ile karşılaşmasıyla başlar. 5upsire aktör-idol grubunun lideri  Seo Kang Joon'u daha önce The Suspicious Housekeeper, RoommateCunning Single Lady, What's Happens to Family dizisinde izledim. Genç neslin en parlak oyuncusu olmasıyla birlikte ikinci adam rollerinden, başrole terfi ettirilmeli. Beak In Ho'nun vurdum duymaz, serseri biri olarak çıkıyor karşımıza. Vurdum duymaz görüntüsünün altında sıcak bir kalbinin olduğunu çok geçmeden anlaşılıyor. Jung Yoo'nun gerçek kişiliğinin çözülmesi, Beak In Ho'nun ortaya çıkması başlıyor. Seo Kang Joon'un canlandırdığı bir çok rolün aksine serseri gibi yaşamak ona yakışmış. Lee Sung Kyung'u It's Ok That's Love dizisini izleyen hatırlayabilirler. Oradaki rolün benzerini Beak In Ha karakterinde görebilirsiniz. Beak In Ho'nun ablası olarak karşımıza çıkıyor. Kardeşinin olduğu gibi onunda Yoo Jung ile bir geçmişi var. Bu kızın dizide niçin var olduğunu açıklamak istemiyorum. Zira ciddi spolier vereceğimi düşünüyorum. Lee Sung Kyung cidden o kadar sinir bozucu bir karakteri canlandırdı ki bi ara kızdan gerçekten nefret ettim. Mimikleri, bakışları, konuşma tarzı falan gerçekten nefret ettim.

 Yoo Jung&Hong Seol
Hong Seol&Beak In Ha

Uyarı:  Burdan sonrası spolier içeriyor.

İlk iki bölümü izledikten sonra beklemeye karar verdiğimi hatırlıyorum. İlk beş bölüm kendi adıma efsaneydi. Dizi fazla gündelik yaşamdan hikayeler ile doluydu. Klasik kore dramalarının aksine müthiş entrikalar, muhteşem kötü karakterler, iyilik meleği saf başrol kızımızda yoktu. Hong Seol'ün tepkileri, düşünceleri, üniversitedeki arkadaşlıkları olabildiğince gerçekçi olaylardan oluşuyor. Saf ve kötü karakterlerin olmaması dizinin daha akıcı ilerlemesi beklentiyi yüksek tuttu. 

Yazar-senarist arasındaki anlaşamazlık biliyorsunuz ki; webtoon'un devam etmesinden kaynaklıydı. Gerçek yazar kendi finalini gerçekleşmediği için spolier olmaması adına aynı sonun yapılmasını istememiş. Bir kere yanlışın biri burada. Sen neden devam eden webtoonu veriyorsun ya da TVN  neden çekmeye kalkıyor, saçma! Finalin açık bırakılmasındaki en büyük etken bu olduğu için bitmesi gereken güzel şekilde son buldu. Finalin aceleye geldiği, eksikler olduğu belliydi. Bununla birlikte abartıldığı kadar kötü bittiğini düşünmüyorum. Bu gözler daha kötü biten dizilere de tanık olduğundan, sıkıntı yaşamadım. Son bölümlerde gelişen olayları göz önünde tutarsak Hong Seol-Yoo Jung üç yıllık süreç içinde ayrı kalmaları gerekiyordu. 

Peki neden ayrı kalması gerekiyordu? 

Yoo Jung her ne kadar harika bir karakter dahi olsa kıza karşı saplantı derecesinde bağlıydı.  Mesela; Seol'e zarar veren herkesi saman altından su yürüterek haddini bildiriyor bu durumu ise sadece Kız ve In Ho fark ediyordu. Onun bu kadar psikopat derecesinde çevresindekilere güvensiz olması; çocukluğunda en çok değer verdiği babasının davranışları ve kardeş gibi büyüdüğü In Ho ve In Ha'nın ona ihanet ettiği düşüncesiydi. Fakat aralarındaki bağı göz önünde tutarsak Beak In Ho'yu dinlemeden onun hayatını mahvetmesi ise piskopatlığın zirvesiydi. İşte en çok bu sebeplerle bir ilişkinin sağlam temelleri olması için ayrılık şarttı. Herkes bir nevi kendini içsel bir hesaba çekti. Hatalar anlaşıldı, karşındakinin yerine koydu kendini. Yoo Jung babasının kendisine ve Beak kardeşlere yaptığı hatayı farketti. Hataların parayla tamir edilemeyeceğini, aslında en büyük, en korkunç canavarın sevgisizlik olduğunu izlemiş olduk. 

Ben zaman zaman In Ho'ya kızsam da aslında içten içe onu destekledim. Nedeni bilmediği bir sebepten Jung'un ihanetine uğradı. Piyanosu ve ablasından yıllarca vazgeçti. Bir kız çıktı karşısına hayatını düzeltmesi gerektiğini fark etti. Eli yüzünden vedalaştığı piyanosuna geri döndü. Hayatın zorluklarıyla mücadele ederken, yanındaki insanlara umut vermeyi başardı.Beak In Ho ve Hong Seol'un arasında hiçbir zaman bir şey olmasını istemedim. Hong Seol, In Ho'ya değer verdi. Ona veda ederken bile samimi ve içtendi. Kardeşinin yaptığı hatadan onu sorumlu tutmadı, veda edebildi.

In Ha'dan dizi boyunca nefret ettim. Hala da ediyorum. Fakat empati yaptığım vakit ona üzülüyorum. Daha çocuk yaşta anne ve babasız kalan iki çocuk. Onlara dayak atan bir ebeveyn. Ardından kurtarıcı olarak karşılarına çıkan Yoo Young Soo yani Yoo Jung'un babası... Beak kardeşler ve Jung'un kardeş gibi büyümesi, In Ho'nun Jung yüzünden başına gelenlerin ardından ablasını geride bırakmak zorunda kalması ve bir anda kardeş gibi büyüdüğü Jung'un ona sırt döndüğünü düşünecek olursak. Sevgiye aç bir kızın böyle hastalıklı bireye dönmesi normal geldi. Finalde In Ha'nın davranışları değişmesine rağmen iyileşmiş olması ve ona değer veren birini bulması güzeldi bence. 
Dizinin en sevimli çifti kesilikle Bo Ra ve Eun Tak idi. Özellile Bo Ra'nın ona karşıklık verememesi, içinde biriktirdiği neden çok sevimliydi.

Dizinin müziklerini beğendiğim. Seo Kang Joon'un idol grubunu 5urprise "Fill You, Erase You" Sweden Laundry "A Little More"  Tearline&Kim Go Eun "Attraction" Vanilla Acoustic "My Time with You" Cosmos Hippie "Maybe, I Like You" Kang Hyun Min "Such" şeklinde dikkatimi çeken şarkıları.Dizi için puanım; 6,5/10

4 yorum:

 1. Bende yeni izledim bu diziyi. Başrol kızın oyunculuğunu çok beğendim.Daha önce hiç bir yapımda izlememiştim. Sonu ise okuduğum yorumlardaki kadar kötü değildi. Klasik Kore dizisi sonu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kızın hakkında çok şeyler okumuştum fakat bende ilk kez izledim. Bende final için bu kadar tepki almalarını anlamadım. Sanırım beklentiyi çok yüksek tuttular. Ben daha kötü sonlar izlediğim için bana çok normal geldi. Olması gerektiği gibi bitti :)

   Sil
 2. Genel olarak baktığında beğenmiş miydin? 10 üzerinden kac verirdin mesela? Ona göre izlemeyi düşünüyorum. Bir çok güzel dizi izlediğimden başlamakta tereddütlüyüm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eski yazılarımda puanlama yk geriye dönük yapacağım inşallah. 8,2/10 veririm. Neden verdiğimi de izlersen ondan sonra açıklarım :)

   Sil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..