3 Ağu 2016

Lucky Romance / Kore Dizisi


16 bölümden oluşan Lucky Romance 2016 yılının eğlenceli romantik-komedilerinden biri. Dizinin konusu; Shim Bu Ni küçük yaşta anne ve babasını kaybetmiştir. Hemen akabinde kız kardeşi trafik kazası geçirerek komadadır. Çaresiz kaldığı bir anda kendini falcı da bulur. Falcı onun üzerinde büyük bir lanet olduğuna inandırır. Kardeşinin uyanması için 1986 yılında doğmuş bir erkekle bir gece geçirirse kız kardeşinin uyanacağı konusunda hurafelere inandırır. Falcının belirttiği kriterlerde birini aramaya koyulan Bou Ni tesadüf eseri Soo Ho ile karşılaşır. Aralarında tatsız olaylar gelişmesine rağmen Soo Ho'nun kaplan yılında doğduğunu öğrenmesiyle ibre ikisinin arasında gidip gelmeye başlar.

Hwang Jung Eum; dizide Sim Bou Ni karakterini canlandırıyor. Can You Hear My Heart, Full House 2, Secret Love, Endeless Love, Kill Me, Heal Me, She Was Pretty dizilerden hatırlayacaksınız. Sim Bou Ni; küçük yaşta anne ve babasını kaybetmiş, hayattaki tek varlığı olan kız kardeşi bitkisel hayattadır. Bou Ni bu durumdan kendini suçlamaktadır. Çünkü gittiği falcı onun doğuştan lanetli olduğunu söyler. Durum böyle olunca yıllarca hayatına kimseyi almayı bırakın, kimseyi yanına bile yaklaştırmayan batıl olan ne varsa inanan birine dönüşmüştür. Sim Bou Ni, oyun tasarımı yaparken aynı zamanda yarı zamanlı işlerde çalışarak kardeşinin hastane masraflarıyla ilgilenmektedir.

Ryoo Joon Yeol; dizide Jee Soo Ho karakterini canlandırmaktadır. Nam-ı değer Kim Jung Hwan Reply 1988 dizisini izleyenler kendisini yakından tanır. Lucky Romance dizisinde hayat verdiği Soo Hoo, Zeze Oyun Şirketinin Ceo'su olmasıyla beraber IQ'sunun yüksek olmasıyla övünen oyun tasarımcısıdır. Küçük yaşta yaşadığı sorunlar yüzünden ailesinden uzakta, sevgisiz büyümüştür. Bu durum ise karakterinin kibirli ve soğuk birine dönüşmesine sebep olmuştur. Aynı zamanda küçüklüğünde babası yüzünden yaşamış olduğu tramva sonucu sudan korkar. Bu durum ailesinden uzaklaşmasına sebep olmuştur.
Lee Soo Hyuk; dizide Choi Gun Wook (Gary) karakterini canlandırmaktadır.Daha önce King of High School Life Conduct, Valid Love, Scholar Who Walks the Night, Local Hero dizilerinden hatırlayacaksınız. Gary; Shim Bou Ni'nin çocukluk arkadaşıdır. Küçük yaşta anne ve babası ayrıldıktan sonra Kanada'ya gittiği için Bou Ni ile irtibatı kopmuştur. Yıllar sonra ünlü bir tenisçi olarak Kore'ye döndüğünde soluğu çocukluğunu geçirdiği apartmanda alır. Gary'nin başarı öyküsünün ardında yatan hikayeyi öğrendikçe bağrınıza basacağınız bir karakter oluveriyor. Özellikle Shim Bou Ni'ye olan bağlılığından dolayı ona özlediği aile duygusunu yaşatmasıyla pek sever hale geliyorsunuz.Lee Chung Ah dizide Han Seol Hee karakterini canlandırmaktadır. Flower Boy Ramen Shop dizisini izleyenler hatırlar. Seol Hee; Gary'nin menajerliğini yapmaktadır. Aynı zamanda So Hoo Amerika'da okuduğu sırada   aşık olduğu kızdır. Bir gün aniden terketmek zorunda kalır. Yıllar sonra karşılaştıklarında Seol Hee her şeyin eskisi gibi olduğunu zanneder. Fakat bir sorun vardı. Ne o eski Seol He ne de So Hoo eski gibidir. Seol Hee'nin Gary'le olan yakınlıkları hoşuma gitti . Gary'i kardeşi gibi sahiplenip ona yaklaşımları ve aralarındaki uyumu sevmemek mümkün değil.


Konu biraz değişik olsa bile işleniş bakımından klişelerle dolu bir senaryoya sahip. Ana karakterlerin birbirini bir şekilde tanıyor ve karşılaşıyor oluşu bu duruma en büyük örneklerden biri diyebiliriz. Doğruya doğru dizinin ilk bölümleri izlerken sıkılıyorsunuz fakat biraz sabredip konunun özü anlaşılınca dizi bir anda evrimleşerek sizi gülme krizlerine sokar bir hale getiriyor senarist Tabi bu durumun etkisi en çok oyuncuların sergiledikleri performanstan geçiyor.

Hwang Jung Eum hayranlığımı izlediğim her dizisinden sonra dile getiriyorum.Girdiği her rolün hakkını veren aktirstlerden biri. Oyuncunun canlandırdığı Shim Bou Ni'nin yaşadığı çaresizlik, korku gibi insani duyguları karşı tarafa güzel bir şekilde yansımasını sağlıyor. Jung Eum'un mimikleri, duygu hallerine göre ses tonunu değişmesi ve ağlama öncesinde konuşurken boğazının düğümlenmesi gibi ayrıntıları izledikçe oyunculuğu daha çok seviyorum. Ryoo Joon Yeol, Reply 1988 dizisindeki performansıyla beğeni kazanmış olan aktör. O dizideki karakteriyle bir çok kişiyi kendine hayran bırakmış, gözleri üzerine toplamıştı. Oyuncunun ise  Jee Soo Ho karakteriyle kendini bulduğunu düşünüyorum. Diziyi izlerken "o nasıl mimik kullanmaktır vicdansız " demeden kendimi alamaz oldum

Gelmiş geçmiş en güzel ifadelerden sadece biri

Gary rolünde izlediğimiz Lee Soo Hyuk King of High School Life Conduct dizisiyle dikkatimi çekmiş, sevdiğim aktörler arasında yerini almıştı. Oyuncu rol aldığı dizilerin her birinde farklı karakterleri canlandırarak oyunculuğunun hakkını verdiği kanaatindeyim Bunlardan biri de Scholar Who Walks the Night dizisindeki kötü karakteriyle harikalar yarattı diyebilirim. Lee Soo Hyuk'un başrol olduğu dizileri izlemek istiyorum. Bir de Soo Hyuk'un ses tonuna hayranlığım daha çok artıyor desem gülmezsiniz umarım :)

Uzakdoğu yapımlarını yakından takip edenler kiraz ağaçları çiçeklenmeye başladığın anda yönetmenler, oluşan harika manzarayı değerlendirmeyi ihmal etmiyorlar. Tıpkı Lucky Romance dizisinin yönetmeni Kim Kyung Hee gibi. Bou Ni ve Gary'nin aşağıdaki sahnesi dizinin en güzel mekanı olarak kayıtlara geçsin.

Dizinin yardımcı karakterleri Dal Nim ve Han Ryang  Ha karakterleri sürprizlerden biriydi diyebilirim. Dal Nim karakterini Lee Cho Hee canlandırdı. My Lovely Girl, Who are You: School 2015 dizilerini izleyenler oradan hatırlayabilir. Ha Ryang Ha karakterini ise Jung Sang Hoon canlandırdı. 1976 doğumlu oyuncuyu ilk kez bir yapımda izledim. Dizinin net en komik oyuncularıydı. Dal Nim, Bou Ni'nin en yakın arkadaşı olarak So Hoo'nun asistanlığını yapmaktadır. Bir nevi Bou Ni'nin Zeze'de başlamasına sebep olan kişidir. Başkan Han ise Zeze'nin en büyük ortağıdır. Aynı zamanda So Hoo'nun en yakın arkadaşıdır. İkisinin bir araya geldiği her sahne keyiflendirdi. Aralarındaki şifreli konuşmalar, nefret etmeleri, mimikleri falan dizinin en çok göze batan tarafıydı.
Herkesin kendini rahatlatma stilleri farklı olabiliyor.
IQ'su yüksek biri de ancak çarpım tablosunu ezbere sayarak olur adlı çalışma.

Hangimiz sevmedik çılgınlar gibi?
Utanmasa saliseleri de sayacak aşık bir adam.


Senaristin vermek istediği mesajlarda biri hurafelere inanmayın. Shim Bou Ni'nin falcı tarafından lanetli olduğuna inandırılması, yanında tuzu ve büyü kağıtlarını ayırmıyor oluşunu, her şey kaderden ibarettir şeklinde bağlaması hoşuma gitti. Düşünsenize çalışıyorsunuz ve masanızı kenarına tuz serpen bir arkadaşınız var. Hem sinir bozucu hem komik bir durum. Ben kesinlikle işi dalgaya vururdum. Zira bizimde hayatımıza giren saçma sapan hurafeler yok mu? Var. İnsanların inanmak istedikleri şeylere uydurdukları olaylar işte. 

Je Soo Ho ve Bou Ni arasındaki etkileşimi izlerken keyif aldım. İki oyuncu arasında yaş farkı olmasına rağmen şahsen ben hissetmedim. Aksine Jung Eum'un saçlarını kısa kestirmesi yerinde bir karar olmuş. Ryo Joon Yeol'unde çok küçük durduğu söylenemez tabi. Hayatı matematik hesaplarıyla geçmiş bir dahinin aşık olma serüvenini izlerken eğlendim.

İzafiyet teorisi hiç bu kadar anlamlı olmadı

Shim Bou Ni; ayaklarını yere basan bütün zorluklara rağmen ayakta durmasını bilen aynı zamanda zeki oluşu alışılmışın dışındaki bayan karakterlerde biri. Mesela onca klişenin içinde gördüğüm en tatlı aşık olan çift diyebilirim.

Şu durumu yaşamayan insan evladı olduğunu sanmıyorum :)

Hangimiz sevmedik çılgınlar gibi?

Dizinin izlerken en çok keyif aldığım sahnelerin bir kısmı. Her fırsatta birbirlerine kur yapan, aşık halleri fazlasıyla güldürdü. İki oyuncuyu eğlenceli karakter olarak görmek güzeldi. Reply 1988 dizisindeki sessiz hallerinin aksine bir role karşımıza çıkan Ryoo Yeol efsaneydi. 


Dizinin müziklerini sevdim. Sistar grubundan Soyou "Tell Me" Jansu'dan "Lean on me" Park Hye Su "Sad Fate" Dawon " Taeyoon "Than Anyone Else" Cosmic Girl'den Dawon "Shalala Romance" Sweetpea "True to you" şarkıları dikkatimi çekenler oldu. Hiç kuşkusuz ön planda olan şarkıda Soyou'nun şarkısıydı. Dizi için beklentinizi yüksek tutmayıp izlerseniz benim gibi aşırı keyif alabilirsiniz. Canınız sıkılıyor, izleyecek bir şeyler arıyorsanız Lucky Romance tam size göre.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..