22 Haz 2017

Missing Nine / Kore Dizisi


Dizinin senaristi Bad Guys ve 38 Task Force dizilerinden hatırlayacağımız Han Jung Hoo. Yönetmen koltuğunda ise Hotel King ve Angry Mom dizilerinden bildiğimiz Ashbun. Dizinin konusuna gelecek olursak Legend Entertainment’dan 9 kişinin bindiği özel bir uçak gizemli bir şekilde arızalanır ve bir adaya düşer. Uçaktaki 9 kişide hayattadır ancak adada mahsur kalmıştır. Aradan 4 ay geçer, uçak kazasından sağ olarak kurtulan tek kişi ve tek tanık Ra Bong-Hee (Baek Jin-Hee)’dir. Bong Hee'nin gözünden ada hayatını öğreneceğimiz bir dizi.  • Jung Kyung Ho; daha önce Cruel City, Endless Love, Fall in Love with Soon-JungOne More Happy Ending dizilerinde izledim. Aktörler arasında performansını en çok beğendiğim oyuncu Kyung Ho. Cruel City ile yakaladığı çıkışı sürdürmeye devam ediyor. Missing Nine dizisine başlamamdaki etkendir kendisi. Şu zamana kadar sevmediğim ya da beğenmediğim bir yapımına rastlamadım. Fakat, bu dizi biraz olmadı gibi. Oyunculuğundan yana sıkıntım olmasa da senaristin çizdiği yol haritası kesinlikle diziyi üst sıralara çıkarabilecekken alaşağı etti diyebilirim. 
  • Beak Jin HeEmpress KiTrianglePride and Prejudice dizilerinde izledim. Yeni nesil oyuncular arasında emin adımlar merdivenleri çıkmaya devam ediyor. Beak Jin He'nin oyunculuğunu bu yapıma kadar soğuk ve itici buluyordum. Oyunculuğu tek düze geliyordu. Fakat Missing Nine dizisiyle beraber bende ki imajını değiştirdi. Onu bir de romantik-komedi türü yapımlarda izlemeyi çok isterim.
  • Oh Sun SeI Miss You, Marry Him If You Dare, Age Ending in Nine Boy, Misaeng, One More Happy Ending, Entertainer dizilerinde izledim. Şu zamana kadar yan karakterlerde izlediğim halde oyunculuğunu sevdiğim aktörlerden. Bu dizide ki performansı her zaman ki gibiydi. Güzel ve sevimli. 
  • Choi Tae JoonAdolescence Medley ve The Girl Who Sees Smells dizilerinde izledim. Tae Joon, We Got Married şov programında partneri olan A Pin Grubunun minnoşu Bomi ile olan performansıyla kendinden fazlasıyla söz ettirdi. Bu program onun için bir dönüm noktası gibi oldu diyebilirim. Tae Joon'un mimikleri hem çiçek oğlan hem de kötü karakteri oynamaya aşırı müsait. O ileride müthiş bir karakter oyuncu olabilir.
  • Lee Sun Bin; Madame Antoine, Another Miss Oh, 38 Task Force dizilerinde izledim. Lee Sun Bin  ilk 38 Task Force dizisinde sergilediği oyunculuğuyla dikkatimi çekti. Lee Sun Bin polisiye-aksiyon dizilerine aşırı yakışıyor. 
  • Chanyeol; ilk projesi. Onu sadace şov progamı olan Roommate'nin 1. sezonunda izledim. Chanyeol ilk yapımı olmasına rağmen oyunculuğu başarılıydı. EXO grubunun üyelerini dizilerde daha çok görmek istiyorum. Bir çoğu farklı yapımlarla kendilerini ispatlamayı başardı. Yeol'de onlardan biri.
  • Kim Sang HoCity Hunter, Doctor Stranger, D-Day,  Lucky Romance, Let's Fight Ghost dizilerinde izledim.Yan karakterler arasında en sevdiğim oyunculardan biri. Her tür rolün üstesinden geliyor. Bu dizideki yapımcı karakteriyle iyi işler başardı.
  • Tae Han Ho; Inspiring Generation, It's Ok, This is Love, Oh My GhostSix Flying Dragons,  Entertainer dizilerinde izledim. 
  • Ryu Won; izlediğim ilk dizisi. Chanyeol gibi izlediğim ilk yapımı. Dizide sergilediği oyunculuğunu beğendim.

Senaryo iki şekilde işlendi. Biri ada hayatı diğer ise şimdi ki zaman. Diziyi götüren ada sahneleri oldu. Şimdi ki zamanı anlatan sahneler ise fazlasıyla sıkıcıydı.Senarist ada hayatını konu alarak ilerleseydi ortaya harika bir yapım çıkabilirdi. Ada sahnelerinden çok şimdiki zamanın sıkıcılığıyla ilerleyen senaryo yapımın düşük reyting almasındaki en büyük etkenlerden biri. Zira konuya giriş sahnelerini çok beğenmiştim. Gerilimin başlamasıyla hem sıkıldım hem de  mantık hatalarına sinir oldum. 

Sevgili senarist güzelim kadroyu yazdıklarıyla heba etti. Halbuki Bad Guys ve 38 Task Force gibi dizilerle efsane işler çıkarmış biri nasıl böyle bir hata yapabilir anlamış değilim.  Dizinin güzel yanları oyuncuları, replikleri ve müzikleriydi. Bunun dışında çok fazla hata vardı. Adamlar uçaktan düşüyor ölmüyor, gemi dalgalar altında kalıyor ölmüyor, Seo Joon O bıçaklanıyor ölmüyor. Bunlar gibi kusurları çıkartırsak dizi güzeldi ama eğer çıkartırsak zaten dizinin 3 4 bölümde filan vermesi gerekirdi.  Dizi başlarında Lost havası vardı, hoştu. Sonra cinayetler başlayınca bir Arka sokaklara döndü. Dizinin sonunda da Healer'a bağlayıp maskeler şapkalar havada uçuştu. Garip bir diziydi.

Dizinin müzikleri; EXO'nun güzel sesi Chen "Chen "I'm not okay " Punch "My Lonelissen Calls You" Gain "Kiss or Kill" şarkıları oldu.

Çok mükemmel olmasa da berbat diyemem. Ortalamanın altında bir diziydi. Senaryo başlarda iyiydi ama sonradan hafif sıradanlaştı. Özellikle adada geçen bölümler şimdiki hatta geçen bölümlere göre kat kat güzeldi. Ama dizinin en büyük problemi dizinin tamamen mantık hatalarından oluşmasıydı. Ölmesi gerekenler ölmüyori ölmeyenlere göre ölmemesi gerekenler ölüyor; 5 kişiyi öldürenler hapis yatmıyor, öldürdüğü insanların arkadaşlarıyla ev boyuyor eğleniyor; bir abi kardeşini öldüren katille mutlu mesut yaşıyor. Tuhaf yani. Dizinin boya sahnesi çok güzel ve süre olarak tam kararında olsa da orada Yeol'u da görsek çok güzel olurdu. 


Dizi için puanım; 4,5/10

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..