6 Ara 2016

16 yıl sonra geri dönen grup: SECHS KIESSechs Kiess grubunun varlığına bir çok kez  müzik programlarında ve dizilerde geldim. Reply 1997'yi izleyenler hatırlar, o zamanın popüler grubu H.O.T ve Sechs Kiss gruplarına yer verdiklerimi. Sechs Kiess grubunun lideri Eun Ji Won'da dizinin oyuncularından biriydi. Her seferinde kendi yaptığı rapi gömmesi harika ayrıntılardı. Eun Ji Won'u  o diziden beri takip ederim. Geri dönüşü harika oldu diyebilirim.Bilmeyenler için Sechs Kies hakkında kısa bir bilgilendirme yapmak istiyorum.

Sechs Kies, 1997 yılında Daesung Entertainment tarafından kurulmuş Güney Koreli erkek idol pop grubudur. Sechs Kies "Six crystals (Altı kristal)" (Grup 6 üyeden oluşuyor, bu yüzden 6 kristal denmiş.) İsminin anlamı "Sechs" Almanca 6 demek. "Kies" her ne kadar Almanca "Çakıl" anlamına gelse de "crystal (Kristal)" olarak tercüme edilmiş. Halk arasında ve fanları tarafından kısaca "Jekki" olarak da anılmaktadırlar. Geçmişte resmi fan clup ismine "Dear Sechskies Friend (DSF)" adı verilmişti. Şimdilerde ise "Yellow Kies" denilmektedir. Grubun resmi fan club rengi sarıdır.

6 üye de birleşme konserine katıldı. Hayranlar özlem dolu bekleyiş içerisinde grubun bir gün hep birlikte konser vereceklerine inançları tamken, Ko Ji-yong'un bu konsere katılıp katılmayacağı ise muallaktaydı. Kendi solo albümlerini çıkaran ve televizyon showlarında yer alıp eğlence sektöründe çalışmaya devam eden grup üyelerinin aksine Ko Ji-yong bu sektörü tamamıyla bırakmıştı. Ko Ji-yong eğitim için yurt dışına gitmiş ve Kore'ye döndüğünde iş kurarak, kendi işinin patronu olmuştu. Ko Ji-yong ayrıca evlenmiş ve bir de oğlan çocuğu dünyaya gelmişti. Bu sebepledir ki birleşme konseri için Ko Ji-yong'u ikna etmenin son derece zor olacağı aşikardı. Ne var ki, Infinite Challenge Ko Ji-yong'u birleşme konseri için ikna etmeyi başarmıştı.

Sechs Kies, single albümleri "School Song" ile 15 Nisan 1997'de KBS Music Bank programında ilk defa sahne alarak çıkış yaparken, 20 Mayıs 2000 yılında Dream Concert'de son performanslarını sergileyerek dağılmışlardır. Ancak 16 yıl önceki o son performanstan sonra grup, 14 Nisan 2016 tarihinde yeniden birleşmek adına Seul Dünya Kupası Stadyumu'da (Sangam Stadyumu olarak da bilinir.) konser verdi. Birleşme konseri fikrini ortaya atan da ve bu konseri organize eden de popüler Güney Kore TV Programı Infinite Challenge oldu. MBC'nin sevilen programı Infinite Challenge, 16, 23, 30 Nisan 2016 da birleşme konseri için yapılan hazırlıkların kısa kısa filmini yayınladı. 11 Mayıs 2016'da YG Entertainment Sechs Kies (Eun Ji Won, Lee Jae Jin, Kim Jae Duc, Kang Sung Hoon, ve Jang Su Won) ile sözleşme imzaladığını resmi olarak duyurdu.

16 yıl...Tam 16 yıl sonra ilk geri döndüler. Three Words şarkısının yapımı Tablo ve Future Bounce'a ait.  Single'ın piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra en önemli 8 müzik listesinde üst sıralarda yer alırken diğer listelerde ise all-kill yaptı. Şarkıyı ilk dinlediğimde 2000'lerin başındaki şarkıları havasını aldım. O zamanlar çocuk olmama rağmen kpop takip etmesem de yabancı bir çok şarkıya hakim geçirdiğim bir dönemdi. Aşağıda paylaştığım video Three Words şarkısının klibi. Klibi izlediğinizde ayrılış ve kavuşma sürecini çok güzel bir şekilde ekrana taşımışlar.

Efsanevi Couple şarkılarının 2016 versiyonuyla geri döndüler. Müzik videosunda grubun üyeleri muhteşem görünüyor. Klipte yer alan karlı sahneler Japonya'da çekildi. Şarkının eski versiyonu için; TIKLA.

Geçtiğimi aylarda Fantastic Duo programına konuk olan gubun hayranlarla olan iletişimi ve etkileşimi beni fazlasıyla etkilemişti. Video da sizin için bonus olsun.

Grup hakkında bir çok bilgi edindim şarkılarını uzun zamandır dinliyorum. 90'lar ve 2000'in başında yayımlanan yerli veya yabancı her grup kaliteli müzik ile gönülleri fethetti. Özellikle kpop sektöründe eski grupların tekrardan geri dönüş yapması aşırı mutlu ediyor. Umarım Sechkiess grubunu seversiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..