25 Oca 2017

Weightlifting Fairy Kim Bok Joo / Kore Dizisi


2016 yılının sonlarında 2017'nin başlarında sonlanan sevimli dizi Weightlifting Fairy Kim Bok-Joo, tartışmasız en sevimli diziler kervanına adını yazdırdı. MBC kanalında yayınlanan dizinin senaristliğini King of High School Life Conduct ve Oh My Ghost hatırlayacağımız Yang Hee-Seung yaparken yönetmen koltuğuında Oh Hyun Jong oturuyor.

Sporcu bir kadının hayatına ve ilişkilerine odaklanıyor. Hikayesi kampüste geçen olan dizi, ana hikaye ekseninde hayallerinin peşinden koşan atletlerin mücadelelerini de anlatıyor. Dizinin en önemli esin kaynağı ise Güney Koreli şampiyon atlet Jang Mi Ran.
Lee Sung Kyung dizide Kim Bok Joo karakterini canlandırıyor. Daha önce It's Ok, This is LoveCheese in the Trap, Doctors dizilerinde izledim. Kim Bok Joo; başarılı bir halterci. Gücünü eski bir halterci olan babasından alıyor. 20 yaşlarında olan genç bir bayandır. O, Spor Akademisinde 2. sınıftadır. Bölümü halterdi. Kim Bok Joo; arkadaş canlısı, adaletsizlik görmeye dayanamayan ve öfkesine hakim olamadığı içinde sıkça kavgalara karışan birisidir. Ancak bütün bunların altında kırılgan bir kalbi vardır. Lee Sung Kyung son yıllarda canlandırdığı karakterlerle dikkatleri üzerine çekti ve başrolü bu diziyle kaptı. Her tip karakteri canlandırabilecek potansiyele sahip bknz: Cheese in the Trap ve Doctors dizileri. İki farklı karakteri bu kadar iyi taşıyabilecek oyuncu çok az. Kim Bok Joo ise her iki rolün karışımı gibiydi. Dizideki şivesi ve mimiklerine hayran kalmamak elde değil.
Nam Joo Hyuk; dizide Jung Joon Hyung karakterini canlandırmaktadır. Daha önce Surplus Princess,  Who Are You: School 2015, Cheese in the Trap, Moon Lovers: Scarlet Heart Ryeo dizilerinde izledim. Jung Joon Hyung, mükemmel ama bir o kadar da şanssız bir yüzücüdür O, Kim BokJoo ( ile aynı Spor Akademisi 2. sınıf öğrencisidir. Yüzme takımındadır. Kural dışı bir başlangıç yaptığı için diskalifiye olan Joon Hyung, geçmişinde yaşadığı bi olaydan sonra büyük bir travma geçirmiştir. Nam Joo Hyuk, Moon Lovers: Scarlet Heart Ryeo ile gösterdiği çıkış ile başrolü kaptı. Oyunculuğu o kadar doğal ki izlerken gerçekten o karakteri size yaşatıyor.
Lee Jae Yoon, dizide Jung Jae Yi karakterini canlandırıyor. Daha önce Golden RainbowWitch's Romance, Heart to Heart, Another Miss Oh dizilerinde izledim. Jung Ye Ji, Jung Joon Hyung abisidir. Tesadüf eseri Kim Bok Joo'yla karşılaşır ve ona yardımcı olur. Başarılı bir doktordur. Kardeşine fazlasıyla düşkündür. Le Jae Yoon'un hem iyi hem kötü karakterleri iyi bir şekilde taşıyabiliyor. Bununla birlikte romantik ve düşünceli erkek rollerinde daha iyi olduğunu düşünüyorum. O tip rollerde farklı bir karizma taşıyor. Tabiri caizse çiçek çocuklar gibi olabiliyor.
Kyung Soo Jin, dizide Song Shi Ho karakterini canlandırmaktadır. Daha önce Age Ending in Nine Boy dizisinde izledim. Song Shi Ho, Joon Hyung'un  eski kız arkadaşıdır. Jimnastikte 3. yılındadır. Güney Kore'ye geri dönen Shi Ho, jimnastik uğruna terk ettiği Joon Hyung'a geri dönmek ister. Kyug Soo Jin'in oyunculuğu orta şeker. Aslına bakarsanız dizi kadrosunda ısınamadığım tek oyuncuydu diyebilirim. Bu rolünden kaynaklı değil. Ondan eksik bir şeyler vardı. Fakat nedir bilmiyorum. Oyunculuğu soğuk geldi.

Dizinin daha yeni başladığı zamanlarda gördüğüm fotoğraf ve videolar sayesinde deli gibi başlamak istediğim ama bir dizi bitmeden başlama kuralını bozmamak için dayanmaya çalıştığım ama dayanamayıp başladığım sevimli dizi. Dizinin mutluluk verici ve iyileştirici bir özelliğe sahip olduğunu söyleyebilirim. Arkadaşlıklar, aile ilişkileri, diğer ilişkiler her şeyi çok güzel bir şekilde yansıttılar. Özellikle de sevgiyi. Dizinin çok belirli bir konusu yoktu. Bununla birlikte sıcak ve sevgi doluydu hiç bir bölüm sıkmadı.

Spolier olabilir bu paragraf, izlemeyenler okumasın!
Book Joo'nun amcası ile bayan antrenör arasındaki olayları işlememiş olaylar hoş olurdu. Senaryoda gereksiz bulduğum  tek şey diyebilirim. Çokta fazla göze batmıyor Joon Hyung'un  Ben anlayamadım neden bu kadar yumuşak bir tutum sergiledi. Belki biraz ağır olacak ama sadece doğurmakla anne olunmaz. Kaç sene olmuş kadın bir kere aramamış sormamış paraya ihtiyacı olduğu için dönmüş. Dönmüşken de bir çocuğum vardı sanki buralarda bir ona da bakayım demiş. Sinir oldum. Birde Bok Jo'nun Dr. Jae Yi  aşık olduğu sahnelerde her kızın yaşayacağı duygu tramvalarına ne demeli. Onu bir dakika bile görebilmek için Haltere ters olan zayıflama işlerine bile giriyor olması. Saf ve temiz duygulardı. İlk kez bir erkek ona kadın gibi davrandı. Bir halterciye. Bu yüzden fazla samimiydi bu dizi.Dizinin en güzel olaylarından biride bir çok komik sahneye denk geliyor oluşumuzdu. Mesela iki abi kardeş arasındaki fark ise çok güzeldi. Hikayesi sıradan kahramanlar bizden birileriydi. İkinci erkekler ikinci kadınlar güçlü aileler ve ilişkiler yoktu. Eski kız arkadaşın yaptıkları gerçek hayatta sıradan kıskanç eski bir kız arkadaşın yapabileceği şeylerdi ya da eski kız arkadaştan hoşlanan kıdemlinin Joon Hyung'a yaptıkları normal hayatta olabilecek sıradan insan olaylardı. her şey doğaldı. Bu sebeple samimiyet kokan bir diziydi.

Dizinin başrolleri arasındaki uyum diziyi baştan sonra götüren unsurlardan biri oldu. İkisinin arasındaki kimya uyumlu olunca ortaya izlemesi keyifli bir dizi ortaya çıktı. 
Dizi boyunca klişelerin dışında bir çok komik sahneye denk gelebilirsiniz. :)Samimi oluşlarının verdiği çekim ise izleyicilere güzel yansıdı


Özellikle dizinin gerçekçiliği, doğallığı, Kore deyimiyle 'makjang'dan yani K-Dramalarda bol bol kullanılan klişelerden, duygu sömürüsünden uzak duruşu, hiç bir sahnede sıkıcı olmayışı, kurgu geçişleri, dostluk, aile, sevgi-aşk ilişkileri, gençlerin ve genç sporcuların sorunları gibi hayattan ayrıntılar, çiftin doğal kimyasının yarattığı sinerji ve oyun gücü, yönetmenin yorumuyla birleşince bu iddiasız ama şeker-şurup tadındaki dizi beni kendine kıskıvrak bağladı, izlerken gülümsetti ,mutlu etti, içim kıpır kıpır oldu.

Tipik Lee Sung Kyung hareketleri :) Az çok onu takip edenler bilirler.
İzlemeyenler için Doctors dizi ekibinin Running Man'e katıldığı bölümünü öneririm.

Üniversite hayatında yurtta kalan arkadaşlar az çok bilirler bu güzelliği. Sürekli yanınızda olan iki güzel dost. Swag tadında dostluklar yaşadığım için kendimi şanslı hissediyorum. Zira diziyi izlediğimde bir çok yerde kendi arkadaşlıklarıma tanık oldum diyebilirim. Hayatınızın dizisi olamaz belki ama aşkı,arkadaşlığı,dürüstlüğü,aileyi hatta düşünün eski kız arkadaş olmayı bile çok güzel işlemiş bir dizi kendisi. Soldaki Lee Jo Young ilk dizi çıkışı devamı gelir. Sağdaki Cho Hye Jung. Daha önce Because It's The First Time ve Cinderella and Four Knights dizilerinde izledim. Aşırı sevimli. 


Dizi konuk oyuncu geçiti gibiydi. 
Lee Sung Kyung'un yakın arkadaşı olan Lee Jung Suk.
 
Surplus Princess dizisininde çıkış yapan Nam Joo Hyuk'un o dizide rol arkadaşı Kim Seul Gi.
 Moon Lovers: Scarlet Heart Ryeo dizisinde birilikte rol alduğı Girls Generetion grubundan Seohyun

Moon Lovers: Scarlet Heart Ryeo dizisinde birlikte rol aldığı ve yakın arkadaşı olan Ji Soo.

Dizinin müziklri, Kim Jong Wan&NELL "You&I" Han Hee Jung "Dreaming" Standing Egg "I'll pick you up" Kim Min Seung "From now on" Lee Hae In "Permeate " benim dikkatimi çeken şarkıları. Albümü dinlemek için sizi aşağıya alayım.

Albümü dinlemek için; TIKLA

2016'da yayınlanan bir çok iyi diziye nazaran konusu basit de olsa, bu kadar sağlam, tıkır-tıkır işleyen, tuzağa/tekrara düşmeyen ve açık vermeyen bir senaryoya sahip değildi. Üstelik kararında son buldu diyebilirim Hayatınızın dizisi olamaz belki ama aşkı,arkadaşlığı,dürüstlüğü,aileyi hatta düşünün eski kız arkadaş olmayı bile çok güzel işlemiş bir dizi kendisi. Keşke şurada şu olsaydı dediğim bir sahne,senariste sinirlendiğim bir an yaşamadım.Her şey yerindeydi ve güzeldi.Kore dizilerinde son dakikalarda yaşadığım mutluluğu ben bu dizide baştan sona kadar yaşadım. 

Sorumuzu unutmayalım
ACABA MESSİ'Yİ SEVER MİSİNİZ?

Dizi için puanım; 8/10

9 yorum:

 1. Çok güzel yorumlamışsın canım ellerine sağlık. ^^ Seninde de dediğin gibi diziden samimiyet akıyordu. Karakterlere ayrı, senaryoya ayrı bayıldım. Messi olayı ve Jong Hyun'un tepkisine çok güldüm.:D Book Joo2nun şivesi zaten efsane. Üstelik klişe hiç bir şey yoktu. Diğer dizilerde başrollerin hemen 3-6 bölüm arası aşk başlar ya özellikle o klişenin olmaması ve her şeyin yerli yerinde yaşanması harikaydı. :D

  YanıtlaSil
 2. lise dizisi herhalde deyip hiç izleyesim olmayan diziyi senin yorumun sonrası izledim..Ve bayıldım.. muhteşemdi tek kelime ile. Her bölümde mutlaka gülümsetecek bir sahne vardı.. scarlet heart ryeo dan sonra nam joo hyuk 'a burada bayıldım..o nasıl güzel bakmaktır o nasıl ince ince sataşmaktır..içim kıpır kıpır oldu yazmışsın ya dedim en doğru ifade bu olsa gerek.. Diziye bu kadar yüksek puan vermeseydin yine bakmayacaktım belki ama iyi ki izlemişim..Çok teşekkür ederim..Sayende keyifli bir 16 bölüm ve 16 saat geçirdim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sende beni her zaman ki gibi mutlu ettin. Rica ederim yardımcı olabiliyorumsam ne mutlu ban. Ben Nam Joo Hyuk'u aşırı sevimli buluyorum. Bu sevimliliğini ciddiyetle rollerine taşıyor. Bu dizinin en güzel yanı iki oyuncunun birbiriyle olan uyumu❤️

   Sil
 3. kore dizilerini senin yorumlarına göre izliyorum:) içtenliğin yorumlarına çok güzel yansıyor, özenerek yazıyorsun..Bu okuyucularına ne kadar değer verdiğini gösterir. Günlük yazar gibi yazmıyorsun, uğraşıyorsun. Fotoğraf ekliyorsun, gif ekliyorsun..acaba hangi diziyi yazacak bir sonra diye bekliyorum..Bir sürü kore dizilerine yönelik blog yazanlar var..Onların arasından çok güzel sıyrılıyorsun..Bu yorumu okuyanlar seni tanıdığımı iltifat ettiğimi düşünebilirler belki..Ama ilk defa bir bloga yorum yazdım ve cevap verme nezaketi gösterdin..Bu çok hoşuma gitti..Dizileri yorumlara göre değil senin yorumlarına göre sen izledikten sonra izliyorum..Vee şimdiye kadar hiç yanıltmadın..Goblini legend of blue sea'yi izlemek için seni bekledim hep:)-düşün nasıl sıkı bir takipçin oldum:)- Turkuaz en sevdiğim renk ve bendeki izlenimin turkuaz;) güzel paylaşımlarının artarak devam etmesi dileğiyle:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben diziyi yazdığım sırada aklımda yine oynuyorum. Eksik bir şeyler olmasın diye uğraşıyorum tabi eksikliklerim oluyor. Senin güzel düşüncelerin beni mutlu ediyor. Fikirlerimi önemseyerek izlemen hoşuma gitti teşekkür ederim. Seninle dizi zevklerimiz uyuyor demek ki :)
   Goblini beğeneceksin; The Legend of the Sea çerezlik niyetini beklentini yüksek tutmandan izle eminim keyif alacaksın. Yorumlarını sabırsızlıkla bekliyorum:)

   Sil
 4. kullandıkları telefonun markası neydi bilen yaza bilir mi

  YanıtlaSil
 5. kim bok joonun yakın arkadaşların gerçek ismini bulamıyorum nasıl bulurum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. weightlifting fairy kim bok joo ismini asianwikide aratırsan dizinin bütün oyuncularının adını öğrenebilirsin.

   Sil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..