4 Nis 2017

Marriage Contract / Kore Dizisi


MBC bu sene güzel dizilere imza attı. Marriage Contract onlardan biri. Başrollerini Uee ve Lee Seo Jin'in paylaştığı dramanın senaryosunu Jung Yoo Gyung kaleme alırken, Kim Jin Min yönetmen koltuğunda oturuyor. Yönetmeni Pride and Prejudice dizisinden hatırlayabilirsiniz. Dizinin konusu kısaca şu şekilde; Bir kadının kocası bir kaza sırasında kaybetmiştir. Kızını tek başına büyüten anne, beyninde tümör olduğunu öğrendikten sonra kızına vasi bulmak için kalan zamanında bir adamla evlilik anlaşması imzalar. Dizinin türü; drama ve16 bölümden oluşuyor. Konu klasik fakat işlenişi ve izleyicilere yansıttığı duygular harika. 
UEE; dizide Kang Hye Soo karakterini canlandırıyor. Daha önce You're Beautiful, Golden RainbowHigh Society dizilerinde izledim. Kang Hye Soo; eşini trafik kazasında kaybetmiş kızını tek başına büyütmek zorunda kalmış genç bir anne. Bir gün beyninde bir tümör olduğunu öğrenir. Daha sonra Han Ji Hoon ile tanışır. Kızı ve kendisi için en doğru kararı vermek adına çabalar. UEE ilk Golden Rainbow dizisinde izledim. O dizideki oyunculuk ortalama düzeyde olmasına rağmen dram olan sahnelerde başarılı olduğunu düşünüyorum. Şiir gibi canlandırdı karakterini. Çocuğu için endişelenen anne karakterini dibine kadar hissettirdi. Kendi gibi oyunculuğunu da olgunlaştırdı.
Lee Seo Jin, dizide Han Ji Hoon karakterini canlandırıyor. Daha önce Wonderful Days dizisinde izledim. Han Ji Hoon, varlıklı bir ailenin başarılı ikinci oğludur. Gününü gün eden bir adamken bir gün annesinin rahatsızlandığını öğrenir. Onun için çareler ararken, onun işlettiği restaurantta yardımcı şef olan Kang Hye Soo ile tanışır.  Genç anne olan bu kadının hayatına girmesiyle Han Ji Hoon'da değişmeye başlar. Lee Seo Jin'e bu diziyi izlerken hayran kalmamak elde değil. Kalbi taş tutmuş bir adamken bir anda merhametli bir adama dönüşünü inanılmaz bir şekilde canlandırdı. Hele o gamzeleri yok mu, efsaneydi. 
Shin Rin Ah; dizide Cha Eun Sung karakterini canlandırdı. Daha önce The Legend of the Blue SeaMy Love Eun Dong ve Endless Love dizilerinde izledim. Cha Eun Sung, Kang Hye Soo'nun kızıdır. Han Ji Hoon'un kalbini yumuşatacak olan kesinlikle Cha Eun Sung'un sevimli tavırlarıydı. Shin Rin Ah, geleceği parlak çocuk oyuncu olarak emin adımlarla ilerliyor.O nasıl bir sevimliliktir taşı bile yumuşatır bu kız. Süper oynadı. Büyükleri bırak sırf bu küçük kızın oyunculuğunu izlemek için bu dizi izlenebilir. Çocuk da ne yetenek var, çok doğal ve abartmadan sevimli tavırları.. 

Uee ve Lee Seo Jin arasındaki yaş farkını düşünecek olursak uyumsuz iki çift gibi görünme olasılıkları çok yüksekti. Hatta her ikisinden de böyle bir performans beklemiyordum. Aralarındaki uyuma bayıldım. Bu tür dizilerde samimi duyguları hissettirmek çok zor. Fakat Uee ve Lee Seo Jin dibine kadar yaşattı. Uee'nin bir önceki dizisi High Society'de ne ağladığı sahneler bu kadar ağırdı, ne de güldüğü sahnelerde aynı zamanda hüznü hissettirmeye çalışması gereken anlar vardı. Ama bu dizideki rolü gerçekten de zordu ve layıkıyla yerine getirmiş kendisini ayakta alkışlıyorum. Bazı arkadaşlar zaten eski dizilerde de iyi olduğunu söyleyebilir. Bende aksini söylemiyorum, bir kaç duygu hariç, sadece oyunculuğunu donuk buluyordum. Bu dizideki oyunculuğuna şapka çıkartıyorum. Mükemmeldi. Gerek anne rolü gerek hasta rolü gerek çaresizliği her şeyi her duyguyu bana geçirdi önemli olanda benim için buydu. Ben bir de Shin Rin Ah ve Lee Seo Jin dizinin hiç şüphesiz en uyumlu karakterleriydi. İzleyenler yada izleyecek onlar eminim benimle aynı fikirde olacaklar.
Han Ji Hoon'un bu tavırlarını izlerken hem üzüldüm hem eğlendim. 
Koca adam ne hallere girdi :)

Bundan sonrası spolier içerir.


Klişeler var ama hep farklı işleniyor.Normalde dizilerde metreslerin oğlu ezilir, baba onları sevmez. Burada metresin oğlu seviliyor hatta el üstünde tutuluyor. O da ezik davranır sürekli. Fakat iki iki dört tadında herkese çatır çatır neyse onu söylüyor. Mesela annesi için ciğer bulmaya çalıştı ama ağzına geleni de saydı normalde bu şekilde işlenmiyor böyle olunca gerçekliğini kaybediyor dizilerde ama bu dizide normal bir durum gibi herkes her şeyi dillendiriyor. Senarist, kesinlikle hayatın içinden, gerçekçi ve tabi maalesef trajik bir konu ele almış. Kadının ilk başlarda kimsesiz olması, borcunun olması, para için ciğerini satmayı kabul etmesi, ölümcül hastalığından kimseye bahsetmemesi, gururlu ve dik duruşu ve başına gelenler kesinlikle gerçek hayatın içinden yaşanmış veya yaşanabilecek gerçekçi olaylar. Şüphesiz bu diziyi izleyen herkes çok üzüldü ama başına benzeri şeyler gelenlerin izlerken hissettiklerini sadece başına gelenler tahmin edebilir. 

Finali içinde iki kelam edelim. Ucu açık bitirilen yapımları bende sevmiyorum ama bu dizininin sonunun böyle bitmesi daha iyiydi.Kadın ölümcül bir hastalığa yakalanmıştı, iyileşme şansı da çok azdı artı tedaviye başlamakta geçikmişti. Hastalığının seyrinin kötüye gitmesinin tedavide gecikmesi de etkiledi.Sonunda ölmüş göstermediler, seyirci onları nasıl istiyorsa(mutlu da)öyle hayal edebilsin diye. Son anlarında aşkı, çocuğu, onu seven dostları ,yakınlarıyla mutluluk içinde hayatın acı ve gerçek yüzü ölümü gencecik yaşında yavaş yavaş karşıladı.

Adamın  söyledikleri zaten açık uçlu da bitse kötü sonu bu kadar anlatamazdı. Elde zaten geriye bir şey kalmıyor. Geçirdiğiniz son dakikalar. Sadece bu kadar...
''Eğer biri hayatımda ki en mutlu anı sorarsa cevap her zaman aynıdır şimdi, burada, bu an..Birlikte ne kadar zamanımız var bilmiyorum belki bir yıl, belki de bir ay, belki yarında olabilir ama pişmanlık duyarak yaşamayacağız bu yüzden şimdi yapabileceğim tek şey seni seviyorum Hye Soo bir dakika bir saniye bile durmadan SENİ SEVİYORUM "

Finaldeki kelimelerin oluşturduğu cümlelerden fazlasıydı bir adamın bu denli çok ve hiç bir karşılık beklemeden sevmesi.. Sonunu bildiği ama yürümekten çekinmediği kısa ya da uzun bir yol.. geleceğimizi görür müyüz? bir dakika sonramızı bile bilemezken yaşamaktan vazgeçer miyiz? sevdiğimiz insanları bir dakika sonra göremeyeceğimizi bilsek ellerini tutmaktan vazgeçer miyiz peki? Hiç sanmıyorum. Anı yaşamaktan vazgeçmeyelim.O yüzden anı yaşayıp hayatımızda ne küslükler kalsın ne de bu zamana kadar söylemek istediğimiz sevgi sözcükleri. İçimizde kalan sözcüklerin ne denli acıttığını ve her defasında hiç kapanmayacak bir yara gibi kanadığını da bilmeliyiz, o yüzden geç kalmayalım hiç bir şeye.

Jung Dong Ha "To You Again" Jisoo "Hold On" benim dikkatimi çeken iki şarkısı oldu. Albümü alttaki linkten dinleyebilirsiniz.

Albümü dinlemek için; TIKLA

İzlemek için ertelediğim diziler arasındaydı. Açıkçası aralarındaki yaş farkından dolayı tereddütlüyüm. Ama o nasıl bir oyunculuktu.. Adam duygularını gözleriyle de çok güzel ifade etti. Böyle adamlar var mı cidden diye sorgulamaya başladım. Konusu belki klasik ama gerçekten çok iyi bir dramdı. Sonunu tabi ki sevdim. Aklımda çok farklı finaller vardı ama böylesi daha iyi. Çocuğundan, annesine, babasına hepsinin oyunculuğu güzeldi. Çift de uyumluydu. İzlemek isteyen herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Tek bir bölümde bile sıkılmadan izledim. Umarım sizde beğenirsiniz.

Dizi için puanım; 10/10

5 yorum:

 1. Turkuaz Burcu4 Nisan 2017 15:36

  10/10 mu😲😲o zaman mutlaka izlenecekler arasına hemen alıyorum .. şöyle eğlence kısmının ağır bastığı romantik komedilerde de 10/10 olan diziler olsa keşke yaw:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güldürdün beni:)) Ya dizide adam çok güzel sevdi. Çok samimiydi. Hele minnak kıza bayıldım:) Sevdiğim romantik-komediler var ama puanlama yoktu onlarda. Cunning Single Layd, Falling for Innocence, One More Happy Ending bu diziler eğlenceli izleyebilirsin. He bir de Witch's Romance izleyebilirsin ben o sıra izlediğimde gülmüştüm :)

   Sil
 2. ya kendimi bir miktar cahil buldum bu konuda nerden izleniyor bunlar dizi mi film mi :D Kore furyasıdır gidiyor neden ama ve sadece ciltlerine hayranım o kadar :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yıllardır takip ederim kore dizilerini seveceğinizi düşünüyorum. Ciltlerin hayran kalmamak mümkün değil :)
   http://www.koreanturk.com
   http://www.yeppudaa.com adreslerinden takip edebilirsiniz :)

   Sil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..