17 Oca 2017

The K2 / Kore Dizisi

Bir TVN dizisiyle daha sizlerle beraberim. Sanırım TVN kanalıyla aramda gönül bağ oluştu. Kaliteli oyuncularla kaliteli işler çıkarmaya devam ediyor. Arada kurgusal sorunlardan dolayı dizilerin seyrinde sıkıntı olsa da onların iyi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. The K2 dizisinin başrollerinde Ji Chang Wook, Yoona, Song Yoon A ve Cho Seong Ha yer alıyor. Yönetmenliğini Kwak Jung Hwa yaparken senaristliğini ise Yong Pal dizisinde tanıdığımız Jang Hyeok Rin yapmaktı. Dizinin konusu; Eski bir paralı asker olan Je Ha esrarengiz olarak saklanmaktadır. Ülke ülke yerini değiştiren genç asker tesadüf eseri kendini intikam ateşinin içinde bulur. Kendisini öldürmeye çalışan başkan adayının eşi Yoo Jin ile karşı karşıya gelir. Gelişen olaylar sonrasında JSS olarak kurulan güvenlik şirketinde koruma olarak görev almaya başlar. Onun oradaki göre başkanın adayını herkesten sakladığı kızı Anna'yı korumaktır.
Ji Chang Wook; dizide Kim Je Ha karakterini canlandırıyor. Daha önce Empress Ki ve Healer dizilerinden hatırlayacaksınız. 'K2' olarakta bilinen eski bir paralı asker olan Kim Je Ha karakteri, soğuk ve alaycı bir kişiliktir. Je Ha paralı asker olduğu bir dönemde Irak'ta görev almaktadır. Je Ha karakterinin gizemi dizinin ilk bölümlerinde ortaya çıkıyor. Ji Chang Wook duygusal-aşk temalı dizilere ne kadar yakışıyorsa aksiyon dizilerine bir o kadar yakışıyor. Healer dizisinde az çok aksiyon sahnelerini görmüştük Fakat K2 dizisinde üst düzey dövüş sahnelerine imzasını attı diyebilirim.
Yoona dizide Go Anna karakterini canlandırıyor. Daha önce Love Rain, ve Prime Minister & I dizilerinde izledim. Anna güçlü başkan adayı olan Jang Se Joon'un herkesten sakladığı kızıdır. Annesi, ünlü eski bir yıldızdır. Babasının herkesten sakladığı bir kız olarak büyük travmalarla büyümüştür. Bu yüzden anthrophobia’dan (toplumdan korkma korkusu) muzdariptir ve yanıp sönen ışıklar görünce panik yaşamaktadır. Çekilen bir fotoğrafı üzerine İspanya’dan Kore’ye geri dönmek zorunda kalır. Bir çok kişinin aksine ben Yoona'nın oyunculuğunu seviyorum. Belki de naif bir güzelliği olduğu için tuhaf bulmadım oyunculuğunu. Şunu söyleyebilirim ki oyunculuk konusunda kendine bir çok şeyi katarak Anna karakterini canlandırdı. Özellikle ilk bölümler hiç konuşmadan sadece ifadesiyle duygularını izleyiciye geçirebilmesi harika detaylardan biriydi. Onun oyunculuğunu beğenmeyen bir çok kişiye kendini nasıl geliştirdiğini göstermiş oldu. Daha dizi yayındayken King Loves dizisinde Siwan'la oynayacağı kesinleşmişti.
Song Yoon A; dizide Choi Yoo Jin karakterini canlandırıyor. Konuk olduğu bir iki dizi dışında daha önce kendisini hiç izlemedim. Choi Yoo Jin; Jang Se-Joon’un eşi olan Choi Yoo-Jin karakterini canlandırmaktadır. O, chaebol bir ailenin kızıdır. Onun karakteri, halk tarafından yaptığı iyilikler ve güzelliği ile tanınır. Ancak, istediklerini gerçekleştirmek için önüne çıkan herkese zalimce davranır. Melek yüzünün altında şeytanlıklar olduğunu unutmamak lazım. Dizideki oyunculuğuyla kendini hayran bıraktı. Doğru konuşmak gerekirse performansıyla başrol oyuncuların önüne geçti diyebilirim.
Cho Seong Ha; dizide Jang Se Joon karakterini canlandırıyor. Sungkyunkwan Scandal, Paradise Ranch, Nice Guy, IRIS 2, Gu Family Book, Local Hero dizilerinde izlemiştim. Jang Se Joon.; üçlü bir başkan adayıdır. O, Choi Yoo-Jin’in kocası ve Ko An-Na’nın babasıdır. Şu zamana kadar sayısız dizi izledim. Ne yazık ki canlandırdığı karakterden dolayı olacak baba hissiyatını veremedi. Dizide kendi adıma sevmediğim karakterlerden biri desem yanlış olmaz

Song Yoon A ekranda ilk göründüğü ropörtaj sahnesinde, benim burada ne işim var diyen şaşkın ev hanımı izlenimi verdikten sonra beni tümüyle ters köşe yapan bir karakter. Ji Chang Wook ile olan sahnelerinde, bilhassa kurgulanan çekim ile Yoo Jin'in şeytana pabucunu ters giydiren karakterini Anna'nın masumiyetini daha belirgin kılan bir ayrıntı olarak yorumladım. Kurguda aksayan bir şeyler var,örn.sırf Anna'nın babasının rakibini Je Ha nezdinde kötü kılmak için eklendiği belli olan Irak çölleri ve Arap kız sahnesi.. 

Çok mu farklı bir senaryosu mu vardı? 

Hayır.

Ama kamera açıları, kullanılan teknoloji bayağı iyiydi.Şarkıları da güzeldi. Oyunculuklara gelirsek Choi yo Jin tek kelime ile harika bir oyuncuydu. Ji Chang Wook ile başladığım diziye Song Yoon A için devam ettim. Girdiği rolün hakkını sonuna kadar verdi. Ji Chang Wook  müthiş bir oyuncu. Healer dizisinde de buna benzer aksiyon sahneleri vardı ama bu dizide kendini bayağı aştı, ne kadar çok çalıştığı, ne kadar emek verdiği, yorulduğu zaten bir daha aksiyon dizi çekmek istemiyorum demesinden belli. Bir sonraki yapımı aksiyon olmasın ama sonrasında tekrardan böyle dizilerde yer almalı. Yoona'nın duru güzelliği rolüne o kadar oturmuştu ki insanın izlerken bağrına basası geliyordu. Oyunculuğunu zaten seviyor olmama rağmen bu dizide kesinlikle kendi aştı. 


Dikkat! Bir sonraki paragraf spolier içerir.

Öncelikle dizinin aksiyonu ve entrikaları muazzamdı. Lakin senaryoda bir çok eksiklik olduğunu söyleyebilirim. Mesela Je Ha'nın

Son 2 bölümde de diziyi Yoo Jin karakteri sürükledi. Zaten bu karakteri diziden çıkart dizide çok az izlenebilir şey kalır benim gözümde. En boyutlu yazılan ve en iyi canlandırılan karakter o oldu. Anna’nın annesini beklediğim gibi o öldürtmemiş, ama ölürken de seyirci kalmış. Tam da o nokta hayatında kırılma noktası olmuş ve aslında kendini de o olay sonrası hiç affedememiş gibi görünüyor. En büyük kaybeden o olduğu halde kadın ölürken bile asaletini kaybetmedi. Bence yalnız ölüm ona daha çok yakışırdı. Bazı oyuncular vardır oynadığı karakteri alıp bambaşka yerlere taşırlar, izlemeye doyum olmaz. Jang Se Joon' un son anda dayanamayıp Choi Yoo Jin' in yanına gitmesi onu yalnız bırakmaması ve birbirlerine sevgiyle sarılarak ölmeleri farklı bir yaklaşım olsa da dizinin aseletine yakışmadı gibi. Choi Yoo Jin yıllarca sevilmeden sevmiş bir kadındı. Jang Se Joon ise onun kızının annesini öldürdüğünü düşündüğü için ve kendisinin bir kukla gibi yaşamasına sebep olduğundan dolayı ona kızgın ve kırgındı. Hoşuma giden ayrıntılardan biri, JSS ekip liderinin JeHa'yla sonradan gelişen dostluğuydu. Dizinin bana kalırsa eksik yanlarından biri bu ekibi arka planda tutmaları oldu.
Aksiyonun aranan ekibini bu şekilde maskelerle görmek güldürdü.

Dizinin müzikleri Yoona "Amazing Grace" Spica grubundan Kim Bo Hyung "Same day" Park Kwang Sun "As If Time Has Stopped" U Sungeun "Sometimes" Min Kyunghoon "Love You" şarkıları dikkatimi çeken şarkılar oldu.

Albümü dinle; TIKLA

Bol aksiyonlu bir diziydi. Yalnız son bölümler özellikle 15.bölüm beni yordu açıkçası. Bazı şeyleri berbat etmiş senarist. Adam ağır yaralandı iki gün kendine gelemedi. Üçüncü gün önüne geleni patakladı hem de iki büklüm. Kız yurtdışına gidiyor, uçak kalkacak, nasıl anladın birader orda olduğunu, zaman bile yok. Kız uçaktan indirilip kaçırıldı. Polise bir milletvekili kumanda ediyor filan. O ediyor da diğeri edemiyor mu? Sanki polis müdürü mübarek hemen ekipi yollayın diyor gidiyorlar. İnandrıcı değildi bunlar. Kopukluk olmuş o sahnelerde. Bir de bomba patlatacak kişi kendisi yukarı çıkıyor. Bir sürü adam var. Onlara rest çekiyor, ipi kopartıyor kaçıyor falan. Onlar da öyle bakıyorlar. Olmamış. Yani 10'luk diziyi son iki bölümde bozdular. Bozuk plak gibi yaptılar yani. Notum 8 oldu. Aksiyon sahnelerini beğendim, heyecanı bol bir diziydi. Herkes rolünü çok güzel oynadı. Bazı aksamalar olsa da. Yalnız Song Yoon A dizinin bir numarasıydı. Helal olsun. Oyunculuğuna 10 üzerinden 10 veriyorum. Yardımcı kadın oyuncu dalında aday olur. İzlemeyenler bu kadar küçük şeylere takılmazlarsa mutlaka izleyebilirsiniz.

Diziye puanım 7,6/10

4 yorum:

 1. eveeetttt diyebilirim ki kesinlikle the k2 değil the ca--the cüneyt arkın:))- hiç cüneyt arkına laf etmeye gerek yok walla bi aksiyon sahneleri vardı cüneyt arkına beş basardı..bir oda dolusu adamı tek başına halledip halledip çıkıyordu:))baş rol yoona iyi kız hoş kız ama eksik kaldı rolde sanki..öyle ki song yoon A acayip devleşti oyunculuğu ile ve biz k2 ile arasında bişeyler olur mu acep diye daha çok yakıştırır olduk..sanki başrol yoona değildi. Dizi izlenir miydi?? Walla dayanamayıp sonuna dek izledim..Durağan geçer derken o saçmalıklara rağmen sonuna dek izlettirdi kendini. Yalnız ilk bölümlerde beklentim çok yüksekti acaba bu kızın kaçırılması neye bağlanacak diye merak ettim..Ama merak ettirici unsurlar zaman geçtikçe azaldı..noona romans olur mu diye beklentim daha heyecan verici oldu hatta:)) healerı izlemedim -yorumlara bakıp önce kötü olanı izleyip sonra ji hang wook'u asıl haliyle göreyim istedim:)- neyse ki 20 bölüm yapmamışlar 16 bölüm bence de ideal olmuş. ramen sahnesi ne kadar gereksiz göründüyse de bana amazing gracei söyleyen yoona o kadar muhteşemdi de aynı zamanda.izlenmeli mi bence evet ama keşke dediğin gibi senaryo kopuklukları olmasaydı da bu dizi 10 /10 olsaydı.. yazık etmişler senaryoya yaw:( song yoon A nasıl br hatundu değil mi ama..o nasıl bakışlar o nasıl göz süzmeler o nasıl oyunculuk o nasıl sinirlenmek..ya hayran olmamak elde değildi..Aşkı hak etti yaw. öyle bir oyunculuk yansıttı ki biliyorsun kötü şeyler yapıyor ama sevmeden edemiyorsun hatunu:) takipçinim emoş:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Diziyi kesinlikle izlettiren Song Yoon A oldu. Bu demek değil ki diğer oyuncular kötüydü. Tabi ki diğer oyucuların performansı da üst düzeydi. Fakat Song Yoon A bir adım daha öndeydi. Diziyi devam etmesinde en büyük etkendi. Ji Chang Wook aksiyon sahnelerinde izlerken çok keyif aldım. Cüneyt Arkın gibi olsa da sırıtmadı :) Yoona'nın sevimli oyunculuğu olmasına rağmen kendi performanslarının üzerine çıktı bu dizide. Geliştirdiği beliydi. Dediğin gibi senaryoda eksik olan çok unsur olduğu için Yoona geride kaldı :)
   Takipte kal Turkuaz. Bu arada adını bilmiyorum. O sebeple öyle yazdım. Bu aralar çok yazamıyorum yakın zamanda yeni yazılarımla burada olacağım :)

   Sil
 2. Adım burcu :)) yeni yazılarını heyecanla bekliyorum :)))

  YanıtlaSil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..