22 Haz 2017

Riverdale / 1. sezon


40'lardan beri süren bir çizgi roman serisinin, aynı zamanda o şirketin CCO'su olan ve şirketin on yıllar içinde ilk ödül alan serisinin de yazarı olan birisi tarafından yaratılmış, ve karakterleri çizgi romanlardaki alışılagelmiş hallerine inanılmaz derecede benzer ele alınan bir TV uyarlaması. Archie çizgi romanlarının ana karakterleri Archie, Betty ve Veronica'yı merkezine taşıyan dizi, küçük bir kasaba olan Riverdale'in uzaktan görünen sessiz sakin halinin altında yatan karanlığa odaklanıyor. Küçük kasaba yaşamının sürrealizmine eğilip, Riverdale’in görünen yüzündeki gariplikler ve karanlığa dalıyorsunuz.

Dizinin başyazarı olan abimiz, Roberto Aguirre-Sacasa aynı zamanda Afterlife with Archie ve Chilling Adventures of Sabrina çizgi romanlarını da yazan kişiymiş. Bu bilgiyide buraya düştükten hemen sonra karakterlerden bahsedelim. 

İlgili resim
K.J. Apa; Archie Andrews karakterini canlandırıyor.Müzik ve sporla ilgilenen Archie, bütün ilgisini müziğe vermek istiyor ve bunun için çabalıyor. Babası, Archie’nin ondan sonra şirketinin başına geçmesini istese de Archie hayallerinin peşinden gitmek için babasını ikna etmeye çalışır. Neredeyse bütün kasabayla arası iyi olan uyumlu bir görüntü çizen Archie’nin en yakın arkadaşları Jughead ve Betty’dir. Hem şarkıcı hem oyuncu olan aktörün ilk ciddi projesi. Bu diziyle beraber var olan hayran kitlesinin üzerine kat ve kat ekleyerek hayatına devam edeceği hiç şüphesiz. 

RİVErdale gif betty cooper ile ilgili görsel sonucuLili Reinhart; Betty Cooper karakterini canlandırıyor. Archie’nin çocukluk arkadaşı. Archie’ye çocukluğundan beri aşık ama ona bir türlü açılamamış. Ablası Polly, Jason’ın eski sevgilisiydi ve Jason ondan ayrıldıktan sonra rehabilitasyona yatırılmış. Bu yüzden annesinin sık sık baskısına maruz kalıyor ve ablasının boşluğunu da hissediyor. Genç oyuncuyu Surviving Jack, Miss Stevens, Not Waving but Drowning, Forever’s End  dizilerinden hatırlayabilirsiniz. İlk sezonun bitmesiyle beraber Betty Cooper karakterine ısınamadım. Lili Reinhart sanki karakteri iyi çözümlememiş gibi, içine giremiyor. Soğuk bir karakter olmamasına rağmen soğukluğunu hissettim izlerken 
İlgili resim
Camila Mendes, Veronica Lodge karakterini canlandırıyor. Zengin bir ailede yetişen Veronica babasının yolsuzluk sebebiyle hapse düşmesinden sonra annesiyle birlikte annesinin eskiden yaşadığı Riverdale kasabasına taşınıyorlar. Yaşadığı hayat değişimine uyum sağlamaya çalışıyor. İlk başta havalı şehir kızı görünümüyle gözler önüne çıksa da sonrasında kendini bulan karakter Veronica. Sonradan gelmesiyle bir anda okulun popüler kızlarından biri oluyor. Oyuncunun ilk projesi. İlk projesi olmasına rağmen yıllarda oyunculuk yapıyormuş izlenimi veriyor. Okula yeni gelen çılgın kız görünümünün altında mükemmel bir kalbe sahip. Camila Mendes karakterini iyi çözümlemiş. Başarılı bir sezonu geride bıraktı.

İlgili resim
Cole Sprouse; Jughead Jones karakterini canlandırıyor.  Gizemı seven birisi. En yakın arkadaşı Archie’dir. Onun en büyük ilgisi Jason olayı. gizliden gizliye onu araştırmaya başlıyor. Aynı zamanda okul gazetesinde de çalışıyor. Oyuncuk kariyeri çocuk oyunculuğuyla başlamış bi çok çocuk dizi ve filmlerinde yer almış. Efsane friends dizisi de bunlardan bir tanesi. Ayrıca  The Suit Life on Deck dizilerinden hatırlayabilirsiniz. Cole Sprouse'un bir de ikizi var. İlk bölümler gotik bir izlenim bıraksa da sezon finaline doğru karakter kendini buldu. İkinci sezonda öne çıkacak karakterlerden biri olacağını düşünüyorum.

Madelaine Petsch; Cheryl Blossom karakterini canlandırıyor. Jason’ın ikizi. Okulun en popüler, peşinden koşulan kızı. Bencilliğiyle ün salmış çevresindekileri önemsemeyen bir karakter. Jason’ı ölmeden önce o görmüştür. Onu songören kişidir fakat onun ölümü hakkında hiçbir bilgisi olmadığını ispatlar. İlk ciddi işi olmasına rağmen harikaydı. Cherly ailesinin baskısı zulüm gören bir karakteri canlandırıyor. Yaşadığı duyguları öyle bir bastırıyor ki sürekli yüzüne takındığı maskeyle dolaşıyor. Rolünü benimsediği her halinden belli oluyor
riVErdale gif kevin ile ilgili görsel sonucu


Casey Cott; Kevin Keller karakterini canlandırıyor. Kendisi kasabanın şerifinin oğlu oluyor. Betty’nin en yakın sırdaşı. Veronica Betty ile arkadaşlığı olunca, Kevin onunla da hemen yakın arkadaş oluyorlar. Oyuncunun ilk projesi. Bu sezon çok fazla ön planda olmasa da ikinci sezon onu daha fazla ekranda görmek isterim.
Luke Perry; Fred Andrews  karakterini canlandırıyor. Archie’nin babası. Şirketini kendisinden sonra oğluna devretmek istiyor fakat onun farklı bir alana yönelmek istemesine de karşı çıkmıyor, onu destekliyor. Oyuncuyu Beverly Hills, Body of Proff, Oz gibi dizilerden tanıyabilirsiniz. Luke Perry ne kadar yaşlanmış da olsa karizmatik duruşundan bir şey kaybetmemiş. Bundan sonrası spolier içerir.

İlk bölüm çok güzeldi ama çizgi romanaları okumayan, karakter ilişkilerini bilmeyenler pek sever mi bilemeyeceğim. Hani "hep günlük güneşlik eğlenceli hayat gösteren komedi çizgi romanı karakterlerinin hayatı bir anda karanlık cinayet hikayesi oluyor" diye ilerliyor dizi. Bunun normal, komik günlük güneşlik halini görmeden, bilmeden, direk karanlığa murder mystery'ye dalınca sever mi insan emin değilim

Gençlik dizisi olduğunun farkında olan ve zaman zaman bununla dalga bile geçen bir gençlik dizisi olmuş. Dizinin havası, ayarı oldukça tutarlı. Olgun konular işlese de genç ruhunu hiç kaybetmiyor. Gizemli bir cinayet üzerinden ilerliyor hikaye, fakat sürekli kafamıza kafamıza atmıyorlar bu cinayeti. Gizem doğal ve sıkıcı olmayan yollarla kendi kendine çözülüyor gibi. Bu sırada karakterlere de zaman ayırıyor ve emek harcıyorlar. Karakterler demişken neredeyse hepsine kanım ısındı. Archie'ye biraz fazla ısınmış olabilirim. 

Jughead x Betty, Archie x Veronica olarak bitirdik. Bu shipler o kadar mükemmel ki buradan sonra nasıl işleyecekleri cidden merak konusu. 10. bölümdeki parti sahnesi inanılmazdı, sonlara doğru oynadıkları oyunda içimdeki gossip girl çıldırdı resmen. Cheryl daha neler yapacak merakla bekliyorum.

Dizinin renk paleti çok hoş. O soğuk mavi atmosferde parlak kızıl kafaları görmek gözlere bayram yani. Kızıl kafa demişken ne çok kızıl var dizide farklı ve güzel. Ha bi de yaptıkları popüler kültür göndermeleri on numara. 

Dizinin müziklerini de beğendim. Yellow Claw "DJ Turn It Up"  Candy Girl "Sugar Sugar" Tove Styrke "Number One"  Johnny Jewel feat. Saoirse Ronan "Tell Me" Think Up Anger ft. Malia J. "Shout" (Tears For Fears Cover)  Dean Lewis "Waves". Şarkı seçimlerine bayıldım.

Sezon finali hiç beklemediğim gibi bitmedi. Dizide çok önemli bir yeri olan Pop’un Yeri’nde silah sesleri duyuldu, Archie’nin babası yerdeydi ve dış ses bize bunun sadece yanlış giden bir soygun olmadığını söylüyordu. Neye inanacağımızı bilemeden sezon finalinin sonuna gelmiş olduk. Pretty Little Liars izleyenler için bu diziyi sevecekleri düşünüyorum. Zira ben sevdim. İkinci sezonda görüşmek üzere.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..