15 Kas 2017

Ruler: Master of the Mask / Kore Dizisi
MBC kanalının tarihi dizlerinden biriyle devam ediyoruz Ruler: Master of the Mask. Dizinin konusu kısaca; Gerçek karakterlerin üzerinden kurmaca bir hikayenin işleneceği dizide, 1700'lerin Joseon'ununda veliaht prensin sınırlı su kaynaklarıını kendi çıkardıkları ve keyfilerine kullanan güçlü kimselere karşı verdiği mücadele konu alınacak.

"Pyunsoo-hwe' yi yıkıp
insanlar için olan bir Joseon kuracağım."
Yoo Seung Ho; dizide Kral Lee Sun karakterini canlandırıyor. Daha önce I Miss You, Imaginary Cat, Remember  dizilerinde izledim. Dizide Veliaht Prens Lee Sun'ın halkı için, halkı ezerek servet ve güç toplamış olan 'Pyunsoo-Hwe' adlı bir örgüte karşı yalnız ve çaresizce mücadele eder. Yoo Seung Ho, askerden sonra bir döndü ekranlara pir döndü. Onu ilk kez tarihi bir dizide izledim. Bu zamana kadar neden izlemedim onu da bilmiyorum ama daha çok tarihi dizilerde izlemek istiyorum. Bir de dram olan yapımlarda değilde romantik-komedi türünde izlesek fena olmaz :)

"Neden babamı öldürdün!?!”"


Kim So Hyun dizide Han Ga Eun karakterini canlandırıyor. Daha önce The Moon Embracing The Sun, Rooftop Prince, Ma Boy, I Miss You, IRIS 2, I Can Hear Your Voice, The Suspicious Housekeeper, Triangle, The Girl Who Sees Smells, Who Are You: School 2015, Page Turner, Goblin dizilerinde izledim. Ga Eun; Adalet duygusu güçlü oldukça zeki bir kızdır. Bir gün, babasını Veliaht Prens Lee Sun idam ettirir ve Ga-Eun ondan bunun intikamını almaya çalışır. Kim So Hyun'u çocukluğundan bu yana ekranlarda. Kim So Hyun'un asaletini çok seviyorum. Canlandırdığı her karaktere bir şeyler katıyor. Fakat bu dizideki oyunculuğu çok iyi olmasına rağmen ona çizilen karakteri sevmedim, sevemedim.

"Senin için agasshi (genç bayan),
gerçek bir kral olacağım.”Infinite grubundan L; dizide Lee Sun karakterini canlandırıyor. Daha önce Shut Up Flower Boy Band, Master's Sun, Cunning Single Lady, My Lovely Girl, The Time We Were Not In Love dizilerinde izledim. Onun karakteri oldukça zeki birisidir. Düşük sınıftan biri olmasına rağmen Ga Eun ona nazik davranır. Ona okuma ve yazmayı öğretir. O, veliaht prensin dublörü, kral olarak yerine geçer. Myun Soo; ilk kez tarihi bir dizide yer aldı. O zaman sorarım sana daha önce neden yer almadın?  Oyunculuğunu o kadar çok geliştirdi ki izlerken aşırı keyif aldım. Daha çok ekranlarda görmek istiyorum


"Veliaht prensin kalbini kazanacağım.”
Yoon So Hee, dizide Kim Hwa-Goon karakterini canlandırıyor. Daha önce Let's Eat, Marriage Not Dating, My Love Eun-Dong, Queen of Ring dizilerinde izledim. Onun karakteri, büyükbabası ile bir savaş içerisinde olan Veliaht Prens Lee Sun’a aşıktır. Yoon So Hee, yeni dönem oyuncular arasında kendi adıma dikkat çeken oyuncular arasında yer alıyor. Bu diziyle beraber iz bıraktı diyebilirim. Sayısını bile hatırlamadığım kadar çok dizi, film izledim. İlk defa ikinci kadın karakter sendromu yaşadım. Oyunculuğu, aşkı, sevgisini o kadar iyi yansıttı ki gerçekten sendrom yaşayan tek kişi olmadığımı düşünüyorum.

Seung Ho çok iyi bir oyuncu. Ayrıca severim oyunculuğunu askerden dönmesini az beklemedim. Bununla birlikte çok güzel ağlıyor, iyi dram oynuyor diye her seferinde dram türü dizilerde rol alması biraz can sıkmaya başladı. Romantik-komedi türü dizilerde kendini göstermeli diye düşünüyorum. Dizideki oyunculuğu her zamanki gibiydi. Kim So Hyun aslında küçüklüğünden beri rol aldığı her dizisinin hakkını vermiş iyi bir oyuncu. Mesela Goblin dizisinde iki üç sahnesi var ama muazzam.(Kraliçe kıyafeti içinde çok güzel duruyor ve okla vuruluş sahnesi bir numara) Bu dizide ana karakter oyuncu ama böyle bir sahnesi yok kızın. Yani yönetmenlere ve yapımcılara iş düşüyor hem kıyafet hem makyaj hem de göz alıcı sahneler bu dizide hiç yoktu desem yeridir. Fakat iyinin üstünde performans sergileyen iki oyuncu vardı. Bu konuda çıtayı arşa çıkaran Yoon So Hee ve Heo Jun Ho oldu.  

Bundan sonrası spolier içerir.

Genele bakarsak güzel bir diziydi. Aksak yönleri var mıydı? Vardı. Son bölümde kızın babasının, Hwa Go'nun anılmasını güzel buldum. İyi bir şey yapılmış. Ama son bölümlerde mesela Dae Mok'un etkisiz hale getirilmesi olayı çok basit kaldı. Bu kadar kolaydı da niye şimdiye kadar yapılmadı diyor insan.  Ayrıca herkesi yakaladığında kralın muhafızını niye yakalamıyorsun veya gözden kaçıyor anlamadım ve aynı kişi nasıl kralın gelininin kafilesine komutan olarak atanıyor. Ben bu kızı kendime kraliçe olarak alacağım ama onu almaya kıytırık 2 kişi yolluyorum ama başlarında da eski kralın muhafızı var. Bu ne ilgisizlik, bu ne biçim değer verme, sevme. Olmamış.

Bak şu diziye, gör güzelliğini. Sevdiği kişi uğruna hiçbir hainlik yapmadan, hep seven, uğrunda ölen bir kadının aşkına. Her ne kadar başrol oyuncusunu sevsek de aklımızda kalan Hwa Gun karakteri oldu.

Bu diziyle de ilk kez 2. kız sendromu yaşadım. Hwa Gun da benim için uzun süre unutmayacağım bir karakter.  Gae Eun için dizinin başından son bölümlere kadar aktif olsun, değişsin diye bekledim. En son umudumu yitirdim onu öyle kabul ettim. Karşısında Hwa Gun gibi bir karakter olmasaydı Gae Eun'u destekleyebilirdim ama fark çok açıktı. Kim So Hyun'un oynadığı karakteri ilk defa beğenmedim. Kız müthiş bir oyuncu bu konuda sıkıntı yok. Gae Eun hep başı derde giren oldu. Hep saf saf ortada dolaşan oldu. Hep ağlayıp sızlayan oldu. Hwa Gun ise örgüt liderinin kızı olmasına rağmen dedesine karşı geldi. Prensin hayatını bizzat kaç kez kurtardı. Zaten baştan sona örgüte ihanet edip prense yardım etti. Çıtayı fezaya taşıyan gelincik tarlasını yakmasıydı. Ölmeyi hak etmedi. Hwa Gun mutlu olmalıydı bence.Öldüğü bölüm benim için finaldi. Diğer bölümleri atlaya atlaya izledim. Onu hatırladıkları her sahnede gözlerim doldu. Gon ve Hwa Gun'un babasını görünce bile gözlerim doldu. Bir daha böyle etkilediğim bir karakter olur mu bilemiyorum.

Diziye karşı intibam olumlu ancak yine de bir virgül koymadan edemiyorum. Kral bir örgüte giriyor.(Prensken) Kral oluyor. Sonra diyor ki ben o örgütü tanımıyorum falan. Çocuğunu zehirliyorlar. Su dağıtım yetkisi alıyorlar. Ancak prensi alamıyorlar. Şimdi prensi zehirleyen adam nasıl oluyor da prense ulaşamıyor. Ki büyüdü veliaht olacak ama hala bu örgüt prense ulaşamıyor. Prensi de maskeyle koruyorlar Kim görürse. Nitekim kızın biri şak diye atladı korunaklı prensin serasından içeri daldı o kadar muhafız varken yani. Demek ki neymiş prense ulaşılabilinirmiş. Küçük bir kız başarabiliyorsa koskoca örgüt elbette başarır. Bunlar bana hata olarak yansıdı. İnandırıcı gelmedi. Ki daha seradan bahsetmiyorum. Bu kadar modern bir sera o zamanlar vardıysa. Bu geri kalmışlık niye. 20.yy. serası yapmışlar. Olmamış. Diğer her şey güzel.

Dae Mok'un ölüm sahnesi bana muhteşem kraliçedeki Mishıl karakterini hatırlattı.Ne demişti  Mishıl teslim olamadığın zaman yürür ölüme doğru gidersin, böylesine iradeli sağlam karaktere sahip birinin teslim olması da saçma olurdu gururuna yediremezdi ve en iyi yolu seçti kendini öldürerek. Sonu tahmin ettiğimiz gibiydi. Lee Sun'unda fedakarlık yaparak öleceğini biliyordum  Dizi genel olarak çok güzeldi entrikanın tadına vara vara izledik. Hwa Gun un ve diğer ölenlerin son sahnede gelmeleri de ayrı anlam kattı diziye.

L (INFINITE) "Its Okay Even If Its Not Me" Kim So Hyun "Can't You Hear My Heart" K.Will "The Person I Love" Yang Yo Seob "The Tree" Kei (Lovelyz) "Star And Sun" Zia " Even If I Want" Bolbbalgan4 "From The First Time You and Me" Hwang Chi Yeul "Even A Little While" Kim Yeon Ji "Between Seasons" Kim Na Young "I'm OK" Hwan Hee "Twinkle" Gavy NJ "Heartful of Love" Kim Greem "Only The One" SURAN "Water Orchid" Yoo Sung Eun "Hidden Tears" dizinin müzikleri. Her biri birbirinden güzeller. 

Dizi için puanım; 7/10

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..