10 Şub 2017

That Sugar / Belgesel


Yaklaşık 2 ay önce izlediğim  Avustralya yapımı bir belgeseli sizinle paylaşmak istiyorum. Şekerin hem bedenen hem de ruhen insanlar üzerinde nasıl korkunç etkiler yarattığını, çok akıcı ve de aslında eğlenceli şekilde anlatan 1,5 saatlik belgeselde, kalori artırımına gitmeden ve içinde şeker olduğu herkes tarafından bilinen dondurma ve çikolata gibi besinlerle de beslenmeden, iki ay boyunca vücuduna şeker yükleyen bir adamın hikayesi anlatılıyor. Özellikle hiç düşünmeden tükettiğimiz içecekler, soslar, mısır gevrekleri gibi ürünlerdeki devasa şeker miktarı resmen yüzümüze vuruluyor.Büyük şirketler tarafından nasıl da güzel kamufle edildiği de filmde kendine yer bulan diğer bir konu.

Yediğime içtiğime az da olsa dikkat eden birisi olarak salça dahil olmak üzere sosların içinde şeker olabileceği aklımın ucuna bile gelmezdi. Evimizde bulunan salçanın 100 gramında 12.5gr şeker olduğunu görünce epey şaşırdım. Bu da yaklaşık 3 küp şeker ediyor. 1 kiloluk salçanın içinde 30 tane küp şeker var demek oluyor ve biz farkında olmadan tüketiyoruz.

Belgeselde; rafine şeker içermeyen ürünlerle aldığı günlük 2.300 kaloriyi beslenme alışkanlığını değiştirerek 60 gün boyunca şeker içerikli gıdalarla değiştiriyor. meyveli yoğurt, gazlı içecek, soslar vs.
60 günün sonunda sadece fiziki olarak sağlığının bozulmasının yanında yorgun ve en önemlisi ruhen de çökmüş hissediyor. Yani sadece kilo almıyor.

Rakamlarla ise:
(önemli olan ve unutulmaması gereken bu rakamlara aynı kalori ile ulaştı yani günlük 2.300 kalori ki bu da beslenmenin önemini gösteriyor)
8,5 kg aldı.
vücut yağ oranı %7 arttı.
inanılmaz ama bel ölçüsü tam 10 cm arttı yani göbekten kilo aldı.

Sağlıklı beslenmeye çalışan kişiler bile bazen iradesine yenik düşebiliyor ama bu filmi izledikten sonra bir şeker zerresini bile ağzınıza atarken bin kere düşüneceksiniz. Zira ben izlediğimden bu yana yaklaşık 2 aydır şeker içerikli hiçbir şey tüketmiyorum. Ayrıca, Amerika'nın mısır şurubu üretimi ve şekerin sağlığa zararının olmadığı konusundaki ispat çalışmaları da yüzeysel olarak anlatılmış. Bence bu konu ayrı bir belgeselin konusu bile olurKilonuzdan şikayetçiyseniz ve ne kadar dikkat etsem de kilo veremiyorum diyorsanız, bu filmi bir izleyin. Bir film izledim ve hayatım değişti cümlesini kuracağınıza eminim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..