6 Eyl 2016

Six Flaying Dragons / Kore Dizisi


2015-2016 yılında yayınlanan 50 bölümden oluşan Six Flying Dragon dizisi son yılların en iyi tarihi dizileri arasında yerini aldı. Senaristliğini Kim Young Hyun, Park Sang Yeon yaparken yönetmen koltuğunda ise Shin Kyung Soo oturuyor. Dizi, Koryeo Hanedanlığından sonraki hanedanlık olan Joseon'un kuruluşunu konu alıyor. 

Öncelikle dizinin isminden de anlaşılacağı üzere Joseon'un kuruluşunda önderlik yapmış altı kişi üzerinden kurgu oluşturulmuş.Fakat hepsinden tek tek bahsetmek diğer oyunculara haksızlık olur kanaatindeyim. Tarihe adını iyi veya kötü yazdırmış da olsa yardımcı karakterlerin ön plana çıkmış olması bunun en büyük sebeplerinden biri.

Dizide yer alan as oyuncular aşağıdaki gibidir. Performanslarıyla dikkatimi çeken bir kaç oyuncuya değinmeden duramayacağım.

 
Dizinin ilk 4 bölümünde yer alan çocuk oyuncular.

 Açık konuşmam gerekirse diziyi güncel takip ediyordum bir süre sonra bekleyemez duruma geldiğim için bölümlerin tamamlanmasını bekledim. Yoo Ah In ve Byun Yoo Han için başladığım diziye, bir çok oyuncuya hayran kalarak tamamladım. Bir devletin kuruluş hikayesine tanık olduğumuz için iliklerinize kadar adaleti, direnişi en önemlisi ne olursa olsun zalimin değil mazlumun yanında olmanın gururunu yaşatan bir dizi. Zalimlere karşı insanlıktan hala umudunu kesmeyen Dragonların hikayesi.

Sambong'un savaş hakkında söyledikleri ve ardından hepsinin tek tek tekrar ettiği sahnede gözleri dolmayan var mıdır? Dizinin en çok etkilendiğim sahnelerinden biri oldu. Anlamlıydı.
İzlemelisiniz; TIKLA
Bu adam en güçlü adam.
Gil Tae Mi ve Lee Bang Ji arasındaki kılıç duellosu izlenmeye değer bir resital gibiydi.
Gil Tae Mi'nin gider ayak altın değerindeki sözleri ne demeli?
"Bu dünyada ki en acı gerçek 1000 yıl öncesinde de güçlüler zayıfları eziyordu. 1000 yıl sonra da ezmeye devam edecek." Gil Tae Min'nin dediklerinin her bir kelimesine katılıyorum. O yıllarda da öyleymiş günümüzde de öyle, gelecekte de öyle olacak. İnsanoğlunun egosu olduğu sürece önüne geçilmesi oldukça güç bir durum. Gİl Tae Mi karakterini canlandıran Park Hyun Kwon'a dizide hayran kaldım. Kötü dahi olsa harika bir karakter ortaya çıkardı. Kızmak istediği zamanlarda bile insanın bağrına basası gelmiyor değildi. Dizide kötü olup da öldüğüne üzüldüğüm tek karakter Gil Tae Mi'ydi.

Moo Hyul dizinin en sadık karakteriydi bana göre.  Kılıç ustası olma yolunda emin adımlarla yürürken aslında harika olduğunu anlaması uzun sürdü. Lee Bang Ji'nin aksine o kılıcını kullanırken farklı teknikler kullandı. Savaştığı her kişinin ünvanını sorması her seferinde eğlendirdi. Sonunda muradına ermesi aşırı mutlu etti. Yoo Kyun Sang'ın oyunculuğuna Faith,Pinnochio, The Time We Were Not In Love ve Doctors dizilerinde şahit oldum. Fakat izlediğim en iyi karakter Moo Hyul'dü diyebilirim. Bu tür yapımlarda daha çok görmek isteriz. 


Park Se Kyung'u bir çok kişinin aksine oyunculuğunun fazlasıyla geliştiğini düşünüyorum. Özellikle tarihi dizilerde daha fazla rol alması kanaatindeyim. Byun Yo Han'ı Misang Ve Ex Girlfriend Club dizilerinde izledim. Oyunculuğuyla daha iyi yerlere geleceğini o zamanlardan söylemiştim. Yanılmadığımı Lee Bang Ji karakterini izlerken gördüm. Rolünü oynamamış o rolünü yaşamış desek daha doğru olur.  En çok abi kardeş oluşlarını sevdim. Kardeşinin amacı için reform hareketine katıldı.  Kılıç kullanma tekniği beni büyüledi. O savaşırken yalnızca kılıcının sesini duydum. Rüzgar gibi eserek tozu dumana kattı adeta.

Farklı hayatların hüzünlü hikayelerini gördük. Hayranı olduğunuz insanla aynı fikirler için mücadele ettiğiniz biriyle ters düşmeye başladığınız andan itibaren beslediğiniz sevginin zamanla sizi boğarak size neler yaptırabileceğini görüyorsunuz aslında. Sevdiği kadına bile kalbi bir fakat mantığı ayrı yollarda giden bir adam Lee Bang Woo. Geri dönüşü olmayan bir yola giren zamanla sevdiği insanlardan hayranı olduğu babasından bile ayrı düşen biri haline dönüşen uğruna kral olmak için önüne gelen herkesi harcan biri haline dönüşen bir Lee Bang Woo.

 Kar kış demeden ideolojileri uğruna verdikleri mücadele. Bana göre ne olursa olsun hüznün karesi. İzlediğimde bu sahneden çok etkilenmiştim.

Dizinin çekildiği yeşilin bol olduğu yer yer sarılara dönüştüğü anları da es geçmemek lazım. 

Bu dizide beni en çok öfkelendiren, nefret ettiren karakterlerden biri kesinlikle Hong In Bang oldu.  Ülkenin refahıi yükselişi için çalışması gereken birinin hırslarına yenik düşerek yaptığı haksızlıklar, aldığı canlar deli etti beni. Adam yükseldikçe daha fazlasını istedi.


Bilen bilir tarihi ve dönem dizilerine ayrı bir sempatim var. Fakat tarihi dizi sevmeyen birine bile sevdirecek bir yapım Six Flying Dragon. Yaşanmış bir hikaye olduğu için kimin hangi statüde olacağı veya ne zaman olacağına dair bütün bilgilere hakim olmamıza rağmen öyle bir kurgu oluşturmuş ki senaristler her bölümü film tadında, olağanüstü geliyor. Dizide erdem, ahlak, siyaset ve adalet konularının işlenişi dozundaydı. Gerek kadrosu gerek senaryosu ve müzikleriyle benim için tarihi diziler arasındaki sıralamanın en başında yerini aldı.


Lee Bang Won kral olduktan sonra yaptıklarıyla çokça eleştiri aldı. Evet, seyrederken bir çok konuda benim de kanım dondu ama o zaman dilimlerini göz önünde bulundurursak  1800'lü yıllara kadar dünyanın her yerine monarşi hakimdi. Bu sebeple o zamanlar açısından baktığımızda aslında normal denilecek olaylara tanık olduk.  Yaptığı şeyin sadece hırs için yaptığına inanmıyorum. Lee Bang Won yani Kran Taejong Joseon döneminin en önemli krallarından biri. Eğer o kral olmasaydı oğlu Seojong tahta geçemezdi. Büyük Seojong Joseon için çok şeyler yapmış muhteşem kraldır. Kore alfabesini yapmış ve Astronomi konusunda dünyada ki üç ülkeden biri olmuştur.  Lee Bang Won'un Kore tarihi adına misyonu oğlunu kral yapabilmekmiş.

Konu itibari ile Tree With Deep Roots dizisini şiddetle öneriyorum. Aynı senarist ve yönetmenden çıkan 2012 yılında ekranlara gelmiş bir dizi. Bu hikayenin devamını merak edenler için önerilecek bir dizi. Çünkü Sambong'un kurduğu gizli kök topluluğuna geniş bir şekilde ele alınmıştı dizide. En önemlisi Lee Bang Woo ve oğlu arasındaki mücadelenin öyküsüne tanık oluyorsunuz.

Dizinin müzikleri konu ve oyuncular kadar harikaydı. Byun Yo Han"Muiiya" aynı şarkı dizide ki Gab Boon'un ağzından dinledik. Jansu" The Time is You" Kim Bo Kyung "I Guess It's You" Gfriend grubundan Eunha"Don't come with Bye".

Albümü dinlemek için; TIKLA

Şu zamana kadar bir sürü tarihi dizi izlememe rağmen beni en çok heyecanlandıran dizisi Six Flying Dragon oldu. Bir tarihe tanıklık etmek isteyen herkesin kesinlikle izlemesi gereken dizilerin başında geliyor. Etkiliyor, izlettiriyor, hayran bırakıyor. Kesinlikle izlemelisiniz.
Diziye Puanım 10/10

7 yorum:

 1. Gerçekten bu diziyle birlikte tarihi dizi kategorisi kalite zirvesine ulaştı. Senin aksine ben kendime işkence ederek her hafta yeni bölüm merakı ve heyecanıyla izledim diziyi. Ama eminim bir anda izlemek de güzel oluyordur. Tek kelimeyle harika bir diziydi. Bi kere aşkın yan rolde olması diziyi gerçekçi kılan şeydi. Replikleri dahil her bir yapı taşına bayılmıştım. Ve tabi ki bitince ağlayarak evi iki defa turlamıştım💃🏼(sevdiğim şeyler bitince genelde böyle bir seramoni düzenliyorumsldkdm)

  Son olarak yazınla ilgili şunu belirtmeliyim ki başta kendimi haber okuyomuş gibi hissettim ve bu çok hoştu😂 2015-2016 yılında yayınlanan...👻

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aşkın en aza indirgenmesi harika düşünülmüş. Çünkü dizinin amacından sapmasına neden olabilirdi. Ben diziyi bitirdiğimde etkisinden kurtulamadım. Sürekli Sadong'un sözleri aklıma geliyordu.
   Beğendiğine çok sevindim :)

   Sil
 2. 47. Bölümde(sambong vs bang won savaşlarının bittiği bölüm) bütün düşüncelerimi Heyecanla yazıya aktarmıştım. Fakat Six flying dragonsu izleyen insan bulmak kolay olmuyo hazır bulmuşken şuraya bir link iliştiriyim de izleyenlerin de bu konu hakkında ne düşündüğünü öğreneyim istedim:

  https://littleagashisdiary.blogspot.com.tr/2016/04/kim-zalim-kim-mazlum_17.html?m=1

  Bu yorumu istersen yayınlama malum link içeriyo pek hoş değil ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki silmedim yorumu. Beni takip edenler senin yazını da okumalı, harika.

   Sil
 3. Merhabalarr,
  Blog keşif etkinliğinden geliyorum :)
  Sizi takibe aldım,bende bloguma beklerim :)
  http://yagmur-serhats.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiniz:)
   Tabi ki takibe alacağım :)

   Sil
 4. Merhaba,

  Yorumunuzu okudum. Neredeyse tamamen aynı düşünüyor izleyenler.

  Lakin ben dizinin ikinci yarısının farklı olmasını isterdim. Böylece çok daha kalp ağrısı çekmeden izlerdik diziyi.

  Lee Bang Won un canavara dönüşerek Kral olması ve tamamen iki tarafın birbirine düşman olması yerine farklı bir senaryo ile ilerleselerdi çok daha mutlu olacaktım.

  Tabii bu diziden şunu da anladım. Kesinlikle hata yapanlar dostunuz bile olsa onu uyarmalısınız ve durdurmaya çalışmalısınız.

  Bang Won un canavara dönüşmesinde Boon Yi Moo Hyul ikilisinin çok büyük suçu var diye düşünüyorum.

  Gerekirse başından aşağı kaynar su döküp kendine gel demeleri lazımdı.

  Derin köklü ağacı önceden izlemiştim.

  Bu dizinin en beğendiğim yanı Kılıç Ustalarının olması ve efsane olmaları. Her bir karşılaşmalarında nefessiz izledim. Özellikle Lee Bang Ji ye hayran oldum.

  Böyle bir dizi daha var mıdır bilemiyorum. Lakin olmasını isterdim. Çünkü büyük boşluk içindeyim :(

  YanıtlaSil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..