24 Haz 2016

Şimdi Benimsin- Güneş Demirel


"Kötü bir başlangıçtı onlarınki. Ne Elif hak etmişti başına gelenleri, ne de Fırat istemişti böyle olmasını. Bir gecede hayatlar değişmiş, hayaller yıkılmıştı. Zaman unutturabilir miydi kötü anıları? Affedebilir miydi günahı? Haksızlıkların en büyüğünü yaşayan Elif, ailesi tarafından dışlanırken, felaketi olan insanlar tarafından sarılıp sarmalanır. Her geçen gün nefret ateşiyle bilense de, hayata tutunmaya çalışır. Fırat ise pişmanlıkları ve vicdanı ile savaşırken, Elif'in masumiyetine ve güzelliğine yenilir. Gün geçtikçe ilmek ilmek her hücresine işler Elif. Artık Fırat için hayatın amacı, affedilmek ve kara sevdasına karşılık bulabilmektir. "
Fırat aşiret ağasının oğludur. Aşiretten olan Beril ile nişanlı olduğu halde Cemal ile evlenir. Fırat bunu yanlarına bırakmaz. Ya onları öldürecek ya da Elif ile karşılık verecektir. Bu hikayenin en masumu Elif; üniversitede hemşirelik okuyan güzel kız. Hiç beklemediği bir günde törenin kurbanı olur.  Bir de  kendi suçuymuş gibi ailesi ona sırt döner Kayseri'de başka biriyle evlendirmeye çalışacaktır. Fakat buna engel olan Fırat, Elif'i de alarak ailesinin yanına dönerek, onunla evlenir. Fırat günler geçtikçe güzel karısını tanıdıkça ona yaptıkları için pişmanlık duyar. Kendisini affettirmek için hayatı boyunca mücadele verecektir 

Güneş Demirel'i okuduğum ilk kitabıydı. Şimdi Benimsin kendisininde kaleme aldığı ilk kitap olduğundan olacak hem yazım hataları hem de kurgusal hatalar mevcuttu. Kitap çok güzel başlamasına rağmen ortalarından sonra akıcı olan anlatımı bir süre sonra sıkmaya başladı. Fırat'ın yaptığı büyük hatanın ardından  Elif'in de onu affetmemesi çok normal geldi. Bunların üzerine Fırat'ın sürekli ona aşkını dile getirmesi okurken biraz yordu diyebilirim.  Kitabın kurgusal sıkıntılarından biri Fırat'ın ailesi. Bir diğeri Elif'in ailesi idi. Fırat'ın ailesi değil miydi Fırat'ı zorlayan? "Törelerimiz oğul" diyerek evlenmeden önce Elif'e bu denli büyük yaralar aça.. Konağa ilk geldiğinde Elif'i hemen bağrına basmaları, kızları gibi sahiplenmeleri ve Elif'in de Fırat dışında onun ailesinden kimseye bir şey söylememesi kesinlikle saçmaydı. Bir diğeri ise Elif'in ailesi.. Sanki kızları bilerek bu duruma düşmüş gibi yıllarca affetmemiş olmaları saçmanın da ötesinde bir durumdu. Kurguda bu şekilde sıkıntılar mevcut iken kitabın konusu da uzadıkça finalde özensiz olmuş diyebilirim.

Güneş Demirel'in kalemine sağlık. İlk iş diğer kitaplarına da göz atmak olacak. Şimdi Benimsin kurgusal hatalara rağmen kendini bir solukta okutturan bir kitap. Tavsiye edebileceğim kitaplar arasında. 

Şimdiden iyi okumalar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..