22 Kas 2017

Hospital Ship / Kore Dizisi

MBC kanalı dizisi olan Hospital Ship dizisi medikal türünde bir dizi. 40 bölümden oluşan dizinin her bölümü 30 dakikadan oluşuyor. Özellikle son zamanlarda bir çok dizide rastlıyoruz bu duruma. Haftada iki bölüm toplam 2 saat yayın yaparken artık 4 bölüm toplam 2 saat olarak yayınlanıyor bir çok dizi. Neye göre yapılıyor daha araştırmadım. Daha doğrusu sorgulamadım. Gelelim Hospital Ship dizinin konusuna.  Dizi, hastane gemisiyle adalara tıbbi hizmet veren genç doktorların maceralarını anlatmaktadır. Yani medikal türü dizilerden tek farklı hastanenin gemi olması. Bu tür dizileri seven kişilerin izleyebileceği türde bir dizi. Hastane gemisi olayını kim düşünmüşse güzel bir düşünce olmuş.

Dizide ana kadro geniş olduğu için oyuncuları aşağıdaki resimde görebilirsiniz. Hikayenin ana temasını taşıyan oyuncularda hakkında bilgi vereceğim. • Ha Ji Won dizide bir cerrah Song Eun Jae karakterini canlandırmaktadır. Daha önce Secret Garden, The King 2hearts,Empress Ki, The Time We Were Not In Love dizilerinde, As One filmine izledim.Alanında oldukça yetenekli bir cerrahtır. Onun karakteri duygularını saklayan soğukkanlı biri gibi görünse de aslında sıcak kalpli bir karakterdir. Eun Jae; ondan sorumlu olan hocasının yaptığı hatayı ortaya çıkardığı için hastaneden gönderilmiştir. Bir anda kendini hastane gemisinde cerrah olarak bulmuştur. Dr. song karakteri bambaşka bir karakterdi. Genelde erkekler bu karakterle diziye başlar sonra yavaş yavaş dikenlerini atarlardı. İlk kez böyle bir karakterde bir kadın gördüm. Sadece Dr Song'u anlamak lazım. Hayatta bir yerlere gelebilmek için ve çevresindeki insanlardan kendini koruyabilmek için savunma mekanizması geliştirip, kendi çevresine buzdan bir duvar örmüş. Iyi insanlarla tanıştıkça buzlar eridi ve içindeki canlı kadın ortaya çıktı. Hele o hastaların video sahnesi harikaydı.
 • Cnblue üyesi Kang Min Hyuk dizide dahiliye doktoru olan Kwak Hyun karakterini canlandırmaktadır. Daha önce Heartstrings, The Heirs, Entertainer, School 2017 (konuk oyuncu) olarak izledim. Hyun;  nazik ve düşünceli olduğu kadar azimli bir doktoru canlandırmaktadır. Kariyerinde yaptığı bir ihmalkarlık sonucunda kendini Hastane gemisinde bulmuştur. Gezdikleri bütün adalarda ihtiyarların gözdesi nazik doktordur.
 • Lee Seo Won; dizide bir oryantal doktoru (alternatif tıp – Asya'daki geleneksel tıp yöntemi (akupunktur vs.)) olan Kim Jae-Gul karakterini canlandırmaktadır. Daha önce  Uncontrollably Fond, The Liar and His Lover dizilerinde izledim. Jae Gul doktor olan bir ailenin son erkek üyesidir. Ancak çocukken kendisinden daha zeki olan abisi ile karşılaştırılırdığı için babası onu arka planda tutmuştur. Bu yüzden babasını kızdırmak için bir oryantal doktoru olmayı seçmiştir. Askerde zorunlu görev için hastane gemisine atanmıştır.
 • AOA grubunun üyesi Min A; dizide hemşire Yoo A-Rim karakterini canlandırmaktadır. Min A'yı daha önce hiçbir dizide izlemedim. Hastane gemisinde dahiliye doktoru Kwak Hyun'a yardım etmektedir. Fakat gemiye gelen cerrah Doktor Song'un ameliyatlarını gördükten sonra ameliyat hemşiresi olmaya karar vermiştir. Dizinin meraklı hemşiresi görevini üstlenmiştir. 
 • Kim In Sik; dizide diş doktoru Cha Joon Young'u canlandırmaktadır. Daha önce Monster dizisinde izlemiştim. Kim Jae Gul ile aynı anda hastane gemisine atanmıştır. Dizide en çok güldüğü karakterler diyebilirim. 


 • Ha Ji Won'u severim. Kore'de en sevdiğim kadın oyunculardan biri olurkendileri. Oyüzden onun dizilerini ayrı bir keyifle izlerim bu da Ji Won'un birbirinden minnoş yakışıklıları etrafına topladığı değişik ve keyifli bir diziydi. 
 • Kwak Hyun karakteri için diziye başlamadan önce böyle bir doktorun var olmasının zor olduğunu ve adamın içine melek kaçtığını belirten bir not düşülmeliydi. Sonra insanlarda beklentiye sebep oluyor.
 • Dizi her iki bölümde bir yeni hastalar ve hastalıkları konu alıyor. Bununla birlikte dizi yer alan doktor, hemşire ve gemi çalışanlarının birer birer hikayelerini de işlemeyi ihmal etmiyor senarist. Dizide en çok merak ettiğim konu Dr.Song ve Dr.Jae'nin hikayesi oldu. Dr Song'un neden bu kadar taş kalpli göründüğünü ve Dr. Jae'nin neden alternatif tıb doktoru olduğu cevabını dizi ilerledikçe aldım.
 • Dizide bir çok klişe yer alıyor. Eski sevgili, ikinci adam, yalandan hastalık, ihanet, sevip ayrı kalmak gibi sayabileceğim bütün klişeleri barındırıyor. Fakat oyuncular o kadar kaliteli ki bir şekilde kendinizi dizinin içinde buluyorsunuz.
 • Birde klasik her rahatsızlığı ameliyat eden doktorda var. Senaryoda bu konunun sadece abartıya kaçtığını düşünüyorum. Fakat bir şekilde yine izliyorsunuz.
 • Senarist hep hasta ve doktor ikilemesi nereye kadar deyip aşkı işlemeyi ihmal etmemiş fakat aşk üçgenlerini pek sevmedim. Ha Ji Won yaşına göre küçük gösteren bir oyuncu. Kang Min Hyuk ile aralarında absürd bir durum yoktu fakat Lee Seo Won ile de olmaz be senarist. Çocuk yakışıklı güzel gülüyor, iyi oynuyor olabilir ama bu yaşını göstermediğini anlamına gelmiyor. Bu yüzden aşk üçgeni pek hoş gelmedi bana.
Çok güzel gülüyor demişken. Seni bir gün başrol izleyeceğim çocuk. ikici adam olmak sana yakışmıyor.
Bu çocuğu öyle rollerde heba etmeyin sevgili senaristler!


 • Dr. Song'un hikayesinde kardeşi ve babası hakikaten diziye hareketlilik ve kalite getirdi. Hikaye de güzel. Lee Min Ho misafir oyuncu olarak çok başarılıydı. Hareketli ve heyecanlı oynuyor. Tabii Cho Song Ha.da. Birkaç bölüm görünseler de hakikaten diziyi güzelleştiriyorlar. Lee Min Ho isim benzerliğinden dolayı karıştırılabilir. Küçük Lee Min Ho:)
 • Dizi müzikleri RAINZ "Let it go, Let it be" Ma Eun Ji (Playback) "A Strange Day" Yang Da Il "Touch Of Love" SoYeon (LABOUM) "I Feel Love" Cha Hee (Melody Day) "Stain" Cha Hee (Melody Day) "Stain (Ballade Versiyon)" Ma Eun Jin "A Strange Day (Akustik Versiyon)"

Okuduğunuz bir kitapta ya da izlediğiniz bir dizide kendinizden bir şeyler buluryorsanız o zaman vaktiniz gerçek anlamda değerlenmiş olur ve bu hiç bir zaman boş vakitlerimi değerlendiriyoruma gelmez, tam tersi kendinizi bulduğunuz da anın tadını çıkarmış olursunuz. Dizi için kötü drama demişler, desinler. Gerçekten keyif alarak izlediğim medikal türündeki dizilerden biri oldu.


Dizi için puanım; 8/10


4 yorum:

 1. Ben de çok beğendim ... finali drama bağlamaları beni şaşırtsa da senaryoda mantık hataları olsa da duyguyu yansıtmak adına durağan sahnelerin uzunluğu fazla olsa da çok beğendim diziyi.. sana katılıyorum Hatun her ne kadar yaşını göstermese de ikinci adam hiç olmamış yahu.. sevmek istiyorum dediğinde çekil kenara ufaklık dememek için zor tuttum..yaşına göre takıl:) dişçi ile hemşire arasında bi ilişki ayarlarlar dedim o da tutmayan bir tahmin oldu:) seuldeki genel cerrahı kızın babasını oğlanın babasını son kez göremedik .. ameliyat sahneleri bence başarısızdı alınan dokular o kadar yapaydı ki tam bi hayal kırıklığı.. toplayınca tüm bunlara rağmen yine de sevdim bu diziyi:) başrol adam ufak kaldı derken karizması aldı yürüdü gitti .. gülümsedikçe izlemelere doyamadım.. eli kopan işçi ile diğer hemşire arasında da romans bekledim o da olmadı.. son bi genel durum toplasaydılar daha iyi olurdu..finalde çocuğu ameliyat edecekken zil takıp oynayacaklardı neredeyse..ama yine de ben bu diziyi beğendim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kızın babasıyla kardeşi zaten konuk oyuncuydu as kadroda değillerdi. O sebeple göstermemiş olabilirler.Eli kopanla hemşire arasında bişy olamazdı çünkü çocuk evliydi ve olay olduğunda yeni çocuğu olduğunu söylemişti :) Dizi derinlere inince hatalarla doluydu ama genel olarak bakınca olaylar, kurgu , oyuncularla gayet güzel diziydi. Bizim ikinci çocuğu ben başrolde görmek istiyorum. Çok güzel gülüyr :)

   Sil
 2. Eli kopan değildi haklısın onun yanında vardı bir tane hani kızın parasını mafyadan kurtarmak için kavgaya giden.. doğumgününü de o hemşire hatırlamıştı hatta.. gece yazınca hatlar ufaktan karışmış:)) evet sana katılıyorum bence de çok güzel gülüyor adam.. yakışıklı çocuk vesselam:)) bi başrole çıksa da şöyle adamakıllı izlesek:)) umarım düZgün bi senaryo seçer:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hee evet o adamla bende bekledim olmadı. Lee Seo Won yeni bir mini dizide başroldü yaşına uygun güzel birşeydi onuda izleyip yazarım :)
   Ben istediğiniz en sevdiğim dizilerin Bölüm 1 olanı yayınladım bakarsın :)

   Sil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..