23 Eyl 2016

Scholar Who Walks The Night / Kore Dizisi


2012 yılında web çizgi romanı olan dizinin orjinal yazarları Jo Joo He, Han Seung Hee yaparken senaristliğini ise Jang Hyun Joo yapmaktadır. Yönetmen koltuğunda daha önce The Moon Embracing The Sun dizisininde yönetmenliğini yapan Lee Sung Joon oturuyor. Dizi 2015 yılında yayımlandı. 20 bölümden oluşan tarihi dizidir.
Güç ve hırsın insanların gözünü canavar gibi bürüdüğü bir dönemde asil bir aile inanılmaz bir komplonun kurbanı olur. Ailenin kızı Yang Sun erkek kılığına girerek kitap satıcılığı yapmaya başlar. Yine günün geceye devrildiği bir günde Yang Sun yaşına göre oldukça entelektüel kişiliğe sahip bir adam ile rastlaşır. Lakin devir iyi bir devir değildir. Siyaseti yönlendiren asiller arasında çekişmeler yaşanmakta bu da halkı ister istemez rahatsız etmektedir Gece vakti yaşanan bazı olayalar da halk arasında kulaktan kulağa dolaşan bir hikayenin doğmasına neden olur. Saray otoritesinin sarsılması için bu olaylara vahşi hayvanların sebebiyet verdiğini söyler anacak kötülüğün en büyüğün sarayın içine çoktan girmiştir bile.

Lee Joon Gi (Lee Jun Ki); dizide Kim Sung Yeol karakterini canlandırıyor. Daha önce Arang and The Magistrate, Two Weeks dizilerini izleyenler oradan hatırlayabilir. Kim Sung Yeol karakteri kendini prense adamış, yakında sevdiği kadınla evlenecek olan yakışıklı bir bilgindir. Fakat kaderleri buna izin vermedi hem kendini adadığı efendisini hemde sevdiği kadını bir vampir yüzünden kaybetti. Kaderi ise onun vampire dönüşmesine yol açar. 120 yıl boyunca kendini bu konu için suçlar Lee Joon Gi tarihi dizilere oldukça yakışan bir aktör. Özellikle Kore'nin geleneksel kıyafeti olan Hanbok'un içinde karizmasına karizma katıyor.  Çok fazla yapımını izlemediğim halde oyunculuğunu fazlasıyla beğendiğim aktörler arasında yerini alıyor. Bir çok vampir dizisinden bildiğimiz üzere soğuk ve sessiz takılan tipler olurlar. Lee Joon Gi bu ruh halini ekrana çok iyi yansıttığı düşüncesindeyim.


Lee Yoo Bi; dizide Yang Sang karakterini canlandırıyor. Nice Guy, Gu Family Book, Pinnocchio dizilerinden hatırlarsınız. Lee Yoo Bi dizide 21 yaşındaki bir asilzadenin kızı Jo Yang Sun karakterini canlandırmaktadır. Zeki ve neşeli bir karaktere sahiptir. Ailesini geçindirmek için erkek kılığına girerek kitap satmaktadır. Lee Yoo Bi ilk başrol olarak çıkışını bu diziyle gerçekleştirmiş oldu. Kore dizisi sektörünü yakından takip edenler bilir. Sektörde kızların erkek kılığına girdiği bir çok yapım yer alıyor. Lee Yoo Bi girdiği her rolün hakkını verdiği düşüncesindeyim. Erkek kılığına giren en iyi aktristlerden biri diyebilirim. Özellikle sevimli hareketleri ve mimikleri rolüne iyi bir şekilde giydirdiğini düşünüyorum.


TVXQ grubunun üyesi Shim Chang Min; dizide Prens Lee Yeon karakterini canlandırmaktadır. Paradise Punch ve Mimi dizilerinde izleme fırsatı buldum. Lee Yeon karakterine geçmeden önce top sakal dizideki kişiliğine çok yakışmıştı. Hayatı dolu dizgin yaşayan bir Prens gibi görünüyor olsa da babasının ölümünün ardındaki sır perdesini aralamak için pençelerini çıkarır. Fakat amacını gerçekleştirmek adına gizli ve derinden gitmeyi tercih eder. ChanMin'in sevilesi efendi kralardan biri oldu. Canlandırdığı karakteri sevdim.
Lee Soo Hyuk, dizide Gwi karakterini canlandırıyor. Oyuncuyu daha önce King of High School Life Conduct, Valid Love, Local Hero ve son olarak Lucky Romance dizisinde izleme fırsatı buldum. Gwi, görünüşüyle kendine hayran bırakan bir vampirdir. İnsanların dünyasında gizli bir hükümdardır. Vampir oluşunun gücünü insanların üzerinde sonuna kadar kullanan bir karakterdir. Onun kötü biri olmasının temeline sevgisizlik yatmaktadır. Gwi karakterine hayat veren Lee Soo Hyuk hakkında iki kelam edeyim. Bir çok kişiye nazaran Lee Soo Hyuk'un oyunculuğunu ve kendisini seviyorum. Girdiği rolün hakkını veren aktörlerden biri. İyi veya kötü olsun her karaktere uyum sağlamayı başarıyor. Bunun üstüne  izlerken gerçekten iyi veya kötü biriymiş hissini yaşatıyor.

Lee So Eun;  dizide iki karaktere hayat veriyor. İlk bölümlerde 150 sene öncesindeki Kim Sung Yeol'ün ölen nişanlısı Lee Myeong Hee, 150 sene sonra Lee Yeon'un nişanlısı soylu bir ailenin kızı olan Hye Ryeong karakterlerine hayat vermektedir. Hye Ryeong soylu oluşunun vermiş olduğu şıklıkla beraber soğuk bir karakterdir. Kim So Eun'u ilk Boys Over Flower sonrasında We Got Married programında izleme fırsatı yakaladım. Programda izlerken aşırı sevmiştim. Lee So Eun'un romantik komedilerde yer almasını daha çok istiyorum. Soğuk karakterler onun güzel suratına ters geliyor. Tabi bu demek olmuyor ki oyunculuğu kötü aksine ben kendi gibi olduğu rollere daha çok yakıştırıyorum. Kraliçe olduktan sonraki süreç rolünü daha çok sevdim. Asil bir görünüşe sahip olduğu için kraliçe rolü de fazlasıyla yakıştı.

Dizi yayınlandığı zamanlarda başlayıp başlamama konusunda kararsız kalmıştım. İlk beş bölümü zar zor izledim. Bırakmak istesem de sevdiğim oyuncuların hatırına devam ettim. Gwi karakteriyle Lee Soo Hyuk ve Sung Yeol karakteriyle Lee Jun Ki'nin performansının hakkını vermek adına devam ettim. Kendi adıma dizinin ilk yarısı sıkıcıydı. Fakat ikinci yarısı için aynısını şeyi düşünmüyorum. Aksine bir sonraki bölümde ne olacak düşüncesiyle final yaptım.

Lee Jun Ki ve Lee Yoo Bi arasındaki uyumunu beğenmeyen bir kesim vardı. Fakat ben aralarındaki uyumu aksine beğendim. Lee Jun Ki'nin canlandırdığı Kim Sung Yeol, Yang Sun'ı çok başka sevdi. İzlerken onun duyduğu aşkı hissetmenizi sağladı. Bu sebeple Jun Ki'nin girdiği her rolünün hakkını veriyor olması, onu daha çok sevmeme sebep oluyor. Lee Soo Hyuk'a gelecek olursam günden güne kendini geliştiriyor. Her yapımında farklı rollerde yer alıyor. Kötü olan birini canlandırmak oldukça zor. Lee Soo Hyuk'un bir kötü karakter nasıl olunur gösterdi. Dizinin öne çıkan karakteri varsa o da kesinlikle Gwi'ydi

Dizinin konusundan çok müzikleri de harikaydı. Beast "Without You" BTOB grubundan Yook Sung Jae "Love You Again" Jang Jae In "Secret Paradise" G.NA "Don't Cry" benim dikkatimi çeken şarkılar oldu.

Albümü dinlemek için; TIKLA

İlk bölüm sıkılsanız dahi bırakmayın sonrasında güzel bölümlere tanık olarak final yapıyorsunuz.Tarihi diziler arasında en iyiler arasına giremez. Ancak izlenebilir diziler arasında yer alabilecek yapımlardan biri olarak düşünebilirsiniz.

Dizinin ilk bölümü velihat prens olarak karşımıza çıkan Hyun Woo'nun hakkını teslim etmek lazım. 

Dizi için puanım; 7,5

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..