28 Eki 2016

90'ların Unutulmaz Şarkıları / 1

 


Doksanlar için "Sokakta oynayan son neslin çocukları" şeklinde bir ifade kullanılmıştı. Çocukluğumun o dönemlere denk gelmesi konusunda şanslı olduğumu hissediyorum.  90'larda çocuk olan ve çocukluğu sokaklarda geçirmiş her çocuğun çocukluğunu gelecekte ona hatırlatacak bir büyük mutlaka olur. Çünkü 90'larda çocuk olmak çocukluğunu dibine kadar yaşayıp, sokağın kültürünü her haliyle görüp geçirmektir. 90'larda çocuk olmanın yanı sıra güzelliği de müzikleriydi. Klipleri enterasan ama duygusu harikaydı. Ara sıra kendime 90'lar gecesi yapıyor, şarkılarla kendimi çocukluğuma ve maziye gönderiyorum.

Tarkan-Hepsi Senin Mi?
Tarkan'ın çıkış zamanları 90'lar olduğunda hit olabilecek bir çok şarkısı var. Hepsi Senin Mi? şarkısı bunlardan biri. Tarkan'ın en kral ve yükseliş parçalarından biridir. Tabi çıktığı dönemlerde "hepsi senin mi" laf atması da moda olmuştu.
Sezen Aksu-Masum Değiliz
 
Sezen Aksu Türk müziğinin Kraliçesi. Her şarkısı efsane olmasıyla birlikte 90'lar da yayınladığı en sevdiğim şarkılarından biri Masum Değiliz. Şarkı da tüm dünyanın gırtlağına kadar pisliğe battığını “Eller günahkâr, diller günahkâr, bir çağ yangını bu bütün dünya günahkâr.” diyerek dikkat çekiyor.
Burak Kut- Benimle Oynama
90'ların Bebeto lakaplı şarkıcısı olarak bilinen Burak Kut'un sen sevdiğim şarkısıdır. Her gün yeni bir şarkıcının fırladığı pop müzik patlaması döneminin en parlak ve fırtına gibi çıkışlarından birini Burak Kut'a yaşatan şarkı.Çocuktuk, zıp zıp zıplardık, beraber söylerdik bu şarkıyı. İtiraf ediyorum; Burak Kut'a aşıktım. Çocuk aklı işte.
Emel Mütfüoğlu-Hovarda
Emel Müftüoğlu'nun tartışmasız en iyi şarkısı. Hala dillerde. Harika bir klibe sahip emel müftüoğlu şarkısıdır. özellikle deniz arcak ve hovarda takılan ekibin performansı, figüran karakterlerin doğallığı, seray sever'in hayatının rolünü yapması bu klibi türk pop tarihinin ilk 10 klibi içine sokmuştur.  Emel klibinin o dönem sükse yaptığını unutmayarak aynı ekip bu sene tekrardan toplanıp klipte yer almıştır.
Çelik-Hercai
Her dinlediğimde ruhumu damla damla yakan şarkı... Çelik bu şarkı ile çelik olmuştur. Akıllarda bir hercai gönüllerde bin hercai kalmıştır. 1995 yılına hem enfes video klibiyle hem de unutulmaz tınılarıyla damgasını vurmuş, 34 plj 75 plakalı üstü açık rover'lı çelik şarkısı. Klibi, bugünkü kliplerin bile kalitesinin üzerindedir. kısa film tadındadır. 90'ların en güzel işlerinden biridir.
Demet Sağıroğlu-Arnavut Kaldırımı
En neşeli anlarda bile, fondan geçiverirse yüreğin bir kısmını söküp götüren, o andan koparan, geçmişe expres seferdir bu şarkının nakaratı... "dün seni gördüm rüyamda  arnavut kaldırımlı boş sokakta" Sizin anlayacağınız elma şekeri tadında bir şarkı. hem uçuşan eteklerle bisiklete binenlerin; hem de her sözde, hr gözde şefkat arayıp kırılanların şarkısı..
Asya - Beni Aldattın
Demet sSağıroğlu'nun Arnavut Kaldırımı şarkısı gibi bu şarkı da zaman makinesi gibi bir şey. Asya'nın bu şarkının yeri çok ayrıdır. Müziği ayrı yorumu ayrı güzel. klibi de dönemin şartlarına göre değerlendirirsek fena değil.
Sibel Alaş-Adam
Gelin itiraf edelim. Kral tv'nin Kral tv olduğu yıllarda, pop müziğinin tavan yaptığı dönemde piyasaya çıkmış Sibel Alaş ve çıkış parçası Adam şarkısının klibi hangimizi korkutmadı? O suratsız yaratık gece yatağımda peyda olacak diye çok korkuyordum. Fakat bir o kadar şarkıyı seviyordum. Şimdi bile dinlenilen şarkılar arasında.
Kenan Doğulu-Yaparım Bilirsin
Kenan Doğulu'yu tanımamızı sağlayan 1993 yılında çıkarılmış albümün çıkış parçası. Uzun zaman geçmesine rağmen hala dinlenebilen nadir pop şarkılarından biridir. O dönemler saçının uzun oluşunu hiç sevmezdim.
Ege-Delice Sevda
90'lar türkçe pop'un çok güzel olduğunu bir kez daha gösteren nefis şarkı. Gitar soslu düzenlemesi, kıvır kıvır sallanan yandan küt saçlarıyla ege, çoğu aşina parçasında olduğu gibi Onur Mete vokali ve klibinden de bilindiği üzere Deniz Seki. O zamanlar alkış modunda çokça dinlenmiştir bu şarkı. Hey gidi günler hey..

Yonca Evcimik - 8:15 Vapuru
Yonca Evcimik'in bir single şarkısı. Albümde 4 değişik versiyonu vardı bu şarkının. Biz de dinler dinler, Yonca'nın klipte yaptığı hareketleri yapmaya çalışırdık. Klipte arka planda bir zamanlar Yonca'ının dansçıları olan Çıtır Kızlar ve Bir Kaç İyi Adam'ı hayal edin. Yaşasın Yoncamik!

DEVAMI GELECEK...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..