26 Eyl 2016

My Love Eun Dong / Kore Dizisi


2015 yılının dikkat çeken yapımlarından biri olan My Love Eung Dong dizisinin senaristi Beak Mi Kyeong yaparken yönetmen koltuğunda Lee Tae Gon oturuyor. Dizi saf bir aşk için 20 yıl bekleyen bir adamın hikayesini konu alıyor. Bu hikaye; 17 yaşında olan Park Hyun Soo yağmurlu bir günde motosikletiyle sonucu kendinden dört yaş küçük Ji Eun Dong'a çarpıyor. Park Hyun Soo; anne, baba ve kız kardeşiyle normal bir hayat yaşarken Ji Eun Dong büyükannesiyle beraber zor bir hayat yaşamaktadır. Küçük kızın hayatındaki zorluklarla tanık olan genç Hyun Soo ona yardım etmeye başlar. Günden güne büyüyen arkadaşlıkları masum bir aşka dönüşmüştür. Hem Eun Dong hem Hyun Soo bu durumu dile getirmeyi tercih etmezler. 

10'lu yaşlarını canlandıran oyuncular GOT7 grubunun naif sesi JR nam-ı değer Park Jin Young. Daha önce Dream High 2 ve When a Man Loves dizilerinde izlemiştim. Oyuncu yönünü gösterdiği, harikalar yarattığı dizi kesinlikle My Love Eun Dong oldu. İzleyiciyi ilk bölümden sevmesinde büyük rol oynadı. Şahsen ben Jin Young'un oyunculuğu ve yaşattığı duygu sayesinde diziyi izlemeye karar verdim. Ji Eun Dong ise Lee Ja In canlandırdı. İlk yapımı olan küçük oyuncu girdiği rolün hakkını verdiği kanaatindeyim.

Park Hyun Soo'nun  20'li yaşını canlandıran oyuncu Beak Sung Hyun daha önce Big, IRIS 2, Adolescence Medley, Melody Of Love, Doctors dizilerinde izleme fırsatı yakaladım.  Eun Dong karakterinin 20'li yaşlarını canlandıran oyuncu  Yoon So Hee oldu. Oyuncuyu daha önce Let's Eat ve Marrige not Dating dizilerinde izleme fırsatı yakaladım. İki oyuncununda birbiriyle olan uyumu görülme değer. Birbiriyle etkileşime geçtikleri her an rollerinin dışında birbirlerine karşı hisleri olduğu duygusunu yaşattılar.


Karakterlerin 30'lu yaşlarında isimleri değişiyor. Park Hyun Soo'nun 30'lu yaşlarında ismi Ji Eun Ha oluyor. Bu rolü başarılı oyuncu Jo Jin Moo canlandırıyor. Emperess Ki dizisini izleyenler yakından tanır. Eun Dong'un 30'lu yaşlarındaki ismi Seo Jung Eun oluyor. Bu karakteri Kim Sa Rang canlandırıyor. Secret Garden dizisini izleyenler oradan hatırlayabilir. Dizinin ilk bölümlerinden sonra geri kalan bölümünü bu iki oyuncu arasında konu ilerliyor.  Jo Jin Moo'nun her Eun Dong deyişine aşık oldum mesela. Ses tonuyla aşkı ifade etmesi, o hissi yaşatmasına bayıldım.

My Love Eung Dong'daki aşk hikayesi beni diziye bağladı. Kesinlikle dizinin ilk bölümleri ve sonrasında ilk yarısı efsaneydi.  Ne var ki Kore dizilerinde ki genel bir sorun olarak ortalarda senaristlerin basiretsizliği yüzünden o heyecanı kaybediyor. My Love Eung Dong dizisi ne yazık ki onlardan biri. Dizi genel olarak çok ağır bir dizi değil. GOT7 grubunun güzel sesi Jinyoung'un oyunculuğu sayesinde dizideki aşk hikayesini merak etmeden duramadım. Kaldı ki şu zamana kadar 17 yaşında bir çocuğun kendinden dört yaş küçük bir kıza duyduğu saf aşkı daha önce hiç bir yapımda denk gelmedim. Eun Dong ve Hyun Soo arasındaki aşkın temellerini dozunda işlediklerini düşünüyorum. 
Öyle bir aşktı ki onların yaşadığı ne zamana yenik düştü sevdaları ne de karşılarında onlarca duran insana.. Sevdikleri incinmesin diye fedakarlığı en çok seven yaptı. Park Hyun Soo'nun, Ji Eun Dong'a duyduğu o derin aşkı izlerken " hala böyle derin bir aşkla yaşayan var mıdır acaba?" sorunu düşünmeden edemedim. Fakat gerçekçi olmak lazım  öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, aşklar kelebek ömrü kadar değil mi?  Dün "o olmazsa yaşayamam" diyenler bugün başka yüreklerde misafir olması gibi ilişkilere tanık oluyoruz. Senarist bu düşüncenin aksine yıllarca aynı kadını seven, bekleyen bir adamın aşkının olabileceğine dair güzel bir hikaye izlettirdi.
Kim Tae Hoon dizide Jung Eun karakterinin eşini canlandırıyor. Nice Guy, Bad Guys, Angry Mom, Hidden Identitly, Reply 1988, One More Happy Ending dizilerinde bazen iyi bazen kötü bir rolde izlediğimiz Tae Hoo bu dizide yaptığı yanlışların bedelini ödeyen bir adamı canlandırıyor.

Dikkat! Bundan sonrası spolier içeriyor. İzlemediyseniz sakın okumayın!

Dizi Eun Dong'un hafızasının kazandığı bölümlerden sonra benim için bitti diyebilirim. Keza arada yaşanan olaylar bu kadar efsanevi bir sevgi denilebilecek aşkın karşısında komik bir takım entrikalarla durumu bağlaması kötü bir düşünceydi. Senaristin bize sunduğu bu olumsuzlukları düşünecek olursak yirmi yıllık bir aşkın yanında sorun bile denilemeyecek şeyler olmasını da düşünmesi lazımdı. Dizinin son ikinci yarısı ne yazık ki ilk yarısı kadar etki bırakmadı bende. Yaşattıkları hissiyatı da göz önünde bulundurursak, çocukluk ve gençlik yıllarını oynayan oyunculara daha çok yer vermeleri gerektiğini düşünüyorum. Tabi bu demek değil ki Jo Jin Mo ve Kim Sa Rang kötüydü. Aksine onların performansları ve uyumu olağanüstüydü. Çocukluk ve gençliklerine daha çok yer verilmesi hikayeyi daha güzel yapabilirdi.

Diziyi biraz detaylarıyla ele almak gerekirse konu farklı başlayıp farklı devam etse de final bölümünde klişe kore bir dizisine bağladı. Mesela; çiftler ayrılırlar biri yurtdışına gider diğeri yoluna devam eder. Sonra yıllar geçer biri döner tesadüf karşılaşıp uzun bakışma sonucu yürürler, dizi biter. Bu senaryo bir çok kurguda yaşanabilir fakat bu tür dram-aşk temalı dizilerde olmamalı.  Bir başka ayrıntı ise Bu kadar kuvvetli bir aşka sahip Hyun Soo yıllar sonra Eun Dong'u buldu. Evli veya çocuklu demedi yinede peşinden gitti ama son anda bırakıp yurdışına gitmesi mantıklı değildi. Madem böyle bir senaryo düşündün o vakit karakterini ilk başlarda kızın peşini bırakmayan bir şekilde çizmemesi gerekiyordu. 

Kim Yeon Soo dizide Park Hyun A karakterini canlandırıyor. Hyun Soo'nun kız kardeşi rolünde izliyoruz. Başarılı bir doktor, güzel bir anne. Onun dizideki hüzünlü aşk hikayesini hayranlıkla izledim. En az abisini hikayesi kadar farklı bir aşka tanık olacaksınız.
Kim Yoo Ri dizide Jo Se Ryong karakterini canlandırıyor. Daha önce Master Sun ve Kill Me Heal Me dizilerinde izledim. İzlediğim dizilerin hepsinde kötü bir karakteri canlandırıyor. Artık kötü rolde görmek istemiyorum. Hyun Soo yani Eun Ha'ya takıntılı bir şekilde aşık bir kadın.

Lee Won Suk "Back in the Days" Han Heejun "To Be Seen, To Be Heard" Kim Tae Hyun "Beloved Eun Dong" dikkatimi çeken şarkıları. Dizideki dezavantajlardan biride şarkılarının çok az olmasıydı.

My Love Eun Dong dizisinin bende bıraktığı etki yıllara meydan okuyan inanılmaz aşkı, mükemmel şarkıları, Jinyoung'un oyunculuğu ve tabi ki Jo Jin Moo'nun kalplere işleyen Eun Dong deyişi oldu.  Harika bir konu, güzel oyunculuklar ve 21.yüzyılda bile aşkın var olduğuna inandıran bir yapım. Her ne kadar ortalarında "işte senaristlerin bunalımı" dedirten bölümler olsa da uzun süre unutmak istemeyeceğiniz bir aşk hikayesi izlemek istiyorsanız, hiç kaçırmayın derim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..