20 Tem 2017

Suspicious Partner / Kore Dizisi


Dizi, üzerinde kalan katil damgasını temizleyebilmek için gerçek katilin peşine düşen Eun Bong Hee ve ona yardım eden No Ji Wook'un  etrafında dönmektedir. Çok geçmeden ikili bu kovalamacanın içinde birbirine aşık olur. 
Dizi çekilirken düzenlemesi normal 1 saate göre yapılmış. Ama Kore yayın politikaları değişti galiba ve reklamlara kısıtlama geldi. O yüzden bölümün yarısında uzun bir reklam arası verip, bunu da 2 bölüm olarak düzeltmişle. ama çok alakasız bir yerde kesmişler. Bizim Türkiye'de de 7 dakika reklam verip, sonra program başlamış gibi yapıp fragman tarzı birşey verip, tekrar 7 dakikalık reklam veriliyor. Onun gibi sanırım. Durum böyle olunca 30dk'dan 40 bölüm sizlerle.

Ji Chang Wook; dizide No JiWook karakterini canlandırıyor. Daha önce Healer, Emperess Ki, K2 dizilerinde izledim. No Ji Wook yetenekli bir avukat olarak görevine devam etmektedir. Eskiden bir savcıydı. O savcıyken kendini Eun Bong-Hee (Nam Ji-Hyun) ile bir davanın içinde bulur ve savcılığı bırakarak avukat olur. Bununla birlikte çocukken yaşadığı bir travmanın etkileri ile boğuşmaktadır. Ji Chang Wook askere gitmeden önce oynadığı son yapım oldu. Güzel bir seçim yaptığını doğrular nitelikte bir diziydi.
Nam Ji Hyun; dizide Eun Bong Hee karakterini canlandırıyor. Angel Eyes, What Happens to My Family?, Shopping King Louie dizilerinde izledim.  Dizide eski bir tekvando sporcusu ve adli bir stajyer olan Eun Bong Hee iyi bir avukat olabilmek için sıkı bir şekilde çalışmaktadır. O, dışarıdan bakınca saf ve narin birisi gibi görünse de kendini savunabilecek birisidir. Bir gün, kendisini bir cinayet davasının şüphelisi olarak bulur. Kendini aklamak ve adını temize çıkarmak için hedef koyar. Nam Ji Hyun sessiz ve derinden gelen bir oyuncu. Şu zamana kadar izlediğim dizilerde ki partnerleri Kang Ha Neul, Park Hyung Sik, Seo In Guk ve şimdide Ji Chang Wook daha kimler olacak aşırı merak içindeyim. 
Choi Tae Joon; dizide Ji Eun Hyuk karakterini canlandırıyor. Adolescence Medley, The Girl Who Sees SmellsMissing Nine dizilerinde izledim. No Ji Wook’un çocukluk arkadaşıdır ve birbirlerini kardeş gibi görmektedir. İkisinin geçmişte yaşadığı kötü bir olaydan dolayı ayrı düşmüşlerdir. Eun Hyuk başarılı bir avukattır. Ji Wook'un da peşini bırakmamaktadır. En son Missing Nine dizisinde izlediği Tae Joon oyunculuk konusunda sağlam ve emin adımlarla ilerliyor. Avukat Ji kahkahasını özleyeceğim. Tae Joon'u Missing 9'dakilere kök söktürsende burada bağrıma bastım seni.
İlgili resim
HelloVenus grubundan Nara; dizide Cha Yoo Jung karakterini canlandırıyor. Hello Venus grubundan tanıdığım Nara'yı daha önce Cunning Single Lady, Enternatier dizileride konuk olarak izlemedim. Onunda ilk ciddi işi. Dizide Savcı Cha karakterini canlandırıyor. Aynı zamanda sonradan ortaya çıkan Ji Wook'un eski kız arkadaşı olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca yurtdışında eğitim almış bir savcıdır. Nara'nın ilk ciddi yapımı olmasına rağmen savcı karakteriyle iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum. İzlediğimde ilk dizisi olabileceği aklıma bile gelmedi. Başarılıydı.

Dong Ha; dizide Jung Hyun Soo karakterini canlandırıyor. İzlediğim ilk yapımı oldu. Fakat son olmayacak. Aksiyon, suç, dram veya romantik-komediyi hakkını veren oyunculardan olabilir. Emin adımlarla geliyor.
suspicious partner Dong Ha gif ile ilgili görsel sonucu

Ji Chang Wook askere gitmeden evvel güzel bir diziye imzasını attı. Nam Ji Hyun ile uyumunu beğendim. En son uyumunu beğendiğim çift Weightlifting Fairy Kim Bok-Joo dizisinden Lee Sung-Kyung  ve Nam Joo-Hyuk idi. Açık konuşmak gerekirse Ji Chang Wook ve Nam Ji Hyun arasında bu kadar iyi uyum olacağını düşünmemiştim. Farklı bir şekilde ikisinin kimyası hoşuma gitti. Burada küçük bir parantez açmak istiyorum. Nam Ji Hyun diğer yapımlarına göre bu dizide çok güzel geldi gözüme. Bir de dizi için çalıştıkları stilist kesinlikle seçimleriyle çok başarılıydı. Senaryo gereği Ji Chang Wook ve Choi Tae Joon arasında soğuk rüzgarlar olduğu için bir bromance yakalayamadık. Aslında sonlara doğru yakalanabilirdi. Eğer bu da olsa zirveyi kesinlikle zorlardı. 

Bana öyle bakma anlayacaklar şarkısını kendilerine armağan ediyorum.

Genel anlamda bende diziyi güzel ve başarılı buldum. Ben hep diyorum bir dizinin başarılı olmasında başroller etkilidir fakat götüren kesinlikle yardımcı karakterlerdir. Oyuncular çok iyiydi. Ama bazı oyuncular önümüzdeki dönemde daha da parlayacaklar. Çok teklif alacaklar gibi. Kimler mi? Birincisi Dong Ha. Bence bu dizinin en dikkat çekici ismiydi. Çok başarılı buldum. Önümüzdeki dönem en fazla dizi/film teklifi alacak oyunculardan biri olarak görüyorum. İkinci adayım da. Savcı Cha rolündeki Na Ra.  Bu oyuncunun da önünün açık olduğunu düşünüyorum. Oyunculuk tecrübesine bakarak onu da başarılı buldum. Çok teklif alacağını düşünüyorum. Ve tabi ki usta oyuncumuz Dok Wa Lee. Gerçekten çok çok iyi bir oyuncu. Onu seyrederken yüzümde tebessüm hiç eksik olmadı. İyi ve kötü karakterlerin hakkını veren en sevdiğim oyunculardan biri. Her zaman kötü rollerde görmeye alıştığımız başkan Byun'u  neredeyse her bölüm şimdi bir yamuk yapacak diye bekledim yapmadı. Ters köşe oldum :)

Başkan Byun'un toplantıları kaynatmasını özlemle hatırlayacağım.

Dikkat: Spolier var

Hyun Soo'nun işin içinde olduğunu bir şekilde çünkü kızın kaçtığı anın görüntüsü aklına gelmişti. Orada bulunmasa bu sahne aklında canlanmazdı diye düşünmüştüm. Tecavüz etse katilleri öldürme gibi bir girişimde bulunmazdı. O zaman susmak zorunda ve izlemek zorunda kalmış ve bunu asla ve asla hazmedememiş. Vicdanı ve kıza olan aşkı yüzünden orada olmadığına inandırmış kendini ve bu gerçeği aslında yok etmek için bir şekilde intikam olaylarına soyunmuş. Bu arada hayatta kalan son tecavüzcünün de sanki sadece ufak bir hırsızlık vakasıymış gibi bu kadar rahat bir şekilde tecavüz ettiğini söylemesi beni inanılmaz sinir etti. Yahu insan bir vicdan azabı çeker.. Ne biliyim bir yüzü kızarır, bakışlarını utancından kaçırır. Dipnot: Ben kötü iyi fark etmez her karaktere bir yerden sonra üzülüyorum. Aynı katile bir ara üzüldüğüm gibi. Ama bir şey vardı fark ettiğim. Hyung Soo bizim Savcı No'yu bir insan olarak sevdi. Eğer katil olmasaydı aralarında iyi bir arkadaşlık gelişebilirdi. Avukat No'yu bence içten içe taktir ediyordu çünkü adam onu katil olduğu halde serbest kalmasına neden olduğu için bu işi örtbas etmek yerine bu olayın üzerine gitti. Ama bir yandan tabi ki onu yakalamaya çalışmasına da sinir oldu ama her halükarda bence savcı No'ya karşı bir sempati besliyordu, sadece gözü dönünce işte bazı şeylere imza attı.

Hyun Soo'nun cezasının neden bu kadar ağır olduğunu. Suçlu ne kadar hatırlamasa da öldürdüğü kişiler de farklı bir davanın suçlusu olsa da aynı muameleyi görü. Bu cezada indirim yapma sebebi olamaz. Ne olursa olsun öldürdüğü kişiler de insandı. Zaten aksinin öngörülmesi durumunda bu hukuk devleti ilkesine ters olur. Cezayı devletin yargı organları verebilir. Bununla birlikte hiç suçu olmayan insanlardan sırf suçu açığa çıkacak diye Şefi öldürmeye teşebbüs etti ve Wook'u ağır yaraladı. Görgü tanığı diye birini öldürdü. Bunları yapmasına rağmen mahkemede hiçbir pişmanlık göstermedi, hala bunu bir hak olarak gördü. Böyle bir insanın toplumdan soyutlanması gerektiği de açıktı. Bir çok seri cinayet ve cinayete teşebbüs vardı. Farklı bir cezanın verilmesi abes olurdu. Ama şöyle bir şey olsaydı. Kişi adam öldürseydi ve bundan pişmanlık duysaydı, iyi hal gösterseydi ( bir çok şart var bunlara tek tek bakılıyor, bunlar ceza kanunlarında yazıyor ) cezasında indirim olabilirdi. 

Şef Bang ve Avukat Ji'nin olaylara verdiği tepkiler dizinin neşesiydi.

Dizinin en çok sevdiğim unsurlardan biri Eun Hyuk ve Bong Hee'nin birbirleriyle olan iletişimleri. Bir bromance yakalanamadı ama  yakın arkadaş kategorisinde uyumunu en çok beğendiğim çift diyebilirim. 
İzlerken çok keyif aldım.

Dizi müzikleri; Jung Hyun Soo Ver.  NELL " The Memory Of That DayMONSTA X grubundan KIHYUN "I've Got A FeelingSEENROOT "Why You?"  BUMKEY "Breathing All  O.WHEN "How To SayCheeze "How About You"  benim dikkatimi çeken şarkılar oldu. Albümün tamamını dinlemek isteyenler aşağıdaki linke tıklayabilir. 

Albümü dinle; TIKLA

Güzel bir yapımdı.İlişkide araya saçma sapan karakterler girmedi. 2. kız olayını fazla katmamışlardı. Aksiyon ve polisiyenin arasına komediyi çok güzel sıkıştırmışlar. Final güzel ama bana çok yetersiz geldi. O kadar bölümdür katilin peşinden koştular, ben en azından Bong Hee'nin katille yüzleşmesini isterdim. Uzun lafın kısası adliyede geçen dizileri cinayet olayların sırrını çözen avukat ve savcıları seviyorsanız az biraz dram olsun içinde ama çok sıkmasın, çok güzel bir aşk barındıran, ikinci kadının can sıkmadığı, diziye heyecan katan şeyin bir suçlunun maskesinin düşürülme çabası olan bir dizi izlemek istiyorsanız, doğru yerdesiniz. 

Dizi için puanım; 10/10

4 yorum:

 1. Ahhh çok güzel bir diziydi :)) bayıldım:) 10 üzerinden 10 gerçekten .. açıkta kalan sorular yok.. izlemesi keyifli..başrollerin uyumu mükemmel. Ji chan Wook zaten mükemmel.. izlerken gözlerini alamıyor insan.. hele savcıykenki saçları ... yaw bi insana bu kadar mı yakışır bir saç modeli.. hadi artık savcılığa dönsün de gözümüz bayram etsin diye az beklemedim:)) şu tezkeresini alsa da biran önce yeni dizilerini izlesek.. bugüne dek izlediğim hiçbir yapımı boş çıkmadı .. en son fabricated city filmini izledim .. o da süper bişeydi emoş tavsiye ederim:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fabricated City filmini izledim ama yazmadım. Onuda yazarım yakın zamanda :) Ji Chang Wook'un rol aldığı hiçbir dizisi kötü değildi. Bana kalırsa en zirvesi Emperess Ki ve Healer dizileriydi. Oradan sonra patladı gitti :) Cidden mimik, gülüşü, tepkileri aşırı güzel :)
   Beğenmiş olmana sevindim Burcu :)

   Sil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..