14 Ara 2017

Sevdiğim Kore Dizileri / Bölüm 1

Sayısını bile hatırlamadığım kadar çok dizi izledim. Bunların bir çoğu Amerikan ve Güney Kore dizilerini kapsamakta. Güney kore sineması ve dizi sektörü  ülkemizde de son zamanlarda oldukça revaçta. Yeni başlayanların bir çok kişiden, hangi diziden başlasak? Hangi diziyi önerirsiniz? şeklinde  geri bildirimler alıyorum.  Yeni başlayanlara yardımcı olabilmek adına ve güncel olarak takip edenler için o hisleri bir daha yaşatabilmek adına bu postu oluşturuyorum. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki dizilerin sıralaması öylesine oluşturdum. Her hangi bir ölçü sıralaması değildir. En sevdiğim diziler Bölüm 1 sizlerle..

O zaman başlayalım;

Kill Me, Heal Me
Ji Sung, Hwang Jung Eum ve Park Seo Joon'un başrollerini paylaştığı 2015 yılında MBC kanalında yayınlanan Kill Me, Heal Me dizisi kdrama sektöründe yayınlanan en iyi dizilerinden bir  olmakla birlikte kişilik bozukluğunu işleyen ilk yapım. Konusu; Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu hastası üçüncü kuşak bir milyarder Cha Do Hyun ile psikiyatri uzmanlığı asistanlığının birinci yılında olan ve onu gizlice tedavi eden Oh Ri Jin arasında geçen olaylar dizisini konu alıyor. Çocukluğunda yaşadığı travmatik bir olaydan sonra, Cha Do Hyun hafıza kayıplarıyla beraber kişilik bölünmesi yaşar. Yaşadığı bu durumu konu olan bu dizi Şu zamana kadar izlediğim en iyi üç Güney Kore dizisinden biridir. Ji Sung, bu dizideki oyunculuğuyla kariyerinin zirvesine oturdu. Özetle, rahatlıkla ileride tekrar izleyebilirim dediğim nadir dizilerden biri oldu. 


Secret Garden
Hyun Bin, Ha Ji Won, Yoon Sang Hyun, Kim Sa Rang, Lee Philip gibi oyuncuların yer aldığı  SBS kanalında yayınlanan Secret Garden dizisinin, senaristliğini Kim EunSook  yapmıştır. 20 bölümden oluşuyor. Romantik komedi türünün en iyilerinden biri olarak adlandırabiliriz. Kim Joo Won, harika görünüşlü fakat kibirli ve çocukça bir adamdır. Gil Ra Im, gözde aktristlerin kıskandığı vücudu ve güzelliği olan bir dublördür. Bir gün yolları birleşir ve tuhaf bir eve girerler. Evdeki garip bir yaşlı kadın onlara içmeleri için şarap ikram eder. Ertesi gün ikili uyandıklarında, bedenlerinin yer değiştiğini görürler ve sonrasında gelişen olayları konu alıyor. 


Six Flying Dragons
2015-2016 yılında SBS  kanalında yayınlanan 50 bölümden oluşan Six Flying Dragon dizisi son yılların en iyi tarihi dizileri arasında yerini aldı. Senaristliğini Kim Young Hyun, Park Sang Yeon yaparken yönetmen koltuğunda ise Shin Kyung Soo oturuyor.Dizi, Koryeo Hanedanlığından sonraki hanedanlık olan Joseon'un kuruluşunu konu alıyor. Öncelikle dizinin isminden de anlaşılacağı üzere Joseon'un kuruluşunda önderlik yapmış altı kişi üzerinden kurgu oluşturulmuş. Tarihe adını iyi veya kötü yazdırmış da olsa yardımcı karakterlerin ön plana çıkmış olması dizinin başarılı olmasındaki en büyük sebeplerinden biriydi. Bana dinin anafikrini kısaca söyle deseler dizide kötü olmasına rağmen Gil Tae Mi'nin gider ayak altın değerindeki sözlerini söylerdim.
"Bu dünyada ki en acı gerçek 1000 yıl öncesinde de güçlüler zayıfları eziyordu. 1000 yıl sonra da ezmeye devam edecek." 
Tarihi dizi severler için izlenecek en iyi yapımlardan biri. İzlerken bir çok duyguyu bir arada yaşadığım bir dizi olmuştu. 

Descantes of the Sun
2016 yılında KBS2 kanalında yayınlanan 16 bölümden oluşan dizinin başrollerinde Song Joong Ki, Song Hye Kyo, Jin Goo, Kim Ji Won'un başrollerini paylaştığı dizinin senaristliğini  Kim Eun Sook ve Kim Won Suk yaptı. Dizi Birleşmiş Milletler'e ait barışı koruma birliklerinde yer alan Yüzbaşı Yoo Shi Jin'le Birleşmiş Milletler'in talebi üzerine başka bir ülkenin başkentine tayin edilen Doktor Kang Mo Yeon'un aşk hikayesini konu almaktadır. Dizide ana karakterlerin aşkı kadar ikinci çiftinde aşkı fazlasıyla dikkat çekti. Dizinin senaryosu yabancı ülkelere satıldı. Geçen senenin bütün ödüllerini topladı. Song Joong Kİ ve Song Hye Kyo bu dizi sonrasında ilişkileri başladı ve evlendiler. Zaten dizide çiftin uyumundan birbirlerine olan aşkını hissetmemek imkansız gibi bir şeydi. Dizi görsellik olarak hem çekim yerleri hem de oyuncular açısından tam bir şölen sunuyor desek yeri. Büyük bir kısmı Yunanistan'da çekildi. Çok tanıdık geliyor o yüzden. Ayrıca tüm bu övgüler müzikleri için de geçerli, gelmiş geçmiş en iyi ostlar arasında olacakları konusunda herkes hemfikir gibi.


Sungkyunkwan Scandal
2010 yılında KBS2 kanalında yayınlanan 20 bölümlük kdrama. Dizinin başrollerinde Yoochun,  Park Min-Youngi, Song Joong Ki, Yoo Ah In, Seo Hyo Lim yer alıyor. Dizi Joseon döneminde Sungkyunkwan üniversitesinde geçen bir dizi olayı anlatıyor. Şimdi dizinin asıl olayına geliyoruz, eğer bu dizide Song Joong Ki'nin canlandırdığı Yeorim  karakteri olmasaydı ya da daha da kötüsü Yoo Ah In şahanesinin canlandırdığı Geol Oh olmasaydı, bu dizi benim için bir kaç bölümde bitebilirdi. Başrol çifti de şirinlik abidesi olsa da, dizinin asıl kozu bu ikili oldu. Bu sebeple diziyi enlere taşımış oldılar. Tarihi bir dizi olmasına rağmen bu sadece görünüştedir. Diziyi günümüz dizilerinden ayıran tek şey etrafta cep telefonlarının olmaması. Zaten dizi ekibi de diziyi gençlere yönelik olarak niteliyor. Kısacası tarihi dizilerden köşe bucak kaçanlar bile gönül rahatlığıyla izleyebilir.

My Love From The Star
2013 sonlarında 2014 başlarında yılında SBS kanalında yayınlanan dizinin başrolerinde Jun Ji Hyun, Kim Soo Hyun, Park Hae Jin, Yoo In Na yer alıyor. Dizinin konusu; Do Min Joon yaklaşık 400 yıl önce yani Joseon döneminde dünyaya inmiş bir uzaylıdır.Mükemmele yakın bir görünümü vardır ve ayrıca işitme ve hız konusunda yeteneklidir. İnsanları ve insanlığı küçümseyen Do Min Joon, modern zaman aktrisi Cheon Song Yi'ye aşık olur. Bu diziyi bu kadar iyi olmasının sebebi kesinlikle Jun Jin Hyun'un oyunculuğu oldu. Dizi, rekor fiyata Çin'e satıldı. Yayınlandığı dönemde pek çok habere adını yazdırdı. Ayrıca Kim Soo Hyun bu dizisi sonrasında ününe ün kattı. 

Reply 1997
16 bölümden oluşan bu dizi 2012 yılında yayınlandı. Dizinin başrollerinde (APink)Jung Eun Ji, Seo In Guk,  Hoya, Shin So Yul, Eun Ji Won, Lee Si Un gibi oyuncular yer alıyor. Konusu, 90’lı yıllarda H.O.T adında çok ünlü olan bir gençlik grubu vardır. Bunların hayranlarından birisi olan ve solistle evlenmek isteyen bir lise öğrencisinin hayatı anlatılıyor. Busan'da yaşayan 6 tane lise arkadaşı yıllar sonra yeniden buluşuyor ve lise anılarını paylaşıyor. Reply 1997, romantik komedi tarzında bir lise hayatı dizisi, tam anlamıyla bir gençlik hikayesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu diziyi izlediğinizde samimiyeti hissedeceksiniz. Ayrıca Busan'da gençlerini canlandırdıkları için Busan aksanıyla konuşuyorlar. Bu da aşırı sevimli olmalarına sebep oluyor. Her oyuncu birbirinden harikaydı fakat Jung Eun Ji, bir idolden oyuncu olur mu kavramını yıktı geçti.
Dizi, sonraki sezonlarındaki (Reply 1994, Reply 1988) karakterlerden ve hikâyelerden farklı olmasına rağmen "Reply Serisi”nin birinci sezonu niteliğindedir. Diğer sezonlardan en iyileriydi fakat onlara diğer postlarda yer vereceğim.

Oh My Ghost
2015 yılında TVN kanalında yayınlanan dizinin başrollerinde Park Bo Young, Cho Jung Seok, Lim Ju HwanKim Seul Gi yer alıyor. Konusu Baş şefin yardımcısı olan Na Bong Sun kendine karşı güvensizdir ve hiç arkadaşı yoktur. Çocukluğundan itibaren şaman olan büyükannesi sayesinde hayaletleri görebilmektedir. Bir gün küstah ve çekici bir hayalet olan Shin Soon Ae onun bedenini ele geçirir. Bu arada, baş şef Kang Sun Woo, Bong-Sun'un ani değişiminden sonra onun farkına varmaya başlar. Bu olayları konu alan dizi 16 bölümden oluşuyor. Romantik-komedi türünde olan yapımda  Park Bo Young, Cho Jung Seok, Kim Seul Gi'nin performansı fazlasıyla dikkat çekti. Hatta Seul Gi kendine hayran bıraktı diyebilirim. İzlemenizi tavsiye ederim.

Boys Over Flowers
Boys Over Flowers 2009 yılında KBS2 kanalında yayınlanan başrollerinde Lee Min Ho, Ku Hye Seon, Kim Hyun Joong, Kim Bum, Kim Jun yer alıyor. Shinwa Lisesi, Kore'nin en zengin grubu Shinwa'ya ait, sadece özel ailelerin ve çok zenginlerin çocuklarının alındığı bir okuldur. Okulun en prestijli ailelerinden ve çocukluklarından beri arkadaş olan dört öğrencinin kurduğu F4 isimli bir grup vardır. Hepsi çok yakışıklı olduğu için tüm okul kızları tarafından çığlık çığlığa karşılanırlar. Aynı zamanda canları istediğinde istediği kişilere kötülük edip, kafayı taktıklarına kırmızı bir kart bırakacak tüm okulun eziyet etmesine müsaade ederler. Bir gün, ailesinin kuru temizlemeci dükkanında çalışan Geum Jan Di,bu okula kuru temizleme siparişi götürdüğünde, F4 tarafından gördüğü eziyetler sonucu intihar etmek üzere olan bir öğrenciyi kurtarır. Olay medyada geniş bulur ve okulun öğrencilerinin mutsuzlukları gündeme gelir. Medyanın baskısından uzak kalabilmek için Shinwa Yönetimi tarafından Jan Di, okula burslu olarak kabul edilir. Okula başlayan Jan Di'nin huysuz, ters ve dobra tavırlarına kızan F4, kırmızı kartı Jan Di'ye de bırakır ve eziyetler başlar. Bunun sonrasında bir dizi olayın anlatığı dizi. 25 bölümden oluşan bu dizi,Türkiye'de, TRT Okul tarafından yayınlanmaktadır. Dizinin orijinal isminin Türkçe karşılığı Yaban Çiçeği'dir. Ayrıca, Hana Yori Dango adlı japon çizgi romanından uyarlanmıştır. Bir çok Kdrama severin ilk dizisidir.

Empress ki
Emperess Ki; 2013'ün Ekim ayında başlayıp 2014'ün başlarında son bulmuş 51 bölümden oluşan tarihi dizi. Normalde 50 bölüm olarak planlanan dizi bir bölüm daha uzaltıldı. Senaristliğini Jang Young Chul, Jung Kyung Soon yaparken yönetmen koltuğunda ise Han Hee oturuyor. Dizinin başrollerinde Ha Ji Won, Jo Jin Mo, Ji Chang Wook gibi oyuncular yer alıyor. Konun çıkış teması; Cengiz Han'ın kurduğu Yuan Hanedanlığına 37 yıl hükümdarlık eden Demir Leydi olarak bilinen İmparatoriçe Ki'nin hayatından esinlenilerek tarihi gerçeklerden bir nebze şaşılarak kurgulanmış bir dizi diyebiliriz. Dizinin Koryo ve Yuanlılar arasındaki çekişmeyi de ele alıyor. Dizinin konusunun yanı sıra, oyuncu kadrosunun zengin olması fazlasıyla dikkat çekiyor. 51 bölümlük tarihi dizi olduğundan oyuncu sirkülasyonu bir hayli fazla. Sırf bu kadro için bile izlenir. En iyi tarihi dizilerden biri. 

Healer
Healer 2014-2015 yıllarında KBS2  kanalında yayınlanan, başrollerinde Ji Chang  Wook, Park Min Young ve Yoo Ji Tae yer alıyor. 20 bölümden oluşuyor. Healer nam-ı değer ""şifacı".. Ne yapar bu şifacı? Ana karakterimiz Jung Hoo "gece kuryesi" olarak çalışmaktadır. Gece kuryesi olabilmek için özel olarak eğitilmiş iş dövüşmeye gelince üstün yetenekleriyle, çatıdan çatıya atlama gibi potansiyele sahip. Jung Hoo ise şifacı olarak bu işte en iyisidir. Kimse onun kim olduğu bilmez. Çünkü gece kuryesinin ilk şartı; kimliğini gizlemektir. Bir diğer şartı; kim için çalıştığını bilmeden işlerini halletmektir. Kim Moon Ho büyük bir yayın şirketinde popüler bir muhabirdir. Bir gün geçmişte yaşanan bir davanın gerçek yüzünü öğrenir. Bilerek dava ile alakalı insanlara yaklaşır ve onlara yardımcı olur. Bunları yaparken, o doğruluk ve inançları ile mücadele eder. Bu arada, Kim Moon Ho'ye internet muhabiri Chae Young Shin ve aynı zamanda "Healer" olarakta bilinen Seo Jung Hoo bu davayı çözmede yardımcı olur. 

The Heirs
2013 yılında SBS kanalında yayınlanan The Heirs dizisinin kadrosunda Lee Min  Ho, Park Shin Hye, Kim Woo Bin, Kang Min Hyuk, Choi Jin Hyuk, Kang Ha Neul, Krystal, Kim Ji Won, Park Hyung Sik yer alıyor. 20 bölümden oluşuyor.Dizinin konusu; Zengin  varislerin girdikleri rekabeti anlatıyor. Ana karakter; Cha Eun Sang, annesi İmparatorluk grubunun sahibi olduğu evde kahyalık yapan kadının kızı ve kendisini de fakirlikten kurtulamayacak biri olarak gören bir kız, Kim Tan; annesi İmparatorluk grubunun başkanının sevgilisi olan ve bir yanı tutkulu bir yanı karanlık gibi görünen tacı giyip giymeyeceği aşikar varis, annesi küçük yaşta terk etmiş, egosu yüksek babası ile yaşamak zorunda olan Choi Young Do..Büyük miraslara sahip olmak o kadar kolay olmayacak onlar için.  Bu olaylar etrafında dönecek hikaye. Zengin gençler arasındaki aşk, arkadaşlık, yaşamsal ilişkilerin konu edildiği dizi, bir yönüyle Gossip Girl, başka bir açıdan bakınca da Boys Over Flowers dizilerini andırıyor.Böyle bir kadro uzun zaman sonra bir araya gelmez.  Ayrıca dizinin müziklerinin her biri efsane!

It's Ok, That's Love
2014 yılında SBS kanalında yayınlanan birer saatlik 16 bölümlü medikal k-dramalardan. Dizinin başrollerinde Zo In-Sung, Gong Hyo Jin, Sung Dong Il, Lee Kwang Soo, Jin Kyung, EXO'dan Kyung Soo (D.O) var. Bu dizide her bir oyuncu çok iyi ama D.O'da idolden oyuncu çıkar mı klişesini yerle bir etti.
Jang Jae Yul, takıntı hastalığından muzdarip gizemli bir yazar ve radyo DJ'yidir. Ji Hae Soo ise Üniversite hastanesi psikiyatri bölümündeki ilk yılını huzur içinde geçirmektedir. Ameliyatlarla uğraşmamak için psikiyatri alanını seçmiştir. Fakat Jang Jae Yul ile tanıştıktan sonra hayatında büyük değişiklikler meydana gelir. Hem teknik hem de konu bakımdan cesur ve oldukça farklı bir tarzı var. Teknik olarak en dikkat çekici yanı, özellikle başta yadırgadığım sonra da hoşuma giden kritik sahnelerin donup kalmadan akışıydı. Kilit sahnelerde kuvvetli bir müzikle duraklamaya ne çok alışmışız. bu dizide ise cesur bir hamleyle kritik sahneler başka sahnenin içinde eriyip gidiyor. Gerçek hayattaki gibi akıp geçiyor. Konu ise bir çok açıdan çarpıcı ve k-dramalar içerisinde devrim sayılabilecek bir duruşa sahip. Hemen tüm karakterleri psikolojik sorunlu olan dizide, cinselliğin son derece rahat konuşulması ve kadın-erkek ilişkilerine dair bilinen tüm dayatmaların dışına çıkılıyor. Bu dramada herkes öncelikle birer birey ve herkes karşısındaki bireyin hayatına ve tercihlerine saygı duyuyor. kimse kimseyi bir kalıba sokmaya, şekillendirmeye çalışmıyor. Hastanede konu edilen vakalar da son derece çarpıcı örnekler. Aile kavramının da bolca sorgulandığı hatta iğnelendiği, psikolojik rahatsızlıkların hayattan kopmayı gerektirmediği aksine hayata karışarak toplumda yer alarak İyileşilebileceğine dair dikkat çekici yaklaşımlar söz konusu. Özetle içeriğiyle ve tarzıyla gayet farklı bir k-drama. takıntılarımızı tatlı tatlı yüzümüze vururken aslında hiç de yalnız olmadığımızı, çok büyük travmaların da hayatta bir adım olduğunu ve hayatın adım adım ilerlediğini hatırlatıyor.

Hello Monster
2015 yılında KBS2 kanalında yayınlanan dizi 16 bölümden oluşuyor. Başrollerinde Seo In Guk, Jang Na Ra, Choi Won Young, Park Bo Gum yer alıyor. Hello Monster, cinayet suçlarında uzmanlaşmış bu konuda Amerika ve Güney Kore'de ki üniversitelerde eğitim veren Lee Hyeon, kendini polis teşkilatının Özel Soruşturma Ekibinin içinde bulur. Bu da özel soruşturma ekibininde yer alan Cha Ji An'ın ısrarları üzerine olur. Lee Hyeon zeki ve kıvrak zekasıyla davaların çözülmesinde yardımcı olacaktır. Konusundan anlaşılacağı üzerine fazlasıyla polisiye biraz dram biraz psikolojik temalı Hello Monster diğer bir adıyla I Remember You kendi türünün örnekleri arasında 2015'in en iyi yapımlarından biri oldu. Dizinin yazarlığını Protect the Boss dizisinin de senaristliğini yapmış olan Kwon Ki Young yaparken yönetmenliğini ise No Sang Hoon üstlenmiştir. Polisiye tutkunları, macera sevenlerin başından kalkmadan bitirebileceği bir sürükleyici senaryo Hello Monster’da. Bir suç profili uzmanı ile bir dedektif arasında yaşanan romantik bir ilişki de birazpolisiye hikayeyi biraz yumuşatıyor.

The Master’s Sun
2013 yılında SBS kanalında yayınlanan 16 bölümden oluşan dizin başrollerinde Gong Hyo Jin, So Ji Sub, Seo In Guk, Kim Yoo Ri yer almaktadır. Dizi, hayaletleri göreme yeteneğine sahip Kong  Sil’in etrafında dönmektedir. Kong Sil geçirdiği bir kaza sonrasında uzun süre komada kalır ve uyandığında ise hayaletleri görmeye başlar. Her yer de ve birden karşısına çıkan hayaletler yüzünden normal bir hayat yaşayamayan Kong Sil bir gün karşılaştığı Joong Won adında bir adama dokunduğunda hayaletlerin ortadan kaybolduğunu fark eder. Artık Joong Won’un peşini bırakmaz.  Genellikle romantik komedi ya da tarih dokulu dizilere yoğunlaşan Koreliler için gayet farklı bir senaryo ve yapım olduğundan dizi, 2 dalda ödül almış ve yayınlandığı 2013 yılında çok ciddi izlenme oranı yakalamıştır. Benimde severek izlediğim dizilerinden biri.

49 Days
2011 yılında yayınlanan SBS kanalında yayınlanan dizinin başrollerinde Lee Yo Won, Nam Gyu Ri, Jo Hyun Jae, Bae Soo Bin Jung Il Woo yer alıyor.  Evlenmek üzere bir kız, zengin bir ailenin herkesçe gıptayla bakılan tek çocuğudur. Beyaz atlı prensini bulmuştur. Kısacası ondan mutlusu yoktur. Tabi düğüne kısa zaman kala geçirdiği trafik kazasını ve sonunda girdiği komayı saymazsak. Shin ji hyun kazanın ardından kendini bedenine bakarken bulur, hemen yanında ise kendisini Scheduler olarak tanımlayan, ruh bekçisi vardır ki kendisini diziye başlamamda etkili olan Jung Il Woo canlandırır, aynı zamanda dizinin en sevilesi elemanıdır. Ona ölümünü engellemenin elinde olduğunu söyler. Yalnız bunun için tamamlaması gereken bir görev vardır, görev 49 gün içinde kendisi için içten bir şekilde ağlayan 3 kişiyi bulmaktır. Bu kişilerin kan bağı olan kişiler olması ise yasaktır. Ji hyun sevilen, en azından öyle olduğuna inanan biri olarak bunun çocuk oyuncağı olduğunu düşünür. İki yakın arkadaşı ve nişanlısı ağlasa yeter. Ji hyun gözyaşlarını toplamak için başkasının bedenini kullanacaktır, bedenini kullanacağı kişiyse yalnız başına acınası bir hayat yaşayan Song Yi Kyung'tur. Fantastik öğeler de içeren zaman zaman romantik komedi olsa da çoğunlukla dram türünde diyebileceğimiz ne idüğü belirsiz bu dizi, türünün belirsizliğinin aksine kendine bağlayan türden. İlk bölümlerde kafamda beliren kuşku baloncuğu zamanla yerini beğeniye ve en sonunda bağımlılığa çevirmişti. Bundaki en önemli etkense kesinlikle merak unsuru. Diziyi izleten, diğer bölüm diye ağlatan budur ki ben artık arsız bir drama izleyicisi olarak klişelere alışkın olduğumdan bölüm sonu nasıl olursa olsun diğer bölümü merakla beklemem, elimde varsa da bekletebilirim. 49 gün'de işler değişti. Dizi kimilerince beğenilen, kimilerince beğenilmeyen tartışmalı bir sonla bitse de benim açımdan ardından soru işareti veya hoşnutsuzluk bırakmadı. benim en beğendiklerimden oldu, hatta dram türü için konuşursak beğendiğim sayılı kore dizileri arasına girdi diyebilirim.

Another Miss Oh
2016 yılından TVN kanalında yayımlanan 18 bölümden oluşan dizinin başrollerinde Eric, Seo Hyun Jin,Jeon Hye Bin,Ye Ji Won, Kim Ji Suk, Heo Jeong Min, Lee JaeYoon yer alıyor. Senaristliğini PArk Hae Young yaparken yönetmen koltuğuna Marrige not Daiting dizisinden hatırlayacağımız Song Hyuk Wook oturuyor. Hayatları tamamiyle farklı aynı ismi taşıyan iki kadının hakkındaki romantik-gizemli hikayesi. Oh Hae Young ortalama zekada, sakar bir kadındır. Liseden beri süreli daha popüler, yetenekli ve iyi bir zekası olan diğer Oh Hae Young'un gölgesinde kalmıştır. İronik olan yıllar sonra aynı iş yerinde çalışacak olmalarıdır. Bu iki kadının arasında çok farklı bir bağ vardır. Bu olayların merkezinde ise başarılı bir ses yönetmeni olan Park Do Kyung vardır.  Son yıllardaki en başarılı romantik komedilerinden. Romantizmi köküne kadar, komedisi en olmadık zamanlarda kopartacak kıvamda. Teknik olarak müzikler, kıyafetler özellikle Hae Young'un ayakkabıları ve mekanlar çok şıktı. Dizinin rengi genelde pasteldi ve çok yakışmıştı. Bir de farklı olarak "sesler" ön plandaydı ki baya farklı bir tat katmış. Klişe sona ulaşsa da finali belirleyen asıl konunun bağlanış şeklini sevdim. ne kadar fantastik bir sebeple başlamış olsa da sonucu çok mantıklıydı bence. 
Bir yerde, hepimiz başkalarının tercihlerini yaşamıyor muyuz?

Bad Guys
2014 yılında OCN kanalında yayınlanan 11 bölümden oluşan dev dizi. Başrollerinde Kim Sang Joong, Ma Dong Seok, Park Hae Jin, Jo Dong Hyuk, Gang Ye Won yer alıyor. Artan şiddet suçlarıyla mücadele etmek için Polis Şefi Oh Goo Tak  suçlulardan oluşan bir ekip kurar. Gangster Park Woong Cheol, üstün zekasıyla en geç seri katil Lee Jung Moon ve kiralık katil olarak Jung Tae Soo ekibe dahil edilen kişilerdir. Ekibin bir diğer üyesi ise polis müfettişi Yoo Mi Young'tur. Polis ve suçlulardan oluşan bu ekip artan cinayetlere çözüm bulacaktır. Yaşayacakları bir çok farklı duyguyu bu süreç dahilinde öğrenecekleri bir kurgu gözler önüne seriliyor dizide. Aksiyon, suç, polisiye türleri arasında çok dizi izledim. Fakat bu diziyi izlerken aldığım hazzı daha dizilerde yakalayamadım. Bad Guys bu kadar sevilince 2. sezonu 2017/2018 tarihlerinde yayınlanacak. Fakat bu sefer oyuncuları farklı olacak.

Chicago Typewriter
2017 yılında Bir tvN klasiği daha; Chicago Typewriter. Üzerine uzun uzun yazılar yazabileceğim dizi.  Uzun süredir kalbime bu kadar derinden dokunan bir dizi olmamıştı. 16 bölümden oluşuyor. Başrollerinde Yoo Ah In, Lim Soo Jung, Go Gyung Pyo, Kwak Si Yang yer alıyor.Dizinin senaristliğini The Moon Embracing The Sun ve Kill Me Heal Me dizilerinden hatırladığımız Jin Soo Wan yaparken yönetmen koltuğunda ise Emergency Couple dizisinden hatırladığımız Kim Cheol Kyu oturuyor. Dizi, 1930’lu yıllarda Japon sömürgesi altında yaşayan ve reenkarnasyon ile günümüzde tekrar dünyaya gelen yazarların etrafında dönmektedir. Günümüzde bu yazarlardan biri kitapları çok satan bir yazar, biri  gizemli bir hayalet yazar ve diğeri ise kitapları çok satan yazarın anti-fanı olarak yaşamaktadır. Senaryo, oyuncular, mekanlar, müzikler, karakterler çok başarılıydı. Teknik açıdan geçmişteki atmosfer renkler ve sinematografi günümüzdekinden daha başarılıydı. Oyunculuk konusunda üç başrol için övgü dışında söyleyeceğim bir şey yok ama ben daha çok Yoo Ah In için başladığı diziyi Go Kyung Pyo için devam ettim. Günümüz sahnelerinde de kütüphaneler harikaydı. Hemen gidip yüksek tavanlı ev, kütüphane ve kitaplar sipariş etme isteği veriyordu insana. Ve müzikler EFSANEYDİ!

Devamı gelecek..

6 yorum:

 1. ben de bir ara TOP 10 gibi bi liste yayınlamayı düşünüyordum. ve o listede burdaki dizilerin neredeyse 5-6 tanesi olucaktı^^
  hepsi çok güzel dizi cidden! tabi listeyi 10'a indirmeye çalışınca işler acayip karışıyor anlatamam ^-^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin yazınıda sabırsızlıkla bekliyorum :)
   Ben aylardır hangisine öncelik versem diye düşünüyordum. En iyisi bölümlere ayırıp yayınlamak oldu. Daha yayınlayamadım bir sürü dizi var :)

   Sil
 2. Listeyi hazırlamana çok sevindim. Gerçekten çok güzel ve kaliteli diziler var.
  Çok fazla ve güzel diziler izlememe rağmen healer benim ilk üçümde. Oyuncuları,kurgusu,müzikleri,havası,sürükleyici ve merak ettiren farklı bir dizi olması ile unutamayacağım bir dizi.
  Aralarında daha izlemeyip izleyeceğim güzel dizilerin olmasına sevindim. Ayrıca o kadar farklı ve çok diziler izlenmesine rağmen yinede en iyiler listesine eski dizileri koymayı unutmadığın için sağol.
  Ben bir tek Dot's için aynı fikirde değilim. Sinemagrofisi,müzikleri,görüntüsü ve temasi güzeldi ama yine de kurgusu etkileyici değildi benim için. Listenin devamını heyecanla bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İzleyeceğin dizilere yorumunu bekliyorum. Dot kendi ülkesinde rekor kırdı. Ben daha üst düzey diziler izledim. Fakat oyunculuklar, müzikler ve mekan olsun tek kelimeyle süperdi hakkını yiyemem. Eski dizilerden ekleyeceğim çok var aslında. İkinci yazımda eskilere daha çok ağırlık vereceğim. Maksat yardımcı olabilmek.
   Healer etkileyiciydi. Senaryosu güzeldi. Kurgusu güzeldi ama daha iyileri sonrasında izledim. Eğer tarihi dizi seviyorsan Six Flying Dragons kaçırma derim :(

   Sil
 3. Bi six flying dragons severle karşılaştığım için çok mutluyum �� benim için efsanedir. Bloğunla yeni tanıştım. Listede biçok sevdiğim diziyi görmek harika oldu. Özellikle herkesin listesinde olmayan six flying dragons, Chicago typewriter ve hello monster gibi diziler.. ��Dizilerle ilgili fikirlerimiz benzer diye düşünüyorum. Listede bitek bad guys izlemedim. Bakacağım inşallah ^^ karşılaştığım için mutlu olduğum bi blog. Takipte kalacağım ��️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dizi zevkimizin uyuşmasına sevindim. Bad Guys dizisini izlemeni tavsiye ederim. O tür dizilerin en iyilerinden biridir.

   Sil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..